Pomnik pomordowanych Polaków w Berlinie? "Pomysł realny" vs. "Nie za późno?"

02.11.2012 07:21
Zniszczona Warszawa w 1945 roku

Zniszczona Warszawa w 1945 roku (Fot. M. Swierczynski/Wikimedia Commons)

Prof. Władysław Bartoszewski uważa, że w Berlinie powinien powstać pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. - Projekt wydaje się realny - mówi prof. Włodzimierz Borodziej. Z kolei Cornelius Ochmann, analityk Fundacji Bertelsmanna pyta: "Czy nie jest za późno na taki pomnik?".
- Pomysł pomnika jest realny, bo bardzo "trudno będzie powiedzieć Polakom, że ten pomnik im się nie należy" - mówi prof. Włodzimierz Borodziej. Historyk z UW sądzi, że będzie to projekt trudny, bo takie przedsięwzięcia są realizowane przez wiele lat i wywołują ogromne dyskusje. - Ja już słyszę te argumenty, że jeżeli Polacy mają mieć pomnik to następni w kolejce będą Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, a po nich następni, i że przecież nie można Berlina zastawiać takimi pomnikami, i że każda inflacja jest niedobra. I potem jeszcze będzie taki argument, że Polacy tak naprawdę cierpieli znacznie mniej od Romów i od Żydów. To wszystko będzie mało apetyczne - prognozuje. Borodziej uważa, że "historia porodu tego pomysłu byłaby szczęśliwsza, gdyby to Niemcy sami wystąpili z taką inicjatywą".

Upamiętnienie zniszczenia państwa i społeczeństwa

Prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historii UW wskazuje, że "Niemcy hitlerowskie zaatakowały w 1939 roku państwo polskie i społeczeństwo polskie, które było znacznie bardziej złożone. Doprowadziły do rozpadu państwa wielokulturowego, wielonarodowego. I skoro miałoby muzeum lub pomnik powstać, to raczej nie muzeum ofiar Polaków, tylko ofiar polskich w bardzo szerokim rozumieniu - w rozumieniu państwa, które przestało istnieć, zostało zniszczone w swoim dawnym kształcie".

Pomnik w Berlinie przed nową ambasadą RP?

Piotr Madajczyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN i na Uniwersytecie Łazarskiego, wskazuje, że propozycja Władysława Bartoszewskiego dotyczy jednego z ostatnich niezałatwionych problemów w relacjach polsko-niemieckich. - Uspokoiła się atmosfera wokół "Widocznego Znaku". Złagodniały kontrowersje, gdy mówiąc "totalitaryzm", Niemcy myśleli o III Rzeszy, a Polacy także o Rosji Sowieckiej. Niemcy przestały być w Polsce postrzegane jako zagrożenie. Pozostało w niej przekonanie, że pamięć o polskich ofiarach nie pasuje do niemieckiego rozliczenia z narodowym socjalizmem - mówi polski historyk.

- Pamięć o ofiarach Holocaustu - to oczywiste. O pięciu do piętnastu tysięcy homoseksualistów zesłanych do obozów - od paru lat też. O co najmniej 200 tys. zamordowanych Sinti i Roma - od tego roku też. Natomiast utrwalenie w szerokiej pamięci historycznej w Niemczech, bo temu służą pomniki, wspomnienia o około 3 mln ofiar narodowości polskiej, jako części około 6 mln zamordowanych obywateli polskich, wydaje się zbędnym obciążeniem przeszłością - sądzi. Patrząc na wcześniejsze niemieckie reakcje, polski historyk uważa, że propozycja nie ma szans na realizację. - Być może, remontując wreszcie swoją ambasadę w Berlinie, Polska powinna sama sobie postawić przy wejściu do niej taki pomnik? - zastanawia się Madajczyk.

Pomnik i centrum informacyjne w Berlinie-Friedrichshain?

Dyrektor Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich im. W. Brandta przy Uniwersytecie Wrocławskim prof. Krzysztof Ruchniewicz przypomina, że w Berlinie-Friedrichshain znajduje się już pomnik poświęcony Polsce i Polakom.

Pomnik odsłonięto jeszcze w latach 70. w byłej NRD. Są na nim dwa napisy po polsku i po niemiecku "Za naszą i waszą wolność" i godła PRL i NRD. W 1995 r. dodano tablice pamiątkowe z informacjami o niekomunistycznych polskich żołnierzach i ofiarach nazizmu, jak i o niemieckim ruchu oporu z okresu II wojny światowej.

- Wydaje mi się, że może warto byłoby zastanowić się teraz na spokojnie, czy nie można by tego miejsca wykorzystać, aby ta polska obecność w Berlinie była bardziej widoczna - uważa Ruchniewicz. Jego zdaniem jest wiele możliwości "przebudowania tego miejsca i stworzenia centrum informacyjnego".

"To nie jest pozytywny sygnał dla stosunków polsko-niemieckich"

Propozycja budowy pomnika jest uzasadniona, uważa Cornelius Ochmann, analityk Fundacji Bertelsmanna ds. Europy Wschodniej. Jednocześnie zastanawia się, czy w obecnej sytuacji jest to w interesie dalszego pozytywnego rozwoju stosunków polsko-niemieckich.

Ochmann spodziewa się, że propozycja spotka się z zainteresowaniem, powstanie jakaś grupa robocza, która latami będzie się tym zajmować. - Ale czy nie jest za późno na taki pomnik? - pyta.

Niemiecki analityk wskazuje na powstającą Unię Bankową, Europę dwóch prędkości, na przygotowania Unii Europejskiej do przyszłych wyzwań w kryzysie, na polskich i niemieckich polityków, którzy dominują europejską dyskusję, na polski wzrost gospodarczy, który od lat ma gigantyczny wpływ na sposób postrzegania Polski w Niemczech. - Oczywiście można by jeszcze kilka pomników i muzeów wybudować w samym centrum Berlina, ale zdominuje to całkowicie polsko-niemiecką dyskusję i polski wpływ na kształtowanie przyszłości Unii Europejskiej - uważa Ochmann.

''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 2 razy -2

  Klopot w tym, ze najprawdopodobniej konkurs na taki pomnik pozwolonoby wygrac Polakowi, a jezeli mialoby byc to dzielo podobne do Pomnika Powstania Warszawskiego, czy Małego Powstanca to zaoszczedzmy Berlinczykom takiej szkarady (z drugiej strony moze wlasnie w ten sposob moznaby ich ukarac).

 • jaga500

  Oceniono 3 razy 3

  Zdumiewają mnie te komentarze. Uważam, że skoro pomnik dostali Romowie, to Polacy przede wszystkim powinni być wyrzutem sumienia dla Niemców. Wprawdzie Pan Profesor nieco się opóźnił, ale powinny wszyscy jednym głosem go popierać. A w ogóle czytać książkę Wassersteina ostatnio wydaną przez Magnum.

 • sebolargo

  Oceniono 6 razy 0

  To może w Warszawie pomnik pomordowanych Niemców na Śląsku i w Prusach Wschodnich

 • cynik24pl

  Oceniono 8 razy 4

  To już narcyzm, bo inaczej tego nazwać nie umiem. Pomniczki, przepraszanie itd. - im dalej od wojny, tym więcej głupoty. Kombatantów przybywa i to tylko w Polsce. A może tak zacznijmy działać wspólnie i przestańmy te potworki stawiać ?! Ja nie mam zamiaru ciągle żyć w trupiarni i mauzoleum.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Pomnik homoseksualistow i pedofili zesłanych do obozów powinien być wspolny z pomnikiem ofiar Holokaustu.

 • janptak

  Oceniono 4 razy 0

  Zamiast pomnika, niech Niemcy nadadzą Polakom w Niemczech status mniejszości narodowej odebrany w III Rzeszy. To jest znacznie ważniejsze i pozwoli choćby na uzyskanie wsparcia dla polskich szkół. Byłoby to zresztą zgodne z zasadą wzajemności.

 • elbertson

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Profesor z tym pomysłem łaskawie sie obudził dobre 20 lat za pózno

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy -1

  Aleś ty głąb kapuściany ,albo po prostu obcy agent.Bo takim durniem nie mozna byc.

 • villk

  Oceniono 3 razy -1

  "Pomysł w tym kształcie wydaje sie ciekawy i perspektywiczny , nie jako pomnik pomordowanych Polaków , ale jako pomnik zamordowanej przez nacionalizm wielkoltorowości Europejskiej , którego przykładme jest agresja hitlerowska w 1939 r na Polske..."
  villk.blox.pl/2012/11/pomnik-w-Berlinie.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje