Słowacja: runął wiadukt na autostradzie. Są zabici

02.11.2012 20:42
Do katastrofy doszło w pobliżu Spiskiej Nowej Wsi

Do katastrofy doszło w pobliżu Spiskiej Nowej Wsi (fot. korzar.sk)

Trzy osoby poniosły śmierć, a 15 zostało rannych wskutek zawalenia się wiaduktu na autostradzie D-1 niedaleko Spiskiej Nowej Wsi we wschodniej Słowacji. Most przerzucony estakadą nad górską doliną runął podczas betonowania konstrukcji.
- Dwie osoby zginęły przygniecione stalową konstrukcją, a trzecia zmarła w śmigłowcu podczas transportu do szpitala. 15 osób zostało rannych, w tym pięć ciężko - mówił rzecznik Krajowej Spółki Autostradowej (NDS) Marcel Janoszik.

Wiadukt zarwał się na odcinku 50 m między dwiema podporami; elementy stalowo-betonowej konstrukcji runęły w dolinę z wysokości 30 m. W tym czasie na moście pracowało 20 robotników.

Z wypowiedzi naocznych świadków wynika, że robotnicy zostali pogrzebani pod szczątkami wiaduktu; większość budowlańców pochodziła z miejscowości Lendak.

W wielogodzinnej akcji ratunkowej oprócz śmigłowców brało udział kilkadziesiąt karetek z całego regionu oraz 14 jednostek straży pożarnej.

To kolejny zawalony wiadukt firmy Bogl i Krysl

Słowackie media przypominają, że wiadukt budowała czeska firma Bogl i Krysl. Ta sama firma stawiała wiadukt nad torami kolejowymi w Bogdance koło Ostrawy, który zawalił się w sierpniu 2008 r. na przejeżdżający ekspres Comenius relacji Kraków - Praga, powodując śmierć ośmiu osób. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

Niedokończona wciąż autostrada D-1 to najdłuższa autostrada na terenie Słowacji, łącząca zachód ze wschodem kraju. Prowadzi od Bratysławy przez Trnavę, Trenczyn i Żylinę do granicy z Ukrainą. Po dokończeniu ma mieć 517 km.

Komentarze (46)
Słowacja: runął wiadukt na autostradzie. Są zabici
Zaloguj się
 • hind2424

  Oceniono 125 razy 83

  Przykro mi z powodu śmierci tych ludzi , ale cóż wolny rynek. Maksymalne oszczędności ino żeby na pensję dla rady nadzorczej i zarządu

 • arno-ger

  Oceniono 62 razy 46

  Ta autostrada budowana jest juz ponad 30 lat, a od Żiliny do Preszowa brakuje jeszcze dobrze ponad 100 km
  Na tej trasie jest zaledwie kilka odcinkow oddanych. Warto aby wiedzieli o tym wszyscy ci, ktorzy narzekaja, ze u nas niektore odcinki buduje sie 3 lata (najczęściej z powodu wyrzucenia firmy z budowy)
  Natomiast nie mozna zbyt pochopnie oskarżać wykonawcy za ten wiadukt, bo jeszcze nie wiadomo czy nie popełniono błędu w fazie projektowania !

 • shtalman

  Oceniono 54 razy 44

  BOGL i KRYSL niech zacznie projektować nagrobek, który się zawali nad tą firmą,
  i to będzie chyba najlepszy ich projekt

 • ergosumek

  Oceniono 19 razy 13

  Filary całe, a wiadukt runął, ześlizgnął się z podpór z prawej strony pod ciężarem wylewanego betonu i pękł z lewej pod własnym ciężarem. Prawdopodobnie wylali za dużo betonu, trzeba było lać z prawej strony tylko nad filarami, a dopiero gdy zwiąże ze zbrojeniem i usztywni się, można było lać resztę, ale chyba terminy goniły?

 • piotrpits

  Oceniono 10 razy 8

  Jakość pracy w budownictwie na Słowacji jest wielokrotnie niższa niż w Polsce. Prawdą jest, że systemy rusztowań i szalunków wyglądają inaczej niż u nas, są mniej profesjonalne, faktycznie jakby nie projektowały ani nie składały je specjalistyczne firmy rusztowaniowe lub szalunkowe. Pod tym względem budownictwo w Polsce naprawdę nie ma się czego wstydzić. Nie sądzę, aby w tym przypadku można było winić projekt, ponieważ projekt mówi o wytrzymałości elementów po związaniu betonu, a nie w trakcie betonowania. Jedynie w projekcie może być informacja na temat etapów betonowania, jednak doświadczony wykonawca powinien taką wiedzę posiadać lub jest zobowiązany o taką wiedzę dopytać projektanta. Jeśli chodzi o firmę to nie oceniałbym wszystkich jej oddziałów na podstawie wypadku spowodowanego przez ekipę na Słowacji - to niedorzeczne uogólnianie. Nie mam żadnego zwiazku z tą firmą, ale ekipa w Polsce może być wielokrotnie lepsza i bardziej doświadczona niż ta na Słowacji.

 • sylwia.forum

  Oceniono 6 razy 6

  Jakiej BOGDANCE? Chyba STUDENCE!

 • jozalo65

  Oceniono 8 razy 6

  Nie rozumiem czemu redaktor napisal "rzecznik Krajowej Spolki Autostradowej Marcel Janoszik. To nie slowackie nazwisko. Normalnie brzmi Marcel Janosik, tak jak w slynnym filmie, bo Janosik to Slowak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje