Zima w końcu października. Warszawa zasypana, w górach zamieć [ZDJĘCIA]

27.10.2012 21:21
Noc w górach w Górach Izerskich

Noc w górach w Górach Izerskich (fot. www.skijizerky.cz)

Kiedy wczoraj rano informowaliśmy, że pada śnieg, wydawało się to pogodową ciekawostką. Jednak padać nie przestało przez cały dzień, a wieczorem ulice pokrywała kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu. Wieczorem do akcji ruszyli GOPR-owcy, którzy ratowali turystów zabłąkanych w Górach Izerskich. Kłopoty mieli kierowcy i podwarszawskie lotnisko w Modlinie. W niedzielę już nie pada, jednak wciąż jest zimno i śnieg utrzymuje się.
Zaatakowała Cię zima? Wyślij nam zdjęcia na 605 24 24 24>>Koniec października to w części kraju pierwszy dzień regularnej zimy. W sobotę przysypało Warszawę i południe Polski. Prognozy nie są najlepsze. Padać co prawda przestało, ale zimno będzie aż do piątku.

Dziś rano już nie sypało, jednak w województwie mazowieckim blisko 70 tys. odbiorców nie ma prądu, większość awarii ma być w niedzielę usunięta.

Kłopot lotniska "tanich lotów"

Zamieć utrudniła poważnie pracę podwarszawskiego lotniska w Modlinie, które specjalizuje się w obsłudze "tanich przewoźników". - Loty z lotniska w Modlinie odwołane. Samoloty lądują na lotnisku im. Chopina w Warszawie - napisała na Alert24 Anna. Skontaktowaliśmy się z Okęciem. - Przyjęliśmy trzy samoloty z Modlina - potwierdziła informacja lotniska.

W Modlinie od 19 samoloty też nie startują. Rejs do Rzymu został odwołany. Pasażerowie dwóch rejsów (do Londynu i Dublina) zostali przewiezieni autobusami do Warszawy. W stolicy samoloty startują i lądują normalnie. Są tylko niewielkie opóźnienia związane z koniecznością odśnieżania pasów.

Turyści zagubili się w zamieci

Może napadać nawet do dziesięciu centymetrów. Wieczorem zasypało Dolny Śląsk. W Górach Izerskich w zamieci zgubiła się wycieczka studentów z Wrocławia. Do akcji ruszyli ratownicy GOPR. - Ktoś, kto spodziewa się złotej polskiej jesieni, może się zdziwić. W górach jest normalna zima - ostrzegają GOPR-owcy.

Prognoza na noc z soboty na niedzielę:

Kliknij, by obejrzeć galerię

Kłopoty w pociągach

W centrum kłopoty mieli też kolejarze. Z powodu śniegu, oblodzenia sieci trakcyjnej i nieprawidłowego funkcjonowania urządzeń sterowania ruchem, na węźle warszawskim doszło do poważnych utrudnień. Jak piszą w komunikacie (19.46) Koleje Mazowieckie "następują wydłużone postoje oraz zatrzymania pociągów w miejscach do tego nieprzewidzianych. Opóźnienia pociągów przejeżdżających przez węzeł warszawski mogą przekraczać 30-60 minut i ulegać zmianie".

Ciężarówki nie podjeżdżały pod wzniesienia

Trudne życie mają kierowcy. Większość dopiero planuje zmianę opon na zimowe. Najtrudniejsza sytuacja była na drogach krajowych nr 8 i 3, które przebiegają przez Kotlinę Kłodzką i Jeleniogórską oraz na autostradzie A4. Na drodze krajowej nr 8 pomiędzy miejscowościami Polanica Zdrój i Szczytna ciężarówki nie mogły podjechać pod strome wzniesienia.

Sytuacja poprawiła się dopiero późnym wieczorem, ale śnieg wciąż pada i jest bardzo ślisko.

Uwaga będzie ślisko

W centrum i na południowym wschodzie padać będzie prawie przez całą noc. IMGW prognozuje, że w Warszawie śnieg sypać będzie też w niedzielę. Temperatura bez zmian - około zera. Możemy się spodziewać minimalnego ocieplenia około 14 - ale i tak temperatura może przekroczyć zero zaledwie o kilka stopni.

Synoptycy z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu ostrzegają przed wieczornym spadkiem temperatur, które spowoduje oblodzenie dróg i chodników. Prognozowana minimalna temperatura wyniesie przy gruncie od minus 4 do minus 2 st. C. Śnieg na terenie całego woj. dolnośląskiego ma padać do późnych godzin wieczornych.

W niedzielę padać będzie od Śląska po Podkarpacie i Podlasie. Na południowym wschodzie Małopolski i na Podkarpaciu może spaść do 7 centymetrów śniegu.

Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, tylko na Wybrzeżu okresami duże i tam miejscami słabe przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W niedzielę w województwach południowych oraz na Lubelszczyźnie i Podlasiu będzie od 1 st. C do 3 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 4 st. C do 7 st. C.Aktualną prognozę pogody znajdziesz TUTAJ>>

Zobacz także
Komentarze (31)
Zima w końcu października. Warszawa zasypana, w górach zamieć [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • nie.mam.20

  Oceniono 36 razy 34

  Ludzie!!! Cos bialego z nieba leci!!
  Jak zwykle, w Polsce mamy cztery kleski zywiolowe - wiosna, lato, jesien, zima.

 • pracaludzka.pl

  Oceniono 21 razy 19

  Pomimo, że to jeszcze jesień to opady śniegu w Polsce o tej porze, cyklicznie co ileś lat się powtarzają. Nie lubię stwierdzeń wygodnych dla służb komunalnych, takich jak: ZIMA ATAKUJE !...
  Zima nie atakuje, gdyż to nie wróg i napastnik, jak to nieraz mówią i piszą dziennikarze, okres zimowy jest wpisany w naszą strefę klimatyczną. Więcej w Aktualnościach www.pracaludzka z 19.02.2011 roku pt. Przywrócić godnośc każdej pracy.....

 • rygielny

  Oceniono 14 razy 14

  W przyrodzie dało się zauważyć przygotowania do śniegu!
  Liście przyspieszyły ze zmianą kolorów, co miało odlecieć, odleciało, rybki zeszły na głębinę.
  Lecz nie wygląda na to, że będzie sroga zima.
  Zobaczy się!

  almagus.blox.pl/2012/10/Sasiadka-synogarlica-jesienia.html

 • 2-julita

  Oceniono 13 razy 11

  jeszcze zima sie nie zaczeła a już mają kłopoty z odśnieżaniem w miastach i na kolei
  kolej to najlepiej na zimę zamknać - niech ruszy wiosną
  NIEUDACZNIKI

 • icc217

  Oceniono 21 razy 11

  Czy w Polsce istnieje cos takiego jak 'Prognoza pogody'? Czy to moze dalej wina 'komuny'?

 • mariatg8

  Oceniono 20 razy 10

  Warszawa jest zaspana a nie zasypana . Dlaczego Straż Miejska - śpiochy - nie reagują na kosmiczne błoto i breje w osiadlach , gdzie nie da się przejść . Dlaczego nie widać spiochów - milicjantów ? Dlaczego nie wystawiacie mandatów ? Za PRL , dozorcy wstawali o 4 rano i sprzątali chodniki i ulice . A teraz "demokraci" będący faktycznie niewydarzoną hołotą , zaprowadzili nam boordel - na ulicach i w życiu . Dalej jazda bufecie do zamiatania , nie umiecie POpędzić dozorców do sami do mioteł . Na tyle was stać !

 • wolnemiastoursynow

  Oceniono 6 razy 6

  Obejrzałem film podpisany "zima paraliżuje ruch" i nie rozumiem.. gdzie ten paraliż.. na filmie bohater jedzie autem w warunkach zimowych przy umiarkowanym ruchu i z bezpieczna prędkością.. chodzi o to że mu zimno było czy co?

 • aiwaplatz

  Oceniono 10 razy 6

  Nikt nie pisze że KolejeMazowieckie dały D.. i nie idzie się w W-wy wydostać w stronę Ciechanowa. Z Gdańskiego, pociąz z 19.40 ruszył dopiero o 21.57, przejechał most i stanął na 1,5 godz. przy ZOO. Wróciłem na Gdański i metrem do domu. Nie wiem co z tymi ludźmi co wypełniają pociąg przy ZOO, na Gdańskim kolejny tabun niedoszłych pasażerów widziałem. Oczywiście - ZERO INFORMACJI w dobie komputerów, głośników i mikrofonów w pociągu, krótkofalówek obsługi itd.:)

 • rygielny

  Oceniono 2 razy 2

  Daj se pokój, Ślązok to nie taki ciul, jak on, godo za wszystkich, jak farorz od hackenkroitzów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje