Ukraina: Partia Regionów zdecydowanie wygrywa wybory [WYNIKI]

29.10.2012 06:20
Janukowycz i Kliczko

Janukowycz i Kliczko (Reuters)

Rządząca Partia Regionów zdecydowanie prowadzi po wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, po przeliczeniu głosów z blisko 15 proc. lokali wyborczych, ugrupowanie to zdobyło 38,8 proc. głosów.
Na drugim miejscu znajduje się Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z 20 proc. głosów, a na trzecim - Komunistyczna Partia Ukrainy z 15,6 proc. Według wstępnych wyników partia Udar znanego boksera Witalija Kliczki otrzymała 12 proc. głosów i jest na czwartym miejscu.

Wcześniejsze wyniki sondażowe wyborów dawały Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza poparcie od 27,6 do 32 proc.

To były najbrudniejsze wybory od czasu prezydenckich w 2004 roku, kiedy to doszło do masowych falsyfikacji. Taką ocenę wczorajszemu głosowaniu postawiła pozarządowa organizacja Komitet Wyborców Ukrainy.

Kupowanie głosów

Kierujący Komitetem Wyborców Ołeksandr Czernenko powiedział, że w niektórych okręgach doszło do naruszeń, które mogą wpłynąć na wyniki. Najbardziej powszechną metodą było kupowanie głosów, w tym "karuzele". Jedna osoba wynosi z lokalu wyborczego pustą kartę do głosowania, kierujący procederem ją wypełnia i daje następnej osobie. Ta po wrzuceniu jej do urny wynosi z lokalu swoją i znów przekazuje do wypełnienia. Procedura jest powtarzana kilkakrotnie. Ołeksandr Czernenko powiedział, że takie przypadki zanotowano w kilkudziesięciu komisjach.

Z kolei w Kijowie była trudna sytuacja w jednym z okręgów, gdzie wyjątkowo wiele osób zechciało głosować w domu. W mieszkaniach i w drodze między domem a komisją łatwiej zorganizować fałszerstwa.

W nocy w sieciach społecznościowych pojawiło się wiele informacji o próbach fałszerstw w czasie liczenia głosów w tych dzielnicach Kijowa, gdzie przegrywają kandydaci rządzącej Partii Regionów.

Zobacz także
Komentarze (83)
Ukraina: Partia Regionów zdecydowanie wygrywa wybory [WYNIKI]
Zaloguj się
 • tom.plamka

  Oceniono 62 razy 30

  Wczoraj wieczorem jak ogłoszono że Janukowycz zdobył 23% głosów twierdziliście że poważniejszych naruszeń nie było. Dzisiaj dowiadujemy się że to najbrudniejsze wybory od 2004. To jak w końcu jest?? Co mam myśleć bo już nie wiem jaka jest obowiązująca prawda.

 • komentatorobiektywny

  Oceniono 76 razy 28

  Jak wygra Janukowycz to będą wybory brudne i niedemokratyczne .Jak wygra blok Julii Tymoszenko to wybory będą demokratyczne i proeuropejskie. Tak zgodnie stwierdzą takie autorytety jak: Kwaśniewski , Michnik Buzek, Komorowski, Tusk , Kaczyński........... itd. Skoro oni tak twierdzą to pewnie tak musi być. Przecież od lat nam budowali w Polsce oazę dobrobytu. Każdy widzi jak jest nam dobrze. Teraz czas wprowadzić to samo na Białorusi i Ukrainie. Tymczasem Wielki Wódz Rewolucji Elektry pseudonim „Bolek” , już przebiera nóżkami, już zaciera rąsie, już się sposobi by odpowiedzieć na „zaproszenie” robotników i chłopów Ukrainy i Białorusi by im udzielić światłych rad, opowiedzieć jak skoczył przez płot i jak obalił Komunę, jak założyć Samorządne i Niezależne Związki Zawodowe. Tylko ci uparci wschodni sąsiedzi jacyś tacy niekumani , nie europejscy i nie chcą światłych przemian. Może dla tego , że przyjeżdżając do Polski widzą jak Polakom się żyje , nie z Gazety Michnika czy propagandowych gadzinówek w stylu TVN i Polsatu ale z bezpośredniego kontaktu z Polakami.

 • zbycholj23

  Oceniono 34 razy 28

  Ktokolwiek będzie rządził na Ukrainie czy w Polsce to i tak bogaci będą się bogacić a biedni ubożeć. "Wspaniali" działacze ZZ Solidarność też kiedyś chcieli wieszać paskudnych komuchów na latarniach obiecując ludziom po przejęciu władzy złote góry, po czym zaczęli robić dokładnie to samo tylko ze zwielokrotnioną siłą w swej zachłanności. Mało tego- cały czas uważają się za cudotwórców polskiego "dobrobytu". Jakoś zapomnieli tylko dodać że na tych przemianach zyskała tylko garstka ludzi związana z nową władzą. No cóż- nie zauważają najważniejszego- te same latarnie cierpliwie czekają. A niech zgadną- na kogo?

 • komentatorobiektywny

  Oceniono 125 razy 27

  Próby Kwaśniewskiego , Komorowskiego i innych wpływania na Ukraińców znów poniosły klęskę. Piękna Julia miłośniczka UPA siedzi tam gdzie jej miejsce, czyli wszystko idzie w dobrym kierunku. Ukraińcy widać znają historię i pamiętają jak wychodzili na kontaktach z Polską i jakoś się nie palą do słuchania rad od emisariuszy znad Wisły. Niestety wydane miliony na sianie zamętu na Ukrainie i Białorusi odbiją się na nas. Znów "szalony Wincent" będzie musiał kogoś okraść, żeby deficyt zrównoważyć .

 • feldkurat-katz

  Oceniono 73 razy 25

  Co i raz się dowiadujemy , że grube pieniądze idą na sianie niepokojów i podtrzymywanie agentury nacjonalistów polskich na Ukrainie i Białorusi . Kiedy urwie się strumień pieniędzy z Polski na bezprawne działania poza granicami kraju .

 • r_mol

  Oceniono 68 razy 20

  No tak, jak mafia przegrywa to zdaniem Michników wybory oczywiście oszukane :-)

 • adherent1

  Oceniono 48 razy 20

  Naszym politykom do sztambucha.
  Przykładem osiągniecie więcej niż przekonywaniem!
  Ciekawy jestem jak MSZ będzie przekonywał Ukraińców czy Białorusinów,
  o wyższości naszych rozwiązań politycznych, gdy POPiS-owi społeczeństwo
  urządzi kryterium uliczne.

 • supertlumacz

  Oceniono 39 razy 11

  Ach, kochane Polaki, jak ja was dobrze znam!
  Wczoraj PAP podała wyniki sondaży, tak zwanych exit polls. Byłem jedynym komentatorem który zwrócił uwagę na nierealistyczne zawyżenie prognozy wyniku partii kierowanej nieformalnie przez żydowską złodziejkę. Batkiwszczina miała być tylko 3% gorsza niż Partia Regionów, a o 10% lepsza niż UDAR. Komunistyczna Partia Ukrainy , sprzymierzona z PR, miała walczyć o przekroczenie progu wyborczego i była pominięta w klasyfikacji potentatów…Tymczasem, po podliczeniu ponad 30% głosów www.lenta.ru/news/2012/10/29/regions/
  PR 36,49%, Batkiwszczina 21,08%, KPU 15,26%, UDAR 12, 67%, Svoboda 7,58%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje