"Le Monde": Polska psychodrama wokół katastrofy w Smoleńsku

01.11.2012 17:52
Prezes i politycy PiS w drodze na posiedzenie komisji Antoniego Macierewicza

Prezes i politycy PiS w drodze na posiedzenie komisji Antoniego Macierewicza (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Najbardziej prestiżowy francuski dziennik "Le Monde" określa jako "psychodramę" i "polityczną histerię" atmosferę w Polsce po publikacji "Rzeczpospolitej" w sprawie katastrofy smoleńskiej. Gazeta nazywa Jarosława Kaczyńskiego "radykalnym populistą".
Opiniotwórcza popołudniówka jest jedyną spośród czołowych francuskich gazet, która skomentowała sytuację w Polsce po doniesieniach "Rz" dotyczących katastrofy polskiego tupolewa z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie.

"Rej wodził, co wcale nie dziwi, Kaczyński"

"Ekscesy medialne, histeria polityczna, obelgi, teoria spiskowa i paranoja - polskie życie publiczne przeżyło właśnie epizod zdumiewającej gorączki" - pisze specjalista "Le Monde" ds. Europy Wschodniej Piotr Smolar. Zaznacza, że wszystko to wywołała fałszywa sensacja konserwatywnej gazety "Rzeczpospolita", dotycząca domniemanego wykrycia śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.

"Le Monde" podkreśla, że doniesieniom medialnym zaprzeczyła najpierw polska prokuratura, a następnie do błędu przyznała się sama redakcja dziennika .

"Artykuł na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej" wywołał lawinę przesadnych reakcji" - zauważa "Le Monde", dodając, że "rej wodził, co wcale nie dziwi, Jarosław Kaczyński". Francuski dziennik pisze, że lider PiS "ośmielił się mówić o zamordowaniu 96 pasażerów" polskiego tupolewa.

"Jarosław Kaczyński wydaje się dziś jednym z najbardziej radykalnych populistów w Europie" - komentuje "Le Monde". Dodaje przy tym, że partia tego polityka, Prawo i Sprawiedliwość, "próbowała w ostatnim czasie zerwać z ekstremistyczną retoryką", koncentrując się bardziej na kwestiach gospodarczych niż na katastrofie smoleńskiej.

Komorowski "znalazł właściwe słowa"

Według francuskiej gazety "rzekome rewelacje "Rz" pogrążyły na nowo (polskie) elity w bardzo emocjonalnych starciach". Na potwierdzenie "Le Monde" cytuje słowa premiera Donalda Tuska, który oskarżył lidera PiS o "dewastowanie życia publicznego".

Zdaniem "Le Monde" to prezydent Bronisław Komorowski "znalazł właściwe słowa" oceniające obecną atmosferę polityczną w Polsce. Francuski dziennik konkluduje swój artykuł, przytaczając środowe słowa szefa państwa polskiego: "Jeśli się okazuje, że jeden artykuł, oparty o błędne przesłanki (...) wywołuje polityczne tsunami, wywołuje falę agresji politycznej, oskarżeń najdalej idących, o zabójstwo, o morderstwo, o wszystkie zbrodnie, które popełniają władze państwa polskiego, to coś niesłychanie złego się z nami wszystkimi dzieje".

Zobacz także
Komentarze (471)
"Le Monde": Polska psychodrama wokół katastrofy w Smoleńsku
Zaloguj się
 • o_laf

  Oceniono 416 razy 338

  PiS-jarus wpuszczony w maliny przez " RZ"

  ....czy moze byc cos bardzie przyjemnego uslyszec?

 • 2bankier

  Oceniono 387 razy 311

  Historycznie ,populizm zawsze prowadzil do paranoi.

 • cozano

  Oceniono 345 razy 299

  Nie da sie ukryc, ze celem Kaczynskiego nie jest bynajmniej dobro Polski, ale za wszelka cene, w tym za cene destabilizacji zycia publicznego, przejecie wladzy, ktora umozliwilaby mu dokonanie zemsty na swoich rzeczywistych i urojonych wrogach.
  Ostatnia afera z Rzepa po raz kolejny odslonila prawdziwa gebe Jarka.

 • jagier4

  Oceniono 358 razy 292

  Widziane z Ameryki.Nie chce się wierzyc,że ktoś taki jak Jarosław Kaczyński może fumkcjonować w życiu publicznym.Tutaj media zabiły by go śmiechem w przeciągu dwóch tygodni.

 • adreswstopcepostu

  Oceniono 301 razy 249

  Ale mieli swoje piec minut.
  Dobra zabawa kosztuje...

 • tomtg123

  Oceniono 91 razy 81

  Dla upamiętnienia całej sprawy i udziału w niej pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego proponuję wprowadzić nowe święto państwowe : 30 października - "Dzień Świra".

 • miroo

  Oceniono 87 razy 71

  Prawica katolicka - wściekła, rozmodlona, kłótliwa banda idiotów - niszczy nasz kraj i ośmiesza...

 • tuu154

  Oceniono 82 razy 70

  W Polsce ostatnio miesza się góffno z polityką. Celują w tym psychiczny prezio, q-mać Arewicz, i inny pislamiści. Ot taka góffniana jest ich doktryna. Najgorsze, że popierana przez sektę sukienkowych pedofilów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje