Nowy Jork boi się ataku huraganu. Ewakuacja 375 tys. ludzi, zawieszą loty z JFK i kursy metra

28.10.2012 17:08
375 tys. ludzi ewakuowanych będzie w związku z nadciągającym w stronę Nowego Jorku huraganem Sandy. W niedzielę wieczorem wyłączono metro. W poniedziałek nie działać będą lotniska, m.in. JFK. Szkoły będą zamknięte. Wschodnie wybrzeże USA szykuje się na nadejście Sandy, który zabił na Karaibach co najmniej 65 osób.
Huragan Sandy ma dotrzeć do wybrzeży USA w poniedziałek. Meteorolodzy nadali mu drugą nazwę "Frankenstorm" - nawiązującą do postaci z filmu grozy Frankensteina - gdyż według prognoz trzy odrębne ogniska huraganu mają połączyć się w jeden gigantyczny wir. Szybkość wiatru - jak ostrzegają meteorolodzy - może przekroczyć 130 km/godz.

Dwa ciężkie dni w NY

375 tys. osób w Nowym Jorku zostanie ewakuowanych - zagrożone są przede wszystkim City Island, Coney Island i Battery Park City. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował, że komunikacja miejska przestała działać jużw niedzielę około godz. 19 czasu miejscowego. Wyjaśnił, że jego decyzja ma być ostrzeżeniem dla mieszkańców miasta, by nie wychodzili tak często jak dotychczas na ulicę. Jutro szkoły publiczne będą nieczynne. - Myślę, że poniedziałek i wtorek będą ciężkimi dniami - powiedział Cuomo.

W związku z wykupywaniem przez ludzi towarów ze sklepów w wielu supermarketach zabrakło baterii, żywności i wody.

Sandy uderzy w 50 mln Amerykanów

Gubernatorzy stanów położonych na wschodnim wybrzeżu USA już w piątek ogłosili ostrzeżenia przed atakiem huraganu Sandy. Atak huraganu, któremu towarzyszyć będą gwałtowne opady deszczu i gigantyczny sztorm, może wyrządzić poważne szkody. Zdaniem firmy energetycznej Consolidated Edison zaopatrującej w prąd rejon Nowego Jorku, należy liczyć się z uszkodzeniami sieci energetycznej, gazowej i cieplnej.

Skutki huraganu mogą według szacunków rządu dotknąć 50 milionów Amerykanów.

Możliwy atak huraganu skłonił republikańskiego kandydata do prezydentury Mitta Romneya do odwołania wiecu przedwyborczego, który planowany był na niedzielę wieczór w Virginia Beach.

Huragan zabił już co najmniej 65 osób.

Zobacz także
Komentarze (75)
Nowy Jork boi się ataku huraganu. Ewakuacja 375 tys. ludzi, zawieszą loty z JFK i kursy metra
Zaloguj się
 • condor82

  Oceniono 133 razy 67

  Warszawscy hipsterzy już pewnie robią zrzutki na nowe iPady dla nowojorskich hipsterów poszkodowanych w tej katastrofie naturalnej.

 • chateaux

  Oceniono 92 razy 64

  Proszę nie pisać bzdur. Nikt nie został ewakuowany. Ogłoszono jedynie "mandatory evacuation" dla Strefy A Nowego Jorku, czyli "obowiązkowa ewakuację" - co w warunkach amerykańskich oznacza jedynie najwyższej rangi ostrzeżenie i silne zalecenie ewakuacji. Nikogo natomiast w USA nie można zmusić do porzucenia własnego domu, a obowiązkowość nie oznacza ze wobec osób ktore nie wypełnia obowiązku, zostaną wyciągnięte jakiekolwiek sankcje. W Nowym Jorku otwarto juz 76 schronów dla osób ze stref zalewowych, gdzie może sie schronić kto chce, ale nie oznacza to że kogokolwiek wzięto za kuper i ewakuowano.

  Tak samo z lotniskami - nie zamknieto żadnych lotnisk - wręcz przeciwnie, póki co podawana jest informacja "no plans to close airports"

 • szpon

  Oceniono 123 razy 29

  25 CNBC opublikowało informację o pozwie przeciwko największym bankom i członkom rządu USA, na bagatela 43 biliony USD. W mediach cisza. Artykuł nadal dostępny tu: www.marketwatch.com/story/major-banks-governmental-officials-and-their-comrade-capitalists-targets-of-spire-law-group-llps-racketeering-and-money-laundering-lawsuit-seeking-return-of-43-trillion-to-the-united-states-treasury-2012-10-25

  26 dwójka dzieci szefa działu publikacji internetowych zostaje zasztyletowana. Tego samego dnia informacja o pozwie znika ze stron internetowych CNBC: www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/9635446/Two-children-stabbed-to-death-in-luxury-New-York-apartment.html

  A w kierunku Nowego Jorku zmierza frankenstorm jak go oficjalnie media zwą. Równocześnie na stronach haarpstatus widać od paru dni wzmożoną aktywność tego systemu, wycelowaną w okolice Nowego Jorku (podgrzewają atmosferę za pomocą mikrofal, by ściągnąć huragan specjalnie w tamto miejsce). Nowy Jork ogłasza stan kryzysowy. Dowody w sprawie zapewne zaginą: www.haarpstatus.com/status.html

  Oczywiście wszystko później będzie okrzyknięte teorią spiskową a sprawa ucichnie całkowicie, choć już jest wyciszona. Założymy się?

 • tworkowian

  Oceniono 38 razy 26

  Od kiedy to burmistrz Nowego Jorku nazywa sie Michael Bolloberg. Wczoraj sie jeszcze Michael Bloomberg nazywal. Co to za grafoman pisal ten artykul. Podziwiam jego WIEDZE OGOLNA.

 • katolik_polski1

  Oceniono 33 razy 15

  Michael Bolloberg, burmistrz Nowego Jorku, ogłosił dziś, że 375 tys. osób zostanie ewakuowanych - zagrożone są przede wszystkim City Island, Coney Island i Battery Park City.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  To juz w tej katastrofie zmienili burmistrza ?

 • elbertson

  Oceniono 24 razy 14

  NY sie nie boi , jedynie realnie ocenia zagrozenia by stawić im czoło - trzymam kciuki

 • gokle

  Oceniono 22 razy 10

  Powieje, poleje, troche zniszczy, odbuduja, naprawia i po sprawie. U nas gadaloby sie 2 lata, szukalo winnych zaniedban itd. Zadnej pomocy od wladz dla cywiolow, na zasadzie sam sie martw. Tym sie wlasnie roznimy od USA. Jestesmy zakompleksione ofermy zyciowe i genetyczne niedoroby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje