Tusk: Niedopuszczalne, by lider opozycji wysnuwał wnioski dewastujące państwo polskie

30.10.2012 16:18
Donald Tusk

Donald Tusk (fot. TVP INFO)

- Jest rzeczą niedopuszczalną, aby lider opozycji, korzystając, delikatnie mówiąc, z nieścisłych materiałów prasowych, wysnuwał wnioski, które dewastują państwo polskie - mówił premier Donald Tusk odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który oświadczył, że "zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia".
- Prokuratura i policja prowadzą śledztwo sprawdzające wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej. Państwo polskie prowadzi badania nad każdym aspektem katastrofy. Jestem pełen uznania dla niezwykle dociekliwej pracy prokuratury i policji w tym zakresie - mówił premier.

"Trudno wyobrazić sobie współdziałanie Polaków"

- Dzisiaj od Jarosława Kaczyńskiego usłyszeliśmy już jednoznaczne sformułowania o zbrodni, o zabójstwie i udziale rządu, co najmniej w mataczeniu na podstawie materiału prasowego, którego tezy zostały już zdementowane przez prokuraturę, która to śledztwo prowadzi - mówił Tusk.

- Nie do zaakceptowania jest formułowanie tych drastycznych i degradujących polskie życie publiczne oskarżeń pod adresem państwa polskiego. Jest niezwykle trudne dla wszystkich funkcjonariuszy i urzędników państwowych pracować pod ciśnieniem absurdalnych i radykalnych oskarżeń - podkreślił Tusk.

- Trudno wyobrazić sobie współdziałanie Polaków w sytuacji, w której lider polityczny ubiegający się o władzę, dzieli ludzi w sposób kategoryczny - na zwolenników tezy, że rząd współuczestniczył w zbrodni zabójstwa prezydenta i 95 obywateli w katastrofie smoleńskiej. Nie sposób ułożyć sobie życie w jednym państwie z ludźmi formułującymi tego typu wnioski - dodał Tusk. - Nie chodzi o polityków, ale także obywateli, którzy są stawiani przed tego typu wyborem - podkreślił.

- Chcę podkreślić, że będziemy starali się z najlepszą wiarą, mimo tego dzisiejszego zdarzenia i dzisiejszych oskarżeń, dalej pracować ze wszystkimi, którzy uznają Polskę za swoją ojczyznę, państwo, a rząd wybrany w demokratycznych wyborach za uprawniony do rządzenia - powiedział premier.

"Dowody nie dają podstaw..."

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że "zamordowanie 96 osób , w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia". Podkreślił, że

każdy, kto choćby przez matactwo miał z nią cokolwiek wspólnego, musi ponieść konsekwencje.

"Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny.

Informacje "Rz" zdementowała warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa. Jej szef płk. Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154M. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

Zobacz także
Komentarze (452)
Tusk: Niedopuszczalne, by lider opozycji wysnuwał wnioski dewastujące państwo polskie
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 531 razy 447

  No cóż, po dementi Rzepy kaczyński w starym dobrym stylu wyszedł na durnia.

 • james.blond

  Oceniono 586 razy 420

  W końcu narracja, która mi się podoba. Trzeba nazwać rzeczy po imieniu.

  Kłamczyński i jego pisuarowa organizacja to pożyteczni idioci niszczący Polskę od środka.

 • dziadekjam

  Oceniono 435 razy 379

  Opozycja ma prawo destabilizować ugrupowania rządzące, ale nie ma prawa destabilizować Państwa.
  Państwo w którym "prawo" chroni osoby łamiące prawo nie jest PAŃSTWEM PRAWA.
  To, co robi PiS z Kaczyńskim i Macierewiczem na czele, jest działaniem DYWERSYJNYM a nie POLITYCZNYM i tak powinno zostać potraktowane.

 • smok61

  Oceniono 287 razy 253

  Czy naprawdę był w tym kraju jakiś kretyn , który uwierzył ,że wysadzono samolot za pomocą nitrogliceryny????
  To prędzej z łuku....
  Nitrogliceryna to materiał wybuchowy stosowany w XIX wieku.
  Przecież jak tak dalej pójdzie, wykończymy Ruskich, padną nam chłopy ze śmiechu.

 • korespondent1949

  Oceniono 248 razy 220

  Mamy w Polsce prawo z którego nikt nie korzysta.
  Dlaczego prokurator nie wezwał na dywanik naczelnego Rzeczpospolitej która napisała te sensacje i nie poprosił o przedstawienie dowodów na poparcie swoich teorii spiskowych.
  Kto rozpowszechnia nie prawdziwe wiadomości szkalujące demokratycznie wybraną władze w państwie podlega karze.
  To samo dotyczy Kaczyńskiego i Maciory.

 • chi_neng1

  Oceniono 60 razy 38

  Jak dlugo jeszcze ten psychicznie chory karzel bedzie podpalal Polske ?

  RODACY, ZBUDZCIE SIE !

 • m8ts

  Oceniono 45 razy 37

  Podwoić ochronę społeczeństwa przed szalonym Jarusiem! Obiekt jest groźny dla otoczenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje