"Skąd ma pani te gałęzie?". Leśnicy skontrolują stragany przed cmentarzami

27.10.2012 07:44
Stragan przed cmentarzem

Stragan przed cmentarzem (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta)

Lasy Państwowe apelują, żeby gałęzie drzew iglastych, wykorzystywane do przystrajania grobów, przygotowywania wieńców i ozdób nagrobnych na Wszystkich Świętych, kupować legalnie u leśników i pytać sprzedawców, czy towar pochodzi z legalnego źródła. Akcja nosi kryptonim "Stroisz".
Złodzieje gałęzi jodeł czy świerków w lasach doprowadzają do śmierci drzew. Umiejętnie pozyskany przez leśników stroisz nie zagraża lasom - przekonywała rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Straż Leśna kontroluje już tereny leśne i będzie łapać złodziei. W 2011 r. przeprowadzono w kraju ponad 3 tys. kontroli i nałożono 438 mandatów. Akcja "Stroisz" potrwa do 31 października. Za kradzież gałęzi i handel nimi oraz ozdobami nieznanego pochodzenia grozi mandat do 500 zł.

Gałęzie można kupić legalnie w nadleśnictwach - przypomina Malinowska. Są one pozyskiwane w ramach koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i są dla nich zupełnie bezpieczne. Patrole straży leśnej na bazarach, targowiskach i w kwiaciarniach będą sprawdzać, skąd pochodzą sprzedawane gałęzie. Leśnicy wydają kupującym stroisz dowód sprzedaży - tzw. asygnatę poświadczającą legalny zakup gałęzi. Sprzedający stroisz powinni posiadać taki dokument.

Kontrole w lasach obejmą przede wszystkim tereny południowej Polski - regionalnych dyrekcji w Katowicach, Krośnie, Krakowie, ale też dyrekcji w Radomiu, na terenie której jest dużo lasów jodłowych. Kontrolowane będą też samochody poruszające się po drogach leśnych i w pobliżu lasów - zapowiada rzeczniczka.

Lasy w Polsce zajmują ok. 9,1 mln ha - 29 proc. powierzchni kraju. 83 proc. to lasy należące do państwa, z czego Lasy Państwowe gospodarują na 7,6 mln ha obszarów leśnych Polski. Lasy prywatne zajmują ponad 1,5 mln ha.

Komentarze (57)
Zaloguj się
 • p.o.l.l

  0

  Następne założenie iż Polacy to złodzieje. Mam swój las i nie muszę tłumaczyć skąd co mam. To wy udowodnijcie że to ukradłem. Na chu.j konstytucja? Domniemanie niewinności, jest takie coś.

 • kastoripollux

  Oceniono 3 razy 1

  Niech mnie nie rozśmieszają z tymi gałązkami. Nawiasem mówiąc te wieńce to czysta głupota. Problem leży gdzie indziej. Takiego bałaganu i złodziejstwa instytucjonalnego w polskich lasach jeszcze nigdy nie było. Ale tego się nie widzi, bo kto ma na tym lody kręcić to kręci. Próbuje się odwrócić uwagę od prawdziwego problemu napuszczając znowu zbrojnych w paragrafy policjantów i strażników na biedaków, którzy chcą parę groszy dorobić a mafiozi z leśnej branży wycinają całe lasy i tym się nikt nie interesuje. Będzie znowu na szaraczków, że to oni są winni.

 • far_far_away

  Oceniono 2 razy 0

  W zasadzie lepiej zająć się żywymi niż umarłymi. Co to kurna za ludzie łażą po cmentarzach, dzieci przebierają się mundury i walczą w niby powstaniach, ciągle jakieś marsze z okazji przegranej bitwy.
  Jak to w Wikipedii napisano, hobby Polaków to walka z przeważającymi siłami wroga.

 • vald

  Oceniono 5 razy 3

  Całe szczęście że jeszcze nie strzelają z ambon do Bogu ducha biednych ludzi. Od setek lat ludzie pozyskują gałązki świerkowe czy jodłowe z lasu. Lasów mamy więcej niż kiedykolwiek w zeszły stuleciu. Ale w myśl dzisiejszej pazerności na pieniądze i fakcie że każdego należy oskubać jeśli się da robi się nagonki.
  Chcę tylko przypomnieć ze na pytanie skąd pan/pani ma gałązki można odpowiedzieć: A g...o ci do tego. Póki co to należy kradzież , winę udowodnić mieć dowody , ze to z tego a z tego drzewa obcięto gałązkę. Pytać , owszem można ale odpowiadać już niekoniecznie.

 • luu-zak

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo! Jeszcze powinni wziąć się za tych baranów od "żywych" choinek! 2 tygodnie w domu, a potem na śmietnik! A później wszyscy się dziwią, że lasów nie ma, i że syf pod blokami...

  To chyba domena Polaków... Wyrwać kwiaty z parku - i w domu do wazonika :) W parku były dla wszystkich - przez miesiąc - u debilki będą stały na stoliczku przez 3- 4 dni... Ale jak ładnie w domu... nie?

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 0

  to są odczucia
  ambiwalentne
  (z jednej strony
  leśnicy
  (którzy mają rację)
  z drugiej
  starsza wdowa
  która chce przyozdobić
  grób męża
  (z resztek
  emerytury)

 • dzakarta

  Oceniono 5 razy 3

  I znów jak co roku narodowy amok. Setki tysięcy oszlałych Polaków gna na złamanie karku w stronę cmentarzy, gęsto ściele się trup na drogach w katostrofach samochodowych, tysiące ton śmieci, zdewastowne środowisko, zasmieconoe miasta, lasy, pola i łąki..... Załosne i tragikomiczne zarazem !

 • wapienko

  Oceniono 5 razy 5

  Kto doprowadza do ruiny Polskę ?
  Wiadomo:
  babcie handlujące na chodniku marchewką, jemiołą i gałązkami jodły,
  leniuchy - nauczyciele,
  niepokorne pielęgniarki,
  pijani rowerzyści itd., itp.
  Tako rzeczą Rychu, Zdzichu i Miro.

 • hassprediger

  Oceniono 3 razy 3

  Ja mam swój prywatny 0,20 ha lasek, śwerkowo-jodołowy, mam dużo w nim srebrnych świerków bo miał to być lasek ozdobny... no co mam do gminy po zaświadczenie latać, by sobie parę gałązek na cmentarz uciąć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje