Słynny bokser czarnym koniem ukraińskich wyborów. Kliczko zada cios Janukowyczowi?

Witalij Kliczko na wiecu wyborczym

Witalij Kliczko na wiecu wyborczym (Fot. Efrem Lukatsky AP)

Kiedy Ukraińcy w najbliższą niedzielę (28.10.2012) pójdą do urn wyborczych, wielu nadzieję pokładać będzie w mistrzu świata wagi ciężkiej Witaliju Kliczce. Po wejściu do parlamentu bokser, który stał się politykiem, chce pójść za ciosem i w przyszłości objąć ster rządów.
Wszędzie rozgrywają się takie same sceny: obojętnie gdzie pojawia się Witalij Kliczko, jest witany owacyjnie przez tłumy. Mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej wkroczył obecnie na ring rozgrywek politycznych. Założona przez niego partia Udar (po ukraińsku "Cios" red.) odniesie przypuszczalnie w wyborach parlamentarnych znaczący sukces.

Jak wynika z sondaży przedwyborczych, partia Kliczki może liczyć na 16-20 procent poparcia elektoratu. Niewykluczone, że stanie się drugą polityczną siłą w kraju po rządzącej Partii Regionów, a przed opozycyjną partią Ojczyzna Julii Tymoszenko.

Udar jako jedyna alternatywa dla wielu wyborców

Dla znacznej większości ukraińskiego elektoratu Udar jest jedyną alternatywą. - To jest nowa siła polityczna. Do tej pory nie było jeszcze takiej partii na arenie politycznej - powiedział ankieterom jeden z wyborców. Inny podkreślał: - Inne partie już były u władzy - teraz całą nadzieję pokładamy w Udarze. To jest nowa siła, nowe idee. Są potrzebne, bo ich poprzednicy nie dokonali niczego pozytywnego.

Wielu Ukraińców pokłada więc duże nadzieje w skuteczności "Ciosu". Witalij Kliczko nie ma żadnych politycznych obciążeń. Dla ludzi jest uosobieniem sukcesu i siły. Wielu widzi w nim nie tylko sportowego mistrza, lecz także człowieka, który sam zapracował na swój sukces - i odniósł go, żyjąc w Niemczech.

Także program partii Udar jest spełnieniem pragnień ludzi: mowa w nim o walce z korupcją, zbliżeniu do Unii Europejskiej, gospodarczych i socjalnych reformach. Kliczko - jak sam zaznacza - chciałby stworzyć na Ukrainie system polityczny podobny do niemieckiego.

Bez zbytniego zbliżenia z innymi

Przed wyborami Kliczko zapowiedział, że nie dąży do zbyt bliskiej współpracy z innymi partiami opozycyjnymi. Zrezygnował z umowy koalicyjnej z sojuszem opozycji zawiązanym wokół partii Julii Tymoszenko, za co spadł na niego grom krytyki. On natomiast zaapelował do opozycji, by nie dokonywała żadnych podziałów jeszcze przed wyborami.

- Ci, którzy są u władzy, tylko czekają na to, żebyśmy zaczęli się nawzajem zwalczać. Jeśli będziemy obrzucać się błotem i nawzajem zwalczać, wszyscy doskonale wiedzą, na czyją to wyjdzie korzyść - powiedział Witalij Kliczko. - Dlatego zwracam się do Partii Ojczyzna, do partii Swoboda, do wszystkich demokratycznych sił: Nie popełniajcie błędów. Wspólnym przeciwnikiem są obecnie przywódcy, Partia Regionów i komuniści - podkreślił.

Najbarwniejsza postać w walce wyborczej

Witalij Kliczko jest najbarwniejszą postacią ogólnie dość monotonnej walki wyborczej. Bierze się to z tego, że na scenie politycznej nieobecna jest osadzona w więzieniu charyzmatyczna Julia Tymoszenko. Osobowości takiej jak ona opozycji niezmiernie brak - co do tego zgodni są wszyscy obserwatorzy polityczni. Kliczko od początku krytykował jej uwięzienie, ale do jej partii Ojczyzna zachowuje dystans.

Obserwatorzy interpretują to jako próbę Kliczki utrzymania swej popularności na wschodzie Ukrainy. Zbytnie zbliżenie z polaryzującą wyborców partią Julii Tymoszenko bokser mógłby przypłacić utratą głosów.

Kijowski politolog Wolodymir Fessenko jest przekonany, że Kliczko z pewnością zasiądzie w ławach opozycji. Ukraiński parlament ma jednak dość ograniczoną władzę. Na przykład szefa rządu nominuje prezydent, a parlament ma ten wybór tylko zatwierdzić.

Dlatego, jak podkreśla Fessenko, obecne wybory parlamentarne są, w języku sportowym, tylko rozgrzewką przed wyborami prezydenckimi.

- Witalij Kliczko jest symbolem nadziei - jak do tej pory. Ma on kredyt zaufania wyborców. Decydujący zwrot nastąpi jednak nie w wyborach parlamentarnych, ale w prezydenckich. Mistrz świata w wadze ciężkiej jest już teraz w gronie dwóch kandydatów, którym przypisuje się największe szanse. Udało mu się już prześcignąć Tymoszenko. Obiektywnie patrząc, jest on jednym z faworytów - twierdzi Fessenko.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Komentarze (24)
Słynny bokser czarnym koniem ukraińskich wyborów. Kliczko zada cios Janukowyczowi?
Zaloguj się
 • 1p.3.15

  Oceniono 63 razy 55

  Jeśli ktoś interesował się tym, co mówił Kliczko, jeszcze jako bokser, to widzi, że to mądry człowiek.

 • tolek398

  Oceniono 15 razy 13

  To ten sam, który z Adamikiem bawił się na ringu jak kotek z myszką???

 • abhaod

  Oceniono 13 razy 7

  Trzymam kciuki za Ciebie, Witalij !

 • zigzaur

  Oceniono 30 razy 6

  Ze sportu do polityki. Ale jakoś żaden szachista nie został jeszcze prezydentem.

 • bee-for

  Oceniono 4 razy 4

  ja tam braci kliczko, to lubie pasjai. bardzo inteligentne typy.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce też byłoby kilkunastu "pewniaków" co tez już przeżyliśmy, tylko co dalej, bo wyborcy się nad tym nie zastanawiają i w ten sposób A. Kwaśniewski odbył dwie kadencje bez jakichkolwiek sukcesów czy konkretnych innowacji.
  Pokaż mi swoje zaplecze a powiem ci co możesz osiągnąć jeżeli będzisz chciał, co w Polsce tez można zaobserwować, PiS ma dobre zaplecze, SLD ma dobre zaplecze ale "wierchuszka" raczej chyba nie chce wygrywać.
  Nie wiem jakie znajomosci ma Witalij w biznesie, służbach i mundurówce, także w branżowych ośrodkach przemysłowych, bo młodziez jak widać traktuje go jako swojego faworyta, jeżeli jak mówi, chce być wpolityce znaczącym graczem i widać, że rozumie w co gra (widać w oczach inteligencję) to w przyszłości może być człowiekiem który zmieni kierunki w zarządzaniu Ukrainą.Trzymam kciuki za przyszłość i życzę dobrych wyników teraz.

 • vinogradoff

  Oceniono 13 razy 3

  DR. Vitalij Kliczko sie przeliczy gdyz zbudowanie na Ukrainie systemu politycznego wzorowanego na niemieckim to zadania na 12 Poakolen i to pod warunkiem, ze wszystko dobrze pojdzie a ograniczenie korupcji to zadanie na 36 Pokolen ale tu szanse sa mninimalne na poziomie nie wiecej jak 15 % i tez pod warunkiem, ze wszystko dobrze pojdzie. Nie istnieje zadna droga na skroty i kazda lekcje po drodze trzeba porzadnie odrobic.

 • ergosumek

  Oceniono 10 razy 0

  Mohammed Ali też mógł zostać prezydentem, gdyby wystartował.
  Bylibyśmy już po III Wojnie Światowej...

 • rock35

  Oceniono 6 razy 0

  ma duże poparcie gdyż jego hasła wyborze w większości są po prostu populistyczne. nawet jeśli przejąłby ster rządzenia, nie zdołłby spełnić obietnic wyborczych i w końcu skończyłby jak reszta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje