Litewscy Socjaldemokraci chcą zaprosić Polaków do koalicji

30.10.2012 12:57
Fragment reklamówki wyborczej AWPL z Waldemarem Tomaszewskim

Fragment reklamówki wyborczej AWPL z Waldemarem Tomaszewskim (Fot. Youtube.com)

Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która w wyborach parlamentarnych uzyskała najwięcej mandatów, zamierza zaprosić do koalicji rządzącej Akcję Wyborczą Polaków na Litwie (AWPL). - "Nie wykluczamy takiej możliwości, ale nie dążymy do władzy za wszelką cenę" - mówi przewodniczący AWPL.
"W naszych planach jest zaproszenie AWPL do koalicji. Zamierzamy to zrobić w następnym tygodniu" - powiedział we wtorek w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii przewodniczący socjaldemokratów Algirdas Butkeviczius. Odnotował, że programy socjaldemokratów i AWPL w "zasadzie są zbieżne", i że "niektóre punkty AWPL powinny być włączone do programu rządowego, a potem rozpoczęłyby się rozmowy dotyczące stanowisk".

Przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski nie wyklucza możliwości udziału w rządzącej koalicji, niejednokrotnie jednak podkreślał, że partia "nie dąży do władzy za wszelka cenę", że najważniejsza jest realizacja założeń programowych. Tomaszewski we wtorek powiedział agencji BNS, że kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie nie będzie podnoszona w negocjacjach dotyczących utworzenia koalicji.

"Pisownia nazwisk jest bardzo ważną kwestią, gdyż nazwisko jest własnością człowieka, tak jak własność prywatna" - powiedział Tomaszewski. Zaznaczył jednak, że "pisownia nazwisk nie jest kwestią polityczną, lecz odnoszącą się do sfery praw człowieka" i nie będzie kartą przetargową w negocjacjach w spawie koalicji.

Przewodniczący socjaldemokratów Algirdas Butkeviczius we wtorkowym wywiadzie poinformował też, że "w najbliższym czasie zostanie ustalony harmonogram kwestii polsko-litewskich, które wymagają naprawy".

Wybory parlamentarne na Litwie, których druga tura odbyła się w niedzielę, wygrała opozycyjna Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP), zdobywając w obydwu turach 38 mandatów w 141-osobowym Sejmie Republiki Litewskiej. Współrządzący dotychczas konserwatyści z partii Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zajęli drugie miejsce, uzyskując 33 mandaty. Opozycyjna Partia Pracy zdobyła 29 miejsc, a Porządek i Sprawiedliwość - 11.

Ruch Liberałów zdobył 10 mandatów, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - 8, Droga Odwagi - 7, Związek Rolników i Zielonych - jeden mandat. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym. Przez pierwsze pół roku nowy Sejm będzie pracował w składzie 140 posłów, gdyż w jednym z okręgów wybory zostały unieważnione. Trzy ugrupowania - socjaldemokraci, Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość - zapowiedziały utworzenie koalicji centrolewicowej. Zgodnie z porozumieniem premierem ma zostać lider ugrupowania, które zdobyło najwięcej mandatów, czyli właśnie Butkeviczius.

Zobacz także
Komentarze (14)
Litewscy Socjaldemokraci chcą zaprosić Polaków do koalicji
Zaloguj się
 • oszolom-z-radia-maryja

  Oceniono 31 razy 25

  mam nadzieje ze to kończy okres prześladowań Polaków na Litwie

 • zofiadyrman

  Oceniono 33 razy 23

  AWPL to nie jest żadna "Polonia", baranie, tylko reprezentacja autochtonicznej ludności tej części Wileńszczyzny.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 13

  Akcja Wyborcza Polaków na Litwie z 8 mandatami może, po odpowiednim przeszkoleniu przez Pawlaka, osiągać to samo co PSL w Polsce. Jak zbierać śmietankę, będąc "języczkiem u wagi", gumofilce opanowali do perfekcji.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 10 razy 8

  Wspaniała informacja. Bez względu na nasze, krajowe różnice polityczne, powinniśmy wszyscy wspierać Polaków na Litwie, którzy walczą po prostu o to, żeby być traktowani jak pełnoprawni obywatele Litwy, a nie ludzie drugiej kategorii.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 5 razy 5

  Jak się odsunie od żłoba pseudo prawicę, czyli narodowych faszystów to skutki mogą być tylko pozytywne

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 4

  Mimo tego, że polski MSZ olewa Polaków na Litwie - dali oni sobie wspaniale radę. Na Białorusi są 2 związki Polaków - liczący 150 członków związek Polaków pani Orechwo i liczący 6.000 członków związek Polaków nieuznawany przez zięcia Applebauma. Członkom tego związku odmawia się nawet wiz do Polski. Ot antynarodowa polityka !

 • okradany

  Oceniono 34 razy -22

  no to juz po Litwie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje