Irańczycy laureatami nagrody im. Sacharowa

26.10.2012 11:48
Informacja o tegorocznej Nagrodzie Sacharowa

Informacja o tegorocznej Nagrodzie Sacharowa (Fot. Europarl.europa.eu)

Irański reżyser Dżafar Panahi i irańska adwokatka Nasrin Sotudeh zostali laureatami tegorocznej nagrody europarlamentu im. Sacharowa. Wyboru dokonali szefowie grup politycznych. Nagroda zostanie wręczona w grudniu.
Sotudeh to przebywająca obecnie w więzieniu prawniczka i rzeczniczka praw człowieka. Ta współpracowniczka irańskiej noblistki Szirin Ebadi broniła m.in. młodych ludzi skazanych na karę śmierci oraz osoby oskarżone o wywołanie kilkumiesięcznych protestów, które wybuchły w Iranie w czerwcu 2009 r. w rezultacie kontestowanych wyborów prezydenckich.

Panahi jest reżyserem, scenarzystą i montażystą filmowym. Jego filmy często koncentrują się na problemie biedy, dzieci i kobiet. Za film "Krąg" o kobietach prześladowanych za to, że nie chcą dostosować się do reguł panujących w irańskim społeczeństwie, w 2000 roku Panahi otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Nagroda w wysokości 50 tys. euro zostanie wręczona 12 grudnia na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Europarlament przyznaje swą nagrodę im. Andrieja Sacharowa od 1988 roku osobom lub organizacjom, które przyczyniły się do walki o prawa człowieka i demokrację.

Faworyci europejskiej lewicy

Irańczycy od początku byli faworytami tegorocznej edycji nagrody im. Sacharowa. Zostali nominowani wspólnie aż przez trzy grupy polityczne w PE: socjaldemokratów, liberałów i Zielonych, a także grupę indywidualnych europosłów z prawej strony sceny politycznej, w tym Niemca Elmara Broka (CDU).

Irańczycy pokonali innych kandydatów - do nagrody nominowane były w tym roku także Rosjanki z zespołu punkrockowego Pussy Riot, skazane na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu, oraz białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, przebywający w kolonii karnej szef Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".

Laureaci zeszłych lar

Finalistów wybrali deputowani z komisji spraw zagranicznych i komisji ds. rozwoju PE. Wybierali spośród kandydatów nominowanych wcześniej albo przez grupy polityczne, albo przez grupę minimum 40 eurodeputowanych. Ostatecznego wyboru dokonała w piątek Konferencja Przewodniczących, czyli szefowie grup politycznych.

Nagrodę Sacharowa, nazwaną imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, w 2011 r. przyznano działaczom arabskiej wiosny. Wcześniej otrzymali ją m.in.: były prezydent RPA, legendarny przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Zobacz także
Komentarze (1)
Irańczycy laureatami nagrody im. Sacharowa
Zaloguj się
  • scythe_sharpening_stone

    0

    Nieładnie się bawisz, admin, nieładnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje