W. Brytania: Rządowy ekspert do internautów: Podawajcie nieprawdziwe dane

25.10.2012 17:39

Fot. Agnieszka Sadowska / AG

Eksperci od dawna przestrzegają internautów przed bezkrytycznym udostępnianiem w sieci danych osobowych, informacji o charakterze prywatnym itp. Obecnie w W. Brytanii rządowy ekspert ds. bezpieczeństwa doradził wręcz internautom, żeby podawali nieprawdziwe dane.
Jak informuje BBC, ekspert Andy Smith uważa, że prawdziwych, szczegółowych informacji o sobie powinno się udzielać tylko godnym zaufania stronom internetowym, takim jak rządowe. Ekspert ostrzega, że nazwiska i adresy umieszczane na portalach społecznościowych mogą być wykorzystywane przeciwko nam przez przestępców.

Smith doradza internautom, żeby w trosce o własne bezpieczeństwo podawali na stronach internetowych nieprawdziwe informacje o sobie. Jego zdaniem jest to "bardzo rozsądne" w przypadku portali społecznościowych.

- Przekazując w internecie informacje o sobie, nie podawajcie prawdziwego nazwiska ani prawdziwej daty urodzenia - doradza Smith i ostrzega, że nasze prawdziwe dane mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Wyjątek ekspert czyni dla stron rządowych, podając jako przykład składanie przez internet deklaracji podatkowych, a także dla "profesjonalnych organizacji", co do których można mieć pewność, że potrafią zadbać o ochronę danych. Smith zwraca uwagę, że oszuści pozyskują mnóstwo informacji "z Google'a, portali społecznościowych, stopek e-maili" itp.

Nie wszyscy akceptują jednak takie podejście. Laburzystowska deputowana Helen Goodman, minister kultury w opozycyjnym gabinecie cieni, uznała rady Smitha za "absolutnie oburzające". Jej zdaniem to właśnie anonimowość sprzyja takim patologiom jak prześladowania w sieci czy wykorzystywanie seksualne dzieci.

- Jestem doprawdy wstrząśnięta tym, że funkcjonariusz publiczny mógł powiedzieć coś takiego - oświadczyła Goodman.

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "Jak informuje BBC, ekspert Andy Smith uważa, że prawdziwych, szczegółowych informacji o sobie powinno się udzielać tylko godnym zaufania stronom internetowym, takim jak rządowe."

  "Rzadowe" i jednoczesnie "godne zaufania" - kabaret na calego :)

 • snurfik

  Oceniono 4 razy 4

  Robię tak od dawna, trzeba być pacanem by pisać na facebooku pod własnym imieniem i nazwiskiem.
  Prywatność przede wszystkim

 • m33h0w

  Oceniono 5 razy 3

  Powiedział to, co każdy rozsądny człowiek korzystający z internetu wiedział od dawna.

 • aja_88

  Oceniono 1 raz 1

  ma rację

 • pali_kot_pali_kon_pali_slon

  Oceniono 3 razy -1

  glupich i naiwnych nie sieja tylko sami sie rodza :))))))

 • nikodem_73

  Oceniono 1 raz 1

  To nieprawdopodobne - pani Goodman najwyraźniej urodziła się przedwczoraj a już jest ministrem kultury w gabinecie cieni... :>

 • sigizm

  Oceniono 11 razy 11

  bardzo mądry funkcjonariusz, rzadko zdarza się taki

 • tekameka

  Oceniono 14 razy 14

  Mała porada: Jeżeli już macie konto z prawdziwymi danymi i chcecie je skasować, najpierw wpiszcie dane fikcyjne w miejsce prawdziwych. Odczekajcie z pół roku, a potem mozna skasować konto.
  Samo skasowanie konta z prawdziwymi danymi nic nie da, ponieważ i tak pozostaje w bazie danych i dane są dostępne dla administratora

 • herrporcupine

  Oceniono 17 razy 15

  Pff, od dawna tak robię. Żadnego konta mailowego nie mam założonego na swoje prawdziwe imię i nazwisko, o innych danych nie wspominając.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje