"Strzelnice" - legalne sale dla narkomanów. Francja "gotowa" do testów

27.10.2012 11:54
Prezydent Hollande i minister zdrowia Marisol Touraine

Prezydent Hollande i minister zdrowia Marisol Touraine (Fot. POOL REUTERS)

Francja może być kolejnym krajem europejskim, który otworzy publiczne sale, gdzie osoby uzależnione od twardych narkotyków będą je zażywać pod medycznym nadzorem. Projekt, który zgłosiło ministerstwo zdrowia, ma ograniczyć choroby zakaźne wśród narkomanów.
Francuska minister zdrowia Marisol Touraine ogłosiła w tym tygodniu zamiar otwarcia "do końca roku" pierwszych kontrolowanych przez władze pomieszczeń dla narkomanów, zwanych popularnie "strzelnicami" ("salles de shoot").

"Strzelnice" ograniczą infekcje?

W miejscach tych narkomani będą mogli zażywać należące do nich twarde narkotyki, np. heroinę, w obecności personelu medycznego, który będzie dawać im sterylne strzykawki. Według Touraine ten eksperyment ograniczy związane z zażywaniem narkotyków infekcje i w ten sposób zmniejszy śmiertelność wśród osób uzależnionych.

Minister zdrowia wyjaśniła, że władze kilku miast, rządzonych zarówno przez lewicę, jak i prawicę, wyraziły już gotowość otwarcia tego rodzaju "strzelnic". Jeśli ten eksperyment się powiedzie - dodała Touraine - to należy go upowszechnić na szerszą skalę we Francji.

Niemal równocześnie mer Paryża socjalista Bertrand Delanoe zapowiedział, że chce także otworzyć podobne sale w pobliżu stołecznego dworca kolejowego - Gare du Nord (Dworca Północnego).

"Zadowalające rezultaty w innych krajach"

- "Strzelnice" istnieją już w innych krajach i dają zadowalające rezultaty. Istnieją ludzie uzależnieni, których trzeba leczyć i którym należy towarzyszyć, a nie znajdziemy rozwiązania tego problemu, negując jego istnienie - broniła we wtorek swojego pomysłu Touraine w Radiu France Info.

Minister zdrowia oświadczyła jednocześnie, że jest zwolennikiem "solidniejszej polityki prewencji (antynarkotykowej), aby odwieść młode pokolenie od uzależnień", w tym zwłaszcza od palenia marihuany.

Szwajcaria i Holandia były pierwsze

Podobne sale dla narkomanów istnieją już w innych krajach europejskich, m.in. w Szwajcarii i Holandii. Według zwolenników tego rozwiązania przyczyniło się ono tam do zmniejszenia skali chorób zakaźnych, takich jak AIDS czy zapalenie wątroby, które przenoszone są wśród narkomanów głównie przez stosowanie brudnych strzykawek.

Projekt Touraine wywołał nad Sekwaną żywą dyskusję. We Francji obowiązuje nadal zakaz posiadania i konsumowania wszelkiego rodzaju narkotyków, w tym "miękkich", jak marihuana.

"Nieodpowiedzialne"

Przeciwna pomysłowi jest większość prawicowej opozycji z Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). - To nieodpowiedzialne. To niezgodne z komunikatem, który wysłaliśmy do młodzieży naszego kraju - tak zareagował na inicjatywę ministerstwa zdrowia Luc Chatel, prawicowy minister edukacji za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego.

Do wyjątków wśród prawicy należy była minister zdrowia Roselyne Bachelot, która już w okresie piastowania swego urzędu w 2010 roku popierała projekt stworzenia "strzelnic" dla narkomanów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Według sondażu opublikowanego 26 września większość Francuzów (55 proc.) jest przeciwna otwarciu sal do legalnego zażywania twardych narkotyków.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • sebolargo

  Oceniono 2 razy 0

  Pierdolone ćpuny wytrują się same

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli tylko normalni obywatele płacący podatki będą mogli przyjść na strzelnicę i odstrzelić kilku darmozjadów, to jestem jak najbardziej za.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 2 razy 0

  No dobrze, a co ze złodziejami?
  To nieludzkie, że oni pracują w trudnych warunkach i narażają się.
  Czy nie należy zbudować specjalnych marketów, autobusow, banków gdzie każdy złodziej i rabuś mógłby wykonywać swoje zadania w bezpiecznych, kulturalnych warunkach?
  Pod opieką wyspecjalizowanego personelu?

 • babcia1947

  Oceniono 3 razy 1

  Jaki tu klimat pogardy i wyższości moralnej. Taki klimat panuje zapewne w niektórych rodzinach. Trudno się dziwić, że w tym klmacie niektórzy młodzi uciekaja w narkotyki.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 1 raz 1

  Zabawne. Wcześniej narkomanów miały ratować rozdawane za darmo(hehe) strzykawki i prezerwatywy. Teraz specjalne sale. Co dalej? Narkotyki fundowane przez państwo? Żeby mafia nie zarobiła :>

 • gruzek

  Oceniono 5 razy 1

  Super - niech działa naturalna selekcja. Im więcej ćpasz tym szybciej do piachu. W ten sposób pozbywamy się ludzkich śmieci.

 • wojtek2784

  Oceniono 2 razy 0

  te palanty z Unii Europejskiej powinni zalegalizować "strzelnice" do ich własnej głupoty.
  Głupota "elit" europejskich osiąga alpejskie wyżyny. Szkoły produkują zdeprawowanych głupków
  a oni dobijają ich na "strzelnicach" narkotykowych.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 2 razy 2

  Są już miejsca (gay kluby, darkroomy) gdzie zadowalają się pederaści.
  Sa już miejsca gdzie zadowalają się narkomani - Garcon, proszę jedną porcję hery do stolika!

  Czekamy na dalszy postęp.
  Miejsca gdzie zadowolą się pedofile, nekrofile, zoofile.
  Wtedy młodzież wkraczająca w życie będzie miała do wyboru pełną paletę zboczeń i dewiacji.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 3 razy -1

  To okazja dla nas, aby spakować paligłupa i jego bandę w konserwy i na eksport do Francji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje