Ciało prezydenta Kaczorowskiego było błędnie zidentyfikowane

30.10.2012 13:52
Ryszard Kaczorowski (1919-2010)

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Badania DNA potwierdziły, że na skutek błędnej identyfikacji dwie osoby, w tym Ryszard Kaczorowski, zostały pochowane w niewłaściwych grobach - jedna w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga na Starych Powązkach - potwierdziła prokuratura wojskowa.
Ireneusz Szeląg, szef warszawskiej prokuratury okręgowej, poinformował, że w poniedziałek wieczorem wpłynęła ostatnia opinia z zakresu badań genetycznych dotycząca dwóch ostatnich ekshumowanych ofiar.

22 października ekshumowano ciało prezydenta Kaczorowskiego ze Świątyni Opatrzności Bożej. Ciało drugiej ofiary ekshumowano ze Starych Powązek (na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodzi). Oba ciała zostały przebadane najpierw w Krakowie, a potem we Wrocławiu.

Analiza badań DNA wskazuje, że ciała pochowano w niewłaściwych grobach.

- Dokumentacja nie budzi żadnych wątpliwości, identyfikacja była nieprawidłowa - mówił Szeląg. Jak podkreślił, nie należy używać pojęcia "zamiana ciał", bo mogłoby ono wprowadzać mylny pogląd, że ktoś je intencjonalnie zamienił - tutaj zaś doszło do błędnej identyfikacji ciał dwóch osób, co doprowadziło do pochowania ich w niewłaściwych grobach.Członkowie rodzin zostali już poinformowani o pomyłce.

Szeląg potwierdził medialne doniesienia, że pod protokołem identyfikacji ciała prezydenta Kaczorowskiego podpisany jest wiceszef MSZ Jacek Najder. - Przesłuchany w toku postępowania jako świadek zeznał, że na sto procent rozpoznał prezydenta Kaczorowskiego. Ja nie miałem zaszczytu osobiście poznać pana prezydenta - znałem go jedynie ze zdjęć. Powiem państwu, że zapoznając się z dokumentacją fotograficzną przed zamknięciem trumny, że ja się też pomyliłem - dodał.

Informację o zamianie ciała prezydenta Kaczorowskiego jako pierwsze podało kilka dni temu Radio RMF, powołując się na anonimowe doniesienia z prokuratury. Wówczas prokuratura nie potwierdziła tych informacji. Według radia doszło do tego w skutek pomyłki urzędnika identyfikującego ciało Kaczorowskiego.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych prokuratorzy poinformowali, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej Fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

W 2011 r. w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura ekshumowała ciało Zbigniewa Wassermanna, zaś w marcu w 2012 r. - Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Prokuratorzy informowali wówczas, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

Z wcześniejszych informacji prokuratury wynika, że do końca roku - oprócz czterech już dokonanych ekshumacji - zostaną przeprowadzone jeszcze dwie kolejne.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • kuczyk

  0

  UCHODŹSTWO!!!!!!!
  od "uchodzić", nie może być "uchodźctwo", błąd ortograficzny zmienia tu cały sens wypowiedzi.

 • scibor3

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekaw jestem jak sobie poradzili z Gosiewskim. On jeszcze za życia wyglądał jak zmontowany z różnych, niepasujących do siebie, części.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy, nic się nie stało...

 • kararaka

  Oceniono 2 razy 2

  Były prezydent Kaczorowski pośród poległych drugi tuż po prezydencie Kaczyńskim i błędnie zidentyfikowany to cóż powiedzieć o całej reszcie ofiar. Czy ktokolwiek z nich spoczywa w swoim grobie? Dlaczego nie dokonano sekcji zwłok tuż przed pogrzebem, zgodnie z nakazem polskiego prawa dotyczącego tragicznie zmarłych????

 • okradany

  Oceniono 2 razy 2

  oby w świątyni leżało ciało kogoś z SLD :)

 • maluch1.0

  Oceniono 9 razy -3

  ..dla mnie to nie był żaden prezydent i ta reszta hołoty z Londynu !

  ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 • sowa76

  Oceniono 4 razy 0

  W co drugim komentarzu czytam "podmienione", "podmienione"... Ja rozumiem, że każdy aspekt życia społecznego niektórzy chcą podciągnąć pod działalność rządu - oczywiście mówię tu o samych porażkach, bo przecież sukcesy przypisywać należy już komukolwiek innemu... Ale czytania ze zrozumieniem nie nauczył wielu spośród tu komentujących już nikt.

  ZAMIENIONO a BŁĘDNIE ZIDENTYFIKOWANO - to dwa niezwykle mocno różne pojęcia...

  A moim zdaniem za błędną identyfikację ciała odpowiada osoba, która owo ciało identyfikowała. O ile pamiętam, był to któryś z urzędników MSZ. A identyfikował ciało właśnie on, ponieważ nikogo z rodziny tam nie było.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 7 razy 1

  Co prawda na uchodźstwie,,ale ekipie Tuska udało się nawet błędnie zidentyfikować własnego prezydenta. To chyba dyplomatyczny rekord świata. Państwo zdało egzamin!

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 2

  Siedziałby sobie taki Kaczorowski na wyspach, nie robiłby kariery politycznej w Polsce na stare lata- mógłby sobie spokojnie i dostatnio żyć. No ale tylko potwierdził swoim zachowaniem tezę że polityka może zabić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje