Wielka Brytania: Polak zabił sześć osób, w tym żonę i swoje dzieci. Dostał 30 lat więzienia

29.10.2012 22:12
Brytyjski policjant

Brytyjski policjant (Fot. AP/Ian Le Sueur)

Sąd w St. Helier na Jersey skazał dziś na karę 30 lat pozbawienia wolności 32-letniego Polaka Damiana Rz. za zabicie 14 sierpnia 2011 r. żony, teścia, przyjaciółki żony i trojga dzieci - w tym dwojga własnych.
- Aż trudno uwierzyć w brutalność tych zabójstw - powiedział sędzia Michael Birt. - W niespełna 15 minut oskarżony pozbawił życia sześć osób - dodał. Sędzia wymierzył karę, o którą wnosił prokurator.

W sierpniu br., po dwóch tygodniach procesu, ława przysięgłych uznała, że Rz. jest winien zabójstwa "z winy nieumyślnej", ale oczyściła go z zarzutu morderstwa.

Wcześniej usiłował się zabić, upijał się...

Oskarżony twierdził przed sądem, że w chwili zabójstwa był zamroczony i nie zdawał sobie sprawy z tego, co robił. Zeznał, że w jego małżeństwie z Izabelą Rz. pojawiły się problemy, kiedy żona przyznała, że związała się z innym mężczyzną.

Według biegłych psychiatrów Rz. cierpiał na depresję w stopniu od umiarkowanego do poważnego. Gdy żona przyznała, że jest związana z innym mężczyzną, Rz. usiłował targnąć się na swe życie, upijał się i szukał przygodnych kontaktów z kobietami.

Zabójstwa dokonał kuchennym nożem, wkrótce po powrocie z wakacji, które spędził z rodziną w Polsce. W dniu zabójstwa pił whisky, ale poziom alkoholu w jego krwi nie wskazywał na stan upojenia.

Zabójstwa wstrząsnęły polską społecznością na Jersey. Dochodzenie trwało kilkanaście miesięcy, Rz. był badany przez psychiatrów i wymagał leczenia, ponieważ sam siebie poranił. Jego ofiary to 30-letnia żona Izabela, 56-letni teść Marek G., 34-letnia przyjaciółka żony i troje dzieci: 5-letnia Kinga, 2-letni Kacper i 5-letnia Julia.

Zobacz także
  • Brytyjski policjant Polak skazany za zabójstwo sześciu osób na wyspie Jersey
  • Poprzednie morderstwo na Jersey zostało popełnione w 2004 r. Było to pierwsze zabójstwo na wyspie od lat 70. Jersey: Damian Rz. oskarżony o sześć morderstw

Najnowsze informacje