WikiLeaks publikuje dokumenty USA ws. obozów dla domniemanych terrorystów

25.10.2012 22:15
Założyciel WikiLeaks

Założyciel WikiLeaks (Fot. AP/Matt Dunham)

Demaskatorski portal WikiLeaks rozpoczął publikację ponad 100 - jak poinformował - dokumentów ministerstwa obrony USA dotyczących traktowania domniemanych terrorystów w obozach w Iraku i w Guantanamo na Kubie po zamachu z 11 września 2001 roku.
W wydanym komunikacie portal skrytykował przepisy, które według niego doprowadziły do nadużyć i bezkarności, a także wezwał działaczy na rzecz praw człowieka do korzystania z dokumentów, które mają być publikowane w ciągu najbliższego miesiąca. Dokumenty opublikowane w czwartek pochodzą z lat 2001-2004.

Wiele z tych dokumentów dotyczy technik przesłuchań zatrzymanych, które wskazują na bezpośrednie akty przemocy fizycznej. Jak oświadczono, "oficjalna polityka terroryzowania zatrzymanych w czasie przesłuchań, w połączeniu z polityką celowego niszczenia zapisów przesłuchań, doprowadziła do nadużyć i poczucia bezkarności".

Anatomia zezwierzęcenia

W oświadczeniu zacytowano założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a; według niego publikowane właśnie materiały dokumentują "anatomię zezwierzęcenia, czyli zatrzymań po 11 września; narodzin szarej strefy, w której nie obowiązuje prawo i w której ludzi można zatrzymywać bez śladu, kiedy jest to wygodne dla amerykańskiego departamentu obrony".

Zdaniem Assange'a dokumenty są również dowodem "nadużyć pierwszych dni wojny przeciwko niezidentyfikowanemu 'wrogowi' oraz dojrzewania i ewolucji tej polityki". Jak ocenił, wszystko to doprowadziło do "permanentnego stanu, w którym USA są nadal, dekadę później, traktowane w sposób wyjątkowy".

ONZ: USA naruszają międzynarodowe prawo

W styczniu wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay oświadczyła, że USA w dalszym ciągu naruszają międzynarodowe prawo przez arbitralne i bezterminowe przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm.

Assange, którego portal opublikował wcześniej tysiące amerykańskich depesz dyplomatycznych, od czerwca przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Chce uniknąć w ten sposób ekstradycji do Szwecji, w której ma odpowiadać za przestępstwa seksualne. Australijczyk sądzi, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie - jak się obawia - groziłaby mu kara śmierci z oskarżenia o zdradę i szpiegostwo.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • canabissativa

  Oceniono 3 razy 1

  jeba.ac stany!!! ja też ich zdradziłem- nie oglądam filmów hamerykanskich z Syfowoodu... i co zatrzymacie mnie za zdradę....

 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  Jesli dobrze pamietam, to Dachał zaczynał podobnie .

 • pali_kot_pali_kon_pali_slon

  Oceniono 16 razy 12

  Szkoda mi jego !!! za zdemaskowanie roznych zbrodni i oszustw nalezy mu sie nagroda Nobla !

  A przywodcow usa co maja zbrodnie na swoim sumieniu i gwalt na prawach ludzkich postawic przed trybunalem miedzynarodowym w Hadze !!!

 • antydurniom

  Oceniono 22 razy 16

  uSSa to kraj nazistow , tortur, lamania praw ludzkich , mordecow , zboczencow i terrorystow !!!

  coz to za demokracja gdzie istnieja tylko dwie takie same partie o roznych nazwach, a program maja taki sam lub podobny !!!

  Coz to za wolnosc zgromadzen i slowa skoro tych co demontruja przeciwko tym co spowodowali kryzys finansowo-ekonomiczny paluje sie i wtraca do wiezien.

  coz to za demokracja gdzie 1% rzadzi 99% narodu ???

  uSSa to kraj wyzysku i niesprawiedliwosci , propagandy przemocy i zwyrodnienia !!!

  ale polski-cap tego nie pojmuje i dalej bez wazeliny uSSamanom do tylca wlazi !!! :(((

 • gizmodo10

  Oceniono 12 razy -6

  Martwi się o terrorystów? Chyba bardziej powinien martwić się o ataki terrorystyczne i ich ofiary.

 • 1sizeer1

  Oceniono 8 razy -2

  Przecież trzymali tam islamistów a nie białych chrześcijan.

  Niektórzy wychodzą z błędnego założenia że wszyscy ludzie są równi.

 • doni72

  Oceniono 11 razy 9

  @miniklaps
  Tylko nie bierzesz pod uwage ze USA depta i niszczy suwerennosc innych krajow.Nie bierzesz pod uwage ze Bin Laden byl szkolony i finansowany przez CIA,o tym ze twoj kraj finansowal i szkolil rzezimieszkow w Afganistanie mowi ta kiszka ze Stalone "Rambo3"np.O tym ze kiedy Husein mordowal opozycje i innych ale byl w stanie wojny z Iranem byl sponsorowany i cholbiony przez Twoj kraj.Wietnam,Serbia tez napadli na Twoj kraj.Ile krajow USA zbombardowalo krajow w ciagu ostatnich lat nie bedac w stanie wojny i nie wypowiadajac wojny.Proponowalbym zebys o tym chociaz pomyslal.

 • pogostarek

  Oceniono 9 razy -7

  Prawdziwy muzułmanin wolny czuje się tylko wtedy gdy ma w dupie dynamit a dookoła spacerują niewierni.

 • mniklasp

  Oceniono 21 razy -13

  USA stosuja anatomie obrony wlasnych interesow i likwidowani czyli zabijania wszytkich ktorzy beda grozic suwerennosci tego kraju. Atak 9/11 byl podstawa do tych dzialan i ONZ nie jest wladza aby mowily co Ameryka ma robic lub nie w tym wzgledzie. Jestem amerykaninem i popieram polityke amerykanska wobec osobnikow podejrzanych o terroryzm .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje