Dramat żaglowca "Bounty" - zatonął u wybrzeży USA. Znaleziono jedną z zaginionych osób

U wybrzeży Karoliny Południowej zatonął żaglowiec "Bounty". 16-osobowa załoga opuściła replikę historycznego statku, kiedy w nocy na morzu jego silnik przestał działać, a jednostka zaczęła nabierać wody. Według najnowszych informacji 14 osób udało się uratować. Jedna osoba nadal jest zaginiona. Druga została właśnie odnaleziona, ale nie reaguje na próby reanimacji.
Zbudowany w 1962 r. na potrzeby hollywoodzkiego filmu "Bunt na Bounty" żaglowiec-replika "Bounty" stracił napęd na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Karoliny Południowej. Jednostka znajdowała się 160 mil od centrum nadciągającego nad Wschodnie Wybrzeże USA huraganu "Sandy" - a to oznacza, że warunki pogodowe wokół niej były bardzo złe.

Dramat "Bounty". Ewakuacja załogi

Pozbawiony napędu silnika pomocniczego żaglowiec - walczący z wiatrem o prędkości 65 km/h i 5,5-metrowymi falami - zaczął nabierać wody. W obliczu fatalnej pogody załoga zdecydowała się na ewakuację.

16-osobowa (wcześniej mówiono o 17 osobach) załoga w termicznych kombinezonach ochronnych ewakuowała się z pokładu w dwóch 25-osobowych łodziach ratunkowych. 14 ludzi uratowała amerykańska straż przybrzeżna. Odnaleziono jednego z dwóch zaginionych członków załogi, ale nie odpowiada on na starania ratowników. Wciąż nieznany jest los jednej osoby.

Historia HMS "Bounty" i jego repliki

Prawdziwy żaglowiec HMS "Bounty", brytyjski statek transportowy okrył się ponurą sławą, gdy część jego marynarzy zbuntowała się przeciwko kapitanowi na Tahiti w 1789 r.

W 1962 r. na potrzeby filmu z Marlonem Brando jako przywódcą buntowników Fletcherem Christianem zbudowano w pełni sprawną, wierną oryginałowi replikę żaglowca.

Nowy "Bounty" "grał" potem w wielu filmach, m.in. w drugiej części "Piratów z Karaibów" - czyli "Skrzyni Umarlaka".

Zobacz także
 • Surfer z Nowego Jorku śpieszy się na pociąg na Penn Station Huragan Sandy niestraszny surferom. "Czekaliśmy na te dni" [WIDEO]
Komentarze (25)
Dramat żaglowca "Bounty" - zatonął u wybrzeży USA. Znaleziono jedną z zaginionych osób
Zaloguj się
 • axenrolle

  Oceniono 57 razy 39

  ...Prawdziwy żaglowiec HMS "Bounty", brytyjski statek transportowy okrył się ponurą sławą, gdy część jego marynarzy zbuntowała się przeciwko kapitanowi na Tahiti w 1789 r. ... "Bounty" okrył się ponurą sławą dla brytyjskiej admiralicji . Jeżeli ktoś kto bunruje się bo jest traktowany gorzej niż bydło dla autora tego tekstu okrywa się "ponurą sławą" to tylko pogratulować zrozumienia czym jest a czym nie jest ta ponura sława

 • mirabelka66

  Oceniono 65 razy 35

  A co ten zaglowiec robi na oceanie w taka pogode? Cala Ameryka trabi o nadciagajacym huraganie, ludzie sie zabezpieczja a oni co, film krecili?

 • i_wonder

  Oceniono 36 razy 26

  To juz stara wiadomosc. Wg. ostatniej konferencji prasowej amer. Coast Guard, zaglowiec "Bounty" juz zatonal, wyratowano 14. zalogantow, 3. nie moga znalezc...
  Ludzie gina na oceanie jak prawdziwe 'wilki morskie" a gromada polskich internetowych glupkow sobie robi smichy-chichy z "chinskich silnikow". Zalosne ...

 • naturelovers

  Oceniono 21 razy 17

  Spotkałem Bounty kilka razy w Irlandii. Jakieś 2 miesiące temu gadałem z załogą. Mimo, że sam żegluję zrobili na mnie potężne wrażenie - naprawdę twarde typy. Szukali załogantów, myślałem, czy nie spróbować, choć warunki tam mieli spartańskie. Mam nadzieję, że odnajdą zaginionych.

 • lehoo

  Oceniono 4 razy 4

  Myślę, że w tym wypadku silnik nie był napędem pomocniczym, a głównym. Owszem, 8 B to wiatr sztormowy, ale żaglowce radzą sobie i w takich warunkach. No chyba, że pomylono jednostki miar i wiało nie 65 km/h a 65 knotów.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 14 razy 2

  Replika Bounty już utonęła kilka godzin temu a ten news wciąż na czołówce!

 • jacutin

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda, piękny żaglowiec

 • aggie0588

  0

  Osobą, którą odnalezionno, nieprzytomną, była:
  Claudene Christian (18 Październik 1970 — 29 Październik 2012);
  niestety, na skutek odniesionych obrażeń, nie udało się jej uratować.
  Claudene Christrian była potomczynią Fletchera Christiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje