Ukraina: Partia Regionów zdecydowanie wygrywa wybory [WYNIKI]

29.10.2012 06:20
Janukowycz i Kliczko

Janukowycz i Kliczko (Reuters)

Rządząca Partia Regionów zdecydowanie prowadzi po wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, po przeliczeniu głosów z blisko 15 proc. lokali wyborczych, ugrupowanie to zdobyło 38,8 proc. głosów.
Na drugim miejscu znajduje się Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z 20 proc. głosów, a na trzecim - Komunistyczna Partia Ukrainy z 15,6 proc. Według wstępnych wyników partia Udar znanego boksera Witalija Kliczki otrzymała 12 proc. głosów i jest na czwartym miejscu.

Wcześniejsze wyniki sondażowe wyborów dawały Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza poparcie od 27,6 do 32 proc.

To były najbrudniejsze wybory od czasu prezydenckich w 2004 roku, kiedy to doszło do masowych falsyfikacji. Taką ocenę wczorajszemu głosowaniu postawiła pozarządowa organizacja Komitet Wyborców Ukrainy.

Kupowanie głosów

Kierujący Komitetem Wyborców Ołeksandr Czernenko powiedział, że w niektórych okręgach doszło do naruszeń, które mogą wpłynąć na wyniki. Najbardziej powszechną metodą było kupowanie głosów, w tym "karuzele". Jedna osoba wynosi z lokalu wyborczego pustą kartę do głosowania, kierujący procederem ją wypełnia i daje następnej osobie. Ta po wrzuceniu jej do urny wynosi z lokalu swoją i znów przekazuje do wypełnienia. Procedura jest powtarzana kilkakrotnie. Ołeksandr Czernenko powiedział, że takie przypadki zanotowano w kilkudziesięciu komisjach.

Z kolei w Kijowie była trudna sytuacja w jednym z okręgów, gdzie wyjątkowo wiele osób zechciało głosować w domu. W mieszkaniach i w drodze między domem a komisją łatwiej zorganizować fałszerstwa.

W nocy w sieciach społecznościowych pojawiło się wiele informacji o próbach fałszerstw w czasie liczenia głosów w tych dzielnicach Kijowa, gdzie przegrywają kandydaci rządzącej Partii Regionów.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • oikonomicos

  0

  To jest niemożliwe. W Polsce wyniki badań sprzed lokali wyborczych nigdy tak bardzo się nie różniły od rzeczywistości - ta 10% różnica udowadnia, że to jest oczywisty fałsz. Fałszem była także kampania wyborcza: lider opozycji w więzieniu, utrudniona dostęp do mediów, etc. Tylko slepy urzędnik Unii tego nie widzi. Pytanie dlaczego? Oto znowu przedajna polityka - ciszej - dalej? Przegrali Białoruś, przegrają i Ukrainę. Biedna Ukraina, biedni i my - jej sąsiedzi...

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie, a także ich konsekwencje - z dużym wyyprzedzeniem
  Niedobrze, wyniki frontu antyzłodziejskiego (Partia Regionów + Komunistyczna Partia Ukrainy) poniżej moich oczekiwań. Nie zdobędą większości konstytucyjnej, tj. 300 miejsc w 450 miejscowym parlamencie. Po podliczeniu niespełna 87% tj 86,92% biuletynów wyborczych
  elvisti.com/node/118145
  Partia Regionów 31,84%.
  Batkiwszczina (blok Julii Tymoszenko) 24,21%
  KPU 13,89%
  УДАР (Kliczko) 13,47%
  ВО „Свобода”(banderowcy) - 9,61%.
  Inne partie bez szans na przekroczenie 5%.
  Mniej więcej w takiej proporcji zostaną rozdzielone 225 mandatów z partyjnych list wyborczych gdzie obowiązuje próg wyborczy 5%.
  Natomiast pozostałe 225 mandatów będzie pochodzić z JOW, jednomandatowych okręgów wyborczych. PR 117 mandatów, niezależni i inni 49, Batkiwszczina (blok Julii Tymoszenko) 44, Swoboda (banderowcy, nacjonaliści) 10. Ponieważ głosy banderowców są skoncentrowane w zachodniej Ukrainie, a głosy komunistów rozproszone po całej Ukrainie, w JOW banderowcy zdobędą aż 10 mandatów, УДАР (Kliczko) tylko 2, a komuniści żadnego!
  Ostatecznie PR i KPU uda się sklecić większość konstytucyjną (300/450) przez pozyskanie większości tak zwanych niezależnych z JOW i części UDARu Kliczki z list partyjnych, ale będą to musieli opłacić koncesjami i ustępstwami przy uchwalaniu nowej konstytucji.

  Łudzę się nadzieją że tekst ten zostanie zrozumiany również przez niektórych Polaków pozostałych w Polsce.

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 0

  Nie mogę patrzeć na tych miłośników władzy totalitarnej na forum. Marzy im się Janukowycz, Łukaszenko czy Assad. Bo myślą że darmową michę by dostali... żałośni, mali ludzie nie radzący sobie w rzeczywistości gdzie jesteś wolny, ale zap..lać musisz i wierzyć w sukces, radzić sobie. Tłumacz nędznikom... jak grochem o ścianę.

 • zenblue1

  0

  a w Polsce było łatwiej fałszowac wybory,wystarczyło wynajać do liczenia głosów rosyjską firme informatyczną

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Hura! Święto narodowe w Polsce! Katastrofalny wynik Partii Regionów w okręgach jednomandatowych.
  www.lenta.ru/news/2012/10/29/half/
  Spodziewałem się że PR zdobędzie około 60% mandatów w okręgach jednomandatowych czyli około 135 na 225, a tymczasem po podliczeniu połowy protokołów okazuje się że prowadzi w zaledwie 112.
  Natomiast rewelacyjnie spisuje się blok Julii Tymoszenko kierowany zza krat przez wybitną przedstawicielkę Narodu Wybranego. Myślałem że nie przekroczy progu wyborczego (5%), a oni zbliżyli się do PR na 13% (odpowiednio 35,05 i 21,97).
  Wzrost nastrojów proeuropejskich najlepiej odzwierciedla spadek notowań partii komunistycznej (KPU), nawet poniżej 15%, bo tylko 14,9%. W miarę podliczania głosów na zachodzie, np. we Lwowie, przewidywany jest wzrost odsetka głosów jaki zdobędzie nacjonalistyczna partia Svoboda wyrażająca ogromne zainteresowanie Polską i Polakami – obecnie, po półmetku, 8,34%. Jej zainteresowanie najlepiej odzwierciedla słynna reklama piwa lwowskiego, wymyślona jeszcze przez Żeleźniaka, który powiesił obok siebie Żyda, Polaka i …psa kierując się wspólnym wyznaniem powieszonych istot. Były Prezydent Wiktor Juszczenko, bliski przyjaciel poległego pod Smoleńskiem od helu , pochowanego na Wawelu herosa Lecha Kaczyńskiego, wydał dekret nadający tytuł bohatera narodowego patronowi ideowemu Svobody, Stepanowi Banderze.

 • oszolom-z-radia-maryja

  Oceniono 10 razy -4

  ten Janukowycz to wypisz wymaluj ukraiński Donald Tusk!

 • alek45

  Oceniono 12 razy 6

  haha! .i co wam pismaki dało wasze szczucie na Janukowycza????Ukraińcy to mądry naród!!!!!!!

 • heidrich

  Oceniono 5 razy -1

  aj waj

 • adammichnikoff

  Oceniono 15 razy 9

  Nie próbujcie polskie ciule solidarnościowo-postkomusze windować się na pozycje mentorów pouczających Ukrainę jaką ma iść drogą i jak się buduje demokratyczne państwo. Jesteście ostatnimi w Europie, którzy mieliby do tego jakiekolwiek prawo. Ukraińcy po raz kolejny pokazali, że są mądrzejsi od ogłupionego polskiego społeczeństwa i mają swoją, odpowiadającą aspiracjom narodu reprezentację polityczną, a nie pachołków międzynarodowej oligarchii zarządzanej z Waszyngtonu i Watykanu. Ukraińcy nie potrzebują waszych nieproszonych rad i pouczeń. Sami wiedzą gdzie jest ich interes. Nauczyli się na przykładzie okradzionej i ogłupionej Polski, którą wy przekształciliście w 20 lat w Bolandę, Meksyk i Filipiny Europy. Boli was bardzo ten wynik, ale za wasze mieszanie się w "spontaniczne" rewolucje montowane przez CIA na Wschodzie zapłaci społeczeństwo, drogim gazem, drogą ropą - i oby tylko na tym się skończyło. W przypadku gorszego scenariusza wy przecież macie już przetarte szlaki i przećwiczone plany ewakuacyjne do waszych mocodawców a naród zostanie sam na sam ze swoimi problemami i obcą władzą. Ale czy ta obca może być gorsza niż wasza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje