"Odpowiedzialności za słowo jest coraz mniej". Prezydent o artykule "Rz"

31.10.2012 12:28
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

- Jeśli okazuje się, że jeden artykuł oparty na błędnych przesłankach, wywołuje polityczne tsunami, falę agresji politycznej, to coś niesłychanie złego dzieje się z nami wszystkimi - powiedział Bronisław Komorowski. - Z ogromnym niepokojem przyglądałem się wczorajszym wydarzeniom - dodał prezydent.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego, polityczna burza, jaką wywołała wczorajsza, dotycząca odkrycia śladów trotylu na wraku polskiego tupolewa, publikacja "Rzeczpospolitej" jest bardzo niepokojąca. - To powinno być przedmiotem refleksji nas wszystkich: i polityków, i dziennikarzy - stwierdził prezydent. - Jeśli okazuje się, że jeden artykuł, oparty na błędnych przesłankach, czemu redakcja sama dała wyraz, wywołuje polityczne tsunami, falę agresji politycznej, oskarżeń najdalej idących, to coś niesłychanie złego dzieje się z nami wszystkimi - podkreślił.

- Odpowiedzialności za słowo jest w polskim życiu politycznym i w polskich mediach coraz mniej - stwierdził Komorowski. - Wydaje mi się, że wszyscy powinniśmy zastanowić się nad kwestią, czy nie przekroczono granicy braku odpowiedzialności za słowo tak dalece, że szkodzi to nam wszystkim - dodał. Prezydent podkreślił, że problem dotyczy nie tylko odpowiedzialności politycznej, ale także moralnej, a być może również prawnej.

- Trzeba pomyśleć także o rodzinach tych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, pomyśleć, co one przezywają, gdy słyszą tego rodzaju agresywne wystąpienia, szkodzące opinii o Polsce i zaufaniu obywateli do państwa. Ale także szkodzące potrzebnej każdemu chwili refleksji, spokojnej zadumy nad losem tych, którzy odeszli - przekonywał Bronisław Komorowski.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Ileż w tej wypowiedzi "bulu i nadzieji".

  www.youtube.com/watch?v=K7UmnHdksZA

 • pabloignazzo

  0

  Dobrze, że mamy Bronisława Prezydenta. Cóź to byłby za koszmar gdyby Kaczyński wygrał wtedy wybory. Głosuję na Bronka za następnym razem. I wszystkim to polecam.

 • alegad1306

  0

  Niech Prezydent nie będzie taki naiwny. Dziennikarze i redakcje to stare wygi - nie było to przypadkowe; zachęcam Prezydenta do lektury felietonu prof. Krysztofiaka
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/652521,lupki-smolensk-budowlanka-i-dymisja-tuska-na-tle-afery-trotylowej.html
  Czyżby PiS godził się – w interesie Putina i Gazpromu – na zablokowanie projektu rozwoju przemysłu gazowego w Polsce za cenę wykolejenia Rządu Tuska i uzyskania władzy realizującej interesy Kościoła Katolickiego w Polsce, na którego czele stoi de facto Rydzyk? Polskie służby kontrwywiadowcze powinny się przyjrzeć dokładniej powiązaniom PiS-u z rosyjskimi politykami. „Osoby polityczne”, które popełniły samobójstwo w ostatnich czasach, były powiązane z PiS-em. Lepper był członkiem gabinetu Jarosława Kaczyńskiego. Petelicki z kolei był wytrawnym agentem służb wywiadowczych w PRL; promowanym zarówno przez Macierewicza jak i Cimoszewicza. Muś zaś był tym świadkiem, którego zeznania w śledztwie smoleńskim, podtrzymywały hipotezę zamachu. Jaka jest w tym wszystkim rola Jarosława Kaczyńskiego?

 • 1europejczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Jak ma być odpowiedzialnosc za słowa skoro nie ma jej, nie ma nawet próby poszukiwania jej w przypadku czynów, które doprowadziły do takiej katastrofy jak ta w Smoleńsku ?

  To jest jakiś niebywały niespójny z tym co robi władza bełkot.

  Te prezydenckie słowa o "odpowiedzialności za słowa" sa w takiej jak ta nasza sytuacji całkowicie pozbawione sensu.

  Od dwudziestu już kilku lat odbywa się w naszym kraju pozbawione wszelkiej odpowiedzialności za słowa okrągłostołowe pranie mózgów w którym aktywnie uczestniczą cały czas te same media cały czas ta sama władza.

 • 1europejczyk

  Oceniono 2 razy 0

  "Odpowiedzialności za słowo jest coraz mniej"

  Trudno się domagać odpowiedzialności za słowa skoro nie ma jej za czyny i to od najwyzszych szczebli władzy poczynając.
  Nie kto inny jak sam prezydent Bronisław Komorowski w imię swoje sondażowej i wyborczej popularności odznaczył Wrone ważnym państwowym odznaczeniem zanim się okazało, że cala ta kosztowna (koszty liczone pewnie w setkach milionów złotych) heca z lądowaniem "na brzuchu" była wynikiem skrajnej niekompetencji nie tylko całej załogi nie wyłączając Wrony ale rowniez konsultowanych wielokrotnie na ziemi tak zwanych "ekspertów" którzy, jak się okazało, nie maja elementarnych kwalifikacji wymaganych na stanowisku zwykłego elektryka który każdą naprawę elektrycznego urządzenia zaczyna od sprawdzenia bezpieczników.
  To odznaczenie Wrony to jest dokładnie to samo co pochowanie sp Lecha Kaczynskiego na Wawelu: pod nie panującą niestety nad swoimi dziecinnymi emocjami dorosłą publiczkę naszego półświatka półinteligentów manipulowana przez ogłupiałe do cna media.
  Jaka odpowiedzialnosc poniósł Belka po pierwsze za swój udział w złodziejskiej prywatyzacji PZU a po drugie za swoje bezkarne do dzisiaj bezczelne kłamstwa przed Nadzwyczajna Komisja Sejmowa ?
  Został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżowym stanowiskiem szefa NBP ?
  Nie mówiąc już o piastowaniu przez Belkę jednocześnie dwóch doradczych stanowisk (prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do spraw ekonomicznych) i banku ABN AMRO (do spraw prywatyzacji PZU) !!

  Można jeszcze rowniez przypomnieć prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu Jego wystąpienie w Sejmie w którym ośmielił się porównywać wystąpienie oponentów z opozycji do Goebbels-owskiej propagandy !!!

  "Ryba psuje sie od głowy "

  A ta głową w naszym kraju od dwudziestu już kilku lat są okrągłostołowe śmieszne swoim "patriotycznym" bełkotem pajace.

  PS
  Usunięcie tego postu przez tutejsza cenzurę będzie ilustracja motywacji jakie przyświecały prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu kiedy na początku kadencji przyznawał nasze najwyższe odznaczenie panstwowe redaktorowi naczelnemu GW.

 • david_35

  Oceniono 3 razy 3

  hmm ktoś chyba mówił 2 lata temu: "Przekopywano z całą starannością ziemię na głębokości ponad 1 m i przesiewano ją w sposób szczególnie staranny. Każdy przebadany skrawek został przebadany genetycznie". Pamięta Pan Prezydent któż to taki?

 • morhile

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Prezydencie.
  "(...)że wszyscy powinniśmy zastanowić się nad kwestią,(...)" .
  Zastanowienie się sprawy nie rozwiąże !
  Co z odpowiedzialnością samej góry: rządu, polityków, księży, pożal się Boże celebrytów itp.?
  Czy Pan nie widzi,czy widzieć nie chce tego, iż w naszym kraju każdy może mówić co tylko zechce i NIGDY nie ponosi odpowiedzialności ani za obiecanki ani za słowa rzucone na wiatr ?

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Ale myśląc o rodzinach i im bardzo współczujac należy również myśleć o PP Błasik, Kochanowskiej, Melaku,Gosiewskiej ludzi którzy tak samo bredzą jak Maciorewicz,Kaczyński,Hofman i jeszcze wielu PiSowców.I najwyższy czas żeby odpowiednie czynniki w kraju pomyślały o odpowiedzialności karnej, bo ci ludzie chcą koniecznie doprowadzić do wojny domowej w naszym kraju.

 • artur701

  Oceniono 1 raz 1

  Coz, gdyby tego wczorajszego newsa opublikowal obrazkowo-opiniotworczy FAKT, wszyscy pewnie olaliby to sikiem prostym, ale Rzeczpospolitej chyba nie wypada rozpisywac bredni, powinna sie raczej 10 razy zastanowic zanim cos napisze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje