Berlusconi skazany na 4 lata więzienia, 3 lata już mu darowano

26.10.2012 16:28
Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r.

Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi został skazany przez sąd w Mediolanie na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe w telewizji Mediaset. Z tego wyroku darowano mu trzy lata. Otrzymał też zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez trzy lata.
Sprawa, w której zapadł wyrok, dotyczy początku lat 90. i zakupu przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji seriali oraz filmów. Transakcje te odbywały się przy udziale amerykańskiego pośrednika. Według aktu oskarżenia podczas załatwiania tych transakcji, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do oszustw. Oczyszczony z zarzutu oszustwa został natomiast prezes telewizji Mediaset, Fedele Confalonieri.

W wypowiedzi dla należącej do niego stacji Italia 1 Berlusconi oświadczył: - To wyrok polityczny, niesłychany i nie do przyjęcia. - Nie ulega wątpliwości, że to polityczne skazanie, tak, jak polityczne są liczne procesy, które mi wytoczono - dodał. Były premier powiedział, że był przekonany, iż zostanie uniewinniony. - Ja i moi adwokaci uważaliśmy, że wyrok skazujący w tym procesie jest niemożliwy - powiedział.

Sześć lat procesu

Sprawa trwała aż sześć lat, były premier wielokrotnie zasłaniał się obowiązkami związanymi z pełnionym stanowiskiem i nie przychodził do sądu. Starał się także o przeniesienie procesu do trybunału dla członków rządu. W akcie oskarżenia mowa była o oszustwie podatkowym na sumę 14 milionów euro. Prokurator żądał dla Berlusconiego kary trzech lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu karę dłuższą o cztery miesiące.

Uwagę obserwatorów zwraca zakaz pełnienia urzędów publicznych przez trzy lata, ponieważ w środę Silvio Berlusconi zadeklarował, że nie będzie kandydować w wiosennych wyborach do parlamentu ani ubiegać się o stanowisko premiera. Opinia publiczna, zaskoczona ta decyzją, wie teraz, dlaczego. Były premier Włoch będzie odwoływał się od wyroku.

Obrońca Berlusconiego wolał nie komentować sprawy. Według Angelino Alfano sekretarza partii Berlusconiego PDL, orzeczenie sądu w Mediolanie "jest kolejnym dowodem sądowego prześladowania Silvio Berlusconiego".

76-letni Berlusconi ma za sobą około 30 postępowań sądowych w różnych sprawach. Na ogół były one umarzane z powodu przedawnienia. Jeszcze jeden proces, również w Mediolanie, toczy się obecnie. Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy.

Od 1994 roku Silvio Berlusconi trzy razy kierował rządem. Został zmuszony do dymisji w rezultacie kryzysu rządowego 13 listopada 2011 roku. Ustąpił w momencie znacznego pogorszenia się sytuacji finansów kraju i rekordowo wysokiego zadłużenia publicznego.

Zobacz także
Komentarze (60)
Berlusconi skazany na 4 lata więzienia, 3 lata już mu darowano
Zaloguj się
 • wyzbyty

  Oceniono 91 razy 85

  A może tak dokładniej - został skazany czy będzie siedział. Bo to raczej nie jest jednoznaczne.

 • lech2011

  Oceniono 26 razy 24

  ciekawe czy się jakoś wywinie. Ucieknie z kraju ?

 • plasterkiewicz

  Oceniono 48 razy 24

  Może będzie siedział razem z Tymoszenko, szybciej zleci parę latek.

 • strojano

  Oceniono 38 razy 18

  Przyjdzie pora i na nasze rodzime draństwo. Pan Bóg nierychliwy, aleć sprawiedliwy...

 • wujeksknerus

  Oceniono 21 razy 17

  Szok pozytywny.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 35 razy 17

  A kiedy wyrok za zbrodnie wojenne w Libii?

 • cezaryk

  Oceniono 16 razy 4

  Za tydzień włoski sąd będzie przepraszał a rząd wyrazi ubolewanie i poda się 'do dyspozycji'.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje