Komisja Europejska ws. Nergala: Artysta powinien mieć prawo szokować

Adam

Adam "Nergal" Darski - wielokrotnie oskarżany o obrazę uczuć religijnych, m.in. za podarcie Biblii na scenie (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Oskarżenie grupy rockowej o bluźnierstwo jest niezgodne z europejskimi wartościami - uznała Komisja Europejska, odnosząc się do sprawy Adama ?Nergala? Darskiego. W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Darski podarł Biblię, której kartki rozrzucił ze słowami: "Żryjcie to g...o!"
Komisja zaznacza, że "krajowe przepisy dotyczące bluźnierstwa, są wewnętrzną sprawą każdego kraju. Ale muszą być zgodne z umowami międzynarodowymi", czytamy w piśmie euobserver.com.

Komisja powołuje się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, która stoi na straży wolności słowa, a Polska jest jej sygnatariuszem. "Prawo to chroni również tych, którzy obrażają lub szokują", podkreśla KE.

Czarne chmury nad Darskim

- Przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść - uznał kilka dni temu Sąd Najwyższy. Była to odpowiedź trójki sędziów na pytanie Sądu Okręgowego w Gdańsku, czy lider zespołu Behemoth obraził uczucia religijne katolików, rwąc w 2007 r. na scenie Biblię. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie właśnie SO w Gdańsku, któremu odpowiedź SN miała pomóc. Sam Darski liczy na prawomocne uniewinnienie przez ten sąd.

"Kto obraża uczucia religijne innych osób..."

Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia. SO spytał SN, czy ten czyn można popełnić tylko w "zamiarze bezpośrednim" (kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo) czy także i w "ewentualnym" (gdy sprawca przewiduje możliwość przestępstwa i godzi się na to).

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Darski podarł Biblię, której kartki rozrzucił ze słowami: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też ją "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą".

Według SN gdański SO musi odpowiedzieć, czy w tej sprawie przekroczono granice wolności słowa i wypowiedzi artystycznej, bo "dopóki istnieje art. 196, istnieją takie granice".

Zobacz także
 • Ks. Adam Boniecki i Adam 'Nergal' Darski Nergal chwali się zdjęciem z ks. Bonieckim. "Szacunek i sympatia ponad podziałami? Jestem na TAK"
 • Nowak: Nergal w TVP mi nie przeszkadza. To mój ziomal!
Komentarze (383)
Komisja Europejska ws. Nergala: Artysta powinien mieć prawo szokować
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  Oceniono 324 razy 216

  Czyli nasi sędziowie to stado debili. Ja o tym juz dawno wiedziałem ,ze oni tylko umieją lody kręcić.

 • heniooo87

  Oceniono 267 razy 151

  "Komisja powołuje się na Europejską Konwencję Praw Człowieka, która stoi na straży wolności słowa, a Polska jest jej sygnatariuszem. "Prawo to chroni również tych, którzy obrażają lub szokują", podkreśla KE."

  Eche...
  Parę przykładów:
  - Jeśli publicznie zaprzeczę jakoby w Holocauście zginęło 6 milionów żydów zostanę oskarżony o kłamstwo oświęcimskie - zagrożone karą do lat 3.
  - Jeśli NARYSUJĘ sobie coś, co będzie przypominało osobę poniżej 18 lat uczestniczącego w czynności seksualnej, grozi 2 lata. Pytanie jak można określić wiek POSTACI NARYSOWANEJ, oraz dlaczego można u nas kręcić PORNOLE z 15 latkami, a rysować 17 latki już nie.
  - Jeśli podniosę wyprostowaną rękę będę oskarżony o propagowanie faszyzmu - 2 lata więzienia. Oczywiście to wszystko-wiedzący sąd będzie określał, czy podniosłem rękę z zamiarem pozdrowienia kolegi, wykonaniem znaku ave Tusk, czy zbrodniczego "heil hitler" - tak jakby to miało jakąkolwiek różnice i kogokolwiek krzywdziło.
  - Jeśli wkleję satyryczny rysunek Pedobear'a grozi mi z kolei 2 lata pozbawienia wolności, za propagowanie zachowań o charakterze pedofilskim

  Można wymienić jeszcze kilkadziesiąt punktów z KK, oraz kilka TYSIĘCY przykładów działań prokuratury jak przez 23 lata tej "wolnej" polski ścigało się ludzi za wymianę poglądów z innymi przedstawicielami Homo Sapiens.

 • swietyna

  Oceniono 219 razy 85

  Aby sprawdzić wiarygodność Komisji Europejskiej proponuję panu Nergalowi ciąg dalszy.
  Proponuję "zrecenzować" w podobnym duchu Koran i Torę, Traktat Lizboński i parę innych dokumentów :-)

 • normalny1945

  Oceniono 126 razy 50

  dla kogo są te sądy ja nic nie zrozumiałem , tylko widziałem zadowolonego z siebie taliba ktory walczy podobno z sektami ktore sobie sam wymysla bo największej sekty nie rusza . Obraziło się jego katolickosc bo Nergal nie zaprosił go do darcia i cos mu się obraziło to cos mają tylko katolicy i nie mowił czy to go boli biedne te katoliki.

 • propagacja

  Oceniono 200 razy 44

  ...bardzo bym chciał aby mnie "zaszokował" i podarł kilka egzemplarzy koranu, byłby ubaw jak cholera,no ale do tego trzeba mieć jaja,a nie tylko parcie na szkło..

 • tow_beton

  Oceniono 28 razy 22

  skażą go, on się odwoła do Strasburga i MY, PODATNICY, zapłacimy mu odszkodowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje