Ciało prezydenta Kaczorowskiego było błędnie zidentyfikowane

30.10.2012 13:52
Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Badania DNA potwierdziły, że na skutek błędnej identyfikacji dwie osoby, w tym Ryszard Kaczorowski, zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach - potwierdziła prokuratura wojskowa.
Ireneusz Szeląg, szef warszawskiej prokuratury okręgowej, poinformował, że w poniedziałek wieczorem wpłynęła ostatnia opinia z zakresu badań genetycznych dotycząca dwóch ostatnich ekshumowanych ofiar.

22 października ekshumowano ciało prezydenta Kaczorowskiego ze Świątyni Opatrzności Bożej. Ciało drugiej ofiary ekshumowano ze Starych Powązek (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi). Oba ciała zostały przebadane najpierw w Krakowie, a potem we Wrocławiu.

Analiza badań DNA wskazuje, że ciała pochowano w niewłaściwych grobach.

- Dokumentacja nie budzi żadnych wątpliwości, identyfikacja była nieprawidłowa - mówił Szeląg. Jak podkreślił, nie należy używać pojęcia "zamiana ciał", bo mogłoby ono wprowadzać mylny pogląd, że ktoś je intencjonalnie zamienił - tutaj zaś doszło do błędnej identyfikacji ciał dwóch osób, co doprowadziło do pochowania ich w niewłaściwych grobach.Członkowie rodzin zostali już poinformowani o pomyłce.

Szeląg potwierdził medialne doniesienia, że pod protokołem identyfikacji ciała prezydenta Kaczorowskiego podpisany jest wiceszef MSZ Jacek Najder. - Przesłuchany w toku postępowania jako świadek zeznał, że na sto procent rozpoznał prezydenta Kaczorowskiego. Ja nie miałem zaszczytu osobiście poznać pana prezydenta - znałem go jedynie ze zdjęć. Powiem państwu, że zapoznając się z dokumentacją fotograficzną przed zamknięciem trumny, że ja się też pomyliłem - dodał.

Informację o zamianie ciała prezydenta Kaczorowskiego jako pierwsze podało kilka dni temu Radio RMF, powołując się na anonimowe doniesienia z prokuratury. Wówczas prokuratura nie potwierdziła tych informacji. Według radia doszło do tego w skutek pomyłki urzędnika identyfikującego ciało Kaczorowskiego.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych prokuratorzy poinformowali, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej Fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

W 2011 r. w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura ekshumowała ciało Zbigniewa Wassermanna, zaś w marcu w 2012 r. - Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Prokuratorzy informowali wówczas, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

Z wcześniejszych informacji prokuratury wynika, że do końca roku - oprócz czterech już dokonanych ekshumacji - zostaną przeprowadzone jeszcze dwie kolejne.

Zobacz także
Komentarze (100)
Ciało prezydenta Kaczorowskiego było błędnie zidentyfikowane
Zaloguj się
 • kawabis

  Oceniono 109 razy 53

  Nawet po śmierci Tusk i ekipa, pochowali go na uchodźctwie.

 • big_gadu

  Oceniono 71 razy 35

  Nie piszcie głupot !

  nie zostało podmienione a dokonano błędnej identyfikacji,

  a to są dwie różne sprawy !

 • halinnka.beauty

  Oceniono 75 razy 29

  nie podmienione!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, a dokonano błędnej identyfikacji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, prokurator Szeląg jednoznacznie stwierdził

 • darius112

  Oceniono 68 razy 28

  Oj chyba Tusk nie dotrwa do bezpiecznej przystani w Komisji Europejskiej.

 • t.levy

  Oceniono 37 razy 27

  - Dokumentacja nie budzi żadnych wątpliwości, identyfikacja była nieprawidłowa - mówił Szeląg. Dodał jednocześnie że nie jest uprawnione sformułowanie iż ciała zostały zamienione, albowiem osoby zidentyfikowane pod określonym imieniem i nazwiskiem, zostały pochowane pod tym imieniem i nazwiskiem.

  A TERAZ SZANOWNY REDAKTORZE PRZECZYTAJ TYTUŁ NA STRONIE GŁÓWNEJ !!!! TO JEST CELOWE WPROWADZANIE W BŁĄD OPINII PUBLICZNEJ I CELOWE MANIPULOWANIE FAKTAMI!!!

 • oczy123

  Oceniono 24 razy 16

  miala byc ZIELONA WYSPA a jest ....DEAD ISLAND

 • ka-mi-la789

  Oceniono 45 razy 15

  Polacy, jazda hurmem badać swoje DNA. Bo wygląda na to, że wszyscy zostaliśmy zamienieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje