Tusk: Niedopuszczalne, by lider opozycji wysnuwał wnioski dewastujące państwo polskie

30.10.2012 16:18
Donald Tusk

Donald Tusk (fot. TVP INFO)

- Jest rzeczą niedopuszczalną, aby lider opozycji, korzystając, delikatnie mówiąc, z nieścisłych materiałów prasowych, wysnuwał wnioski, które dewastują państwo polskie - mówił premier Donald Tusk odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który oświadczył, że "zamordowanie 96 osób, w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia".
- Prokuratura i policja prowadzą śledztwo sprawdzające wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej. Państwo polskie prowadzi badania nad każdym aspektem katastrofy. Jestem pełen uznania dla niezwykle dociekliwej pracy prokuratury i policji w tym zakresie - mówił premier.

"Trudno wyobrazić sobie współdziałanie Polaków"

- Dzisiaj od Jarosława Kaczyńskiego usłyszeliśmy już jednoznaczne sformułowania o zbrodni, o zabójstwie i udziale rządu, co najmniej w mataczeniu na podstawie materiału prasowego, którego tezy zostały już zdementowane przez prokuraturę, która to śledztwo prowadzi - mówił Tusk.

- Nie do zaakceptowania jest formułowanie tych drastycznych i degradujących polskie życie publiczne oskarżeń pod adresem państwa polskiego. Jest niezwykle trudne dla wszystkich funkcjonariuszy i urzędników państwowych pracować pod ciśnieniem absurdalnych i radykalnych oskarżeń - podkreślił Tusk.

- Trudno wyobrazić sobie współdziałanie Polaków w sytuacji, w której lider polityczny ubiegający się o władzę, dzieli ludzi w sposób kategoryczny - na zwolenników tezy, że rząd współuczestniczył w zbrodni zabójstwa prezydenta i 95 obywateli w katastrofie smoleńskiej. Nie sposób ułożyć sobie życie w jednym państwie z ludźmi formułującymi tego typu wnioski - dodał Tusk. - Nie chodzi o polityków, ale także obywateli, którzy są stawiani przed tego typu wyborem - podkreślił.

- Chcę podkreślić, że będziemy starali się z najlepszą wiarą, mimo tego dzisiejszego zdarzenia i dzisiejszych oskarżeń, dalej pracować ze wszystkimi, którzy uznają Polskę za swoją ojczyznę, państwo, a rząd wybrany w demokratycznych wyborach za uprawniony do rządzenia - powiedział premier.

"Dowody nie dają podstaw..."

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że "zamordowanie 96 osób , w tym prezydenta RP, innych wybitnych przedstawicieli życia publicznego, to niesłychana zbrodnia". Podkreślił, że

każdy, kto choćby przez matactwo miał z nią cokolwiek wspólnego, musi ponieść konsekwencje.

"Rzeczpospolita" podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny.

Informacje "Rz" zdementowała warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa. Jej szef płk. Ireneusz Szeląg poinformował, że biegli nie stwierdzili trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego na wraku Tu-154M. Dodał, że dowody nie dają podstaw, by twierdzić, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu.

Zobacz także
Komentarze (452)
Zaloguj się
 • emer04

  0

  Jedyna teza J. Kaczyńskiego z którą się zgadzam, to brak niezawisłości polskich sądów. Pan Kaczyński miał być zbadany psychiatrycznie i ten ponoć niezawisły sąd znalazł kruczek prawny by, nie badać go (ciekawe co by było gdyby podsądnym był bezrobotny z Łap-na przekład). A szkoda teraz pewnie wiedzielibyśmy jak traktować słowa o zbrodni!

 • lasaron

  0

  Najpewniej sama komórka dezinformacji Partii kaczystów podpuściła co czyni od dawna.

 • piotrp961

  0

  i znowu mamy temat zastepczy....a tak ogolnie kolesie czy pis czy po to jedno koryto sie liczy jaki kraj jacy obywatele jestesmy tylko + na liscie wyborczej a kolesie sa ustawieni i wszyscy do koryta ciagna...taki jak teras jest rospizdziaj to nigdy nie bylo sady robia co chca policja takze kolesie sie bogaca a my robimy na to w3szysko......mam gdzies katastrofy powstania przegrane itp itd zajmijcie sie praca dla Polski.......

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  TO JEST PRAWDA. TO JEST NIEDOPUSZCZALNE, PYTANIE JEST CO Z TYM PREMIER TUSK ZROBI?

  Pewnie pogrozi palcem a Kaczynski z Macierowiczem i Hofmanem usmieja sie do lez.

 • adam900

  Oceniono 1 raz -1

  a czy dopuszczalne jest w tym chorym Państwie aby wnuk folksdojcza pełnił wysoką funkcję w Państwie , po zbrodniach niemców w czasie II wojny , mordując rabując , paląc ludzi zywcem stracili wszelkie przejawy człowieczeństwa , a dzisiaj udaja europejczyków , za krzywdy niemcy muszą zapłacić !!!!!

 • adiafora.pl

  0

  ==++. Co z ta Polską ?, a może co z nami „frajerami”?!
  Największe grzechy ludzi u steru władzy oraz armii pasożytniczych „nietykalnych”.
  Zacznijmy od materii sprawiedliwości społecznej, która tak naprawdę to nie istnieje w Polsce. Silne grupy zawodowe, organizacje powiązane z władzą wykonawczą, ustawodawczą i sadowniczą traktują Polskę jak „krowę dojną”. W RP mamy do czynienia z przekładaniem interesu pewnych wpływowych środowisk nad dobro całego społeczeństwa. Tworzony jest cały system rożnej formy przywilejów, dla wybranych środowisk. Te grupy zawodowe, czy środowiska ze świata wielkiej finansjery i biznesu są jak pijawki „nienażarte” wysysające krew z „organizmu”. Przy przywilejach parlamentarzystów każde inne „wymiękają”.Niestety, kiedy mają zrobić coś namacalnego i dobrze, z zachowaniem wysokich standardów jakościowych i pełnego zaangażowania i poczucia odpowiedzialności oraz dobra społecznego, zaczynają się schody.To jak podchodzą do tworzenia prawa woła o „pomstę do nieba”, sprawia, że “krew w żyłach zaczyna buzować i nagła krew zalewa człowieka”. Jakość tworzonego prawa jest od lat “beznadziejna”, ale to co teraz się wyrabia z przepisami wykonawczymi to nie mieści się w głowie. Niby formalnie procedura tworzenia prawa ma jakieś tam powiedzmy znamiona standardów europejskich i na tym kończy się „normalność”. Gorzkie łzy i zgrzyt zębami, taka jest reakcja Polaków przy każdym padającym pytaniu o stabilność prawa w RP. System rozwiązań w zakresie tworzenia prawa przypomina u nas chwiejące (rozchwiane) się drzewo, które po kolejnym huraganie(niskiej jakości nowelizacji) upadnie z hukiem. Istnieją w Polsce grupy zapewniając sobie i „potomstwu” dostanie życie niezależnie od swego zachowania i jego następstw. Na ich utrzymanie, co stało się już wręcz prawidłowością, składa się całe społeczeństwo (a w największym stopniu szarzy ludzie, którzy muszą każdego dnia walczyć o przetrwanie). Zgodnie z teorią tak zwanych gier pasożytniczych, im bardziej te grupy rosną i się bogacą tym bardziej przeciętny zjadacz chleba w RP będzie miał “przerąbane”, i co nie mniej zatrważające (i wiejące grozą) jest to, że „nietykalni” będą działać tak źle jak tylko mogą, bo to nie przysparza im kłopotów, wręcz przeciwnie ( im bardziej przepisy zagmatwane tym lepiej, z premedytacją “psuje się” prawo dla “zamawiających” wpływowych grup interesu, nadmiernie rozbudowuje się i tworzy nowe komórki organizacyjne na potrzeby “nietykalnych” itp. itd.).
  Każda partia polityczna powinna “czuć na gardle” presje społeczną, a opinia publiczna ( środki masowego przekazu) nie powinna dać jej zapomnieć, że każda wpadka, każda afera, każdy przejaw indolencji, nieodpowiedzialności, braku zaangażowania, zostanie szybko rozliczony w wyborach (albo jeszcze szybciej). C.d. na adiafora.pl

 • rita57

  Oceniono 1 raz 1

  Tusku, nie dość że zdewastowałeś Polskę , to i twoje rządy Ją zdemoralizowały.

 • agentczk22

  Oceniono 1 raz 1

  To niedopuszczalne by pół roku robić badania które student trzeciego roku chemii zrobi w jedno popołudnie.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze trochę i władze przejmie PIS i będzie lepiej a Lemingi zostaną rozliczeni co do jednego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje