Polska nastolatka, której odmówiono aborcji, wygrała w Strasburgu. Dostanie 30 tys. euro

30.10.2012 10:33
Manifestacja w obronie 14-latki z Lublina, która starała się o legalny zabieg aborcji

Manifestacja w obronie 14-latki z Lublina, która starała się o legalny zabieg aborcji (Fot. Krzysztof Miller / AG)

Polska nastolatka, która w 2008 r. w wieku czternastu lat zaszła w ciążę w wyniku przestępstwa i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, wygrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności dotyczących zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

30 tys. euro zadośćuczynienia

Z tego powodu Polska będzie musiała wypłacić dziewczynie zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro, a jej matce, która również była skarżącą w tej sprawie - 15 tys. euro. Oprócz tego Polska ma im zapłacić 16 tys. euro na pokrycie poniesionych kosztów i wydatków.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziewczyna i jej matka skarżyły się na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji - ostatecznie mogła być przeprowadzona w miejscowości odległej aż o 500 km od miejsca zamieszkania.

Lublin publicznie informował o historii

Skarżące zarzuciły też szpitalowi w Lublinie, że publicznie informował o historii dziewczyny, przez co naruszył przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, a także prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Skarżyły się również na to, że dziewczynę pozbawiono opieki matki, umieszczając ją w pogotowiu opiekuńczym, a następnie w szpitalu. Naruszono przez to jej prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego - twierdzą skarżące.

Zobacz także
Komentarze (444)
Zaloguj się
 • 0

  jak można kochać się bez zastanowienia rozumiem jeżeli dziewczyna chce mieć potomstwo .Bo jak uprawia się sex bez zastanowienia są skutki niepotrzebna ciąża wiec trzeba wykonać zabieg .JAK statystyki mówią dziewczęta po niżej 25 roku życia 37% za sobą ma 2 lub 3 zabiegi aborcji gdzie moralność CHRZEŚCIJAŃSKA jeżeli się kochacie współżyjecie ze sobą to nie poto by potem dziecko można było znaleźć na śmietniku jego szczątki po skrobace nie wyjdziecie nigdy za te aborcjie z piekła gdzie wasze sumienia .

 • od-or

  0

  każdy poseł który głosuje za restrykcyjną ustawą antyaborcyjną powinien być automatycznie opodatkowany 10% na żecz tych chorych dzieci i dzieci z gwałtu.

 • christopher_hitchens

  Oceniono 3 razy 3

  i bardzo dobrze!

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego nikt nie pojdzie do wiezienia za te przestepstwa?

 • le_os

  Oceniono 8 razy -8

  ok ale co z gwałtem ? Matka - przepraszam - babka się rozmyśliła ? Co za dziadostwo ten Trybunał. Cieszyłbym się naprawdę, gdyby tę kasę dał z własnej kieszeni, a tak ... kolejny ferment, promocja oszustwa kosztem polskiego podatnika...

 • eol7

  Oceniono 10 razy 10

  Tak właśnie wygląda ten niby "kompromis" aborcyjny.
  Trzeba wywalczyć nowy bo stary jak widać jest "zgniły".
  Kobiety nie można traktować jak inkubatora. Nie można jej utrudniać prawnie dozwolonej aborcji z powodów klauzuli sumienia lekarzy.
  Nie można jej odsyłać od lekarza do lekarza, aż będzie już za późno na aborcję. Lub jej kazać jechać 500 km. Może lekarz wybrał zły zawód i nie powinien być lekarzem?
  A farmaceuta w aptece niech może sprzedaje warzywa, skoro nie chce sprzedawać środków antykoncepcyjnych.

  Moim zdaniem to na kazdych drzwiach, kazdego lekarza powinna byc informacja, ze ten lekarz powolujac sie na klauzule sumienia odmawia leczenia. W kazdej panstwowej placowce zdrowia powinna byc tablica z informacja, ktory lekarz przyjmuje pacjentow a ktory nie bo ma sumienie katolickie.
  Przed przyjeciem na studia przyszlego lekarza powinno sie go poinformowac na czym polegac bedzie jego praca I zapytac sie go czy jego sumienie pozwala mu na taka prace. Bo jezeli nie to niech moze idzie na inne studia.

  A teraz uwaga do NFZ. Skoro obywatele placa ciezkie pieniadze co miesiac na ubezpieczenie zdrowotne to maja prawo wymagac od instytucji zarzadzajacej ich pieniedzmi, zeby NFZ kontraktowal tylko tych lekarzy, ktorzy sa w pelni dostepni dla pacjentow i nie wymiguja sie od pracy klauzula sumienia.

  A jeszcze ciekawsza jest podwojna moralnosc lekarzy powolujacych sie na klauzule sumienia, lub zmuszanie pacjentow do placenia pieniedzy prywatnie, poprzez dlugie terminy. A czesto przyjmuja w tych samych gabinetach i nie maja wtedy oporow moralnych. Przyjmuja w tym samym gabinecie, w panstwowej placowce ale w innej godzinie prywatnie, biorac za to dodatkowo pieniadze bezposrednio od pacjenta. Korzystaja wtedy z gabinetu, pradu, sprzetu i wyposazenia zaplaconego z pieniedzy publicznych.

  A tak w ogole to ten dotychczasowy kompromis powinien byc stanowczo zliberalizowany i powinno sie zlikwidowac wszystkie sztuczne przeszkody, typu wlasnie klauzula lekarzy.
  Nie moze wierzacy decydowac o zyciu i zdrowiu niewierzacego z punktu widzenia jego wiary. To jest po prostu chore.

 • sueellen

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo dobrze, ale... znów zapłacą za to zwykli podatnicy. A co z osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za tę sytuację?

  Niecodziennik Matki Polki
  abotak.com/

 • pawel949

  Oceniono 13 razy -7

  Może niech pan dziennikarz doda, że owe "przestępstwo" to nie gwałt ale świadomy stosunek, tyle że z nieletnim. Obydwoje zdaje się byli nieletni i że jest to niezgodne z prawem to zostało opisane jako przestępstwo.
  Zatem, jeśli ktokolwiek ma ponosić odpowiedzialność, to nie państwo czy szpital, ale osoby odpowiedzialne za nieletnich - czyli ich rodzice czy opiekunowie. Bo niby dlaczego dziecko ze świadomego związku (nie wiadomo na ile świadomego ze strony rodziców) ma być karane śmiercią - a osoby odpowiedzialne, opiekunowie, nie są zagrożeni? To jest nielogiczne.

 • entres

  Oceniono 7 razy 7

  Cóż, skoro wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, że mamy takich posłów, rząd czy dyrektorów szpitali, to wszyscy za to zapłacimy.
  No, może tylko ci, co głosowali na Palikota są trochę mniej za to odpowiedzialni. Ale było ich za mało, więc też zapłacą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje