Ekspert weryfikuje cztery teorie ws. trotylu. "Ładunek wybuchowy? Poroniony pomysł"

Wrak Tu-154/Michał Setlak

Wrak Tu-154/Michał Setlak (Fot. Agencja Gazeta)

Skąd trotyl we wraku tupolewa? Poprosiliśmy eksperta o ocenę krążących teorii. - Pomysł, żeby wykorzystać trotyl i nitroglicerynę do zbudowania bomby na pokładzie samolotu byłby poroniony. Najbardziej prawdopodobne: to pozostałości powojenne - komentuje dla TOK FM Michał Setlak z "Przeglądu Lotniczego".
We wraku tupolewa są ślady materiałów wybuchowych - pisze "Rz". Autor tekstu zapewnia, że informację potwierdził w czterech niezależnych źródłach. Nie sugeruje jednak, że doszło do wybuchu. "Eksperci nie są w stanie stwierdzić, w jaki sposób na wraku maszyny znalazły się ślady trotylu i nitrogliceryny" - pisze Cezary Gmyz. Czekamy na oświadczenie prokuratury wojskowej w tej sprawie. Czytaj artykuł aktualizowany w tej sprawie >>

Weryfikujemy jednak krążące już teorie na temat trotylu w samolocie:

1. Trotyl w drzwiach samolotu. Ekspert: Nieprawda

Wśród dziennikarzy krążyła teoria, że trotyl mógł być umieszczony w drzwiach samolotu, aby móc je otworzyć w sytuacji alarmowej. - Nie ma nic takiego. Nie słyszałem, żeby gdziekolwiek takie rozwiązanie było stosowane - zaprzecza Michał Setlak z "Przeglądu Lotniczego".

2. Ślady pochodzą z Afganistanu. Ekspert: Mało prawdopodobne

Drugi pomysł na rozwiązanie zagadki, to przywiezienie materiałów... z Afganistanu. Dziennikarz "RMF FM" Roman Osica napisał na Twitterze: "Tu-154 był 2 kwietnia w Afganistanie. Około 50 osób wracało z pokazów strzeleckich. W tym dziennikarze".

- Z tego co wiemy, to ślady trotylu znaleziono także na fotelach, a więc wewnątrz samolotu. Mało prawdopodobne, aby te materiały się tam przedostały [z Afganistanu - red.]. Najbardziej wiarygodne wytłumaczenie, że trotyl po prostu znajdował się w miejscu katastrofy - komentuje dla TOK FM Michał Setlak.

3. Były w pironabojach. Ekspert: One nie zawierają trotylu

Końcowy raport komisji Millera, badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej i polska prokuratura, a wcześniej wstępny raport MAK wykluczyły eksplozję i obecność materiałów wybuchowych na pokładzie TU-154M. Natomiast w protokole komisji Millera z 26 lipca 2011 r. podano, że na pokładzie samolotu znajdowały się materiały pirotechniczne. "Na pokładzie samolotu zabudowane były pironaboje typu PP-3:" czytamy w protokole komisji z 26 lipca 2011 r. Czytaj więcej >>

- Tego rodzaju pironaboje na pewno nie zawierają trotylu. Trotyl to materiał wybuchowy typu kruszącego. Detonuje bardzo gwałtownie, natomiast tego rodzaju pironaboje nie mają takiej siły wybuchu - tłumaczy nam ekspert. - Trotyl wymaga dodatkowego detonatora, co w takich pironabojach niepotrzebnie komplikowałoby mechanizm - dodaje Setlak.

4. Pozostałości po wojnie. Ekspert: Najbardziej wiarygodne

Jak tłumaczy ekspert, trotyl i nitrogliceryna to środki archaiczne, których dziś w zasadzie już się nie używa. Co więcej, nitrogliceryna jest bardzo niepraktycznym materiałem wybuchowym, bo jest bardzo wrażliwa na wstrząsy. - Pomysł, żeby wykorzystać coś takiego do zbudowania bomby na pokładzie samolotu byłby poroniony - komentuje Setlak.

Ekspert przypomina, że Smoleńsk był miejscem ciężkich walk. - Pewnie jeszcze sporo niewybuchów leży w ziemi - uważa. Co więcej, lotnisko jest terenem wojskowym eksploatowanym przez kilkadziesiąt lat. - Nie można wykluczyć, że jakieś bomby zostały zgubione, jakiś samolot się rozbił czy wyjechał z pasa i pogubił jakieś rzeczy - wylicza.

Wątpliwość - skąd nitrogliceryna?

Jego zdaniem najbardziej prawdopodobne, że ślady trotylu to pozostałości z II wojny światowej. - Najprościej będzie wybrać się na miejsce katastrofy i pogrzebać w ziemi, czy takie rzeczy są. Myślę, że zostaną znalezione - przewiduje Setlak.

Skąd jednak nitrogliceryna? - Jest składnikiem leków nasercowych. Niewykluczone, że ktoś w samolocie miał takie pastylki i stąd ślady. Ale to tylko domysły - zaznacza nasz rozmówca.

Dlaczego nie było wybuchu - argumenty

Setlak wylicza przesłanki, które podważają hipotezę, że to wybuch doprowadził do katastrofy samolotu.

1/ Po pierwsze, na nagraniach z kokpitu nie ma dźwięku przypominającego wybuch. Gdyby tam był dźwięk wybuchu, zostałby zinterpretowany. - Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna powiedział bardzo dobitnie, że te nagrania z kokpitu nie były manipulowane. One są oryginalne i nie ma wątpliwości - podkreśla Setlak.

2/ Po drugie, gdyby kadłub samolotu został rozerwany jakiś czas przed upadkiem, przestałby działać rejestrator. - A ten, jak wiemy, działa do upadku na ziemię. Słychać paniczną reakcję pilotów, słychać, że samolot się kręci, odwraca się do góry podwoziem - przypomina ekspert.

3/ Po trzecie, gdyby wybuch nastąpił wcześniej, szczątki rozprysłyby się na dużo większej powierzchni. - A pierwsze szczątki pojawiały się w momencie zderzenia z drzewami, dalej drobne fragmenty gubią się po drodze, ale większość szczątków jest skupiona na bardzo małej przestrzeni. Promień rozrzucenia tych szczątków to jest mniej więcej dwukrotna rozpiętość samolotu. Jak na katastrofę lotniczą, to jest bardzo duże skupienie w jednym miejscu - opisuje Setlak. - Kadłub uległ destrukcji w zderzeniu z ziemią, co znajduje potwierdzenie w zdjęciach satelitarnych - podkreśla.

Zobacz także
 • Cezary Gmyz, były dziennikarz "Rzeczpospolitej" Gmyz: To informacja sprawdzona w czterech niezależnych źródłach. Bardzo rzetelnie
 • Agata Nowakowska, Andrzej Stankiewicz, Waldemar Kuczyński "Umówmy się, nikt nie uwierzy w tłumaczenie o ciężkich walkach pod Smoleńskiem"
 • Dominika Wielowieyska "Koncepcja zamachu powróci ze zdwojoną siłą. A Gmyz nie mówi w tekście o wszystkim"
Komentarze (54)
Ekspert weryfikuje cztery teorie ws. trotylu. "Ładunek wybuchowy? Poroniony pomysł"
Zaloguj się
 • kczyna

  Oceniono 106 razy 82

  To wina pilotów rozwalili samolot zanim wybuchła bomba.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 95 razy 73

  " Kaczyński: zamordowano 96 osób. To niesłychana zbrodnia! "...

  No i zaczelo sie.

 • fakiba

  Oceniono 96 razy 66

  Macierewicz z zespołem i tak wiedzą lepiej a najlepiej wie Kaczor

 • big_gadu

  Oceniono 78 razy 62

  Takie są skutki nieuczenia w szkole przedmiotów ścisłych !

  Jak by jeden z drugim znał lepiej chemie i fizyke to by w te bredzenia o wybuchach nie wierzył !

 • coold

  Oceniono 48 razy 42

  A może nasi wschodni bracia dostarczyli nam powodów do dalszego rozdmuchiwania sprawy i podgrzewania atmosfery sami umieszczając ślady materiałów wybuchowych we wraku? Dobry sąsiad to słaby sąsiad, a skłócona wewnętrznie Polska to jedyne o czym marzą.

 • jerjar

  Oceniono 46 razy 40

  O ile dobrze pamiętam "Tajemniczą wyspę" Julesa Verne'a, to do tej nitrogliceryny trzeba dodać ziemię okrzemkową i powstanie dynamit. W każdym razie tak zrobił inżynier Cyrus Smith.

  Podobno nagłym zwrotem w śledztwie smoleńskim ma się dziś zająć komisja Macierewicza. Ma Cyrus Smith przechlapane.

 • meg.007

  Oceniono 53 razy 37

  Rzepa Kaczor i Maciar pod sąd- to co wyprawiają woła o pomstę do nieba, po trupach do celu, po trupach do celu.....

 • klarneta8

  Oceniono 19 razy 13

  Takich pisiakow nikt nie przekona, oni wiedza swoje juz od dawna. Jedyne o co im chodzi , to obalic TUSKA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje