"Odpowiedzialności za słowo jest coraz mniej". Prezydent o artykule "Rz"

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

- Jeśli okazuje się, że jeden artykuł oparty na błędnych przesłankach, wywołuje polityczne tsunami, falę agresji politycznej, to coś niesłychanie złego dzieje się z nami wszystkimi - powiedział Bronisław Komorowski. - Z ogromnym niepokojem przyglądałem się wczorajszym wydarzeniom - dodał prezydent.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego, polityczna burza, jaką wywołała wczorajsza, dotycząca odkrycia śladów trotylu na wraku polskiego tupolewa, publikacja "Rzeczpospolitej" jest bardzo niepokojąca. - To powinno być przedmiotem refleksji nas wszystkich: i polityków, i dziennikarzy - stwierdził prezydent. - Jeśli okazuje się, że jeden artykuł, oparty na błędnych przesłankach, czemu redakcja sama dała wyraz, wywołuje polityczne tsunami, falę agresji politycznej, oskarżeń najdalej idących, to coś niesłychanie złego dzieje się z nami wszystkimi - podkreślił.

- Odpowiedzialności za słowo jest w polskim życiu politycznym i w polskich mediach coraz mniej - stwierdził Komorowski. - Wydaje mi się, że wszyscy powinniśmy zastanowić się nad kwestią, czy nie przekroczono granicy braku odpowiedzialności za słowo tak dalece, że szkodzi to nam wszystkim - dodał. Prezydent podkreślił, że problem dotyczy nie tylko odpowiedzialności politycznej, ale także moralnej, a być może również prawnej.

- Trzeba pomyśleć także o rodzinach tych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, pomyśleć, co one przezywają, gdy słyszą tego rodzaju agresywne wystąpienia, szkodzące opinii o Polsce i zaufaniu obywateli do państwa. Ale także szkodzące potrzebnej każdemu chwili refleksji, spokojnej zadumy nad losem tych, którzy odeszli - przekonywał Bronisław Komorowski.

Zobacz także
 • Prokuratura: Apelowaliśmy do "Rz" o wstrzymanie się z publikacją
 • Seweryn Blumsztajn "Cezary Gmyz chciał tym tekstem podpalić państwo" [KOMENTARZE]
 • Tomasz Hypki, ekspert lotniczy ze "Skrzydlatej Polski" oraz sekretarz Krajowej Rady Lotnictwa Hypki: Byłbym bardzo ostrożny, jeżeli to w ogóle prawda
Komentarze (89)
"Odpowiedzialności za słowo jest coraz mniej". Prezydent o artykule "Rz"
Zaloguj się
 • tuad27

  Oceniono 116 razy 70

  Panie Prezydencie to przecież taki katolicki kraj i katolickie zwyczaje - przykład idzie z Watykanu !

 • jerjar

  Oceniono 97 razy 67

  „coś niesłychanie złego dzieje się z nami wszystkimi”

  Przepraszam, Pani Prezydencie, ale jestem przeciw dystrybucji winy pomiędzy całe społeczeństwo. Kto uległ histerii i uwierzył nieukom, albo i prowokatorom, ten uwierzył. Większość od początku pukała się w czoło i sobie żartowała, chociażby na tym forum.

  Niech się wstydzą ci, którzy się wygłupili, ale jak widzę, oni z nieznanych przyczyn wciąż są dumni.

 • ozerus

  Oceniono 63 razy 45

  skradziono brzozę z lasu smoleńskiego!!! tak,tak tę właśnie brzozę!! wiem kto, ale nie powiem bo teraz seria samobójstw grasuje!

 • hassprediger

  Oceniono 51 razy 37

  hehe jak to nie ma odpowiedzialności za słowo, Gmyz się nie wycofuje się tego co napisał...

  "Z niczego się nie wycofuję. Moi informatorzy to ludzie o najwyższej wiarygodności. Źródła od siebie niezależne. I zawsze będę ich chronił - tłumaczył później na Twitterze sam autor tekstu, Cezary Gmyz."

 • skiter

  Oceniono 23 razy 11

  to "tsunami" to tylko w mediach
  normalni ludzie muszą pracować zamiast przejmować się gmyzami

  jutro nowy temacik będzie: jak to mafia tuskowska chce zniszczyć wolną prasę...
  gimme a break

 • ozerus

  Oceniono 35 razy 11

  ludzie ruscy nas chcą zabić tak jak naszego wodza Lecha!! ja wiem to ale nie powiem bo seria samobójstw teraz jest!

 • antybiurokrata

  Oceniono 8 razy 4

  Przypominam ze to jest tylko standardowe działanie styropianów - i tych małych i tych dużych - wszyscy od Solidarnosci, PO, PiSu itd dokladnie tak zawsze zdobywali "kapital polityczny".

  Na przyklad - jednym z oficjalnych powodow strajkow w 1980 tym roku byla katastrofa kolejowa pod Otloczynem gdzie maszynista jednego z pociągów po prostu olał czerwone swiatlo - prawdopodobnie ze zmęczenia.

  To oczywiście nie przeszkodziło styropianom zrobienia z tego afery ktora udowodniła jak ekipy rzadzace sa kompletnie skorumpowane. 30+ lat pozniej mamy gorsze katastrofy, spowodowane faktyczna korupcja w panstwie, glupota rzadzacych, mianowaniem polglupkow na wazne pozycje, czy rozdawaniem kontraktów rzadownych kolesiom, a styropiany sie oburzają jak ktos to zauważy albo stwierdzi ze to cala istota zycia styropianow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje