WikiLeaks publikuje dokumenty USA ws. obozów dla domniemanych terrorystów

25.10.2012 22:15
Założyciel WikiLeaks

Założyciel WikiLeaks (Fot. AP/Matt Dunham)

Demaskatorski portal WikiLeaks rozpoczął publikację ponad 100 - jak poinformował - dokumentów ministerstwa obrony USA dotyczących traktowania domniemanych terrorystów w obozach w Iraku i w Guantanamo na Kubie po zamachu z 11 września 2001 roku.
W wydanym komunikacie portal skrytykował przepisy, które według niego doprowadziły do nadużyć i bezkarności, a także wezwał działaczy na rzecz praw człowieka do korzystania z dokumentów, które mają być publikowane w ciągu najbliższego miesiąca. Dokumenty opublikowane w czwartek pochodzą z lat 2001-2004.

Wiele z tych dokumentów dotyczy technik przesłuchań zatrzymanych, które wskazują na bezpośrednie akty przemocy fizycznej. Jak oświadczono, "oficjalna polityka terroryzowania zatrzymanych w czasie przesłuchań, w połączeniu z polityką celowego niszczenia zapisów przesłuchań, doprowadziła do nadużyć i poczucia bezkarności".

Anatomia zezwierzęcenia

W oświadczeniu zacytowano założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a; według niego publikowane właśnie materiały dokumentują "anatomię zezwierzęcenia, czyli zatrzymań po 11 września; narodzin szarej strefy, w której nie obowiązuje prawo i w której ludzi można zatrzymywać bez śladu, kiedy jest to wygodne dla amerykańskiego departamentu obrony".

Zdaniem Assange'a dokumenty są również dowodem "nadużyć pierwszych dni wojny przeciwko niezidentyfikowanemu 'wrogowi' oraz dojrzewania i ewolucji tej polityki". Jak ocenił, wszystko to doprowadziło do "permanentnego stanu, w którym USA są nadal, dekadę później, traktowane w sposób wyjątkowy".

ONZ: USA naruszają międzynarodowe prawo

W styczniu wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay oświadczyła, że USA w dalszym ciągu naruszają międzynarodowe prawo przez arbitralne i bezterminowe przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm.

Assange, którego portal opublikował wcześniej tysiące amerykańskich depesz dyplomatycznych, od czerwca przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Chce uniknąć w ten sposób ekstradycji do Szwecji, w której ma odpowiadać za przestępstwa seksualne. Australijczyk sądzi, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie - jak się obawia - groziłaby mu kara śmierci z oskarżenia o zdradę i szpiegostwo.

Zobacz także
Komentarze (54)
WikiLeaks publikuje dokumenty USA ws. obozów dla domniemanych terrorystów
Zaloguj się
 • zaranin22

  Oceniono 70 razy 52

  A my jak państwo jeszcze jankesom wchodzimy w dupe. Dosyć ,że walczymy w nie swoich wojenkach to jeszcze NIC w zamian, np. wizy. Kraje, które nie włączają się w pomoc USA nie muszą mieć wiz etc.

 • jungleman

  Oceniono 68 razy 50

  Nie rozumiem: jak można zostać oskarżonym o zdradę, nie będąc obywatelem danego kraju?
  Takie rzeczy tylko w USA!

 • krys_76

  Oceniono 43 razy 29

  Kara śmierci na Białorusi to zbrodnia, kara śmierci w USA to przejaw rozwiniętej demokracji, humanitaryzmu i głębokiego szacunku dla praw człowieka. "Kali ukraść krowę..., Kalemu ukraść krowę..." Takie są właśnie standardy etyczne Sikorskiego i jego kumpli.

 • antydurniom

  Oceniono 22 razy 16

  uSSa to kraj nazistow , tortur, lamania praw ludzkich , mordecow , zboczencow i terrorystow !!!

  coz to za demokracja gdzie istnieja tylko dwie takie same partie o roznych nazwach, a program maja taki sam lub podobny !!!

  Coz to za wolnosc zgromadzen i slowa skoro tych co demontruja przeciwko tym co spowodowali kryzys finansowo-ekonomiczny paluje sie i wtraca do wiezien.

  coz to za demokracja gdzie 1% rzadzi 99% narodu ???

  uSSa to kraj wyzysku i niesprawiedliwosci , propagandy przemocy i zwyrodnienia !!!

  ale polski-cap tego nie pojmuje i dalej bez wazeliny uSSamanom do tylca wlazi !!! :(((

 • sal11

  Oceniono 36 razy 16

  Bohater naszych czasów.

  Tacy jak on są w stanie zatrzymać tę pędzącą nie wiadomo dokąd machinę korporacyjnego imperializmu.

  Jeden Obama nie daje rady, ma związane ręce. Może w drugiej kadencji będzie mu łatwiej, ale słonio-niedźwiedź nie śpi...

 • leonleonidas

  Oceniono 32 razy 16

  Radek powinien zaiteresowac sie usraelskimi obozami dla domniemanych terrorystów zamiast parac sie destabilizacja Bialorusi.

 • pali_kot_pali_kon_pali_slon

  Oceniono 16 razy 12

  Szkoda mi jego !!! za zdemaskowanie roznych zbrodni i oszustw nalezy mu sie nagroda Nobla !

  A przywodcow usa co maja zbrodnie na swoim sumieniu i gwalt na prawach ludzkich postawic przed trybunalem miedzynarodowym w Hadze !!!

 • doni72

  Oceniono 11 razy 9

  @miniklaps
  Tylko nie bierzesz pod uwage ze USA depta i niszczy suwerennosc innych krajow.Nie bierzesz pod uwage ze Bin Laden byl szkolony i finansowany przez CIA,o tym ze twoj kraj finansowal i szkolil rzezimieszkow w Afganistanie mowi ta kiszka ze Stalone "Rambo3"np.O tym ze kiedy Husein mordowal opozycje i innych ale byl w stanie wojny z Iranem byl sponsorowany i cholbiony przez Twoj kraj.Wietnam,Serbia tez napadli na Twoj kraj.Ile krajow USA zbombardowalo krajow w ciagu ostatnich lat nie bedac w stanie wojny i nie wypowiadajac wojny.Proponowalbym zebys o tym chociaz pomyslal.

 • blski

  Oceniono 15 razy 7

  Kilku z komentujacych znalazlo tu okazje zeby skrytykowac polityke Rosji i Putina. Nie wiem czy to dlatego, ze Guantanamo jest na Kubie a kraj ten byl wspomagany [rzez ZSRR, czy to dlatego, ze w czasach ZSRR byly na terenie tego mocarstwa obozy w ktorych wieziono bezprawnie.
  Najprawdopodobniej jest to wyraz niekontrolowanej nienawisci do Rosji i wszystkiego co ma z tym krajem jakikolwiek zwiazek. Sugerowalbym spojrzec na ten kraj jako na udreczony, znacznie dluzej jak i okrutniej, przez ten samterror ktory dreczyl nasz kraj z ta roznica. Gangsterzy ktorzy przechwycili rzady w ZSRR w olbrzymiej wiekszosci nie byli Rosjanami.
  To wlasnie ten strach przed Rosja powoduje, ze nasz rzad przyjal pozycje wasala w stosunkach z USA.
  Niewykluczone, ze USA tez strach stara sie podsycac. Przypuszczam, ze wizy bylyby zniesione w krotkim czasie gdyby klimat miedzy Polska a Rosja sie poprawil.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje