Szabrownicy w Nowym Jorku. Już 20 mld strat po huraganie Sandy

31.10.2012 11:05
Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny.

Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny. (Fot. STAFF REUTERS)

Nowojorska policja zatrzymała 13 osób podejrzanych m.in. o włamania i szabrowanie sklepów w dzielnicach ewakuowanych przed nadejściem cyklonu Sandy. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do blisko 50.
Większości zatrzymań dokonano w Brooklynie i Queens, gdzie niektóre komisariaty ewakuowano z powodu lokalnych podtopień. Zarzuty dotyczyły m.in. włamania, szabrowania, bezprawnego wkroczenia na teren prywatny oraz stawiania oporu przy zatrzymaniu.

W ciągu dnia policja zwiększyła obecność na ewakuowanych obszarach, aby odstraszyć potencjalnych szabrowników.

Straty: 20 mld dolarów

Według wstępnych szacunków straty materialne na skutek przejścia cyklonu zimowego Sandy przez północno-wschodnie tereny USA wyniosą ok. 20 mld dolarów. Jeśli dodatkowo uwzględni się straty poniesione przez firmy z tytułu zawieszonej w tych dniach działalności, ostateczny koszt wyrządzonych szkód będzie znacznie wyższy - zwraca uwagę CNN.

Największe straty odnotowano w stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie po przejściu wichury zniszczone lub częściowo uszkodzone zostały liczne budynki, drogi i linie energetyczne.

Tymczasem rośnie liczba ofiar śmiertelnych żywiołu. Jak podaje agencja dpa, w dotkniętych regionach zginęło nawet 50 osób, z czego w samym tylko Nowym Jorku 22. Ostatnie doniesienia mówiły o ponad 40 zabitych, w tym 18 w Nowym Jorku.

Twitter jak lina ratunkowa

Ważną rolę jako centrum wymiany informacji między dotkniętymi katastrofą mieszkańcami Nowego Jorku a policją i organizacjami pomocowymi pełnił serwis mikroblogowy Twitter. Wiele osób łączyło się z portalem przez smartfony, ponieważ podtopienia i wybuchające gdzieniegdzie pożary pozbawiły prądu - i dostępu do komputera - kilka milionów mieszkańców.

Twitterowy tag #Sandy", służył jako wielka tablica ogłoszeń i wymiany najświeższych informacji o rozwoju wydarzeń związanych z przejściem cyklonu. Swoje wpisy dawał m.in. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg i gubernator stanu New Jersey Chris Christi.

- Od czasu przejścia (...) tsunami w Japonii (w marcu 2011 roku) wiemy, że Twitter może w wielu przypadkach zadziałać jak lina ratunkowa - powiedziała rzeczniczka Twittera Rachael Horwitz.

Sfabrykowane zdjęcia

Z portalu korzystały również organizacje pomocowe - Amerykański Czerwony Krzyż czy regionalne centra zarządzania kryzysowego. Zwykli użytkownicy zamieszczali tam apele o pomoc dla zagrożonych osób oraz wymieniali się ofertami pomocy.

Za pośrednictwem Twittera jeden użytkownik chory na cukrzycę poprosił o udostępnienie lodówki i przechowanie zastrzyków insulinowych, gdy w jego dzielnicy przerwano dostawy prądu. Twitter prawdopodobnie uratował też życie starszej mieszkance jednej z poddzielnic Brooklynu, która uzyskała pomoc dzięki zamieszczonej tam informacji.

Wykorzystanie internetu podczas tej kryzysowej sytuacji ujawniło też swoją ciemną stronę. Już w poniedziałek, gdy Sandy uderzyła we wschodnie wybrzeże USA, po sieci zaczęły krążyć sfabrykowane zdjęcia ukazujące burzowe chmury spowijające Statuę Wolności czy rekina pływającego w jednej z zalanych dzielnic.

Cyklon Sandy stopniowo słabnie, jednak zagrożenie jest w dalszym ciągu niezażegnane. Prezydent Barack Obama ostrzegł, że "wciąż istnieje niebezpieczeństwo powodzi i uszkodzeń linii energetycznych".Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • ref-lex

  0

  Co za bzdury... Liczna ofiar przekroczyla setke a straty po huraganie wynosza ponad 50 miliardow dolarow panie........redaktorze.

  3krotek jestes tepym wsiakiem. Uwazaj na siebie, los potrafi byc okrutny.

 • kmrp

  Oceniono 1 raz 1

  Niech zgadnę jakiego koloru skóry są szabrownicy... Ach przepraszam, chyba stałem się rasistą.

 • jaga500

  Oceniono 1 raz 1

  Skąd się wziął ten szaber? W słowniku u Kopalińskiego jest tylko szabas. W słowniku wyrazów bliskoznacznych szaber owszem, jest jako wyrażenie potoczne ,używane w pierwszych latach po wojnie . Po polsku mówi się kradzież ,grabież , złodziejstwo, a w artykule tylko szaber i szaber. Zupełnie jak ostatnio też niemieckie "fajnie".
  Ubóstwo językowe zasmucające.

 • faraon.drugi

  Oceniono 1 raz 1

  Jak wy, pismacza nedza z bieda, piszecie! Szlag by was, analfabeci gazeciani, trafil.
  Co za gowno dziennikarskie pracyje w GW.

 • jacutin

  Oceniono 3 razy -1

  Jak tam weszli góralenvolk z Green Pointu, to jest możliwe, ze w 13 osób zap....20 mld. Goralenvolk potrafią...

 • x2468

  Oceniono 3 razy -1

  Elektorat Kaczyńskiego nie ustaje.Jest niezwykle pracowity.

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz -1

  Myślałem że hieny są tylko w Smoleńsku.
  Okazuje się że N York i mieszkający tam ludzie wcale nie lepsi.

 • grymas50

  Oceniono 4 razy 0

  Szczęście dla Tuska, że nie jest Prezydentem USA. Tamtejsze PiS oskażyłoby Go o ZESŁANIE HORRORU.

 • pro-contra

  Oceniono 2 razy 2

  Idiotyczny tytuł artykułu, wprowadzający w błąd czytelników.
  To prawda, że szabrownicy podjeżdżają pod sklepy z drogimi towarami i wywożą co tylko się da całymi ciężarówkami. Czują się nieomal bezkarni, bo nie ma prądu, zatem nie funkcjonują systemy alarmowei i monitoringu.
  No, ale to przecież nie złodzieje spowodowali takie straty (a to zaledwie wstępne, szacunkowe dane).
  Nie wykluczone, że straty przekroczą grubo ponad 100 miliardów dolarów, bo dotkniętym kataklizmem był nie tylko Nowy Jork.

  Policja trzech stanów (NY, NJ, CT) oraz stanów południowych tyra systemie dwuzmianowym 12/24, a przypadkach zatrzymań /aresztowań czy groźniejszych przestępstw, nie opłaca się nawet iść do domu.

  Jest niewesoło, ale tempo napraw jest naprawdę godne podziwu.
  Na przykład nie funkcjonujące na wielu odcinkach metro zastąpiono autobusami.
  Z komunikacji miejskiej na codzień korzysta około 8 milionów ludzi .
  Reszta gospodarki i biznesów musi przecież pracować, bo nikt im nic za darmo nie da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje