"Broń" związkowców darem dla Tuska [ZDJĘCIA]

Czerwiec 2011. Ostatnia demonstracja z

Czerwiec 2011. Ostatnia demonstracja z "Donaldówką" (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Donald Tusk dostał od związkowców replikę "donaldówki", czyli przypominającą moździerz rurę do odpalania petard. Przez kilka lat związkowcy z Huty Stalowa Wola strzelali z "donaldówki" na demonstracjach przed siedzibą rządu. Teraz są zadowoleni, bo ich zakład został uratowany.
Od kilku lat nieodłącznym elementem protestów związkowców ze Stalowej Woli była tzw. donaldówka, czyli rura z przyspawaną podpórką i celownikiem.

W 2009 roku biegły orzekł nawet, że "donaldówka" jest bronią, a prokuratura groziła, że będzie zarzucać związkowcom nielegalne posiadanie broni. 6 marca 2009, gdy wracali z pikiety przed KPRM, stołeczni policjanci zatrzymali autokar. - Wyglądało to jak na amerykańskim filmie sensacyjnym. Kilka wozów policyjnych zastawiło nam drogę - wspominał Kazimierz Rychlak, wiceszef zakładowej "Solidarności" w Hucie Stalowa Wola. Policjanci uznali, że związkowcy wiozą niebezpieczny przedmiot. - Jakie niebezpieczeństwo ona stwarza? To właśnie dzięki "donaldówce" jest bezpieczniej na manifestacjach. Pod nogi pikietujących nie są rzucane petardy, tylko do rury - przekonywał w rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą". Ostatnio "donaldówka" była używana w czerwcu 2011 roku podczas protestu przed KPRM.

CIR informuje, że podczas piątkowej wizyty premiera Donalda Tuska w Hucie Stalowa Wola SA na pamiątkę tamtych wydarzeń związkowcy wręczyli szefowi rządu replikę "donaldówki". HSW SA została bowiem uratowana. Zakład jest w dobrej kondycji finansowej, utrzymane zostały miejsca pracy. Centrum Informacyjne Rządu zapewnia, że "donaldówka" "znajdzie godne miejsce w Kancelarii Premiera".

Na początku światowego kryzysu gospodarczego Huta Stalowa Wola SA przeżywała duże problemy finansowe. W 2009 roku firma miała 20 mln zł strat, spadły zamówienia i istniała realna groźba likwidacji tysięcy miejsc pracy. Premier powołał specjalny rządowy zespół, który zajął się opracowaniem planu ratunkowego dla zakładu. Trzy lata później sytuacja HSW SA znacznie się poprawiła. Część cywilna firmy została sprywatyzowana, bez zmniejszenia załogi i z zapowiedziami inwestycji. Kupiła ją chińska grupa Liugong Machinery. W HSW SA pozostała część wojskowa. W 2011 roku zakład osiągnął 3,5 mln zł zysku. W porównaniu z 2009 rokiem sprzedaż wzrosła trzykrotnie. W latach 2012-2016 HSW SA ma zainwestować w swój rozwój ponad 100 mln zł.

Komentarze (32)
"Broń" związkowców darem dla Tuska [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 213 razy 135

  Madrzy zwiaskowcy z Huty Stalowa Wola posluchali madrej rady Premiera Tuska przestali zadawac sie z Sniadkiem i Duda ,oleli marsze Pisdoludkow i Rydzyka Ojca ,wzieli sie do roboty i zaklad uratowany .I wszyscy zadowoleni.No moze Prezes i jego przyboczni nie za bardzo.

 • a.k.traper

  Oceniono 64 razy 50

  Panowie związkowcy lubią sie sami oszukiwać, większość firm, które popadły w tarapaty po utracie rynków RWPG wykonały bardzo ciężka pracę a szczególnie zarządy w konfrontacji z resortami czy nawet rządem, z tego co pamiętam, tam gdzie więcej mieli do powiedzenia związkowcy firmy padły, nazw i nazwisk przypominac nie będę, wystarczy poszukać w internecie lub popytać znajomych.
  Schemat zmian w HSW jest taki sam jak i w innych, część cywilna, część wojskowa oraz inwestor zagraniczny, gdyby nie to dzisiaj nie byłoby produkcji lotniczej w Rzeszowie, Mielcu czy Świdniku, tak jak w Ursusie czy FSO.

 • hi2per

  Oceniono 66 razy 36

  Jak to związkowcy.... plują się by tylko się pluć...

 • xtalatx

  Oceniono 54 razy 32

  takiej udawanej "solidarności" właśnie kiedyś podziękowałem i oddałem a raczej rzuciłem na ziemię legitymację

 • xtalatx

  Oceniono 64 razy 28

  okazali "solidarność" samych ze sobą - by im żyło się lepiej. resztę społeczeństwa mają w nosie, jak zwykle

 • costa3500

  Oceniono 15 razy 5

  Byłem pewien że jedyną bronią związkowców to pusta musztardówa

 • dmowski-r

  Oceniono 16 razy 0

  Dopóki Polska będzie kolonią zarządzaną przez pobermanowskich Żydów ,dopóty Polacy nie będą tu mieli dobrze.
  Obecne rządy kontynuowane od 1939 r nie reprezentują narodu Polskiego .Gnębią i zmuszają do emigracji przejmując majątek narodowy.Widać to na przykładzie ostatnich wybryków sędziowskich z odbieraniem dzieci ,mafia pruszkowska . Moze w Solidarnosci odrodzi sie siła Polski .

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy -2

  Zakład uratowany? Dobry żart. Ten duży i dobry zakład został celowo zniszczony przez "elity" III RP, rozkradziony, rozsprzedany. Dzień przed wizytą Tuska upadłość ogłosił wydział Ciągarnia. Tusk przybył skontrolowac czy systematyczne niszczenie wielkiego zakładu idzie zgodnie z planem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje