"TVP jest dla większości z nas jak macocha". Pracownicy rozżaleni zamiast świętować

29.10.2012 12:54
Protest pracowników TVP Wrocław

Protest pracowników TVP Wrocław (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Na dzisiaj planowany jest protest pracowników TVP przed siedzibą na ul. Woronicza. Uczestnicy pikiety, która przypada na 60. rocznicę powstania publicznej telewizji, będą domagać się m.in. przywrócenia utraconych wynagrodzeń. - TVP dla jednych jest matką, a dla drugich macochą. Niestety, dla dużej części pracowników jest jednak macochą - mówi Jarosław Najmoła, przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" TVP.
Na stronie internetowej komisji zakładowej związkowcy domagają się przywrócenia wynagrodzeń i konieczności ograniczenia wydawania pieniędzy na firmy zewnętrzne, które wykonują zlecenia dla TVP. - A w tym czasie pracownicy etatowi pozostają bez zarobków - czytamy.

"Żyć się nie da, a umrzeć ciężko"

Według Najmoły doszło do takiej sytuacji, że TVP musi dopłacać swoim pracownikom, żeby zarobki dobiły do płacy minimalnej. - Dlatego że wynagrodzenia dziennikarzy, operatorów i montażystów, którym nie zleci się pracy, wynoszą około tysiąca złotych brutto. Żyć się za to nie da, a umrzeć też ciężko - wyjaśnia szef zakładowej "Solidarności".

Zarabiają coraz mniej

Zaznacza, że płace pracowników są systematycznie obniżane od kilku lat, w przeciwieństwie do płac i budżetu programów, w którym występują popularne osobowości telewizyjne. - Pracownicy widzą, że budżety programów, w których występują gwiazdy, nie zmieniają się, a jeżeli się zmieniają, to w sposób bardzo nieznaczny - tłumaczy Najmoła. Zaznacza, że jeśli ktoś zarabia 2 tys. zł i zabierze mu się z tego 25 proc., to zaczynają się "duże kłopoty".

Podaje w wątpliwość kompetencje kadr kierowniczych dobieranych przez polityków. - Pracownicy odnoszą wrażenie, że duża część osób zajmujących kierownicze stanowiska to nie są osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, a ich wynagrodzenia nie są adekwatne do ich wkładu pracy - mówi.

W niemieckiej telewizji przy jednym kanale pracuje 4 tys. osób

Najmoła na zarzuty wobec TVP, że jest przestarzałym molochem, który zatrudnia mnóstwo zbędnych osób, podaje przykład publicznej telewizji niemieckiej. - Tam w jednym kanale jest około 4 tys. osób. U nas w telewizji pracuje niewiele ponad 3 tys. osób, a mamy kilka kanałów tematycznych - mówi.

Zwraca także uwagę na liczbę osób zatrudnionych w oddziałach terenowych. - Pracuje tam około 60 osób. Myślę, że gdyby taką liczbą osób usiłowano robić program na Zachodzie, to ktoś by się popukał w czoło - stwierdza.

Decyzja o strajku w 60. rocznicę powstania TVP została przyjęta przez jej zarząd z zaskoczeniem. - Zarząd spółki jest zaskoczony tą decyzją - mówiła dla Gazeta.pl Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka Telewizji Polskiej, kilka tygodni temu. Dodała, że na dzisiaj nie jest planowana żadna gala ani uroczystość. - Będzie tylko realizowany "Wielki Test o Telewizji". Ale nie przypuszczam, żeby koledzy zamierzali ten program zakłócić - mówiła.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  to Dworak pierwszy ich oskubał zlecając swoim kumplom produkcje w TVP z kosztami ~ 4x większymi.

  Nie wspominając ze ten "demokrata" z przyczyn politycznych wykończył Kabaret Olgi Lipińskiej z widownia ~ 1.5 mln.
  Komuchy Kabaret Lipińskiej tez się nie podobał ale nie ważyli się na taki krok

 • z.wyspy

  Oceniono 5 razy 3

  i w ten sposób solidaruchy, wycierając sobie pyski "misją" i innymi takimi, załatwiły także całkiem niezłą publiczną telewizję w polsce, :). gratulacje, panie i panowie! polak nie nie potrzebuje takich fanaberii, wystarczy mu pornos z polsatu.

 • eurotrendywppl

  Oceniono 2 razy 2

  W telewizji publicznej powinni pracować tylko wolontariusze aby się zaprezentować i być rozchwytanym przez telewizje prywatne, np "trwam". Brak rozchwytania będzie oznaczał, że nie nadaje się do telewizji i może sobie spokojnie publikować.

 • bank.owy

  Oceniono 1 raz 1

  strajkujcie strajkujcie, dzięki wam prezenter "jakiej do melodyji" dostanie 500 tyś PLN miesięcznie :D porównywanie polskich mediów do niemieckich na podstawie ilości zatrudnionych osób to słaby argument

 • hosess

  Oceniono 2 razy 2

  wywalanie z pracy pracowników TVP jest czymś bardziej niemoralnym, niefajnym niż wywalanie np pracowników małych firm?

 • hosess

  Oceniono 2 razy 2

  wszyscy musieliśmy przejąć na swoje barki tzw demokrację i kapitalizm, nie widzę przciwwskazań, by zrobiła to również beznadziejna, serialowa,...itpTVP

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 2

  to jak się za tę kasę nie da żyć, to należy się zwolnić a nie płakać, w Warszawie bezrobocia nie ma, ale trzeba coś robić a nie się opie...ć

 • douglasmclloyd

  Oceniono 4 razy 4

  Idźcie do innej roboty! Zmywaki w Anglii czekają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje