Joanna "Chustka" Sałyga nie żyje. Jedna z twarzy fundacji "Rak'n'roll" przegrała z chorobą nowotworową. Miała 36 lat

Joanna

Joanna "Chustka" Sałyga (Fot. chustka.blogspot.com)

Znana blogerka "Chustka", która na blogu opisywała swoją walkę z rakiem, przegrała z chorobą. Joanna Sałyga była związana z Fundacją Rak'n'roll, pomagającą osobom z chorobą nowotworową i zbierającym fundusze na ich leczenie.
Joanna Sałyga prowadziła popularny blog "Do czego przyda się chustka", w którym opisywała swoje ponaddwuletnie zmagania z chorobą nowotworową. Jak sama mówiła, blog prowadziła dla swojego syna. Ostatni wpis: "Joanna odeszła w poniedziałek 29 października. Spodziewałem się tego, ale tęsknota i tak jest dojmująca. Życzę każdemu, żeby doświadczył takiej miłości, zaufania i przyjaźni. Piotr".

Zachorowała ponad dwa lata temu. Zdiagnozowano u niej raka. Guz usunięto razem z żołądkiem, przeszła chemię. Niestety, choroba wróciła.

Sałyga była związana z Fundacją Rak'n'roll. W kwietniu kampania "Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi" zrobiła furorę. Fundacja postawiła na nietypowy przekaz i tym zdobyła ogromną popularność.

"Chustka o chorobie"

"Chustka" odważnie podejmowała tematy tabu, jak na przykład życie seksualne po poważnych operacjach, jak mastektomia. Annie Wacławik-Orpik, dziennikarce TOK FM, mówiła wówczas: - Kobiecość to nie są duże piersi, to nie jest ta czy inna część ciała. Seksapil wychodzi z głowy, zmysłowość jest zupełnie w innym miejscu i trzeba o tym pamiętać. To, że ma się łysą głowę, nie ma się rzęs, brwi, ma się odjęte piersi, nie zmienia tego, że cały czas jest się kobietą. Rozumiem, że to nie przychodzi od razu, trzeba to przepracować, do tego trzeba dorosnąć, zrozumieć. W szpitalu onkologicznym widziałam wiele seksownych dziewczyn, mimo tego że były łyse, i mimo tego że ich wygląd odbiega od tego, co widać na reklamach w galeriach handlowych.

Była w niej niezgoda na spojrzenia ludzi przyglądających się jej głowie bez włosów. - To brak akceptacji dla inności, a ta inność ma prawo być, istnieć, tym bardziej że ta inność, która teraz jest moim udziałem, może dotknąć każdego "zwyczajnego", "normalnego" człowieka. Trzeba mieć to na uwadze - mówiła TOK FM.

- Trzeba chorować świadomie. Bo tak się najlepiej choruje, najspokojniej. Bezwzględnie trzeba mieć wsparcie bliskich. Jeśli mówimy o erotyce - to w partnerze. A szerzej - w bliskich. Dopiero w chorobie uświadomiłam sobie, jaką ogromną wagę mają dla mnie bliscy, ile dla mnie znaczą ich wsparcie, otwartość i akceptacja mojego chorowania - mówiła.

Czytaj całą rozmowę>>

"Nie chciała wirtualnych świeczek"

W czerwcu zmarła Magda Prokopowicz, założycielka fundacji "Rak'n'roll".

Na profilu fundacji na Facebooku masa komentarzy - ludzie wspierają bliskich "Chustki" i wstawiają "wirtualne znicze". Jedna z komentujących pisze: Strzeżcie Sie wy, którzy wstawiacie wirtualne świeczki. Chustka ich nie życzyła sobie. Powiedziała, że wstanie i "zaj***e" .

Zobacz także
 • Magda Prokopowicz, szefowa Fundacji Rak'n'Roll "Mówiła: łeb do słońca". Blogerka o zmarłej szefowej Rak&Roll
 • Joanna "Chustka" Sałyga "Przychodzi taki moment, że chce się przeżyć orgazm życia". O seksie w chorobie nowotworowej
 • prof. Piotr Rutkowski w Poranku Radia TOK FM "Wiemy, że lek działa, a nie możemy go stosować". Biurokracja blokuje leki na nowotwory
Komentarze (8)
Joanna "Chustka" Sałyga nie żyje. Jedna z twarzy fundacji "Rak'n'roll" przegrała z chorobą nowotworową. Miała 36 lat
Zaloguj się
 • natalka1978

  Oceniono 10 razy 10

  Nieprawda,ostatni wpis był 20 października...Asiu,zrób z Magdą Prokopowicz porządek w Niebie!A ja postaram się zapamiętać Ciebie najpiękniej jak umiem.I wiele Twoich ważnych rad.

 • josip_broz_tito

  Oceniono 7 razy 5

  ale się znacie. Do końca pisała prawie, do 20.10, ale to nie brzmi tak dramatycznie jak apel o krew, hm?

 • skaut001

  Oceniono 20 razy 4

  Jesli nie zmienimy stylu zycia na nic sie zdadza jakiekolwiek akcje antynowotworowe, terapie antynowotworowe. Kazde kolejne pokolenie wychowane na syfie - fizycznie i psychicznie - bedzie krzywilo informacje genetyczna i przekazywalo ja dalej. Sorry nie chcialem... .

 • karmelgrzech

  Oceniono 1 raz 1

  przeczytałam cały wywiad z Chustką jednym tchem. Jej słowa stały się dla mnie bardzo ważne i dały mi wiele do myślenia. szkoda, że trafiłam na nie tak bardzo po czasie.
  Chustka zainspirowała mnie do napisania tego tekstu:
  karmeligrzech.blogspot.com/2013/02/orgazm-zycia.html
  tacy ludzie, jak Ona, nigdy do końca NIE UMIERAJĄ............

 • oceanofstupidity1

  Oceniono 3 razy 1

  Zmieńcie ten błąd w tekście, bo mijacie się z prawdą o jakiś miesiąc.

 • mossad76

  0

  Wpis Chustki o Dniu Matki w przedszkolu syna;piosenka dzieciaków. ŚWIADOMOŚĆ Joasi... Rozjebało mnie to,a o oczy zaszkliły łzami.

 • ozerus

  Oceniono 2 razy 0

  *)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje