Czy można zniszczyć Biblię? Sąd Najwyższy pochyli się nad Nergalem

I spróbuje rozstrzygnąć: czy można zniszczyć Biblię, wykrzyczeć, że Kościół katolicki to zbrodnicza sekta, i nie przewidzieć, że obrazi się czyjeś uczucia religijne? - pisze "Gazeta Wyborcza"
Komunikatem na swoich stronach internetowych Sąd Najwyższy zachęca do przyglądania się tej sprawie. SN "rozpozna pytanie prawne dotyczące obrazy uczuć religijnych"; "pytanie wyłoniło się w sprawie Adama D. ? Nergala ?". Trzech sędziów rozpatrzy je w poniedziałek po południu.

Pytanie zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku, bo ma kłopot z rozpoznaniem apelacji prokuratora i tropiciela sekt Ryszarda Nowaka od wyroku uniewinniającego "Nergala". (...) Sędzia z Gdańska ma wątpliwości: być może do uznania przestępstwa wystarczy "zamiar ewentualny"; jeśli "Nergal" świadomie akceptował możliwość, że jego gest katolików obrazi

Sporna sprawa dotyczy koncertu z 2007 roku. Wówczas Adam Darski, lider zespołu Behemoth, podczas koncertu w Gdyni wyrywał strony Biblii, nazwał ją "kłamliwą księgą". Filmik dokumentujący ten fragment koncertu trafił do sieci. O popełnieniu przestępstwa (obraza uczuć religijnych i znieważenie podmiotu czci religijnej) zawiadomił tropiciel sekt Ryszard Nowak. W 2011 Nergal został uniewinniony. Jego czyn sąd uznał za "formę sztuki wpisaną w stylistykę grupy Behemoth". Z kolei piosenkarka Doda została skazana w podobnej sprawie na karę grzywny w wysokości 5 tys. zł. Powiedziała, że Biblię napisały osoby "naprute winem".

Więcej w "Gazecie Wyborczej">>

Więcej o:
Komentarze (14)
Czy można zniszczyć Biblię? Sąd Najwyższy pochyli się nad Nergalem
Zaloguj się
 • wieguz

  Oceniono 27 razy 23

  Jeżeli Konstytucja RP gwarantuje równość obywateli wobec prawa, to niezgodnie z nią funkcjonuje art.146 KK chroniący uczucia tylko jednej grupy, a co z ochroną uczuć osób o innym światopoglądzie? Ich uczucia można bezkarnie obrażać! Przykładem oszołom Cejrowski szydzący w swoich programach z wyznawców innych religii opartych w/g niego na wierze w nieprawdziwych Bogów?!
  A w ogóle to Sąd Najwyższy powinien najpierw dookreślić co to są "uczucia religijne" bo póki co to jest dowolna interpretacja zależna od "widzi mi się" skarżących i sędziów.
  A co z bezstronnością sędziów?
  Czy sędzia orzekający w sprawie w której stroną jest Kościół a on jest jego wyznawcą i członkiem będzie obiektywny i wyda wyrok sprzeczny z jego poglądami?!

 • errdos113

  Oceniono 22 razy 16

  Ten idiotyczny przepis powinien być usunięty z K.K.
  Moje uczucia religijne są obrażane za każdym razem, gdy ktoś je makaron bez klopsików, ale w imię miłości bliźniego nie robię z tego problemu.

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 14

  Art.146. k.k, dosłownie brzmi:
  Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  ================================
  W Polsce, zarejestrowanych jest ponad 200 kościołów i związków wyznaniowych, ale żaden z nich nie ma ustawowo zdefiniowanych swoich przedmiotów czci religijnej, które były by objęte ochroną prawną!!!
  Aby bezstronnie sąd mógł rozpatrzyć sprawę, musiałby dokonać procesowej weryfikacji oskarżenia - czy istotnie chodzi o ten konkretny, zdefiniowany przedmiot czci i jak wielką czcią powód go otacza -
  a to wiązałoby się z naruszeniem art.53.ust.7. konstytucji :

  "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania."

  Tak więc, w obecnym porządku prawnym, sądy są niekompetentne w rozstrzyganiu spraw o obrazę uczuć religijnych.

 • cillian1

  Oceniono 12 razy 8

  niech debile z sądu zadadzą takie pytanie:
  Czy można zniszczyć bozię - niszcząc biblię!

  Debile? Na to nigdy nie wpadną!
  Niestety!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 9 razy 7

  Jak na sali sadowej w ktorej wisi symbol tej religii ,ktora jest tematem prawnego sporu ,moze zapasc sprawiedliwy i nie kwestionowany wyrok ?

 • 333mamona333

  Oceniono 9 razy 7

  A mnie obraża fakt istnienia tak zbrodniczej , obłudnej , złodziejskiej itp... organizacji jaką jest krk w ponoć suwerennym i demokratycznym państwie .

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 16 razy 4

  Czy można zniszczyć Biblię? Można. Jak zabraknie papieru toaletowego.

 • jiss

  Oceniono 5 razy 3

  Najlepsza jest 2 fotka :) Ks.Boniecki to jeden nieliczny wśród bandy zakłamanych współtowarzyszy BIERZCIE Z NIEGO PRZYKŁAD KATOLICY , BISKUPI ITP.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Że też GW i innym mediom umknęła dawna twórczość tego błazna Nergusia, kiedy to miał ksywkę Holocausto i pogrywał z niejakim Robem Darkenem (z projketu Graveland), który to z kolei nagrywał płyty z niejakim Honorem (tak często piętnowanym w GW i Nigdy Więcej). Koneksje Nergusia z Darkenem, neopoganami i neonazistami wyparowały z kart jego życiorysu gdy tylko został CWELebrytą TVNu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX