GOPR odnalazł turystów zaginionych w zamieci w Górach Izerskich

Noc w górach w Górach Izerskich

Noc w górach w Górach Izerskich (fot. www.skijizerky.cz)

GOPR odnalazł ostatnie trzy osoby z grupy, która zgubiła się w zamieci w Górach Izerskich. Ich stan jest ciężki, trafią do szpitala. Akcję ratunkową utrudniała fatalna pogoda - ratownicy przedzierali się w śnieżycy i mgle przez śnieżne zaspy. 25 GOPR-owców wspomagały w akcji samochody terenowe i trzy quady.
Ratownicy GOPR odnaleźli ostatnich troje zaginionych uczestników studenckiego rajdu, którzy zabłądzili w Górach Izerskich. Ich stan jest ciężki - niezwłocznie zostaną przewiezieni. Większa część osób sama zdołała dotrzeć do schronisk, kolejne zostały odnalezione przez ratowników i także są już bezpieczne.

Studenci odnalezieni. "Okrzyki radości"

- Słychać było okrzyki radości, gdy ratownik poinformował przez radio, że dotarł, że widzi te osoby i światła na śniegu, potwierdził tożsamość tej trójki. W tej chwili jedzie do nich pogotowie z Gryfowa Śląskiego. Do zabrania są ogólnie cztery osoby, bo jedna z tych, które dotarły na Stóg Izerski, jedna też ma odmrożenia. Pozostali, wychłodzeni, zmęczeni, są już w bezpiecznych miejscach. Głębokość odmrożeń określą dopiero lekarze. Warunki w górach bardzo trudne, przez cały dzień padał śnieg, gwałtownie spadła też temperatura - relacjonował ze sztabu ratunkowego GOPR reporter TVP Info Marek Komorowski.

Akcja ratunkowa w Górach Izerskich

- Mamy kontakt telefoniczny z zaginionymi osobami, wiemy, gdzie się znajdują, staramy się je namierzyć. Nie jest to poszukiwanie na ślepo - mówił w TVP Info na początku akcji ratowniczej szef Karkonoskiej Grupy GOPR Olaf Grębowicz. Niedługo potem GOPR podał, że odnaleziono siedem osób z grupy zaginionych dziesięciu. Pozostałe osoby zlokalizowano.

- Z tego co wiemy, brakuje nam jeszcze trzech osób - dwóch dziewczyn i chłopaka - poinformował niedługo później w TVP Info Krzysztof Rajkowski z Karkonoskiej Grupy GOPR. - Stan jednej z dziewcząt jest gorszy w wyniku wychłodzenia - wymaga transportu. Ale to jest kwestia minut - niedługo do nich dotrzemy. Siedem osób już mamy odnalezionych - dodał. Niedługo później GOPR poinformował o odnalezieniu ostatniej trójki pechowych turystów.

Studenci z Wrocławia wyszli na szlak przy złej pogodzie

Poszukiwani turyści należeli do około 80-osobowej grupy studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. W Góry Izerskie przyjechali na rajd i mimo bardzo złej pogody, zdecydowali się wyjść na szlak.

Jak podkreślał w TVN24 Olaf Grębowicz z GOPR, fatalna pogoda utrudniała później akcję ratunkową - w Górach Izerskich pada śnieg i wieje silny wiatr. Grupa ratunkowa, która wyruszyła na pomoc zaginionym, przedziera się przez śnieżne zaspy - mówił.

A jego kolega z grupy ratowników zaapelował, by idąc w góry, przygotować się na warunki zimowe, pamiętać o ciepłym ubraniu i dobrym obuwiu. - Ktoś, kto spodziewa się złotej polskiej jesieni, może się zdziwić, bo przemoknie i przemarznie. Miejscami są półmetrowe zaspy - stwierdził Krzysztof Rajkowski.

Komentarze (122)
GOPR odnalazł turystów zaginionych w zamieci w Górach Izerskich
Zaloguj się
 • hotin

  Oceniono 358 razy 176

  Wszystkich obciążyc kosztami akcji ratunkowej, tak jak to ma miejsce na Słowacji czy w krajach UE! Kto zadawać laika!

 • kondi67

  Oceniono 238 razy 172

  Dziś mamy taką pogodę, że ciężko było się do sklepu wybrać. Jakim trzeba być bezmyślnym człowiekiem, żeby w tą zawieruchę wybierać się w góry i narażać życie swoje oraz ratowników. Zasadniczym pytaniem jest to, kto za tą akcję GOPR zapłaci.

 • cztery44442

  Oceniono 139 razy 109

  Jeżeli narażasz swoje życie, twój wybór. Dlaczego jednak narażasz życie innych, w tym przypadku GOPR.
  Swego czasu miałam okazję obserwować akcję ratunkową GOPR i wiem, że ci ludzie dają z siebie wszystko.
  Dlatego moje słowa skierowane do osób narażających innych na niebezpieczeństwo są cierpkie.

 • srull

  Oceniono 75 razy 59

  No chyba po coś są prognozy pogody?

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 131 razy 23

  Zgubić się w izerach to jakby się zgubić w własnym pokoju.

  Każde zejście z góry będzie skutkowało trafieniem do schroniska, zarówno po Polskiej jak i Czeskiej.

  Jak przeczytałem że szuka ich 21 ratowników - to pierwsze co pomyślałem, - to że dobrze że nie wezwali wojska i helikoperów. Ratownikom z Karkonoskiej musi naprawdę się nudzić, no ale moze to pierwsza akcja w tym roku - to też chcą się pokazać i sobie użyć.

  Wstyd i śmiech. Po prostu TOP NEWS DNIA!

 • tajlerdarden

  Oceniono 62 razy 20

  Z całym szacunkiem dla tych gór, ale jak można się zgubić w Górach Izerskich?

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 105 razy 15

  Ohhh, Panie..... w Izerach się zgubili , przedszkole totalne, dobrze że nie piszą że małemu Jasiowi dziś zginęła łopatka w piaskownicy...

  Szkoda słów na robienie takiego show przez media.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje