Szabrownicy w Nowym Jorku. Już 20 mld strat po huraganie Sandy

31.10.2012 11:05
Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny.

Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny. (Fot. STAFF REUTERS)

Nowojorska policja zatrzymała 13 osób podejrzanych m.in. o włamania i szabrowanie sklepów w dzielnicach ewakuowanych przed nadejściem cyklonu Sandy. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do blisko 50.
Większości zatrzymań dokonano w Brooklynie i Queens, gdzie niektóre komisariaty ewakuowano z powodu lokalnych podtopień. Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny oraz stawiania oporu przy zatrzymaniu.

W ciągu dnia policja zwiększyła obecność na ewakuowanych obszarach, aby odstraszyć potencjalnych szabrowników.

Straty: 20 mld dolarów

Według wstępnych szacunków straty materialne na skutek przejścia cyklonu zimowego Sandy przez północno-wschodnie tereny USA wyniosą ok. 20 mld dolarów. Jeśli dodatkowo uwzględni się straty poniesione przez firmy z tytułu zawieszonej w tych dniach działalności, ostateczny koszt wyrządzonych szkód będzie znacznie wyższy - zwraca uwagę CNN.

Największe straty odnotowano w stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie po przejściu wichury zniszczone lub częściowo uszkodzone zostały liczne budynki, drogi i linie energetyczne.

Tymczasem rośnie liczba ofiar śmiertelnych żywiołu. Jak podaje agencja dpa, w dotkniętych regionach zginęło nawet 50 osób, z czego w samym tylko Nowym Jorku 22. Ostatnie doniesienia mówiły o ponad 40 zabitych, w tym 18 w Nowym Jorku.

Twitter jak lina ratunkowa

Ważną rolę jako centrum wymiany informacji między dotkniętymi katastrofą mieszkańcami Nowego Jorku a policją i organizacjami pomocowymi pełnił serwis mikroblogowy Twitter. Wiele osób łączyło się z portalem przez smartfony, ponieważ podtopienia i wybuchające gdzieniegdzie pożary pozbawiły prądu - i dostępu do komputera - kilka milionów mieszkańców.

Twitterowy tag #Sandy", służył jako wielka tablica ogłoszeń i wymiany najświeższych informacji o rozwoju wydarzeń związanych z przejściem cyklonu. Swoje wpisy dawał m.in. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg i gubernator stanu New Jersey Chris Christi.

- Od czasu przejścia (...) tsunami w Japonii (w marcu 2011 roku) wiemy, że Twitter może w wielu przypadkach zadziałać jak lina ratunkowa - powiedziała rzeczniczka Twittera Rachael Horwitz.

Sfabrykowane zdjęcia

Z portalu korzystały również organizacje pomocowe - Amerykański Czerwony Krzyż czy regionalne centra zarządzania kryzysowego. Zwykli użytkownicy zamieszczali tam apele o pomoc dla zagrożonych osób oraz wymieniali się ofertami pomocy.

Za pośrednictwem Twittera jeden użytkownik chory na cukrzycę poprosił o udostępnienie lodówki i przechowanie zastrzyków insulinowych, gdy w jego dzielnicy przerwano dostawy prądu. Twitter prawdopodobnie uratował też życie starszej mieszkance jednej z poddzielnic Brooklynu, która uzyskała pomoc dzięki zamieszczonej tam informacji.

Wykorzystanie internetu podczas tej kryzysowej sytuacji ujawniło też swoją ciemną stronę. Już w poniedziałek, gdy Sandy uderzyła we wschodnie wybrzeże USA, po sieci zaczęły krążyć sfabrykowane zdjęcia ukazujące burzowe chmury spowijające Statuę Wolności czy rekina pływającego w jednej z zalanych dzielnic.

Cyklon Sandy stopniowo słabnie, jednak zagrożenie jest w dalszym ciągu niezażegnane. Prezydent Barack Obama ostrzegł, że "wciąż istnieje niebezpieczeństwo powodzi i uszkodzeń linii energetycznych".Zobacz także
Komentarze (52)
Szabrownicy w Nowym Jorku. Już 20 mld strat po huraganie Sandy
Zaloguj się
 • bo_to_jest_mis_na_miare

  Oceniono 101 razy 71

  "Szabrownicy w Nowym Jorku. Już 20 mld strat po huraganie Sandy"

  "Nowojorska policja zatrzymała 13 osób podejrzanych m.in. o włamania i szabrowanie sklepów w dzielnicach ewakuowanych przed nadejściem cyklonu Sandy."

  Gratuluję poziomu dziennikarstwa.

  Wychodzi na to, że 13 złodziei zajumało ze sklepów towar o wartości 20 mld USD.

  Czy Wy w ogóle czasem siebie czytacie?

 • tenare

  Oceniono 54 razy 44

  13 szabrowników na cały Nowy Jork.
  No nie wiem, jak władze NY poradzą sobie z tą plagą.

  W NY jest dziennie więcej zabójstw niż szabrowników.

 • pc_maniac

  Oceniono 41 razy 31

  A ja tak z całkiem innej beczki.

  Czemu pisze się w artykule "Nowy Jork i New Jersey" zamiast Nowy Jork i Nowy Dżersej" lub "New York i New Jersey"?

  ;-))

 • aeris

  Oceniono 20 razy 20

  co tam robi policja z Polic? ;)

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 26 razy 14

  Widzę, że posty, w których o naszym aktualnym "Starszym Bracie" wyrażano się bez należytej czołobitności - znikają jak kamfora. No, cóż - ustrój niby się zmienił, a dobra, stara cenzura polityczna ma się jak zawsze doskonale.

  Nihil novi sub sole....

 • doctorninja123

  Oceniono 17 razy 13

  Spoko, FED nadrukuje miliardów za obligacje a potem na te obligacje będą zapieprzać kraje drugiego i trzeciego świata w tym Polandia.

 • paniczysko

  Oceniono 16 razy 8

  Niech zgadnę która rasa przodowała w szabrownictwie. Skoro tłiter jest taki zajebisty to niech teraz naprawi zniszczenia.

 • jkredman

  Oceniono 10 razy 8

  wot i masz tabloid Środo

 • ulanzalasem

  Oceniono 7 razy 5

  To przez huragan wbrew pozorom jest bezpieczniej jeśli idzie o ilość kradzieży, bójek, włamań, wypadków drogowych ;) Oczywiście samo huragan spowodował duże straty, ale ci szabrownicy jeśli nie zwiększą się do 130 czy 500 przyniosą pewnie mniejsze straty niż to co ma miejsce codziennie w wielkich miastach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje