Skąd "Rz" miała newsa o trotylu? Rozmawiała z Seremetem

30.10.2012 15:06
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

To Prokurator Generalny Andrzej Seremet rozmawiał z "Rzeczpospolitą". W rozmowie z dziennikarzami gazety przyznał, że urządzenia wykryły we wraku Tu-154 pewne substancje, ale za wcześnie na wyciąganie wniosków, jakie to są substancje. Trzeba poczekać do zakończenia badań. Przyznał to w rozmowie z Radiem Zet rzecznik prokuratury generalnej Mateusz Martyniuk.
- Prokurator Generalny w rozmowie z dziennikarzami "Rzeczpospolitej" potwierdził, że w trakcie odczytów detektory wykazały wystąpienie na pokładzie tupolewa cząstek wysokoenergetycznych. Ale jednocześnie prokurator zastrzegł, że źródło występowania tych cząstek może być "różne" - powiedział Martyniuk.

"Rzeczpospolita" napisała dziś, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy badali wrak samolotu, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych, trotylu i nitrogliceryny. Z informacji dziennika wynika, że ślady materiałów wybuchowych znaleziono na lotniczych fotelach. Jak powiedział autor tekstu Cezary Gmyz, takie ślady znalazły się też na ciałach niektórych ofiar katastrofy. Dziennik zastrzegł, że ślady mogą pochodzić od niewybuchów z czasów II wojny światowej, których dużo znajduje się w rejonie katastrofy.

Autor tekstu - Cezary Gmyz - nie chciał podać źródła swoich informacji: - Nie mogę podać źródła, bo to mogłoby zagrozić bezpieczeństwu moich informatorów - mówił nam. Zdaniem Gmyza, ślady materiałów wybuchowych znaleziono jeszcze podczas sekcji zwłok "na pewno na zwłokach dwóch osób, Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki".

Prokuratur został źle zrozumiały

- Prokuratura Generalna prosiła "Rzeczpospolitą" przed jej publikacją na temat rzekomego trotylu na wraku Tu-154, aby dać szansę prokuraturze na zebranie pełnej informacji w tej sprawie - twierdzi Martyniuk. - Zależało nam, by informacja "Rz" w takim kształcie się nie ukazała i aby nie rodziła interpretacji niezgodnych z faktami - oświadczył Martyniuk.

Podkreślił, że "głębokim nadużyciem" jest sugerowanie przez część mediów, by Seremet był źródłem informacji "Rz" w całej sprawie. - Pytany przez dziennikarza, czy na wraku wykryto trotyl, odpowiedział, że detektory wykryły we wraku pewne substancje wysokoeneregetyczne, ale źródła ich pochodzenia mogą być różne i za wcześnie na formułowanie wniosków, na które trzeba poczekać do zakończenia badań. Prokurator generalny uważa, że został źle zrozumiany - powiedział rzecznik Seremeta.

Prokuratura: Trotylu nie było

Po artykule "Rzeczpospolitej" wybuchła burza. Jarosław Kaczyński otwarcie mówił o zabójstwie , Ewa Błasik ze łzami w oczach wyznała, że jest zastraszana przez służby specjalne, a ojciec nawigatora Tu-154M nazwał polski rząd ruskim pachołkiem. Po południu w sprawie wypowiedziała się Prokuratura Wojskowa. - Biegli pracujący z polskim prokuratorem pod Smoleńskiem nie stwierdzili na wraku obecności trotylu ani żadnego innego materiału wybuchowego - mówi płk Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Płk Szeląg zaprzeczył dzisiejszym doniesieniom "Rzeczpospolitej". - Publikacja zawiera, niestety, szereg informacji nieprawdziwych, lub co najmniej nieprecyzyjnych. Odnajdujemy także liczne, nieuprawnione niestety, spekulacje - mówi. Zdaniem Szeląga charakter artykułu "Rzeczpospolitej" o wykryciu trotylu na szczątkach samolotu jest "sensacyjny". Dodał, że "nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych na wielkogabarytowych fragmentach wraku".

Konkluzja laika

- Zawartą w publikacji konkluzję o stwierdzeniu w toku prowadzonych czynności obecności materiałów wybuchowych wyciągnąć może jedynie laik, osoba nie mająca elementarnej wiedzy na temat tego rodzaju czynności i badań - stwierdza.

Zobacz także
Komentarze (128)
Skąd "Rz" miała newsa o trotylu? Rozmawiała z Seremetem
Zaloguj się
 • vincent33

  Oceniono 231 razy 201

  helu, więcej helu ...

 • and155

  Oceniono 206 razy 176

  Kiedy redaktor Gmyz wytropił trotyl i nitroglicerynę? Gdy napił się czeskiej wódki i popił sokiem z brzozy.

 • adamk017

  Oceniono 171 razy 143

  jak kto nie myśli to pisze bzdury jak mało który - cała Rzepa

 • totyczyja

  Oceniono 145 razy 119

  Nic, tylko trzeba wojnę wypowiedzieć.
  Kiedy ten taniec chocholi się skończy?

 • moherek_pospolity

  Oceniono 56 razy 48

  Szmaciarewicz już się chwalił, że ma symulację obrazującą krok po kroku wybuchy a może się okazać, że binienda symulował wybuch pestycydów:-)

 • mare-kdud

  Oceniono 54 razy 44

  Kaczorowi popieprzyły się kable i tyle..

 • makuzy

  Oceniono 33 razy 31

  Mity nie potrzebują dowodów. Oto właśnie powstał mit o trotylu smoleńskim... Pożyje tak długo jak długo będzie nakręcał wyobraźnię PiSoludków. To tak jak strefa 51, Roswell i piramidy na Marsie...

 • michalpopiel

  Oceniono 35 razy 29

  sa dwa mozliwe powody dla ktorych ten artykul zostal napisany:
  1. Rzepa stala sie przybudowka PISu i robi wszystko, by zdestabilizowac Panstwo Polskie
  2. Redaktor Gmyz jest idiota
  Moze to kombinacja tych dwoch mozliwosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje