Berlusconi skazany na 4 lata więzienia, 3 lata już mu darowano

26.10.2012 16:28
Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r.

Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi został skazany przez sąd w Mediolanie na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe w telewizji Mediaset. Z tego wyroku darowano mu trzy lata. Otrzymał też zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez trzy lata.
Sprawa, w której zapadł wyrok, dotyczy początku lat 90. i zakupu przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji seriali oraz filmów. Transakcje te odbywały się przy udziale amerykańskiego pośrednika. Według aktu oskarżenia podczas załatwiania tych transakcji, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do oszustw. Oczyszczony z zarzutu oszustwa został natomiast prezes telewizji Mediaset, Fedele Confalonieri.

W wypowiedzi dla należącej do niego stacji Italia 1 Berlusconi oświadczył: - To wyrok polityczny, niesłychany i nie do przyjęcia. - Nie ulega wątpliwości, że to polityczne skazanie, tak, jak polityczne są liczne procesy, które mi wytoczono - dodał. Były premier powiedział, że był przekonany, iż zostanie uniewinniony. - Ja i moi adwokaci uważaliśmy, że wyrok skazujący w tym procesie jest niemożliwy - powiedział.

Sześć lat procesu

Sprawa trwała aż sześć lat, były premier wielokrotnie zasłaniał się obowiązkami związanymi z pełnionym stanowiskiem i nie przychodził do sądu. Starał się także o przeniesienie procesu do trybunału dla członków rządu. W akcie oskarżenia mowa była o oszustwie podatkowym na sumę 14 milionów euro. Prokurator żądał dla Berlusconiego kary trzech lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu karę dłuższą o cztery miesiące.

Uwagę obserwatorów zwraca zakaz pełnienia urzędów publicznych przez trzy lata, ponieważ w środę Silvio Berlusconi zadeklarował, że nie będzie kandydować w wiosennych wyborach do parlamentu ani ubiegać się o stanowisko premiera. Opinia publiczna, zaskoczona ta decyzją, wie teraz, dlaczego. Były premier Włoch będzie odwoływał się od wyroku.

Obrońca Berlusconiego wolał nie komentować sprawy. Według Angelino Alfano sekretarza partii Berlusconiego PDL, orzeczenie sądu w Mediolanie "jest kolejnym dowodem sądowego prześladowania Silvio Berlusconiego".

76-letni Berlusconi ma za sobą około 30 postępowań sądowych w różnych sprawach. Na ogół były one umarzane z powodu przedawnienia. Jeszcze jeden proces, również w Mediolanie, toczy się obecnie. Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy.

Od 1994 roku Silvio Berlusconi trzy razy kierował rządem. Został zmuszony do dymisji w rezultacie kryzysu rządowego 13 listopada 2011 roku. Ustąpił w momencie znacznego pogorszenia się sytuacji finansów kraju i rekordowo wysokiego zadłużenia publicznego.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  ciekawe kiedy za dupę weźmie się przewalczy z KOR, S i Krk w III RP?

  Część z nich w nagrodę robi kariery w UE

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Moja wiara tak głęboko nie sięga, nie wierzę by trafił do więzienia.

 • personale

  0

  Stary Satyr!!!
  Jakiz on biedny i pokrzywdzony....
  Przeobrazajac sie z okretowego muzykanta w przywodce partii,a potem w premiera rzadu stal sie najbogatszym czlowiekiem we Wloszech.
  Pieniadze zdobyte w nieuczciwy sposob nie sluza dlugo!

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 2

  Żałosny starzec. Ale bogacz. A dla bogatych jest inne prawo niż dla biednych.

 • baca124

  Oceniono 1 raz 1

  To tylko we Włoszech!!!. W Polsce jest to niedopuszczalne aby POlityk był skazany za przekręty i oszustwa.

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 0

  Tuske przeprowadzi się do swojego przyjaciela, Putina.

 • culebre

  0

  "Znęcanie się", mój ty wybotoksowany kochasiu-malwersancie, to byłoby non-stop bunga-bunga prosto w kijem od szczotki prosto w twój bunghole w pierdlu...
  Ale Berlusconi tam nigdy nie trafi - odwołania, wiek, itd...

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawiedliwość premiera dopadła

 • minkat

  Oceniono 1 raz 1

  U mezczyzn wiek tez widac po szyi, jak widac na zalaczonym obrazku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje