"Dziewczyny dzielą się na głupie i bardzo głupie" głosi szkolna czytanka

25.10.2012 17:21

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

"Wymagać od dziewczyny, żeby była ładna i mądra, to naprawdę okrutna przesada" - takie zdanie czytały dzieci w jednym z podręczników do języka polskiego - donosi portal tvp.info. Do minister ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz zgłosili się oburzeni rodzice. Wydawnictwo przyznaje, że fragment może budzić wątpliwości.
Fragmenty znalazły się w podręczniku "Daję słowo" wydawnictwa Nowa Era, wykorzystywanym w czwartej klasie szkoły podstawowej. O sprawie napisał portal tvp.info.

Fragment pochodzi z "Dynastii Miziołków" Joanny Olech, tekstu napisanego w formie humorystycznego pamiętnika. To opis wyboru szkolnej miss widziany oczami małego chłopca: "Nawet dziecko wie, że dziewczyny w naszej szkole dzielą się na głupie i bardzo głupie. Wymagać od dziewczyny, żeby była ładna i mądra - to naprawdę okrutna przesada. (...) Wszystkie samiczki (poczynając od zerówki) zrobiły się nerwowe, poprawiają kucyki i mizdrzą się".

Do minister ds. równego traktowania zgłosili się rodzice dzieci korzystających z podręcznika. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz napisała w tej sprawie do MEN.

Pretekst do dyskusji?

Wydawnictwo przyznaje, że fragment wyrwany z kontekstu może budzić wątpliwości. W wyjaśnieniach dla Ministerstwa Edukacji Narodowej zwraca uwagę, że pod tekstem znajduje się polecenie do rozważenia "Jaki stosunek do opisywanego wydarzenia ma narrator?", które ma być punktem wyjścia do rozważania zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. Minister Kozłowska-Rajewicz uznaje to tłumaczenie, w rozmowie z TOK FM podkreśla jednak, że nie ma w tym poleceniu jednoznacznej oceny wyrażonej przez wydawcę.- To tylko polecenie dla nauczyciela i można z tym zrobić wszystko - zauważa. - Pytanie, czy tego rodzaju fragmenty w ogóle powinny się pojawiać.

Szkoła niekompetencji. Gdzie dzieci uczą cynizmem i strachem [BLOG]

Jej zdaniem ze względu m.in. na wulgarny język, szczególnie określenie dziewczynek jako "samiczki", taki fragment nie powinien znaleźć się w podręczniku.

W następnym wydaniu bez feralnego fragmentu

Dlaczego MEN dopuścił podręcznik z takimi treściami do użycia? - MEN nie weryfikuje ocen recenzentów, którzy figurują na liście ministerialnej, są afiliowani przy różnych instytucjach naukowych. Jeśli wszystkie opinie są pozytywne, ministerstwo taki podręcznik zatwierdza. Nie dyskutują, uznają po prostu, że recenzenci są niezależnymi ekspertami - tłumaczy Kozłowska-Rajewicz.

Wydawnictwo przyznało, że fragment jest niefortunny i w następnych wydaniach się nie pojawi.

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • entres

  0

  Pod spodem mnóstwo głosów broniących umieszczenia tego seksistowskiego fragmentu w podręczniku (czytaj - mówią swoim dzieciom, że takie rzeczy są ok).
  Przedtem rodzice broniący dzieci zlizujących śmietankę z kolan księdza napisali list pochwalny w jego obronie (czytaj - mówią swoim dzieciom, że takie zachowanie jest ok).
  Pan poseł nazywa w Sejmie głośno kobiety "macicami", bez żadnej reakcji.
  Mijani na na ulicy młodzi chłopcy głośno mówią o swoich koleżankach "mięso" i "suki".

  Czemu to wydawnictwo przyznało się do błędu? Przecież jak sobie dzieci przeczytają taki pamiętnik, to świat wreszcie im się zamknie w zgodną całość.

 • wiernyuczennaczelnego

  Oceniono 2 razy 0

  zastanawiam się czy to ograniczenie umysłowe redaktorów Gazety Wyborczej czy jej czytelników powoduje, ze GW wypisuje takie bezdenne idiotyzmy.
  Im więcej takich debilizmow tym więcej ludzi ma dosyć lewackiej poprawności politycznej i Gazety Wyborczej. Niech wiec publikują.

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 4 razy 4

  Ktoś zapomniał jeszcze o puszczalskich ......

 • rychu_taxi_drajwer

  Oceniono 2 razy -2

  Generalnie wszystko co nie wykracza poza zdrowie, ładne wyglądanie i dzieci to dziewczynki/kobiety się w tym gubią. Stąd opinia że są głupie.

 • 40_plus

  Oceniono 2 razy -2

  Zbulwersowani rodzice, ciekawe jak te córki robili - po omacku? czy z pomocą listonosza?
  Zakłamywanie rzeczywistości, ciemnogród i dewocja.
  A ja chcę takich metod edukacji.
  To może zagłosujmy zanim zaczniemy skreślać teksty.
  Paranoja: kato-rodzic ważniejszy od eksperta.

 • mirrandel

  Oceniono 6 razy 2

  Naprawdę? Naprawdę ktokolwiek oburzył się "Dynastią Miziołków"? Czy dzieci (i nauczyciele) już tak bardzo zgłupieli, że nie potrafią odróżnić humoru od dyskryminacji? Przecież ta ksiażeczka to nie manifest światopoglądowy tylko "pamiętnik" 10-letniego chłopca! Jak ma pisać o dziewczynkach -"są to równorzędne intelektem istoty rodaju żeńskiego zasługujące na równe traktowanie, dostęp do edukacji i równe płace"? To byłaby niezła komedia... Cała sprawa jest jeszcze głupsza niż te nieszczęsne dziewczynki...

  Dzieciom trzeba czasem pokazać co to znaczy dystans do siebie i poczucie humoru. Inaczej dostaniemy zgraję poprawnych politycznie mazgajów podajacych do sądu za najmniejsze "urażenie uczuć" wszelakich.

 • ma7da

  Oceniono 2 razy 0

  Świat oszalał, coraz więcej bajek bez przemocy. Paranoja. W dzieciństwie czytałam Braci Grimm i Andersena, na psychopatę nie wyrosłam. Jak czytam teraz bajkę o rybaku i złotej rybce gdzie rybak żeni się z rybką a żonie zostawia majątek to mnie skręca. Opanujcie się nie twórzmy pokolenia oszołomów.

 • y0rg

  0

  i czy to jest kłamstwo, uroda z mądrością nie chodzi w parze a jeśli sie tak zdarzy........... no to jest bardzo niebezpiecznie, drżyjcie panoeie

 • gosc_tk

  Oceniono 4 razy 4

  "Dynastia Miziołków" - zarąbista rzecz. Swego czasu po kawałku bodajże w "Świecie Młodych" (wtedy to czytałem), a potem książka. Znajoma bibliotekarka szkolna mówiła, że dzieci w podstawówce uwielbiały tę książkę. Jak teraz, nie wiem. Oburzeni to albo już urodzili się smutasami, albo jeszcze coś gorszego im się przydarzyło w górną część ciała. Ech, chyba czas odwiedzić jakiś antykwariat i kupić, póki smutna "ministra" równego traktowania nie wpadnie na pomysł z paleniem książek na stosach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje