Gigantyczny masowiec w Świnoujściu. Największa jednostka w historii portu [ZDJĘCIA]

27.10.2012 11:53
Jednostka ma ponad 260 m długości. To najdłuższy statek, jaki kiedykolwiek wpłynął do portu

Jednostka ma ponad 260 m długości. To najdłuższy statek, jaki kiedykolwiek wpłynął do portu (Fot. dzięki uprzejmości portalu eswinoujscie.pl)

Do portu w Świnoujściu wpłynął dziś w asyście czterech holowników holenderski masowiec "UBC Onsan". To największy statek, jaki kiedykolwiek wpłynął do zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu - ma 263 m długości i 42 m szerokości.
Kolos o nośności 118 590 ton pobił ustanowiony rekord liberyjskiego masowca "Chiara", który cumował w Świnoujściu w sierpniu tego roku. Nośność tamtej jednostki to "jedyne" 114 tys. ton.

"UBC Onsan" pobił też poprzedni rekord pod względem ilości przywiezionego towaru w ładowni. Gigant, który zacumował przy nabrzeżu Górników, przypłynął z amerykańskiego portu Norfolk z ładunkiem węgla koksującego. Przywiózł ponad 98 tys. ton tego ładunku. Planowany wyładunek statku potrwa cztery dni.

Port w Świnoujściu dzięki lokalizacji bezpośrednio nad samym morzem może przyjmować statki o długości do 270 m i maksymalnym zanurzeniu 13,2 m, czyli ok. 100 tys. DWT. Terminal, do którego przypłynął "UBC Onsan", specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze węgla i rudy. Operatorem terminalu jest Port Handlowy Świnoujście.

Porty w Szczecinie i Świnoujściu tworzą jeden z największych kompleksów portowych na Bałtyku, położony u ujścia rzeki Odry. W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych.

W roku 2011 łączne przeładunki obu portów wyniosły ponad 21 mln ton.

Więcej zdjęć w portalu e-swinoujscie.pl

Zobacz także
Komentarze (140)
Gigantyczny masowiec w Świnoujściu. Największa jednostka w historii portu [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • archimago7

  Oceniono 136 razy 112

  Jakoś Putinowej gazrurki nie przeciął.

 • tolek398

  Oceniono 114 razy 94

  Jak na Bałtyk i port w Świnoujściu może to i "gigant", ale porównując z innymi masowcami pływającymi po świecie, ten jest typowym "średniakiem".
  Aha, szkoda że nie napisaliście, że ten "wongiel" koksujący z USA to nie dla nas, ale dla Słowaków.
  Znając życie zaraz będzie szum, że Polska "wonglem" stoi, a go importuje.
  Ładunek pojedzie koleją na Słowację, zastanawiam się ile po drodze "zginie".

 • fakiba

  Oceniono 125 razy 89

  To chyba jakiś cud bo przecież to niemożliwe Brudziński twierdzi że do Świnoujścia tylko kajaki mogą wpływać bo rura przeszkadza

 • gruzek

  Oceniono 84 razy 44

  Niemożliwe - to jest propaganda PO. W/g PIS rosyjski rurociąg to uniemożliwia. Przecież PIS się nie myli.

 • bp_2

  Oceniono 36 razy 24

  Przecież "eksperci" PISu tłumaczyli, że port w Świnoujściu zablokowała rura - rosyjski gazociąg ?
  Znowu Jarek przedawkował proszki ?

 • drasyr

  Oceniono 48 razy 22

  I to jest dowód na to, że pisuary tylko biją pianę w sprawie możliwości wpłynięcia do portu jednostek o dużym zanurzeniu. Żenada.

 • wipowski

  Oceniono 34 razy 14

  kolejny dowód na to że naszym górnictwem rządzą debile które zarabiają po 50 tysięcy miesięcznie wysokie ceny węgla to również zacofanie. PS przy kopalniach JSW czyli tych które produkują węgiel koksujący są olbrzymie zwały węgla koksującego a ogółem w Polsce jest tyle węgla na zwałach że jedna duża kopalnia mogła by przestać fedrować na rok.

 • gronostaj8

  Oceniono 34 razy 10

  Nie rozśmieszajcie... do gdańskiego DCT wpływają większe a jakoś nikt nie daje artykułów na pierwszą stronę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje