Duńskie media: Polskie firmy oszukują Danię

Pierwszy napisał o tym kopenhaski dziennik

Pierwszy napisał o tym kopenhaski dziennik "Politiken" (Fot. politiken.dk)

Polskie firmy oszukują Danię - taki i podobne tytuły ukazały się w niedzielnych internetowych wydaniach duńskich mediów. Pierwszy napisał o tym kopenhaski dziennik "Politiken".
Chodzi o oszukańcze praktyki stosowane - według gazety - przez jedną z polskich firm, zarejestrowanych również w Danii, i będącą podwykonawcą dużego duńskiego koncernu budowlanego.

Polscy pracownicy, zatrudniani m.in. przy wznoszeniu gmachu Muzeum Morskiego, otrzymywali dwie umowy. Oficjalną - do okazywania przedstawicielom władz i reprezentantom duńskich związków zawodowych oraz drugą - zawierającą prawdziwe warunki zatrudnienia.

W wersji oficjalnej czas trwania kontraktu fikcyjnie określano na 182 dni, by uniknąć płacenia podatków duńskiemu fiskusowi. W umowie oficjalnej tygodniowy wymiar pracy zapisywano jako 37 godzin z zarobkiem w wysokości 120 duńskich koron za godzinę, czyli równowartości ok. 65 złotych. Dzięki temu zatrudniony miał otrzymywać miesięcznie płacę nieco wyższą od duńskiej minimalnej pensji.

W rzeczywistej umowie ten tygodniowy wymiar czasu pracy wynosił 55 godzin, a stawka godzinowa faktycznie sięgała najwyżej 72 koron - czyli ok. 39 złotych - co jest poniżej wszelkich dopuszczalnych duńskich zarobków.

Nie wiadomo, jak długo taka praktyka trwała. Duńskie media twierdzą, iż polska firma, która je stosowała, współpracuje z duńskim partnerem od 2007 roku.

Zobacz także
 • Witalij Kliczko na wiecu wyborczym Słynny bokser czarnym koniem ukraińskich wyborów. Kliczko zada cios Janukowyczowi?
 • Policja zatrzymuje demonstrantów Polka aresztowana podczas protestu na Zachodnim Brzegu
Komentarze (132)
Duńskie media: Polskie firmy oszukują Danię
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 351 razy 351

  Dlaczego żaden redaktorek nie podaje nazwy firmy Kormal - o której pisze duńska gazeta?

  Cy boicie się pozwu? Czy nie znacie prawa prasowego?

 • postnihilism

  Oceniono 357 razy 307

  A podobno wystarczy wprowadzić przepisy jak w Danii i będzie dobrze, bo tam prawo pracy jest super. Okazuje się, że polski biznes oszustwo ma we krwi. Nawet jakby podatki wynosiły 0% to by kwęczał i kombinował jak dostać jakiś zwrot.

 • dziadekjam

  Oceniono 221 razy 213

  Raczej powinno być, że polskie firmy oszukują zatrudnionych u siebie Polaków.

 • trader2345

  Oceniono 176 razy 176

  Odkrycie Ameryki! Przecież takie praktyki były normą na kontraktach w Niemczech, jeszcze wczasach kiedy płacono w markach. Jedna księgowość była dla niemieckich urzędów druga dla polskich.

 • hydrograf

  Oceniono 180 razy 164

  Duńczycy w końcu się pokapowali że polskiemu przedsiębiorcy nie można ufać jak p... No, nie obrażajmy najlepszego przyjaciela człowieka. Ale smutna prawda jest taka, że gdy polski przedsiębiorca nie oszuka pracownika i/lub fiskusa to sam siebie uważa za frajera i nieudacznika... I koledzy nie chcą się z nim bawić.

 • wodakrolewska

  Oceniono 125 razy 63

  W POlsce to się nazywa przedsiębiorczość.
  POlski biznesmen zakłada że resztę jego pracownicy dokradną a na zakończenie umowy się "rozchorują"

 • leew1

  Oceniono 28 razy 28

  ten proceder rozpoczął się już wiele lat temu, po 1989 roku i trwa do dzisiaj we wszystkich krajach, w których polskie firmy prowadzą jakiekolwiek działalności. Nie wiem co to za odkrycie dla Duńczyków, czy to znaczy, że do tej pory byli idiotami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje