W powstaniu w Syrii zginęło już 36 tys. osób. Większość to cywile

31.10.2012 13:26
W Syrii zginęło już 36 tys. osób

W Syrii zginęło już 36 tys. osób (Fot. HANDOUT REUTERS)

Ponad 36 tysięcy osób zginęło w Syrii od wybuchu powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada w marcu 2011 r. - poinformowała w czwartek organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Większość ofiar to cywile. Tożsamość setek z nich nie jest znana.
Od 15 marca 2011 r. w syryjskim konflikcie śmierć poniosło ponad dwadzieścia pięć tysięcy cywilów, dziewięć tysięcy żołnierzy i ponad tysiąc dezerterów. Takie dane zostały opublikowane przez syryjskich obserwatorów. Szef organizacji, Rami Abdel Rahman dodał, że tożsamości pozostałych 439 osób nie ustalono.

Najbardziej krwawym miesiącem okazał się sierpień, kiedy śmierć poniosło niemal pięć i pół tysiąca osób. We wrześniu i październiku w sumie zginęło prawie dziesięć tysięcy osób. Łącznie w ciągu trzech ostatnich miesięcy w Syrii życie straciło ponad piętnaście tysięcy osób. Oznacza to, że średnio ginie tam 165 osób dziennie. Obserwatorium opiera swoje wyliczenia na danych pozyskiwanych od szerokiej siatki swoich działaczy, adwokatów i lekarzy obecnych w Syrii.

Organizacja zastrzega, że bilans nie obejmuje setek niezidentyfikowanych ciał odnalezionych w różnych częściach Syrii ani tysięcy osób zaginionych w syryjskich więzieniach oraz członków milicji Szabiha, popierających reżim Asada. Jak utrzymuje Syryjskie Obserwatorium, rzeczywisty bilans ofiar śmiertelnych jest wyższy, gdyż obie strony, zarówno władze, jak i rebelianci, ukrywają faktyczne straty.

Zobacz także
Komentarze (12)
W powstaniu w Syrii zginęło już 36 tys. osób. Większość to cywile
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 17 razy 9

  GW milczy o oblężeniu Bani Walid w Libii, gdzie bojówki NATOwskiego marionetkowego reżimu wraz z zagranicznymi najemnikami dokonały masakry miejscowej ludności, także z użyciem białego fosforu i gazów bojowych...
  Ile kosztuje wasze mlczenie PAPowskie i GWniane presstytutki?

  Gdzie się podziały radosne twitty min. Sikorskiego nt. Libii?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 12 razy 6

  Szkoda niewinnych ofiar... [*]

  Ale to wszystko jest z góry ukartowane, nigdy nie będzie pokoju na świecie bo wojna to znakomity biznes dla grup wpływu, które ją kontrolują. Tutaj ciekawe podsumowanie informacji na ten temat (są pewne nieścisłości, np. nt. swastyki w Indiach ale generalnie reszta się zgadza):

  www.veteranstoday.com/2012/10/30/illuminati-nazis-the-illegal-state-of-israel/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 4

  Tutaj jest dobra analiza:
  nsnbc.wordpress.com/2012/10/26/the-dynamics-of-the-crisis-in-syria-conflict-versus-conflict-resolution-part-2/

 • frank1947

  Oceniono 7 razy 3

  Po co to pisac .. my wszystcy wiemy ze "partyzant z innego kraju niz Syria ..oplacony" nie zabija ..tylko kwiatkamy sie rozrzuca ... czasami nawet dolarami .,..

 • ginztonickiem

  Oceniono 8 razy 2

  A Siwiec nagrywa singla.

 • 1europejczyk

  Oceniono 18 razy 2

  "Od 15 marca 2011 r. w syryjskim konflikcie śmierć poniosło ponad dwadzieścia pięć tysięcy cywilów"

  Co to jest w porównaniu do 200 tysięcy Warszawiaków, którzy zginęli w ciągu miesiąca i nikt ani wcześniej, ani w czasie ani później nawet palcem nie kiwnął

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 0

  Ziew.
  W każdej wojnie domowej giną przeważnie cywile a z jeńcami postępuje się w sposób okrutny.

 • strongnuklear

  Oceniono 10 razy -4

  Przez rudego u nas moze byc w przyszlosci podobnie!!

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 33 razy -5

  A według płatnych szczekaczy winny jest oczywiście Izrael i USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje