Balcerowicz: "Premier Gliński" i "rząd techniczny"? To publiczne oszustwo

Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Gdzie są ci fachowcy z "technicznego rządu" PiS? - pytał w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. O zapowiadanym rządzie prof. Glińskiego mówi: - To jest rodzaj publicznego oszustwa. Szef FOR surowo ocenia też programy gospodarcze wszystkich partii. - Proponują rozwiązania "od czapy", niepoparte obliczeniami - ocenia.
Prof. Gliński na czele "rządu technicznego" popartego przez PiS? - To niepoważne deklaracje. Wiadomo z góry, że to nie może się powieść - mówił w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. - Musimy domagać się takich samych kryteriów od ludzi w polityce, jakich domagamy się w stosunkach prywatnych - dodał.

Program PiS? Katastrofa

Jak ocenia programy gospodarcze partii? - Eksperci FOR przeanalizowali programy głównych partii. Wniosek? Żaden z programów nie jest odpowiedzią na poważne spowalnianie polskiej gospodarki. Nie mówię o najbliższych latach, bo to jest nieuniknione. Chodzi o perspektywę kilkunastu lat. Jeśli nie podejmiemy kroków zaradczych, coraz mniej ludzi będzie pracowało ze względu na starzenie się ludności. Bardzo mało inwestujemy. A to, co było największą siłą naszej gospodarki, czyli wzrost ogólnej efektywności, zaczyna coraz mniej się poprawiać - ocenił Balcerowicz.

- Stosunkowo najmniej szkodliwych rozwiązań jest w programie PO, zwłaszcza w dziedzinie finansów publicznych. Bo propozycje głównej partii opozycyjnej skazywałyby nasze finanse publiczne na katastrofę - dodał. Pozytywne rozwiązania u PiS? - Większe zaangażowanie prywatnych agencji pośrednictwa pracy - mówił Balcerowicz.

- W programie SLD widać duże podobieństwa do rozwiązań proponowanych przez PiS, jest tam dużo szkodliwych pomysłów, choćby sprzeciw wobec wydłużenia wieku emerytalnego - stwierdził.

Wydłużenie urlopów? Nie pomoże

Co już zrobiono? - Najważniejszą reformą było zlikwidowanie przywilejów emerytalnych, opóźnienie wieku emerytalnego, co jest konieczne w obliczu starzenia się społeczeństwa.

Jednak powinno się zrobić to, co Niemcy - przyjąć, że wiek emerytalny będzie wydłużany w miarę wzrostu oczekiwanej długości życia. Wtedy mamy jedno rozwiązanie, nie potrzeba toczyć batalii politycznych - powiedział Balcerowicz.

Jak ocenia wydłużanie urlopu macierzyńskiego? - Wróciłem właśnie z kraju, który się z tego wycofał, z Litwy. Sa badania OECD, które pokazują, że wydłużenie urlopów nie powoduje, że będzie więcej dzieci, natomiast może to utrudnić sytuację kobiet na rynku pracy. Bo jeśli pracodawca dowiaduje się, że miałby się rozstać z pracownikiem płci żeńskiej na rok, poszuka kogoś innego - dodał.

Propozycje "od czapy"

Balcerowicz podkreśla także: politycy serwują nam kolejne pomysły, ale nie popierają ich żadnymi wyliczeniami. - Partie polityczne proponują rozwiązania "od czapy", bez obliczeń. Np. duet ministerialny - min. Kudrycka i min. Budzianowski - obiecali 1 mld zł na polskie metody wydobycia gazu łupkowego. A ja wzywam do przedstawienia analiz, o które oparli ten pomysł. Najmniejsza firma, zanim zaangażuje środki, oblicza, jaki będzie efekt. Za efekt nie można uznać, że coś będzie polskie - dodał.

Zobacz także
 • Prof. Piotr Gliński Gliński: Rząd nie ma prawdziwej polityki rozwojowej
 • Adam Hofman Gliński na premiera, Kaczyński na prezydenta. Hofman: Opozycja nie ma wyjścia, musi poprzeć
 • Prof. Janusz Czapiński Premier Gliński? "Szkoda mi go. Będzie z tego kupa śmiechu"
Komentarze (211)
Balcerowicz: "Premier Gliński" i "rząd techniczny"? To publiczne oszustwo
Zaloguj się
 • wmc-33

  Oceniono 490 razy 330

  Mało kto zgadza się z tym, co mówi Balcerowicz i to jeszcze mogę zrozumieć. Nie rozumiem za to zupełnie, czemu równie mało osób docenia byłego polityka, ale wciąż osobę publiczną, która konsekwentnie mówi to, co myśli, niezależnie od tego, czy to się spodoba, czy wprost przeciwnie. Pogarda dla Balcerowicza dowodzi, że jako społeczeństwo zasługujemy na takich polityków, jakich mamy.

 • ziomal101

  Oceniono 369 razy 237

  Pan Profesor Balcerowicz ma rację. Tylko ślepy wariat może uwierzyć w te polityczne obietnice.
  Paradoksalnie (kiedyś wszyscy się śmiali) Nowina Konopka miała rację mówiąc , że to "przypadkowe społeczeństwo", bo głosuje , jak bydło na tego , kto więcej obiecuje.

 • kazmierz111

  Oceniono 205 razy 157

  przez wiele wiele lat matematyka nie była obowiązkowa dlatego tyle tumanów na tym blogu

 • baddrake

  Oceniono 198 razy 108

  A PISuary to niech nadal uprawiają somleńską religię, bądź też zajmują się straszeniem narodu Ruskim, Tuskiem i Komoruskiem. To o wiele mniej groźne od wsadzania PISsmańskich łap w rządzenie, gospodarkę i ekonomię państwa.

 • ramram135

  Oceniono 104 razy 64

  Ciekawostki z PiS-u, to min. premier i rząd techniczny itp.itd. Schizofrenia objawia się takimi dzialaniami wlaśnie......

 • mederes

  Oceniono 50 razy 28

  "Program PIS to katastrofa " - w tym przypadku na pewno się nie myli prof L.Balcerowicz

 • vertigo13

  Oceniono 55 razy 25

  hmm, niemcy zawsze zaciskali
  pasa, ciagle go zaciskaja, dlatego
  sa w EU tam wlasnie gdzie sa...

  zaciskali go rowniez wtedy gdy
  marshall plan ich odbudowywal...

  rozancowi zawsze chcieli by
  im placono extra za klepanie
  zdrowasiek za boga i ojczyzne,

  zwalniano z podatkow za palenie
  swieczek i marsze z pochodniami,
  ze nie wspomne wspanialych
  spiewow a cappella

  roznice miedzy D i PL
  widac golym okiem

  tak trzymac polaki,
  ten palant w swiebodzinie
  jest ciagle za maly, do roboty!

  :-))))

 • opium.1

  Oceniono 41 razy 17

  Leszek Balcerowicz ma zupełną rację, przecież od lat są znane działania i taktyka Kaczyńskiego i jego jedynie SŁUSZNEJ PARTII !

 • zygmund

  Oceniono 27 razy 11

  Uwielbiam te komentarze gawiedzi. Pobrzmiewaja echa autorytetów: Grobelnego, Kaczyńskiego, Leppera...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje