Pierwszy dzień akcji "Znicz": 128 wypadków, 9 ofiar

01.11.2012 10:48

Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

W 128 wypadkach, do jakich doszło na polskich drogach w środę, zginęło dziewięć osób, a 157 zostało rannych. Zatrzymano też 286 nietrzeźwych kierowców. Policjanci apelują o szczególną ostrożność i rozwagę na drogach.
Środa to pierwszy dzień wydłużonego weekendu związanego z dniem Wszystkich Świętych. Od tego dnia trwa policyjna akcja "Znicz 2012". Więcej funkcjonariuszy jest m.in. na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Kontrolowane są prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy, oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Jak poinformował w czwartek nadkom. Robert Horosz z Komendy Głównej Policji, w środę odnotowano na drogach dziewięć ofiar śmiertelnych i 157 rannych. Tego dnia doszło do 128 wypadków. Policjanci zatrzymali również 286 nietrzeźwych kierowców.

Policjanci apelują, by raczej unikać wyjazdów na cmentarze samochodami. "Jeżeli ktoś mieszka na wsi lub w małej miejscowości i do cmentarza ma blisko, gorąca prośba, by zrobić sobie spacer. Jeżeli ktoś mieszka w większym mieście, lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej" - powiedział Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zwrócił też uwagę, że słoneczna pogoda może zachęcać kierowców, by przyspieszyć. "Pamiętajmy o tym, że w listopadzie mają prawo być śliskie i takimi są - zwłaszcza nad ranem, w nocy, w pobliżu obszarów zalesionych, zbiorników wodnych, na przejściach dla pieszych i na wzniesieniach. Jezdnia czarna w listopadzie nie oznacza, że ta jezdnia nie jest śliska" - powiedział Konkolewski.

Przypomniał, że jak co roku ciężko będzie kierowcom dojechać bezpośrednio do cmentarza i znaleźć tam miejsce do parkowania. W rejonie wielu cmentarzy organizacja ruchu jest zmieniona, a strumieniem pojazdów kierują policjanci. "Trzeba pamiętać o tym, że polecenia podawane przez policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od świateł, znaków drogowych, norm Kodeksu drogowego. Naprawdę nie będzie czasu, żeby wdawać się w polemikę i tłumaczyć kierowcy, dlaczego dana droga jest zamknięta" - powiedział Konkolewski.

- Wszystkim pieszym, kierowcom i pasażerom, zwłaszcza w sobotę i niedzielę, kiedy będą trwały powroty do domów, dedykuję hasło "nie zabijaj i sam nie daj zabić się na drodze" - podkreślił Konkolewski. Zaapelował też do pieszych, by nosili elementy odblaskowe, a do pasażerów - by zwracali uwagę kierowcom, jeśli w sposób jaskrawy łamią przepisy.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczęła się w środę i potrwa do niedzieli. Bierze w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Policjanci jak zwykle apelują do kierowców o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Komentarze (21)
Pierwszy dzień akcji "Znicz": 128 wypadków, 9 ofiar
Zaloguj się
 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 36 razy 26

  Ratuj się kto może! Pobożni na drogach!
  Ludzie, czy naprawdę świat się wam zawali jak zadbacie o groby w jakiś inny dzień, w niedzielę. A dzisiaj usiądziecie przy stole i powspominacie? Wszyscy, jak stado baranów musi się dostać na ten cholerny cmentarz, bo inaczej zmarły się obrazi?

 • rotkiv

  Oceniono 8 razy 4

  Po zatrzymaniu pijanych kierowców, powinno się pokazywać ich zdjęcia na wielkich bilbordach, w ich miejscach zamieszkania i oczywiście na ich koszt. Wszyscy powinni zobaczyć te facjaty skrajnie nieodpowiedzialnych matołków.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 2 razy 2

  9 osób to troche mniej niż ginie średnio na polskich drogach każdego dnia. Media zawsze przestawiają statystyki wypadków w długie weekendy tak jak by były one gorsze z niż zwykle. A prawie zawsze ginie tyle samo osób co w zwykły weekend.

 • pierwszy_leming

  Oceniono 24 razy 2

  Droga krajowa Na terespol z warszawy, pod granicę państwa wyjazd godzina 18, Patroli 0, jakichkolwiek kontroli 0. Nie ma czegoś takiego jak akcja znicz. Pierd***niem panowie sobie szacunku u nas nie wypracujecie. Do roboty niebieskie nieroby. Na notatkę z miejsca wypadku czeka już 3miesiące

 • bilecik1990

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe ile w tym było tych strasznych pijanych rowerzystów.

  www.szorujkite.pl

 • feurig59

  Oceniono 5 razy 1

  Polacy na drogach: "akcja zniszcz". Tylko szable im rozdać, żeby mogli ciąć przez okno...

 • marillion73

  Oceniono 6 razy 0

  Jak święto, to święto - ofiary muszą być zgodnie z tym "wspaniałym" pogańskim zwyczajem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje