Komisja Europejska ws. Nergala: Artysta powinien mieć prawo szokować

02.11.2012 19:53
Adam

Adam "Nergal" Darski - wielokrotnie oskarżany o obrazę uczuć religijnych, m.in. za podarcie Biblii na scenie (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Oskarżenie grupy rockowej o bluźnierstwo jest niezgodne z europejskimi wartościami - uznała Komisja Europejska, odnosząc się do sprawy Adama "Nergala" Darskiego. W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Darski podarł Biblię, której kartki rozrzucił ze słowami: "Żryjcie to g...o!"
Komisja zaznacza, że "krajowe przepisy dotyczące bluźnierstwa, są wewnętrzną sprawą każdego kraju. Ale muszą być zgodne z umowami międzynarodowymi", czytamy w piśmie euobserver.com.

Komisja powołuje się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, która stoi na straży wolności słowa, a Polska jest jej sygnatariuszem. "Prawo to chroni również tych, którzy obrażają lub szokują", podkreśla KE.

Czarne chmury nad Darskim

- Przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść - uznał kilka dni temu Sąd Najwyższy. Była to odpowiedź trójki sędziów na pytanie Sądu Okręgowego w Gdańsku, czy lider zespołu Behemoth obraził uczucia religijne katolików, rwąc w 2007 r. na scenie Biblię. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie właśnie SO w Gdańsku, któremu odpowiedź SN miała pomóc. Sam Darski liczy na prawomocne uniewinnienie przez ten sąd.

"Kto obraża uczucia religijne innych osób..."

Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia. SO spytał SN, czy ten czyn można popełnić tylko w "zamiarze bezpośrednim" (kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo) czy także i w "ewentualnym" (gdy sprawca przewiduje możliwość przestępstwa i godzi się na to).

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Darski podarł Biblię, której kartki rozrzucił ze słowami: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też ją "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą".

Według SN gdański SO musi odpowiedzieć, czy w tej sprawie przekroczono granice wolności słowa i wypowiedzi artystycznej, bo "dopóki istnieje art. 196, istnieją takie granice".

Zobacz także
Komentarze (383)
Zaloguj się
 • dybciu32

  0

  Jest też w Polsce przepis , który mówi, że zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają się. Jakoś kościoła katolickiego nikt oficjalnie nie potępił za miliony zamordowanych i torturowanych ludzi.!!!!!!!!!!!!!!!

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz -1

  "artysta ma prawo szokować"...
  Niech ten pajac Nergal zje na estradzie własne guuwno, też zaszokuje.
  Kto rozdaje tytuł "artysta"? Gazeta Maleszki? Czyli gazeta będzie decydować co, i komu wolno robić bezkarnie?

 • curious2003

  Oceniono 2 razy 0

  a autor Szatanskich Wersetow musi się kryc przed reka islamu. a Adasiowi Darskiemu włos z glowy nie może spaść i chodzi dumny, wypinając piers do orderu.

 • unamatita

  Oceniono 3 razy 1

  nergal artystą? A to ciekawe!
  u.

 • banan125

  Oceniono 1 raz 1

  polacy zawsze będa nietolerancyjnymi głupkami

 • banan125

  Oceniono 1 raz 1

  mhmm.... zbrodnicza sekta...?

  mam wątpliwości, czy to nie zbyt łagodne określenie organizacji, która doprowadziła do zamordowania

  ponad 120 000 000 ludzi przez 1000 lat , co średnio daje ok. 120 000 rocznie

  z czego m apewno kiladziesiąt tysięcy było spalonych ŻYWCEM na stosach

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  Zaszokował widzów,
  A widzowie w szoku,
  Mogą go jeszcze,
  Uśmiercić w tym roku.

  Jeśli by śmierć poniósł,
  Głównie z własnej winy,
  To bez sensu były
  Jego narodziny.

 • waspan

  Oceniono 5 razy -3

  jeśli wolno szokować to po co nam w ogóle prawo , każdy przestępca będzie mógł powiedzieć , że chciał kogoś zaszokować ....tylko do czego to doprowadzi społeczeństwo , do takich absurdów jak wypowiedź pana n....każda prowokacja artystyczna musi mieć sens , jeśli go nie ma to jest prostu kiczowata i bez smaku , więc o artyźmie nie może być nawet mowy ...chyba ,że o g....nym :(

 • karinny

  Oceniono 6 razy -4

  Szokowac to on bedzie w piekle.....i za zniewage P.Boga to jemu sie nalezy.Nie wie co traci....biedny czlowiek...bez wiary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje