Balcerowicz: "Premier Gliński" i "rząd techniczny"? To publiczne oszustwo

25.10.2012 21:03
Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Gdzie są ci fachowcy z "technicznego rządu" PiS? - pytał w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. O zapowiadanym rządzie prof. Glińskiego mówi: - To jest rodzaj publicznego oszustwa. Szef FOR surowo ocenia też programy gospodarcze wszystkich partii. - Proponują rozwiązania "od czapy", niepoparte obliczeniami - ocenia.
Prof. Gliński na czele "rządu technicznego" popartego przez PiS? - To niepoważne deklaracje. Wiadomo z góry, że to nie może się powieść - mówił w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. - Musimy domagać się takich samych kryteriów od ludzi w polityce, jakich domagamy się w stosunkach prywatnych - dodał.

Program PiS? Katastrofa

Jak ocenia programy gospodarcze partii? - Eksperci FOR przeanalizowali programy głównych partii. Wniosek? Żaden z programów nie jest odpowiedzią na poważne spowalnianie polskiej gospodarki. Nie mówię o najbliższych latach, bo to jest nieuniknione. Chodzi o perspektywę kilkunastu lat. Jeśli nie podejmiemy kroków zaradczych, coraz mniej ludzi będzie pracowało ze względu na starzenie się ludności. Bardzo mało inwestujemy. A to, co było największą siłą naszej gospodarki, czyli wzrost ogólnej efektywności, zaczyna coraz mniej się poprawiać - ocenił Balcerowicz.

- Stosunkowo najmniej szkodliwych rozwiązań jest w programie PO, zwłaszcza w dziedzinie finansów publicznych. Bo propozycje głównej partii opozycyjnej skazywałyby nasze finanse publiczne na katastrofę - dodał. Pozytywne rozwiązania u PiS? - Większe zaangażowanie prywatnych agencji pośrednictwa pracy - mówił Balcerowicz.

- W programie SLD widać duże podobieństwa do rozwiązań proponowanych przez PiS, jest tam dużo szkodliwych pomysłów, choćby sprzeciw wobec wydłużenia wieku emerytalnego - stwierdził.

Wydłużenie urlopów? Nie pomoże

Co już zrobiono? - Najważniejszą reformą było zlikwidowanie przywilejów emerytalnych, opóźnienie wieku emerytalnego, co jest konieczne w obliczu starzenia się społeczeństwa.

Jednak powinno się zrobić to, co Niemcy - przyjąć, że wiek emerytalny będzie wydłużany w miarę wzrostu oczekiwanej długości życia. Wtedy mamy jedno rozwiązanie, nie potrzeba toczyć batalii politycznych - powiedział Balcerowicz.

Jak ocenia wydłużanie urlopu macierzyńskiego? - Wróciłem właśnie z kraju, który się z tego wycofał, z Litwy. Sa badania OECD, które pokazują, że wydłużenie urlopów nie powoduje, że będzie więcej dzieci, natomiast może to utrudnić sytuację kobiet na rynku pracy. Bo jeśli pracodawca dowiaduje się, że miałby się rozstać z pracownikiem płci żeńskiej na rok, poszuka kogoś innego - dodał.

Propozycje "od czapy"

Balcerowicz podkreśla także: politycy serwują nam kolejne pomysły, ale nie popierają ich żadnymi wyliczeniami. - Partie polityczne proponują rozwiązania "od czapy", bez obliczeń. Np. duet ministerialny - min. Kudrycka i min. Budzianowski - obiecali 1 mld zł na polskie metody wydobycia gazu łupkowego. A ja wzywam do przedstawienia analiz, o które oparli ten pomysł. Najmniejsza firma, zanim zaangażuje środki, oblicza, jaki będzie efekt. Za efekt nie można uznać, że coś będzie polskie - dodał.

Zobacz także
Komentarze (211)
Zaloguj się
 • patrol18782

  0

  Nasatepny slynny ekonomista ktory twierdzi ze narod powinien tyrac za jednego dolara na godzine a wtedy nie bylo by bezrobocia

 • filmik2000

  0

  Po co zaraz takie wielkie słowa. Taki mały szwindelek ;)
  www.youtube.com/watch?v=Mtj_ytkvirA&feature=plcp

 • askeladen

  Oceniono 2 razy 0

  Ta chodzaca niekompetencja jeszcze zawraca ludziom glowe?

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Gdzie mój komentarz ?

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Zastanawiam się kto i jak wypromował p. Balcerowicza porównując go do przedwojennego
  Kwiatkowskiego. I cóż takiego zrobił były premier ? To prawda , zdławił maxi inflację. Ale dodanie
  do złotówki czterech zer było bardzo łatwe przy poparciu partii rządzącej. Taki manewr mógłby
  zrobić nawet uczeń technikum ekonomicznego. Poza tym to posunięcie /jak pokazuje / życie jest
  nietrwałe , ponieważ inflacja przyspiesza i w niedługim czasie znowu zacznie się zabawa z zerami.

 • dublet

  Oceniono 4 razy 0

  fordysta
  Ty kompletny głąbie? Jak Polska miała staczać się na dno po 1989 roku, skoro wtedy dno odpadło i pukaliśmy od dołu? Nie produkowaliśmy wtedy prawie nic, w sklepach były pustki a Polacy zajmowali się prawie wyłącznie polowaniem na ochłapy w sklepach! Mogę ci urządzić powrót do tamtych czasów, będizesz u mnie tyrał za 20 UD/m-c i dostawał kartki na wszystko, chociaż nie upolujesz wszystkiego! Zapomnij o kolorowych sklepach, w któych jest wszystko, o zachodnim samochodzie (będziesz odkładał na książeczkę i losował Ładę, może wylosujesz, a może nie), o kompie itd., bo nie będzie cię na to stać, jak wtedy 95% POlaków!

 • fordysta

  Oceniono 8 razy 0

  TY przeklęty MILIONIE, który trzeba UKRAŚĆ !
  To z twojej winy od 1989 roku Polska stacza sie na dno ! To przez ciebie i twoich Buzko-Bielecko-Kwasniewsko-Tuskowych kolesi Polacy sa eksmitowani na buk, poddawani eutanazji, głodowi i chorobom !
  Zamilknij ty, który KAZAŁEŚ KRAŚĆ i SAM KRADŁEŚ !

 • yarrrr

  Oceniono 9 razy 1

  Balcerowicz jest sumieniem polskiej gospodarki. Generalnie: we wszystkim ma rację, lecz wprowadzenie jego wszystkich postulatów byłoby niemożliwe, ze względu na społeczeństwo frustratów. Jak człowiek im mówi: jest ciężko, tylko wyrzeczenia i ciężka praca prowadzą do rozwoju - ci się buntują. Chcieliby za darmo i od razu, jak najłatwiej. To z grubsza cały problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje