Wielka Brytania: Brak skanerów MRI dla chorobliwie otyłych. Będą badani sprzętem używanym w zoo?

02.11.2012 11:11
Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami w krajach rozwiniętych

Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami w krajach rozwiniętych (Fot.123RF)

Brytyjskie szpitale będą zmuszone używać skanerów MRI z ogrodów zoologicznych, ponieważ standardowe urządzenia nie są w stanie poradzić sobie z pacjentami z poważną nadwagą - przewidują chirurdzy. O sprawie pisze brytyjski "The Telegraph".
Dochodzenie przeprowadzone przez lekarzy z North Bristol NHS Trust wykazało, że tylko jeden na sześć szpitali ma dostęp do skanerów MRI lub CT mogących pomieścić pacjentów ważących ponad 220 kilogramów.

Pozostałe szpitale w nadzwyczajnych sytuacjach mogą zostać zmuszone do użycia skanerów obsługiwanych zazwyczaj przez weterynarzy. Szpitale w USA już dzwonią do zoo, aby użyć ich skanerów, zbudowanych specjalnie do badań lwów, goryli, koni i bydła - pisze "The Telegraph".

W USA już używają skanerów z zoo

Konsultant chirurgów bariatrów Sally Norton ostrzega w "The Royal College of Surgeons of England Bulletin", że brak odpowiedniego sprzętu do rezonansu magnetycznego w szpitalach może doprowadzić do opóźnień w leczeniu. Pacjenci, którzy zostaną przebadani sprzętem zarezerwowanym dla zwierząt, mogą zaś wytaczać procesy z powodu naruszenia swojej godności.

Jak zauważa Norton, w Stanach Zjednoczonych szpitale już dzwonią do zoo i pytają, czy mogą użyć ich skanera. "Nasz problem z otyłością zmierza w tę samą stronę co w USA, więc takie sytuacje mogą zacząć się pojawiać i u nas" - pisze.

Coraz więcej otyłych pacjentów, a szpitale nieprzygotowane

Od 1993 roku liczba chorobliwie otyłych dorosłych w Wielkiej Brytanii potroiła się i wynosi obecnie 1,4 miliona osób.

Mimo to - jak zauważa Norton - brytyjskie szpitale w większości nie przygotowały się na zapewnienie warunków większym pacjentom. Poza skanerami brak jest odpowiednich wózków inwalidzkich, łóżek, a nawet ubrań, które mogłyby włożyć na siebie otyłe osoby.

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  0

  Ja protestuję, hipopotamy też powinny mieć należytą opiekę jeśli je ludzie uwięzili. Tak na marginesie jestem za zamknięciem wszystkich ogrodów zoologicznych na świecie.

 • dmbdmb

  Oceniono 4 razy 2

  Niech się sami oskarżają o naruszenie własnej godności przez doprowadzenie się do patologicznej otyłości.
  Banda hipokrytów.

 • boobooo

  Oceniono 5 razy 3

  jEZELI KTOS DOPROWADZIL SIE DO PONAD 200 KG - TO WG MNIE NIE MA PRAWA NARZEKAC ZE JEST TRAKTOWANY JAK ZWIERZE - Ludzie maja wolna wole i swiadomosc granic i konsekwecji.
  Zarles jak zwierze to .......

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  ZOO bedzie tez pozyczalo wibratory normalnie uzywane dla slonic.

 • acer100

  Oceniono 4 razy 2

  w cywilizowanych krajach nawet w ZOO mają tomografy i urządzenia do rezonansu w u nas w wojewódzkim mieście w szpitalu klinicznym czekam na rezonans juz 3 miesiąće.

 • anders76

  Oceniono 9 razy 1

  "Pacjenci, którzy zostaną przebadani sprzętem zarezerwowanym dla zwierząt, mogą zaś wytaczać procesy z powodu naruszenia swojej godności."
  To raczej poekne dzikie zwierzeta moga sie czuc urazone , ze z ich sprzetu korzystaja takie obrzydliwstwa.
  Samobojstwa nie sa zakazane, takze popelniane pezez obzarstwo.

 • ugrydul

  Oceniono 6 razy 6

  Wielka Brytania to czasem szalony kraj. Tam są całe rodziny grubasów, za grubych, żeby pracować, mocno roszczeniowe i żyjące (oraz tuczące się) z państwowych zasiłków. W takich przypadkach proponowałbym roczne wczasy w KRLD a potem do roboty!

 • obojetnie_co_bedzie

  Oceniono 17 razy 17

  "Pacjenci, którzy zostaną przebadani sprzętem zarezerwowanym dla zwierząt, mogą zaś wytaczać procesy z powodu naruszenia swojej godności."

  komu ? chyba sobie ..

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 10 razy 6

  Jeszcze umieścić w klatkach i będziemy mieć nowy gatunek w przyrodzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje