Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy. Protestuje przeciw fałszowaniu wyborów

29.10.2012 17:57
Zwolennicy Tymoszenko uważają, że kara więzienia dla b.premier ma charaker polityczny

Zwolennicy Tymoszenko uważają, że kara więzienia dla b.premier ma charaker polityczny (Fot. Sergei Chuzavkov AP)

Przebywająca w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko rozpoczęła strajk głodowy w proteście przeciwko - jak oświadczyła - "sfałszowaniu wyborów" parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę - przekazał jej adwokat.
Adwokat byłej premier Ukrainy, Serhij Własenko, wyjaśnił, że Julia Timoszenko poinformowała o proteście służby więzienne, odmawia jedzenia i będzie przyjmować tylko wodę. Adwokat przeczytał list w którym liderka Batkiwszczyny informuje o motywach swojej decyzji.

Julia Tymoszenko podkreśla w nim, że kampania wyborcza i same wybory były najbardziej niesprawiedliwe od początku niezależności Ukrainy. Uznanie ich za częściowo sprawiedliwe, a nawet nazwanie tego, co się odbyło mianem wyborów to, zdaniem Tymoszenko przyznanie racji wszystkim tym, którzy kupowali głosy, zamykali niezależne media czy oskarżali i skazywali kandydatów opozycji. J

ulia Tymoszenko w swoim liście wspominała m.in o tzw. karuzelach wyborczych, kupowaniu głosów, podrzucaniu stosów kart wyborczych do urn, oraz innych fałszerstwach, które jej zdaniem miały miejsce. Za te fałszerstwa, zdaniem Julii Tymoszenko odpowiedzialny jest, jak się wyraziła obecnie rządzący reżim. Jak zaznaczyła, gdyby była na wolności to stanęłaby na czele masowych protestów. W więzieniu może jedynie ogłosić głodówkę i uznać że parlament nie ma demokratycznej legitymacji.

Po przeliczeniu przez Centralną Komisję Wyborczą 65,2 proc. głosów oddanych na listy partyjne rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się Janukowycz, uzyskuje 33,86 proc. głosów. Opozycyjna Batkiwszczyna (Ojczyzna) Tymoszenko ma 22,74 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), którą poparło 14,6 proc. wyborców. Na partię UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki głosowało 13,07 proc., a na nacjonalistyczną Swobodę - 8,81 proc. - wynika z danych CKW.

Julia Tymoszenko w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat więzienia. Została skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Wyrok ten krytykowany jest na Zachodzie, w tym przez UE, która uważa, iż opozycyjna polityk została ukarana za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier twierdzi, że jej skazanie inspirował prezydent Janukowycz, który dąży do usunięcia jej z życia politycznego.

Według dotychczasowych danych najwięcej głosów w wyborach zdobyła rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się prezydent Wiktor Janukowycz. Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie nie zostały zapewnione równe szanse, przede wszystkim z powodu nadużywania administracji państwowej - oceniła misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • zbir-rogaty

  Oceniono 2 razy 2

  symulantka nr. 1

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Jak sfałszowane to nich głoduje dopóki ich nie unieważnią - powinna być konsekwentna.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  Niedobrze, wyniki frontu antyzłodziejskiego (Partia Regionów + Komunistyczna Partia Ukrainy) poniżej moich oczekiwań. Nie zdobędą większości konstytucyjnej, tj. 300 miejsc w 450 miejscowym parlamencie. Po podliczeniu niespełna 87% tj 86,92% biuletynów wyborczych
  elvisti.com/node/118145
  Partia Regionów 31,84%.
  Batkiwszczina (blok Julii Tymoszenko) 24,21%
  KPU 13,89%
  УДАР (Kliczko) 13,47%
  ВО „Свобода”(banderowcy) - 9,61%.
  Inne partie bez szans na przekroczenie 5%.
  Mniej więcej w takiej proporcji zostaną rozdzielone 225 mandatów z partyjnych list wyborczych gdzie obowiązuje próg wyborczy 5%.
  Natomiast pozostałe 225 mandatów będzie pochodzić z JOW, jednomandatowych okręgów wyborczych. PR 117 mandatów, niezależni i inni 49, Batkiwszczina (blok Julii Tymoszenko) 44, Swoboda (banderowcy, nacjonaliści) 10. Ponieważ głosy banderowców są skoncentrowane w zachodniej Ukrainie, a głosy komunistów rozproszone po całej Ukrainie, w JOW banderowcy zdobędą aż 10 mandatów, УДАР (Kliczko) tylko 2, a komuniści żadnego!
  Ostatecznie PR i KPU uda się sklecić większość konstytucyjną (300/450) przez pozyskanie większości tak zwanych niezależnych z JOW i części UDARu Kliczki z list partyjnych, ale będą to musieli opłacić koncesjami i ustępstwami przy uchwalaniu nowej konstytucji.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 4

  Jak ona będąc w więzieniu na to wpadła ?

 • 4cat1

  Oceniono 4 razy 4

  "Julia Tymoszenko w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat więzienia. Została skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Wyrok ten krytykowany jest na Zachodzie, w tym przez UE, która uważa, iż opozycyjna polityk została ukarana za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier twierdzi, że jej skazanie inspirował prezydent Janukowycz, który dąży do usunięcia jej z życia politycznego."
  Tak odwraca się kota ogonem , Dowód : towarzyszka Julia Tymoszenko totumfacka niejakiego Putina została skazana za :
  "Działanie na szkodę państwowego przedsiębiorstwa Naftohaz , szkodą w wysokości ca 600 mln zotych wynikającą z nakazu towarzyszki Julii aby Naftohaz mimo posiadanej ważnej umowy z ROSUKRENERGO na dostawy gazu przestał odbierać gaz z tej firmy i odbierał gaz dostarczany przez Gazprom . Umowa Naftohazu z ROSUKRENERGO wygasała za 5 miesięcy . Mimo to , towarzyszka Julia nakazała zerwać tę umowę i odbierać drozszy gaz od Gazpromu. Co takie działanie na szkodę państwowego przedsiębiorstwa ma wspólnego z "karą za zawarcie umowy na dostawy gazu z Rosją w 2009 r" wiedzą tylko ci co odwracają kota ogonem w wybiórczo.

 • trudek46

  Oceniono 7 razy 7

  Mam nadzieję,że ta złodziejka i zleceniodawczyni zabójstwa dziennikarza dotrawa do samego końca,do śmierci,Tymoszenko to najbrdziej zakłamana "baba", umierająca od roku a żyje i ma się bardzo dobrze.

 • waldi_46

  Oceniono 7 razy 7

  jak naród zrobi w Polsce rewolucję to braknie miejsc w więzieniach dla naszych elit politycznych .

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 9 razy 9

  Najbardziej pokrętna baba i o bardzo "czyściutkich" rękach sprzymierzająca się z ukraińskimi nacjonalistami,którzy bardzo by chcieli dalej riezać Laszków.

 • polsz

  Oceniono 11 razy 9

  i zaraz "demokratyczny świat zachodni" podniesie krzyk jak to reżim znęca się nad nią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje