"TVP jest dla większości z nas jak macocha". Pracownicy rozżaleni zamiast świętować

Protest pracowników TVP Wrocław

Protest pracowników TVP Wrocław (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Na dzisiaj planowany jest protest pracowników TVP przed siedzibą na ul. Woronicza. Uczestnicy pikiety, która przypada na 60. rocznicę powstania publicznej telewizji, będą domagać się m.in. przywrócenia utraconych wynagrodzeń. - TVP dla jednych jest matką, a dla drugich macochą. Niestety, dla dużej części pracowników jest jednak macochą - mówi Jarosław Najmoła, przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" TVP.
Na stronie internetowej komisji zakładowej związkowcy domagają się przywrócenia wynagrodzeń i konieczności ograniczenia wydawania pieniędzy na firmy zewnętrzne, które wykonują zlecenia dla TVP. - A w tym czasie pracownicy etatowi pozostają bez zarobków - czytamy.

"Żyć się nie da, a umrzeć ciężko"

Według Najmoły doszło do takiej sytuacji, że TVP musi dopłacać swoim pracownikom, żeby zarobki dobiły do płacy minimalnej. - Dlatego że wynagrodzenia dziennikarzy, operatorów i montażystów, którym nie zleci się pracy, wynoszą około tysiąca złotych brutto. Żyć się za to nie da, a umrzeć też ciężko - wyjaśnia szef zakładowej "Solidarności".

Zarabiają coraz mniej

Zaznacza, że płace pracowników są systematycznie obniżane od kilku lat, w przeciwieństwie do płac i budżetu programów, w którym występują popularne osobowości telewizyjne. - Pracownicy widzą, że budżety programów, w których występują gwiazdy, nie zmieniają się, a jeżeli się zmieniają, to w sposób bardzo nieznaczny - tłumaczy Najmoła. Zaznacza, że jeśli ktoś zarabia 2 tys. zł i zabierze mu się z tego 25 proc., to zaczynają się "duże kłopoty".

Podaje w wątpliwość kompetencje kadr kierowniczych dobieranych przez polityków. - Pracownicy odnoszą wrażenie, że duża część osób zajmujących kierownicze stanowiska to nie są osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, a ich wynagrodzenia nie są adekwatne do ich wkładu pracy - mówi.

W niemieckiej telewizji przy jednym kanale pracuje 4 tys. osób

Najmoła na zarzuty wobec TVP, że jest przestarzałym molochem, który zatrudnia mnóstwo zbędnych osób, podaje przykład publicznej telewizji niemieckiej. - Tam w jednym kanale jest około 4 tys. osób. U nas w telewizji pracuje niewiele ponad 3 tys. osób, a mamy kilka kanałów tematycznych - mówi.

Zwraca także uwagę na liczbę osób zatrudnionych w oddziałach terenowych. - Pracuje tam około 60 osób. Myślę, że gdyby taką liczbą osób usiłowano robić program na Zachodzie, to ktoś by się popukał w czoło - stwierdza.

Decyzja o strajku w 60. rocznicę powstania TVP została przyjęta przez jej zarząd z zaskoczeniem. - Zarząd spółki jest zaskoczony tą decyzją - mówiła dla Gazeta.pl Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka Telewizji Polskiej, kilka tygodni temu. Dodała, że na dzisiaj nie jest planowana żadna gala ani uroczystość. - Będzie tylko realizowany "Wielki Test o Telewizji". Ale nie przypuszczam, żeby koledzy zamierzali ten program zakłócić - mówiła.

Zobacz także
 • Dorota Wysocka, prowadząca niedzielne wydanie 'Wiadomości' Co było w "Wiadomościach", które tak oburzyły PiS i Solidarnych 2010? Sprawdziliśmy
Komentarze (107)
"TVP jest dla większości z nas jak macocha". Pracownicy rozżaleni zamiast świętować
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 349 razy 345

  Pracownicy TVP:
  "TVP jest dla większości z nas jak macocha"
  ================================
  To jeszcze nie najgorzej. Dla telewidzów jest jak Baba Jaga...

 • led2007

  Oceniono 328 razy 300

  Rozwiązać zbędną telewizję, która zawsze służy aktualnie rządzącej partii i na którą każą płacić haracz od telewizora nawet jak się tego badziewia nie ogląda!

 • jerjar

  Oceniono 287 razy 263

  Widzowie są niezadowoleni, pracownicy mają pretensje i tylko politycy liczą, że dzięki telewizji uda im się coś ugrać. Dla tej szmatławej kalkulacji nie warto utrzymywać medialnego frankensteina.

  Wydaje się, że czas najwyższy na opcję zerową: TVP kaputt!!!

 • rr0309

  Oceniono 197 razy 189

  Komu służy TVP? skoro nikt ich nie ogląda? Ipo co im tyle kanałów jak nie stać ich na jeden porządny. Pogodę od rana zapowiada już troje tak jak by nie mieli na co kase wydawać.

 • darekfordon

  Oceniono 153 razy 137

  tvp do likwidacji szajs

 • fajny_zajety

  Oceniono 136 razy 120

  Sprywatyzować

 • szwampuch58

  Oceniono 124 razy 118

  o niemieckiej telewizji pitoli,hahaha,niech sie zorientuje ile ludzi zatrudnia prywatna konkurencja nad Wisla to mu kopara opadnie

 • zalep

  Oceniono 146 razy 116

  Podwyżkę dla P. Kraśki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje