Tusk: Sprawę kobiety z Opola wyjaśnimy w kilka godzin. Nie odpuścimy

26.10.2012 13:18
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W tej bulwersującej sprawie mogę powiedzieć jedno - wyjaśnimy ją w ciągu godzin, nie dni - zapowiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. Odnosił się w ten sposób do aresztowania w Opolu matki dwójki dzieci, którego przebieg budzi wątpliwości. Kontrolę w tej sprawie zapowiedziały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.
Opolscy policjanci pojawili się w mieszkaniu kobiety tuż przed godz. 22 i zabrali ją do aresztu, a dzieci - 2- i 6-letnie - odwieźli w piżamach do pogotowia opiekuńczego. Policja twierdzi, że działała zgodnie z prawem. Sąd - że przesadziła.

- Pani Joanna miała 2,3 tys. zł długu względem urzędu skarbowego - informowała "Nowa Trybuna Opolska". Kobieta samotnie wychowuje dwójkę dzieci, nie miała z czego spłacić. Sąd zmienił jej więc karę grzywny na 25 dni aresztu. Kobieta o tym nie wiedziała, bowiem pisma do niej nie dochodziły. Sąd twierdzi jednak, że to jej wina, bo powinna poinformować o zmianie miejsca zamieszkania.

- W tej bulwersującej sprawie mogę powiedzieć jedno: wyjaśnimy w ciągu godzin, a nie dni, każdy szczegół tej bulwersującej sprawy - powiedział premier. Według niego reakcja organów ścigania i sądu była nieadekwatna do czynu kobiety.

- Kontrolę w policji przeprowadza minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, a minister Jarosław Gowin w sądzie - zapowiedział premier. Dodał następnie: - Nie odpuścimy. Tego wyjaśnienia będzie domagała się całej Polska. Tego typu działania są niedopuszczalne, jeśli przynoszą takie skutki.

MS i MSW skontrolują sprawę zatrzymania kobiety z Opola

Dwa ministerstwa - spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości - zapowiedziały kontrolę w sprawie kobiety z Opola, której zatrzymanie spowodowało, że jej dzieci trafiły do pogotowia opiekuńczego. MSW zapowiada, że wstępne ustalenia mogą być znane w sobotę. - Jeżeli dobro dzieci było naruszone, to należy wyciągnąć konsekwencje i wnioski na przyszłość, żeby do takich sytuacji nie dochodziło powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

Cichocki i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zdecydowali, że MSW i Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi wspólną kontrolę w Opolu. Według rzeczniczki resortu Małgorzaty Woźniak ma ona dotyczyć działań policji i sądów.

Po południu Woźniak poinformowała, że wstępne wyniki kontroli mogą być znane w sobotę. - Chcielibyśmy, aby wstępne wyniki kontroli zostały przedstawione ministrowi jutro w ciągu dnia - dodała rzeczniczka MSW. - Zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy - podkreśliła.

Zobacz także
Skomentuj:
Tusk: Sprawę kobiety z Opola wyjaśnimy w kilka godzin. Nie odpuścimy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje