"Le Monde": Polska psychodrama wokół katastrofy w Smoleńsku

01.11.2012 17:52
Prezes i politycy PiS w drodze na posiedzenie komisji Antoniego Macierewicza

Prezes i politycy PiS w drodze na posiedzenie komisji Antoniego Macierewicza (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Najbardziej prestiżowy francuski dziennik "Le Monde" określa jako "psychodramę" i "polityczną histerię" atmosferę w Polsce po publikacji "Rzeczpospolitej" w sprawie katastrofy smoleńskiej. Gazeta nazywa Jarosława Kaczyńskiego "radykalnym populistą".
Opiniotwórcza popołudniówka jest jedyną spośród czołowych francuskich gazet, która skomentowała sytuację w Polsce po doniesieniach "Rz" dotyczących katastrofy polskiego tupolewa z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie.

"Rej wodził, co wcale nie dziwi, Kaczyński"

"Ekscesy medialne, histeria polityczna, obelgi, teoria spiskowa i paranoja - polskie życie publiczne przeżyło właśnie epizod zdumiewającej gorączki" - pisze specjalista "Le Monde" ds. Europy Wschodniej Piotr Smolar. Zaznacza, że wszystko to wywołała fałszywa sensacja konserwatywnej gazety "Rzeczpospolita", dotycząca domniemanego wykrycia śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.

"Le Monde" podkreśla, że doniesieniom medialnym zaprzeczyła najpierw polska prokuratura, a następnie do błędu przyznała się sama redakcja dziennika .

"Artykuł na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej" wywołał lawinę przesadnych reakcji" - zauważa "Le Monde", dodając, że "rej wodził, co wcale nie dziwi, Jarosław Kaczyński". Francuski dziennik pisze, że lider PiS "ośmielił się mówić o zamordowaniu 96 pasażerów" polskiego tupolewa.

"Jarosław Kaczyński wydaje się dziś jednym z najbardziej radykalnych populistów w Europie" - komentuje "Le Monde". Dodaje przy tym, że partia tego polityka, Prawo i Sprawiedliwość, "próbowała w ostatnim czasie zerwać z ekstremistyczną retoryką", koncentrując się bardziej na kwestiach gospodarczych niż na katastrofie smoleńskiej.

Komorowski "znalazł właściwe słowa"

Według francuskiej gazety "rzekome rewelacje "Rz" pogrążyły na nowo (polskie) elity w bardzo emocjonalnych starciach". Na potwierdzenie "Le Monde" cytuje słowa premiera Donalda Tuska, który oskarżył lidera PiS o "dewastowanie życia publicznego".

Zdaniem "Le Monde" to prezydent Bronisław Komorowski "znalazł właściwe słowa" oceniające obecną atmosferę polityczną w Polsce. Francuski dziennik konkluduje swój artykuł, przytaczając środowe słowa szefa państwa polskiego: "Jeśli się okazuje, że jeden artykuł, oparty o błędne przesłanki (...) wywołuje polityczne tsunami, wywołuje falę agresji politycznej, oskarżeń najdalej idących, o zabójstwo, o morderstwo, o wszystkie zbrodnie, które popełniają władze państwa polskiego, to coś niesłychanie złego się z nami wszystkimi dzieje".

Zobacz także
Komentarze (471)
Zaloguj się
 • aja_88

  Oceniono 1 raz 1

  www.zelaznalogika.net/z-cyklu-zagraniczne-media-o-polsce-piotr-smolar-z-le-monde-syn-prezesa-fundacji-batorego/

 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to powiedział Joseph Paul Goebbels "każde kłamstwo dostatecznie często powtarzane staje się faktem medialnym". Jeszcze z 5 lat i 70% Polaków będzie wierzyć,że to był zamach. Precz z PiS i J.Kaczyńskim on nam po prostu rozwali Polskę. Jemu wszystko jedno, brata nie ma a na szczęście Polaków kontynuacji tego rodu też nie ma.

 • redeyesoftherooster

  Oceniono 3 razy 1

  oto idą! ludzie kury.

 • jagger2009

  Oceniono 4 razy -2

  oby jak najwiecej takich opinii to wreszcie rzad sconcentruje sie na waznych sprawach narodu Polskiego a nie "psychodrama Smolenska" czas najwyzszy

 • zoil44elwer

  Oceniono 4 razy 0

  Kaczor i żaba lubi taplać się w błocie!?A może Jarkacz chce krzykiem zagłuszyć wyrzuty sumienia ?

 • papanpan

  Oceniono 4 razy 0

  Ale to nie Le Monde pisze tylko Piotr Smolar!!! Nasz człowiek!
  Taki sposób pisania o swoim kraju za granicą nie bardzo mi się podoba. To nie jest analiza i bezstronny komentarz a histeryczna publicystyka w najlepszym agorowym wydaniu.

 • sierota79r

  Oceniono 4 razy 2

  Nikomu przed wyborami, nie było na `rękę by cokolwiek się stało LK, a już na pewno nie zejście z tego świata.
  Każdy rozsądny człowiek, był wstanie przewidzieć jakie to przyniesie następstwa, co doskonale dzisiaj widać.
  Sam w pierwszej chwili się uradowałem z jego śmierci, lecz w nastepnej sekundzie, zrobiło mi się przykro, gdyż, po pierwsze zginęło wielu w ogóle niewinnych ludzi, którzy tylko przypadkiem znaleźli się w tym towarzystwie, a po drugie, zdałem sobie zaraz sprawę że to przykre, nie móc zobaczyć jak z kretesem przegrywa ta banda faszystów.
  Do tego przewidywać zacząłem obecny rozwój wypadków, ze zacznie się robić z LK męczennika bliżej nie jasnej sprawy, a wraz z nim jego przydupasów.
  Dobrze że na Wawelu nie ma zbyt dużo miejsca, bo pochowaliby tam wszystkie pisuary.

  Osobiście uważam, że był to mord polityczny.

  Zleceniodawcom był brat bliźniak LK.
  To był dosłowny szach mat w jego wykonaniu. Wiedząc że mają marne szanse na reelekcję LK, że notowania faszystów z PiSu są równie marne jak LK uznał że najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zamachu terorystycznego, co na pewno pomagał mu przygotować jego niebiesko okiwasal AM, gdyż nikt inny nie był wstanie tego przygotować lepiej, o czym świadczą obecnie rewelacje jakie ten człowiek ogłasza.
  Tak więc, dziś, PiSuar buduje swoją przyszłość polityczną na śmierci do której sam doprowadził.
  Ze swojego małego prezydencika uczynili marionetkę-menczennika i piszą legendy, których nie powstydziłby się nawet nasz wieszcz narodowy AM, którego wykończyły choroby weneryczne.

  Myślę, że nadszedł już czas, by prokuratoria zaczęła wreszcie śledztwo w kierunku zamachu ze strony PiSu, który na tej "katastrofie" zyskał najwięcej, co dzisiaj doskonale widać.

 • zimny66

  Oceniono 5 razy 1

  czy to zdjęcie to zwiastun nowych odcinków Star Treka?

 • agentczk22

  Oceniono 6 razy 2

  Fantastisch
  Najpierw czytamy,że Le Monde zjechało Pis ,potem dowiadujemy się ,że zrobiło to rękoma Smolara ,który tu występuje jako specjalista Le Monde od spraw Europy środkowo wschodniej.
  Jest tez prezesem Fundacji Batorego organizacji związanej na śmierć i życie ze środowiskiem PO kumplem Michnika i Tuska .
  To jest TZW. niezależny komentarz zagraniczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje