"Strzelnice" - legalne sale dla narkomanów. Francja "gotowa" do testów

27.10.2012 11:54
Prezydent Hollande i minister zdrowia Marisol Touraine

Prezydent Hollande i minister zdrowia Marisol Touraine (Fot. POOL REUTERS)

Francja może być kolejnym krajem europejskim, który otworzy publiczne sale, gdzie osoby uzależnione od twardych narkotyków będą je zażywać pod medycznym nadzorem. Projekt, który zgłosiło ministerstwo zdrowia, ma ograniczyć choroby zakaźne wśród narkomanów.
Francuska minister zdrowia Marisol Touraine ogłosiła w tym tygodniu zamiar otwarcia "do końca roku" pierwszych kontrolowanych przez władze pomieszczeń dla narkomanów, zwanych popularnie "strzelnicami" ("salles de shoot").

"Strzelnice" ograniczą infekcje?

W miejscach tych narkomani będą mogli zażywać należące do nich twarde narkotyki, np. heroinę, w obecności personelu medycznego, który będzie dawać im sterylne strzykawki. Według Touraine ten eksperyment ograniczy związane z zażywaniem narkotyków infekcje i w ten sposób zmniejszy śmiertelność wśród osób uzależnionych.

Minister zdrowia wyjaśniła, że władze kilku miast, rządzonych zarówno przez lewicę, jak i prawicę, wyraziły już gotowość otwarcia tego rodzaju "strzelnic". Jeśli ten eksperyment się powiedzie - dodała Touraine - to należy go upowszechnić na szerszą skalę we Francji.

Niemal równocześnie mer Paryża socjalista Bertrand Delanoe zapowiedział, że chce także otworzyć podobne sale w pobliżu stołecznego dworca kolejowego - Gare du Nord (Dworca Północnego).

"Zadowalające rezultaty w innych krajach"

- "Strzelnice" istnieją już w innych krajach i dają zadowalające rezultaty. Istnieją ludzie uzależnieni, których trzeba leczyć i którym należy towarzyszyć, a nie znajdziemy rozwiązania tego problemu, negując jego istnienie - broniła we wtorek swojego pomysłu Touraine w Radiu France Info.

Minister zdrowia oświadczyła jednocześnie, że jest zwolennikiem "solidniejszej polityki prewencji (antynarkotykowej), aby odwieść młode pokolenie od uzależnień", w tym zwłaszcza od palenia marihuany.

Szwajcaria i Holandia były pierwsze

Podobne sale dla narkomanów istnieją już w innych krajach europejskich, m.in. w Szwajcarii i Holandii. Według zwolenników tego rozwiązania przyczyniło się ono tam do zmniejszenia skali chorób zakaźnych, takich jak AIDS czy zapalenie wątroby, które przenoszone są wśród narkomanów głównie przez stosowanie brudnych strzykawek.

Projekt Touraine wywołał nad Sekwaną żywą dyskusję. We Francji obowiązuje nadal zakaz posiadania i konsumowania wszelkiego rodzaju narkotyków, w tym "miękkich", jak marihuana.

"Nieodpowiedzialne"

Przeciwna pomysłowi jest większość prawicowej opozycji z Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). - To nieodpowiedzialne. To niezgodne z komunikatem, który wysłaliśmy do młodzieży naszego kraju - tak zareagował na inicjatywę ministerstwa zdrowia Luc Chatel, prawicowy minister edukacji za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego.

Do wyjątków wśród prawicy należy była minister zdrowia Roselyne Bachelot, która już w okresie piastowania swego urzędu w 2010 roku popierała projekt stworzenia "strzelnic" dla narkomanów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Według sondażu opublikowanego 26 września większość Francuzów (55 proc.) jest przeciwna otwarciu sal do legalnego zażywania twardych narkotyków.

Zobacz także
Komentarze (47)
"Strzelnice" - legalne sale dla narkomanów. Francja "gotowa" do testów
Zaloguj się
 • detox80

  Oceniono 36 razy 20

  Brawo!!. Jak widać w ramach walki z kryzysem, rząd Francji "stworzy" dodatkowo trochę miejsc pracy dla lekarzy i administratorów tych strzelnic ;). Bez strzelnic bezrobocie było by wyższe :). Ja bym jeszcze heroine dawał za darmo, bo wiadomo nie pracują to pewnie kradną albo uprawiają prostytucję (i mogą czymś zarazić!). W ten sposób "leczenie" było by całkowicie bezpieczne i pod kontrolą ;))

 • adam_l27

  Oceniono 72 razy 18

  To niesamowite ale tzw. Cywilizacja Europejska osiągnęła już poziom takiej głupoty, że jest wreszcie gotowa do samozagłady.

 • ulanzalasem

  Oceniono 53 razy 17

  Po co zmniejszać śmiertelność wśród uzależnionych ? Podatnik ma dopłacać narkomanowi do czystej strzykawki ? Po to Hollande podnosi podatki ? Przepraszam, ale jeśli ktoś jedzie na twardych narkotykach to szanse na wyjście są nikłe, a to wymaga leczenia, a nie dawania strzykawek i miejsca gdzie można zażywać. Nie pozwalają korzystać z marihuany, do tego to jakaś pomoc w utrzymaniu mafii i dilerów, bo teraz ich klienci będą dłużej żyć tj. dłużej nabijać im kasę...z pieniędzy podatników! O ile można zrozumieć coś jak wspólne ubezpieczenia zdrowotne, kiedy dopadnie cię rak, nieszczęśliwy wypadek, ale takie coś bez leczenia (bo tutaj o nim nic nie powiedziano!) to chora rzecz.

 • siekier35

  Oceniono 14 razy 14

  nałogi były są i będą.
  tak samo jak ludzie ludziska i taborety.

 • cien_czlowieka

  Oceniono 20 razy 12

  UE sciaga spoleczenstwa w lewo, wiec w kraju z lewicowymi tradycjami takie wynaturzenia nie powinny dziwic. Dobrze ze Polska to z tradycji zascianek i ciemnogrod, dluzej nie bedziemy z uczciwej pracy budowac 'strzelnic' dla narkomanow, czy lozyc na renty dla pedofili i hazardzistow (jak w Grecji)... dluzej, bo w rozwijajacej sie 'cywilizacyjnie' Europie, pojawienie sie takich przejawow 'nowoczesnosci' to tylko kwestia czasu.

 • dmowski-r

  Oceniono 18 razy 12

  Ja myślałem ze chodzi o ruchome cele dla potrzeb wojska.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 16 razy 8

  u na te pieniadze przeżrą policjanci na łapanie za worecek z ziółkiem

 • wehrmacht-1941

  Oceniono 15 razy 3

  Spoko. taki hash-bar dla heroinistów. Ta nasza polska to jest jednak sto lat za francuskimi murzynami

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 2 razy 2

  Są już miejsca (gay kluby, darkroomy) gdzie zadowalają się pederaści.
  Sa już miejsca gdzie zadowalają się narkomani - Garcon, proszę jedną porcję hery do stolika!

  Czekamy na dalszy postęp.
  Miejsca gdzie zadowolą się pedofile, nekrofile, zoofile.
  Wtedy młodzież wkraczająca w życie będzie miała do wyboru pełną paletę zboczeń i dewiacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje