Najder przeprasza za błędną identyfikację Kaczorowskiego

30.10.2012 16:22
Jacek Najder

Jacek Najder (Fot. Jan Zamoyski / AG)

Ambasador RP przy NATO Jacek Najder przeprosił rodzinę byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego za błędną identyfikację jego zwłok po katastrofie smoleńskiej.
- Czuję się odpowiedzialny za ten błąd. Przepraszam rodzinę za ból, który jest konsekwencją tej pomyłki. To nie powinno było się zdarzyć - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Najder.

Wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie potwierdził we wtorek, że badania DNA wykazały, iż na skutek błędnej identyfikacji dwie ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., w tym Ryszard Kaczorowski, zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi - jedynie podano, że rodziny zostały powiadomione o wynikach badań).

Pod protokołem identyfikacji ciała prezydenta Kaczorowskiego podpisany był Jacek Najder, ówczesny wiceszef MSZ.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • cichwoda

  0

  "- Czuję się odpowiedzialny za ten błąd. Przepraszam rodzinę za ból, który jest konsekwencją tej pomyłki. To nie powinno było się zdarzyć - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Najder."

  nastepny "czlowiek honoru"

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że kwiaty i awans były

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro osobiście Go nie znał, po grzyba pchał się do identyfikacji, przecież nie miał takiego obowiązku. Jeśli ja w pracy z nadgorliwości "naprawię" instalację elektryczną nie mając tego ani w zakresie obowiązków ani uprawnień,to w razie spieprzenia naprawy wylecę na zbity pysk, nie licząc obciążenia mnie kosztami szkody.
  Uważam, że samozwańczy "identyfikator" powinien ponieść koszty ekshumacji i powtórnych pogrzebów. "Przepraszam" wystarcza w sytuacji gdy dżentelmen w tańcu potrąci damę lub beknie przy stole.

 • pantanal

  Oceniono 1 raz 1

  Zgoda, ale na to trzeba miesiąc czasu. A w kwietniu 2010 speszono się, także chyba dlatego, że rodzinom zależało. W każdym razie można by powiedzieć, że to błogosławiona wina, bo wreszcie Kaczorowskiego uczczono jak należy. Przed dwoma laty tylko jeden zmarły był ważny. Do dziś można by sądzić, że ofiary były tylko z PiS. A zapomina się o ludziach z PSL, SLD, PO

 • uzdek98

  Oceniono 7 razy -3

  no i sprawa zalatwiona... sorki chlopaki, walnalem sie... ciemno bylo, poza tym impreza czekala, wiec troszke sie pospieszylem... nie myli sie tylko ten kto nic nie robi.... no, juz nie dasac sie... przybijcie grabule i jej zgoda, miedzy rodakami... nie podpalajcie POlski...

 • jackie53

  Oceniono 9 razy 3

  Okazuje się, że są jeszcze ludzie honorowi i prawdziwi politycy. Brawo panie Najder!

 • benek231

  Oceniono 16 razy 4

  Istnieja powazne dane wskazujace, ze tajemniczy ktos (z malzonka) pochowany na Wawelu to nie Kaczor.

  Uwazam zatem, ze caly ten sarkofag nalezy wywalic z grobowca krolow, oraz ludzi wielkich.

 • qwerty77pn

  Oceniono 19 razy 3

  Osobiście jestem wzruszony, że przyznał się do błędu. Niektórzy mają honor. Nawet kretyni z MSZ.

 • josif47

  Oceniono 10 razy -6

  W innych sprawach tez moze robic pomylki !. Po co nam taki ambasador ?... Pewnie kolega i dlatego wyslali w ambasadory...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje