Po areszcie dla samotnej matki. MSW: "Policjanci działali zgodnie z prawem"

27.10.2012 17:27
- Policjanci działali zgodnie z obowiązującym prawem - oświadczyła rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak po kontroli resortu ws. zatrzymanej w Opolu matki, której dzieci trafiły do pogotowia opiekuńczego. Kobieta trafiła do aresztu, bo nie zapłaciła ponad 2 tys. zł zaległej wobec Urzędu Kontroli Skarbowej grzywny.
Pierwsza o sprawienapisała "Nowa Trybuna Opolska". Policjanci przyjechali do domu opolanki Joanny W. po godz. 21.00 z zarządzeniem opolskiego Sądu Rejonowego o wykonaniu kary zastępczej - 25 dni pozbawienia wolności. Dzieci - 2-letnia dziewczynkę i 6-letni chłopca - zabrali do pogotowia opiekuńczego.

- Funkcjonariusze robili wszystko, szukali sposobów i rozwiązań, by pomóc pani w znalezieniu potrzebnej kwoty i nie zabierać dzieci do rodziny zastępczej - mówiła dziś na konferencji prasowej rzeczniczka MSW.

Karę za panią Joannę wpłacili sąsiedzi. W środę rano wyszła z aresztu.

"Gdy usłyszałam, że zabierają mi dzieci, straciłam dech": Czytaj rozmowę z aresztowaną samotną matką

Dramat samotnej matki. W MSW i MS kontrole

W sprawie zatrzymania przez policję kobiety z Opola kontrolę zarządziły dwa ministerstwa - Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości. Pierwsze efekty kontroli MSW już są.

- Jest zarządzenie komendanta głównego policji o metodach i formach doprowadzeń. Według niego odstąpienie od zatrzymania może nastąpić w dwóch wypadkach: okazania policjantom zaświadczenia o niemożliwości zatrzymania ze względu na stan zdrowia lub zaświadczenia od organu samorządowego, że utrzymuje się i wychowuje jako jedyny opiekun małoletnie dzieci do lat 18 - wyjaśniła rzeczniczka, po czym stwierdziła, że "zapisy zarządzenia być może nie przystają do rzeczywistości".

- Nikt takich zaświadczeń w domu nie ma - przyznała. Jak dodała, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki polecił, by Komenda Główna "jeszcze raz przeanalizowała to zarządzenie pod takim kątem, by policjant mógł opóźnić zatrzymanie takiej osoby, kierując się dobrem najwyższym, czyli dobrem dziecka".

Sprawa opolanki punkt po punkcie. "Być może sama jest sobie winna"

"My ten aspekt ludzki rozumiemy. Będą zmiany w prawie".

- Jest jeszcze drugi wymiar tej sprawy, ludzki: przykra sytuacja, samotna mama wychowująca małoletnie dzieci - powiedziała rzeczniczka Woźniak.

- My ten aspekt ludzki rozumiemy, ubolewamy, że to się stało, i nie chcemy mówić, że było wszystko w porządku - podkreślała. Zaznaczyła jednak, że według raportów z całego zdarzenia "nie można stwierdzić, że policjanci działali bezdusznie, szukali rozwiązań".

- Proponowali matce, że zawiozą ją na pocztę, by dokonała wymaganej wpłaty. Była też możliwość oddania dzieci pod opiekę - zgłosiła się osoba z rodziny z Wrocławia. Na to rozwiązanie matka się nie zgodziła - wyjaśniła.

Podkreśliła, że policja dowiedziała się o charakterze całej sprawy na miejscu, za to sąd miał pełne informacje o sytuacji w rodzinie i mógł odroczyć wykonanie kary. Zastrzegła jednak, że na ten temat wypowie się Ministerstwo Sprawiedliwości, które również zarządziło kontrolę w tej sprawie.

Prezes sądu tłumaczy: "Joanna W. wiedziała, że ma sprawę. Nie stawiała się w sądzie"

Zobacz także
Komentarze (319)
Zaloguj się
 • b.podlaski

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś Niemcy również działali zgodnie ze swoim prawem i wykonywali rozkazy przełożonych ( bo też musieli). Zostali osądzeni o brak człowieczeństwa. U nas ten ma racje kto ma "mikrofon" i poparcie.

 • bezrobotny55

  0

  Darujmy już sobie "sprawiedliwe wyroki ślepej Temidy" np. na "Pruszkowską pajęczynę", ale np. taka żonka Marcina P. - jest zapewne winna Urzędowi Skarbowemu, Skarbowi Państwa - setki tys. zł, a innym wierzycielom miliony - i nikt jej jakoś tej "I-ej damy polskiej szulerki" -jakoś nie aresztował, nawet na 24 godziny, na nocnej zmianie naszej dzielnej Policji! Skandal na skalę światową, jak z tym dachem narodowym, Panie Tusk i panowie od Min. Sprawiedliwości, MSW-Policji, Pasibrzuchy ze spolegliwego tej PO-władzy Kościoła, w tym nędznym kraju! Jakoś nikt z PO-słów i PiS-posłów itd. + "niezależni dziennikarze" najmocniej kochający władzę i wytyczne swojego Redaktora PO-litycznego - też od wielu miesięcy - nie pyta, codziennie Prezesa PO-dległego ponoć tylko Bogu i własnemu sumieniu (he,he) i tych PO-sędziów, od PO-TK, dlaczego od lutego 2012 - robią sobie jajka z naszego Narodu, w sprawie emerytur'67, waloryzacji kwotowej?

 • baxa

  0

  Zapamietajcie ze nie wolno lekceważyć postanowienia Sądu.Ja też kiedys olałam ale potraktowano mnie łagodniej.A tak nawiasem olała kobieta i tyle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  A co słychac u bandziora, który kopał człowieka w głowę 11 listopada w centrum Warszawy? Tez działał zgodnie z prawem? Media "dziwnie" milcza na jego temat.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz 1

  Aresztowanie kilkuletnich dzieci w piżamach, o północy jest zgodne z prawem?

 • filthpurger

  0

  jesli tusk zgodzi sie na "wyjasnienia"wymiaru sprawiedliwosci, czyli - nic sie nie stalo, to bedzie to kolejny dowod jego nie kompetencji i nie moznosci

 • fordysta

  Oceniono 2 razy 2

  A czy zgodnie z prawem nie zamyka sie współuczestnika i wspó-zarządcy Amber Gold , ŻONY M.Plichty ?
  Czy zgodnie z prawem nie zamyka sie M. Gessler za poważne, kilkudziesięcio-milionowe zadłużenia podatkowe ? Czy zgodnie z prawem nie zamyka sie matki małej Madzi, która oszukała Polaków na ponad 1 milion złotych na poszukiwania córeczki ?
  Tylko zamyka sie biedną matką dzieciom - a dzieci na poniewierkę - za 2 tysiące złotych ?
  Tyle co byle kolo z PO wydaje na 2 butelki Palikotowej wódki ?

 • dmowski-r

  Oceniono 3 razy 3

  Nie pomogły nawet tysiące godzin religii ? Wykształcono pokolenie bezmózgich zombi.

 • dmowski-r

  Oceniono 2 razy 2

  "marsjanie " gnębią Polaków ,a chronią swoich.Dopóki Polska będzie kolonią zarządzaną przez pobermanowskich Marsjan ,dopóty Polacy nie będą tu mieli dobrze.
  Obecne rządy kontynuowane od 1939 r nie reprezentują narodu Polskiego .Gnębią i zmuszają do emigracji przejmując majątek narodowy dla Marsjan i zaprzyczajając przyszłe pokolenia u Marsjan.Widać to na przykładzie ostatnich wybryków sędziowskich z odbieraniem dzieci ,mafia pruszkowską itd..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje