Kreml potwierdza: Putin ma problemy zdrowotne

01.11.2012 23:50
Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji (Fot. RIA NOVOSTI REUTERS)

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow potwierdził, że Władimir Putin odczuwa pewne dolegliwości zdrowotne. Pieskow zaprzeczył jednak, by były one na tyle poważne, by uniemożliwiały mu wykonywanie obowiązków.
- Rzeczywiście, naciągnął mięsień. Stało się to jeszcze przed wrześniowym szczytem państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we Władywostoku. Nigdy tego nie ukrywaliśmy. Każdy sportowiec doznaje wielu urazów, które jednak nie ograniczają jego działalności. Kontuzja Putina nie wpływa na jego roboczy harmonogram - oświadczył Pieskow. Rzecznik Kremla nie ujawnił okoliczności, w jakich prezydent się jej nabawił.

Stary uraz?

W czwartek dziennik "Wiedomosti" podał, że Putin odwołał wszystkie zaplanowane na listopad wizyty zagraniczne z powodu problemów ze zdrowiem. Według gazety we wrześniu po locie na motolotni z żurawiami prezydentowi odnowił się stary uraz. Obecnie poddawany jest procedurom medycznym. Zgodnie z zaleceniami lekarzy tymczasowo nie korzysta z transportu lotniczego.

W środę dziennik "Kommiersant" poinformował, że Putin po raz pierwszy od 11 lat zrezygnował z tradycyjnej sesji odpowiedzi na pytania obywateli, zadawane za pośrednictwem łączy telewizyjnych, telefonu i internetu, a także przez gości zapraszanych do kremlowskiego studia. Wiadomość tę potwierdził Pieskow, twierdząc, że impreza ta została przeniesiona na wiosnę przyszłego roku, by obywatele nie marzli na mrozie.

Swoje rozmowy z narodem Putin prowadził od 2001 roku. Dialog ten na żywo transmitowały państwowe stacje telewizyjne i radiowe.

Tradycję rozmów z rodakami Putin kontynuował również po 2008 roku, kiedy to po dwóch kadencjach na Kremlu, nie chcąc łamać konstytucji, na cztery lata przekazał urząd prezydenta swojemu bliskiemu współpracownikowi Dmitrijowi Miedwiediewowi. Ostatni taki dialog miał miejsce 15 grudnia 2011 roku; Putin odpowiadał na pytania przez 4,5 godziny.

Pogłoski o dolegliwościach

"Kommiersant" podał również, że nie jest też znana data dorocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego, dwóch izb parlamentu Rosji (Dumy Państwowej i Rady Federacji), które Putin powinien wygłosić jako szef państwa. Zwykle prezydent występował z tymi przemówieniami programowymi jesienią.

Informacje te zbiegły się w czasie z krążącymi po Moskwie pogłoskami o dolegliwościach zdrowotnych 60-letniego Putina. W zeszły piątek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła w rządzie Rosji, podała, iż Putin cierpi na bóle kręgosłupa i być może będzie mu potrzebna operacja.

"Szef choruje" - powiedział jeden z rozmówców agencji. Drugi zdradził, że prezydenta widziano, jak zakłada gorset ortopedyczny używany przy urazach kręgosłupa. "Nikt nie ogłaszał tego formalnie, ale wszyscy wiedzą, że zagraniczne wizyty zostały odwołane z powodu jego niedyspozycji" - przekazało inne ze źródeł. Jeden z informatorów agencji Reuters podał, że harmonogram Putina na początek listopada został ułożony z rezerwą wolnego czasu.

Doniesienia te natychmiast zdementował Pieskow, oświadczając, że "nie odpowiadają one rzeczywistości".

Ograniczył aktywność

Jednak pozostaje faktem, że prezydent Rosji poważnie ograniczył swoją aktywność. Od pewnego czasu nie rusza się ze swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie, 12 km na północny zachód od Moskwy. Wszystkie oficjalne i robocze spotkania odbywa tylko tam.

Jego sekretarz prasowy tłumaczy to tym, że nie chce on narażać mieszkańców Moskwy na stanie w korkach, które powodowały jego niemal codzienne przyjazdy na Kreml i powroty do Nowo-Ogariowa. Policja zwykle zamyka ulice już na kilkanaście minut przed przejazdem prezydenckiej kawalkady, co na wiele godzin paraliżuje ruch w centrum stolicy.

Przełożone zostały również wizyty prezydenta w Pakistanie, Turcji, Turkmenistanie, Indiach i Bułgarii. Pieskow zaprzeczył, jakoby podróże te zostały odwołane. Rzecznik wyjaśnił, że ich terminy nie zostały oficjalnie ogłoszone.

Putin - rządzący Rosją od niemal 13 lat jako prezydent, premier i znów prezydent - lubi demonstrować w mediach swoją tężyznę fizyczną. W ostatnich latach widziano go m.in. jeżdżącego konno, nurkującego w Morzu Czarnym, zjeżdżającego na nartach na Kaukazie i latającego na lotni z żurawiami. Gdy na szczycie APEC we Władywostoku widać było, że lekko utyka, jego służba prasowa przekonywała, iż naciągnął mięsień w trakcie zajęć sportowych.

Zobacz także
Komentarze (41)
Kreml potwierdza: Putin ma problemy zdrowotne
Zaloguj się
 • obocep

  Oceniono 34 razy 26

  To chyba źle z nim jak już 'kreml potwierdza'

 • jerjar

  Oceniono 39 razy 21

  Biuro prasowe informuje, że prezydent chwilowo zaprzestanie korepetycji dla żurawi, natomiast zintensyfikuje studia filzoficzne nad horyzontalną koncepcją bytu ludzkiego.

 • rvv.45

  Oceniono 11 razy 9

  Dopoki istnieje smierc, nie zaprzestanie nadzieja!

 • arab-z-bajki

  Oceniono 10 razy 6

  Każdego Macho to kiedyś dopadnie !

 • earlyyears

  Oceniono 14 razy 6

  dostał "paskudnika ". to nic takiego. albo się wyleczy albo umrze.

 • zyks

  Oceniono 7 razy 5

  "Jego sekretarz prasowy tłumaczy to tym, że nie chce on narażać mieszkańców Moskwy na stanie w korkach, które powodowały jego niemal codzienne przyjazdy na Kreml i powroty do Nowo-Ogariowa. Policja zwykle zamyka ulice już na kilkanaście minut przed przejazdem ".

  Musi już z nim być dość kiepsko, skoro nagle stał się taki wrażliwy. Jak był zdrów, nurkował za amforami, polował na tygrysy, latał myśliwcem, uczył żurawie latać w kluczu i popisywał się na wszystkie durne sposoby, to "narażał mieszkańców" i wcale się tym nie przejmował. Jeśli faktycznie nadwyrężył kręgosłup przy tych wygłupach na motolotni, to w końcu dostał, durak, za swoje.

 • notremak

  Oceniono 23 razy 5

  To wszystko na tle nerwowym po artykule Gmyza w "Rzepie".
  Teraz obawia się krwawej zemsty Kaczora & Maciora (zwłaszcza tego drugiego, jak wiadomo słynącego od 10 kwietnia 2010 roku z odwagi w sprawach smoleńskich).

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 4

  Z powodów zdrowotnych władzę stracili: Frunze, Chruszczow, Podgorny, Gorbaczow i Jelcyn.
  Może Putin wypił jakąś wodę mineralną z mikroelementami? Na przykład z rutenem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje