"Skąd ma pani te gałęzie?". Leśnicy skontrolują stragany przed cmentarzami

27.10.2012 07:44
Stragan przed cmentarzem

Stragan przed cmentarzem (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta)

Lasy Państwowe apelują, żeby gałęzie drzew iglastych, wykorzystywane do przystrajania grobów, przygotowywania wieńców i ozdób nagrobnych na Wszystkich Świętych, kupować legalnie u leśników i pytać sprzedawców, czy towar pochodzi z legalnego źródła. Akcja nosi kryptonim "Stroisz".
Złodzieje gałęzi jodeł czy świerków w lasach doprowadzają do śmierci drzew. Umiejętnie pozyskany przez leśników stroisz nie zagraża lasom - przekonywała rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Straż Leśna kontroluje już tereny leśne i będzie łapać złodziei. W 2011 r. przeprowadzono w kraju ponad 3 tys. kontroli i nałożono 438 mandatów. Akcja "Stroisz" potrwa do 31 października. Za kradzież gałęzi i handel nimi oraz ozdobami nieznanego pochodzenia grozi mandat do 500 zł.

Gałęzie można kupić legalnie w nadleśnictwach - przypomina Malinowska. Są one pozyskiwane w ramach koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i są dla nich zupełnie bezpieczne. Patrole straży leśnej na bazarach, targowiskach i w kwiaciarniach będą sprawdzać, skąd pochodzą sprzedawane gałęzie. Leśnicy wydają kupującym stroisz dowód sprzedaży - tzw. asygnatę poświadczającą legalny zakup gałęzi. Sprzedający stroisz powinni posiadać taki dokument.

Kontrole w lasach obejmą przede wszystkim tereny południowej Polski - regionalnych dyrekcji w Katowicach, Krośnie, Krakowie, ale też dyrekcji w Radomiu, na terenie której jest dużo lasów jodłowych. Kontrolowane będą też samochody poruszające się po drogach leśnych i w pobliżu lasów - zapowiada rzeczniczka.

Lasy w Polsce zajmują ok. 9,1 mln ha - 29 proc. powierzchni kraju. 83 proc. to lasy należące do państwa, z czego Lasy Państwowe gospodarują na 7,6 mln ha obszarów leśnych Polski. Lasy prywatne zajmują ponad 1,5 mln ha.

Komentarze (57)
Zaloguj się
 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 156 razy 136

  Leśnicy mają rację,obcinanie gałęzi młodych świerków czy jodeł doprowadza te drzewa do uschnięcia,najpierw drzewo zaczyna chorować,następnie zaczyna toczyć to drzewo robactwo i drzewo się broni ale powoli umiera,znam się na tym bo mam las iglasty,tu już mi nie chodzi o babcie co robią stroiki,ale o osoby które mają kwiaciarnie i robią z gałązek drzew iglastych wieńce i stroiki nagrobne,to już jest plaga,uważam że trzeba karać tych złodzeji.

 • szyderczy_szyderca

  Oceniono 128 razy 116

  "Przepraszam, czy towar pochodzi z legalnego źródła?" - zażartował klient
  "Oczywiście, że tak! Przyrzekam!" - odparł żartem sprzedawca

 • dziadekjam

  Oceniono 139 razy 85

  Nagonka na "złodziei gałązek" przy jednoczesnej "bezsilności" na nielegalną wycinkę na wielką skalę. Leśnicy idą śladem "wymiaru sprawiedliwości" - rowerzysta po piwie do pierdla, gangster "zawiasy" albo grzywna 200 zł...

 • kielisek1

  Oceniono 67 razy 57

  w powiecie Myslenickim /MALOPOLSKA/ drzwa iglaste a w szczegolnosci jodly ogolacane są calorocznie az do samego wierzcholka az przykro patrzec na te drzewa ..wygladajo jak czlowiek bez rąk ,zajmują sie tym stale ci sami znani lesnikom i policjii ludzie i ..nic nie moga poradzic ..AZ ŻAL DUPE SCISKA JKA SIE PATRZY NA TE JODLY ...

 • zezzem

  Oceniono 91 razy 45

  Te pare gałązek to nie problem lasów. Prawdziwy problem to nielegalna wycinka drzew, a tego leśnicy udają że nie widzą bo się boją. A tak złapią babcinkę z kilkoma marnymi gałązkami i statystyki wykrywalności bedą poprawione.

 • 1szansa

  Oceniono 39 razy 29

  Niestety bardziej skupiamy się na ozdobach grobów niż na pamięci o bliskich, którzy odeszli. Palący się znicz jest symbolem pamięci o zmarłych a reszta to "biznes".

 • zbycholj23

  Oceniono 50 razy 20

  To żadna akcja "stroisz". To akcja ":podatek". Leśnicy muszą sobie zrekompensować sprzedaż drzew "na lewo".

 • lblblblb

  Oceniono 33 razy 11

  Wszystkie służby mandatowe dostały zadania do wykonania. Leśnicy też muszą wykazać się odpowiednią skutecznością. Babcia z gałązką, bezbronna babcia z pietruszką, student z piwem, rowerzysta, to zawsze pierwszoplanowy cel dla wszelkiej maści ciężkozbojnych służb policyjno-fiskalnego państwa. Można ich określić wspólnym mianem "rekieterzy Rostovskiego".

 • antybiurokrata

  Oceniono 6 razy 6

  Co tam Amber Gold albo handlarze narkotyków opłacający sędziów i prokuratorów. Polska musi najpierw uporać sie z o wiele groźniejszym przestępcą:

  Babą która parę gałązek z lasu hrabiego autorytetu leśnego zabrała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje