Słowacja: runął wiadukt na autostradzie. Są zabici

02.11.2012 20:42
Do katastrofy doszło w pobliżu Spiskiej Nowej Wsi

Do katastrofy doszło w pobliżu Spiskiej Nowej Wsi (fot. korzar.sk)

Trzy osoby poniosły śmierć, a 15 zostało rannych wskutek zawalenia się wiaduktu na autostradzie D-1 niedaleko Spiskiej Nowej Wsi we wschodniej Słowacji. Most przerzucony estakadą nad górską doliną runął podczas betonowania konstrukcji.
- Dwie osoby zginęły przygniecione stalową konstrukcją, a trzecia zmarła w śmigłowcu podczas transportu do szpitala. 15 osób zostało rannych, w tym pięć ciężko - mówił rzecznik Krajowej Spółki Autostradowej (NDS) Marcel Janoszik.

Wiadukt zarwał się na odcinku 50 m między dwiema podporami; elementy stalowo-betonowej konstrukcji runęły w dolinę z wysokości 30 m. W tym czasie na moście pracowało 20 robotników.

Z wypowiedzi naocznych świadków wynika, że robotnicy zostali pogrzebani pod szczątkami wiaduktu; większość budowlańców pochodziła z miejscowości Lendak.

W wielogodzinnej akcji ratunkowej oprócz śmigłowców brało udział kilkadziesiąt karetek z całego regionu oraz 14 jednostek straży pożarnej.

To kolejny zawalony wiadukt firmy Bogl i Krysl

Słowackie media przypominają, że wiadukt budowała czeska firma Bogl i Krysl. Ta sama firma stawiała wiadukt nad torami kolejowymi w Bogdance koło Ostrawy, który zawalił się w sierpniu 2008 r. na przejeżdżający ekspres Comenius relacji Kraków - Praga, powodując śmierć ośmiu osób. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

Niedokończona wciąż autostrada D-1 to najdłuższa autostrada na terenie Słowacji, łącząca zachód ze wschodem kraju. Prowadzi od Bratysławy przez Trnavę, Trenczyn i Żylinę do granicy z Ukrainą. Po dokończeniu ma mieć 517 km.

Komentarze (46)
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  Bogl i Krysl działa również na A2. Zaleca się jazdę w kasku.

 • kmarcel

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś tu porównał budowę autostrady D1 na Słowacji z naszą budowa autostrad.
  Budowa autostrady na Słowacji od np Liptowskiego Mikulasza do wschodniej granicy to ogromne koszty nieporównywalne z budową autostrady na nizinie polskiej.
  Może i ta firma Bogl Krysl jest winna a moze ktos ze Słowackiej lub Czeskiej GDDiK.
  Np GDDiK juz 3 lata spiera sie z Alpine Bau o most w Mszanie na A1 który został źle zaprojektowany przez polska firmę I Alpine Bau uznała ze most sie kiedys zawali.nasi spece z GDDiK uznali ze wytrzyma.I tak czekamy trzy lata na feralny most.gdyby Alpine bau odpusciła moze mielibysmy to samo co na Słowacji.

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  stadion śląski też się zawalił dwa lata temu i jeszcze go nie odbudowali

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy -1

  a może ta firma to spółka-córka firmy COVEC ?

 • piotrpits

  Oceniono 10 razy 8

  Jakość pracy w budownictwie na Słowacji jest wielokrotnie niższa niż w Polsce. Prawdą jest, że systemy rusztowań i szalunków wyglądają inaczej niż u nas, są mniej profesjonalne, faktycznie jakby nie projektowały ani nie składały je specjalistyczne firmy rusztowaniowe lub szalunkowe. Pod tym względem budownictwo w Polsce naprawdę nie ma się czego wstydzić. Nie sądzę, aby w tym przypadku można było winić projekt, ponieważ projekt mówi o wytrzymałości elementów po związaniu betonu, a nie w trakcie betonowania. Jedynie w projekcie może być informacja na temat etapów betonowania, jednak doświadczony wykonawca powinien taką wiedzę posiadać lub jest zobowiązany o taką wiedzę dopytać projektanta. Jeśli chodzi o firmę to nie oceniałbym wszystkich jej oddziałów na podstawie wypadku spowodowanego przez ekipę na Słowacji - to niedorzeczne uogólnianie. Nie mam żadnego zwiazku z tą firmą, ale ekipa w Polsce może być wielokrotnie lepsza i bardziej doświadczona niż ta na Słowacji.

 • taxiport

  Oceniono 4 razy 0

  Naczelny Warchoł III RP nie zwołał jeszcze konferencji prasowej

 • sylwia.forum

  Oceniono 6 razy 6

  Jakiej BOGDANCE? Chyba STUDENCE!

 • easy_maniek

  Oceniono 2 razy -2

  ciekawe kiedy zawali się wrocławski stadion który też budowała firma Max Bögl??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje