"FAZ": Kwaśniewski odgrywa centralną rolę w stylizowaniu procesu Tymoszenko na błahostkę

27.10.2012 12:17
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca byłemu polskiemu prezydentowi bagatelizowanie procesu szefowej ukraińskiej opozycji, Julii Tymoszenko.
Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że w wyborach parlamentarnych na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę, decydujący będzie nie ich wynik, ale ich przebieg. Wśród międzynarodowych obserwatorów autor artykułu, Konrad Schuller, zauważa dwie konkurujące ze sobą opinie.

Według pierwszej, wybory w czasie których szefowa opozycji siedzi w więzieniu, z założenia nie mogą być demokratyczne i to nawet, jeśli same wybory przeprowadzone zostaną wzorowo.

Dla drugiej grupy obserwatorów decydujący jest sam przebieg wyborów. "FAZ" powołuje się na polityków opozycji, którzy twierdzą, że taka opinia odpowiada strategii Janukowycza. Chce on udowodnić za pomocą "regulaminowo" przeprowadzonych wyborów, że nie jest autokratą i w ten sposób zrehabilitować się w oczach Zachodu.

Aby się to się powiodło, jego otoczenie musiałoby "przedstawić wyrok jako coś mało istotnego lub udowodnić, że Julia Tymoszenko i Jurij Łuczynko zostali skazani zgodnie z prawem.

Takie argumenty wysunęła ostatnio Polska, dla której stabilne stosunki z Ukrainą, niezależnie od charakteru kierownictwa tej ostatniej, stanowią geostrategiczne ubezpieczenie na życie przeciwko Rosji" - pisze dziennik.

Autor analizy dodaje, że podczas swoich ostatnich demonstracyjnych wizyt w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski udaremnił izolację Janukowycza a jeden z jego poprzedników, Aleksander Kwaśniewski, jest stałym gościem kancelarii Janukowycza. Zdaniem FAZ "Kwaśniewski odgrywa centralną rolę w stylizowaniu procesu Tymoszenko na błahostkę. Opóźnił on prezentację oficjalnego raportu na temat procesu Tymoszenko, który przygotowuje on wraz z byłym przewodniczącym Europarlamentu Patem Coxem, tak, by nie został on przedstawiony przed wyborami. W ten sposób zapobiega się temu, aby negatywne opinie, które według wstępnych informacji tej gazety mają znaleźć się w raporcie, nie mogły trafić do obserwatorów wyborów i wpłynąć na ich dotychczasowe ustalenia" - konstatuje FAZ.

Była premier Ukrainy i od 2010 roku szefowa opozycji przebywa w więzieniu od sierpnia 2011 gdzie odsiaduje karę siedmiu lat pozbawienia wolności. Ukraiński sąd skazał ją za spowodowanie strat państwowego przedsiębiorstwa Naftohaz. Postępowania karne wytaczane Julii Tymoszenko i członkom jej rządu stały się przedmiotem krytyki m. in. Parlamentu Europejskiego, który w swojej rezolucji skrytykował władze ukraińskie i wezwał do zapewnienia niezależności i bezstronności w procesach przed sądami.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • 1alexander

  0

  Kwach bagatelizuje wyczyny Tymoszenko, tak jak Nasza Konstytucje, przy pisaniu ktorej podobno bral udzial i wbrew jej podpisal ten haniebny konkordat uzalezniajac Nasz Kraj od Watykanu . Ustawa o "trawce" to tez jego dziecko . To jest pewnego rodzaju samoobrona .

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 1 raz -1

  "FAZ": Kwaśniewski odgrywa centralną rolę w stylizowaniu procesu Tymoszenko na błahostkę"

  A co taki pijak może mieć do powiedzenia na temat ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości ???

 • dmowski-r

  Oceniono 3 razy 1

  2xocenzurowane:
  @cwanybolek
  Nie mozna zamykac oczu na prawde ! Bycie Zydem stało sie na całym świecie czymś bardzo wstydliwym ,ponieważ większa cześć tej nacji pasożytuje na innych nacjach okrada ich ,morduje ,zniewala co nie uszło uwagi innych. Na pewno jest to niesprawiedliwe dla garstki uczciwych Zydow ,ktorzy sami niejednokrotnie byli ofiarami swych współplemieńców ktorzy do 1943 r handlowali z Hitlerem ,pakowali w gettach innych biednych Zydow i ich dzieci do bydlęcych wagonów na Aschwitz i odbierali tym biedakom ich skarby . A teraz ci sami wzbogaceni i ich dzieci intrygują dalej co widzimy na lamach nawet tego szmatławca.
  A to , ze i w Polskim narodzie sa kryminaliści ,tego nikt nie neguje. wiekszosc z nich po wojnie została osądzona ,czego Zydzi o swoich mordercach powiedzieć nie mogą.Bo ukrywają ich do dziś. A ten przykład spowodował lawinowy wzrost liczby młodych morderców w ich armii i rządzie . . Wszak żydowi goja zabić wolno ,bo to u nich nie grzech...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 2

  To muszą być miliardy euro zamrożonych inwestycji niemieckiego biznesu w wyniku aresztowania Julii, bo nie odpuszczają ani na moment, nie chcą się pogodzić z utopieniem w tej inwestycji...
  Pewnie mają haki na Kwacha i teraz przywołują go do porządku...

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 4 razy 0

  PRZECIEŻ KWCHU TO STARY KOMUCH, JEMU BRANIE OBYWATELI ZA MORDĘ NIE JEST OBCE, MA TO WE KRWI

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 2

  widać ze Julka złodziejka dobrze robiła chłopcom w Berlinie ze o nią się upominają

  Czas by brać za dupy polityków w III RP

 • igla5858

  Oceniono 3 razy 3

  To pewnie pierwszy przypadek , aby polityk zostal osadzony i skazany . Miejmy nadzieje , ze w slady Tymoszenko pojda nastepni politycy ,rowniez polscy....

 • m-kow

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jest w interesie Polski izolowanie Janukowycza, ograniczanie mu pola manewru i wpychanie go ramiona Rosji, przed którymi sprytnie się bronił do tej pory. Ale faryzejskie oburzenie Niemców rozumiem, bo na polu Ukrainy nasze i niemiecko-rosyjskie interesy interesy są odmienne. A Julia, cóż politycznie jest skończona.

 • zx1

  Oceniono 3 razy 1

  Chciałem skomentować artykuł o aresztowaniu Polki w Izraelu ale komentarze pod tym artykułem są wyłączone. Nie wiecie dlaczego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje