Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy. Protestuje przeciw fałszowaniu wyborów

29.10.2012 17:57
Zwolennicy Tymoszenko uważają, że kara więzienia dla b.premier ma charaker polityczny

Zwolennicy Tymoszenko uważają, że kara więzienia dla b.premier ma charaker polityczny (Fot. Sergei Chuzavkov AP)

Przebywająca w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko rozpoczęła strajk głodowy w proteście przeciwko - jak oświadczyła - "sfałszowaniu wyborów" parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę - przekazał jej adwokat.
Adwokat byłej premier Ukrainy, Serhij Własenko, wyjaśnił, że Julia Timoszenko poinformowała o proteście służby więzienne, odmawia jedzenia i będzie przyjmować tylko wodę. Adwokat przeczytał list w którym liderka Batkiwszczyny informuje o motywach swojej decyzji.

Julia Tymoszenko podkreśla w nim, że kampania wyborcza i same wybory były najbardziej niesprawiedliwe od początku niezależności Ukrainy. Uznanie ich za częściowo sprawiedliwe, a nawet nazwanie tego, co się odbyło mianem wyborów to, zdaniem Tymoszenko przyznanie racji wszystkim tym, którzy kupowali głosy, zamykali niezależne media czy oskarżali i skazywali kandydatów opozycji. J

ulia Tymoszenko w swoim liście wspominała m.in o tzw. karuzelach wyborczych, kupowaniu głosów, podrzucaniu stosów kart wyborczych do urn, oraz innych fałszerstwach, które jej zdaniem miały miejsce. Za te fałszerstwa, zdaniem Julii Tymoszenko odpowiedzialny jest, jak się wyraziła obecnie rządzący reżim. Jak zaznaczyła, gdyby była na wolności to stanęłaby na czele masowych protestów. W więzieniu może jedynie ogłosić głodówkę i uznać że parlament nie ma demokratycznej legitymacji.

Po przeliczeniu przez Centralną Komisję Wyborczą 65,2 proc. głosów oddanych na listy partyjne rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się Janukowycz, uzyskuje 33,86 proc. głosów. Opozycyjna Batkiwszczyna (Ojczyzna) Tymoszenko ma 22,74 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), którą poparło 14,6 proc. wyborców. Na partię UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki głosowało 13,07 proc., a na nacjonalistyczną Swobodę - 8,81 proc. - wynika z danych CKW.

Julia Tymoszenko w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat więzienia. Została skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Wyrok ten krytykowany jest na Zachodzie, w tym przez UE, która uważa, iż opozycyjna polityk została ukarana za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier twierdzi, że jej skazanie inspirował prezydent Janukowycz, który dąży do usunięcia jej z życia politycznego.

Według dotychczasowych danych najwięcej głosów w wyborach zdobyła rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się prezydent Wiktor Janukowycz. Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie nie zostały zapewnione równe szanse, przede wszystkim z powodu nadużywania administracji państwowej - oceniła misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Zobacz także
Komentarze (39)
Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy. Protestuje przeciw fałszowaniu wyborów
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 82 razy 68

  A ona z celi więziennej to widziała ?

 • scibor3

  Oceniono 74 razy 54

  Myślę, że co druga kobieta corocznie ogłasza strajk głodowy. I to wcale nie przeciwko "fałszerstwom wyborczym" tylko przeciw fałdom na brzuchu i drugiemu podbródkowi

 • waw-el

  Oceniono 50 razy 40

  ciekawe, czy jej kumpel od zlodziejstwa niejaki Lazarenko w amerykanskin wiezieniu tez gloduje?............ polskie media nic nie donosza o tym wiezniu politycznym.

 • mark6

  Oceniono 52 razy 36

  Ta ordynarna złodziejka kompletnie na dodatek zwariowała?
  Siedział babsztyl w Komisji czy co?

 • osiolek_pepe

  Oceniono 39 razy 31

  Niech GW da sobie spokój z lansowaniem tej zachłannej pani. Nikt już tego nie kupuje.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 24 razy 20

  A to wor pierdzielony! A głoduj sobie złodziejko!

 • franek-janek

  Oceniono 17 razy 15

  Kobiete trudno jest zrozumiec, taka chora biedulka ledwo wyszla ze szpitala a juz tak zdrowa ze moze uprawiac glodowke. Mocne sa te Ukrainki powiedzial by ........tylko gratulowac.

 • seboc

  Oceniono 17 razy 15

  Znów głoduje? Ona już nudna jest.
  Tak mi się marzy, że nasz Tusek razem z Pawlaczkiem głodują i wysychają w celach.
  S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje