"Skąd ma pani te gałęzie?". Leśnicy skontrolują stragany przed cmentarzami

27.10.2012 07:44
Stragan przed cmentarzem

Stragan przed cmentarzem (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta)

Lasy Państwowe apelują, żeby gałęzie drzew iglastych, wykorzystywane do przystrajania grobów, przygotowywania wieńców i ozdób nagrobnych na Wszystkich Świętych, kupować legalnie u leśników i pytać sprzedawców, czy towar pochodzi z legalnego źródła. Akcja nosi kryptonim "Stroisz".
Złodzieje gałęzi jodeł czy świerków w lasach doprowadzają do śmierci drzew. Umiejętnie pozyskany przez leśników stroisz nie zagraża lasom - przekonywała rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Straż Leśna kontroluje już tereny leśne i będzie łapać złodziei. W 2011 r. przeprowadzono w kraju ponad 3 tys. kontroli i nałożono 438 mandatów. Akcja "Stroisz" potrwa do 31 października. Za kradzież gałęzi i handel nimi oraz ozdobami nieznanego pochodzenia grozi mandat do 500 zł.

Gałęzie można kupić legalnie w nadleśnictwach - przypomina Malinowska. Są one pozyskiwane w ramach koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i są dla nich zupełnie bezpieczne. Patrole straży leśnej na bazarach, targowiskach i w kwiaciarniach będą sprawdzać, skąd pochodzą sprzedawane gałęzie. Leśnicy wydają kupującym stroisz dowód sprzedaży - tzw. asygnatę poświadczającą legalny zakup gałęzi. Sprzedający stroisz powinni posiadać taki dokument.

Kontrole w lasach obejmą przede wszystkim tereny południowej Polski - regionalnych dyrekcji w Katowicach, Krośnie, Krakowie, ale też dyrekcji w Radomiu, na terenie której jest dużo lasów jodłowych. Kontrolowane będą też samochody poruszające się po drogach leśnych i w pobliżu lasów - zapowiada rzeczniczka.

Lasy w Polsce zajmują ok. 9,1 mln ha - 29 proc. powierzchni kraju. 83 proc. to lasy należące do państwa, z czego Lasy Państwowe gospodarują na 7,6 mln ha obszarów leśnych Polski. Lasy prywatne zajmują ponad 1,5 mln ha.

Komentarze (57)
"Skąd ma pani te gałęzie?". Leśnicy skontrolują stragany przed cmentarzami
Zaloguj się
 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 156 razy 136

  Leśnicy mają rację,obcinanie gałęzi młodych świerków czy jodeł doprowadza te drzewa do uschnięcia,najpierw drzewo zaczyna chorować,następnie zaczyna toczyć to drzewo robactwo i drzewo się broni ale powoli umiera,znam się na tym bo mam las iglasty,tu już mi nie chodzi o babcie co robią stroiki,ale o osoby które mają kwiaciarnie i robią z gałązek drzew iglastych wieńce i stroiki nagrobne,to już jest plaga,uważam że trzeba karać tych złodzeji.

 • szyderczy_szyderca

  Oceniono 128 razy 116

  "Przepraszam, czy towar pochodzi z legalnego źródła?" - zażartował klient
  "Oczywiście, że tak! Przyrzekam!" - odparł żartem sprzedawca

 • dziadekjam

  Oceniono 139 razy 85

  Nagonka na "złodziei gałązek" przy jednoczesnej "bezsilności" na nielegalną wycinkę na wielką skalę. Leśnicy idą śladem "wymiaru sprawiedliwości" - rowerzysta po piwie do pierdla, gangster "zawiasy" albo grzywna 200 zł...

 • kielisek1

  Oceniono 67 razy 57

  w powiecie Myslenickim /MALOPOLSKA/ drzwa iglaste a w szczegolnosci jodly ogolacane są calorocznie az do samego wierzcholka az przykro patrzec na te drzewa ..wygladajo jak czlowiek bez rąk ,zajmują sie tym stale ci sami znani lesnikom i policjii ludzie i ..nic nie moga poradzic ..AZ ŻAL DUPE SCISKA JKA SIE PATRZY NA TE JODLY ...

 • zezzem

  Oceniono 91 razy 45

  Te pare gałązek to nie problem lasów. Prawdziwy problem to nielegalna wycinka drzew, a tego leśnicy udają że nie widzą bo się boją. A tak złapią babcinkę z kilkoma marnymi gałązkami i statystyki wykrywalności bedą poprawione.

 • 1szansa

  Oceniono 39 razy 29

  Niestety bardziej skupiamy się na ozdobach grobów niż na pamięci o bliskich, którzy odeszli. Palący się znicz jest symbolem pamięci o zmarłych a reszta to "biznes".

 • zbycholj23

  Oceniono 50 razy 20

  To żadna akcja "stroisz". To akcja ":podatek". Leśnicy muszą sobie zrekompensować sprzedaż drzew "na lewo".

 • lblblblb

  Oceniono 33 razy 11

  Wszystkie służby mandatowe dostały zadania do wykonania. Leśnicy też muszą wykazać się odpowiednią skutecznością. Babcia z gałązką, bezbronna babcia z pietruszką, student z piwem, rowerzysta, to zawsze pierwszoplanowy cel dla wszelkiej maści ciężkozbojnych służb policyjno-fiskalnego państwa. Można ich określić wspólnym mianem "rekieterzy Rostovskiego".

 • antybiurokrata

  Oceniono 6 razy 6

  Co tam Amber Gold albo handlarze narkotyków opłacający sędziów i prokuratorów. Polska musi najpierw uporać sie z o wiele groźniejszym przestępcą:

  Babą która parę gałązek z lasu hrabiego autorytetu leśnego zabrała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje