"Dziewczyny dzielą się na głupie i bardzo głupie" głosi szkolna czytanka

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

"Wymagać od dziewczyny, żeby była ładna i mądra, to naprawdę okrutna przesada" - takie zdanie czytały dzieci w jednym z podręczników do języka polskiego - donosi portal tvp.info. Do minister ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz zgłosili się oburzeni rodzice. Wydawnictwo przyznaje, że fragment może budzić wątpliwości.
Fragmenty znalazły się w podręczniku "Daję słowo" wydawnictwa Nowa Era, wykorzystywanym w czwartej klasie szkoły podstawowej. O sprawie napisał portal tvp.info.

Fragment pochodzi z "Dynastii Miziołków" Joanny Olech, tekstu napisanego w formie humorystycznego pamiętnika. To opis wyboru szkolnej miss widziany oczami małego chłopca: "Nawet dziecko wie, że dziewczyny w naszej szkole dzielą się na głupie i bardzo głupie. Wymagać od dziewczyny, żeby była ładna i mądra - to naprawdę okrutna przesada. (...) Wszystkie samiczki (poczynając od zerówki) zrobiły się nerwowe, poprawiają kucyki i mizdrzą się".

Do minister ds. równego traktowania zgłosili się rodzice dzieci korzystających z podręcznika. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz napisała w tej sprawie do MEN.

Pretekst do dyskusji?

Wydawnictwo przyznaje, że fragment wyrwany z kontekstu może budzić wątpliwości. W wyjaśnieniach dla Ministerstwa Edukacji Narodowej zwraca uwagę, że pod tekstem znajduje się polecenie do rozważenia "Jaki stosunek do opisywanego wydarzenia ma narrator?", które ma być punktem wyjścia do rozważania zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. Minister Kozłowska-Rajewicz uznaje to tłumaczenie, w rozmowie z TOK FM podkreśla jednak, że nie ma w tym poleceniu jednoznacznej oceny wyrażonej przez wydawcę.- To tylko polecenie dla nauczyciela i można z tym zrobić wszystko - zauważa. - Pytanie, czy tego rodzaju fragmenty w ogóle powinny się pojawiać.

Szkoła niekompetencji. Gdzie dzieci uczą cynizmem i strachem [BLOG]

Jej zdaniem ze względu m.in. na wulgarny język, szczególnie określenie dziewczynek jako "samiczki", taki fragment nie powinien znaleźć się w podręczniku.

W następnym wydaniu bez feralnego fragmentu

Dlaczego MEN dopuścił podręcznik z takimi treściami do użycia? - MEN nie weryfikuje ocen recenzentów, którzy figurują na liście ministerialnej, są afiliowani przy różnych instytucjach naukowych. Jeśli wszystkie opinie są pozytywne, ministerstwo taki podręcznik zatwierdza. Nie dyskutują, uznają po prostu, że recenzenci są niezależnymi ekspertami - tłumaczy Kozłowska-Rajewicz.

Wydawnictwo przyznało, że fragment jest niefortunny i w następnych wydaniach się nie pojawi.

Zobacz także
 • Minister Sportu Joanna Mucha Dr Pietrzyk-Zieniewicz o "antymuszym" festiwalu: Gdyby ministra miała wąsy i łysinę...
 • "To etyki może uczyć tylko twardy ateista?" - spór w TOK FM o nauczanie religii
Komentarze (171)
"Dziewczyny dzielą się na głupie i bardzo głupie" głosi szkolna czytanka
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 408 razy 332

  Adam w raju pyta się Boga:
  - dlaczego stworzyłeś Ewę piękną i głupią ?
  Bóg odpowiada:
  - piękna jest dlatego żebyś ją kochał, a głupia żeby ciebie kochała.

 • plenik

  Oceniono 358 razy 220

  Ocena tekstu wyrwanego z kontekstu traci sens i świadczy o głupocie oceniającego. Przykład na szybko:
  Opinia "Wolno strzelać do ludzi" - jest co najmniej kontrowersyjna, ale już "Wolno strzelać do ludzi. Jeśli czynimy to w obronie swojego życia lub życia naszych bliskich" pewnie takiego sprzeciwu nie wzbudzi co?

  Ja rozumiem potrzebę poprawności politycznej ale dla 10-11 letniego chłopca 99% dziewczynek jest głupia albo bardzo głupia. Interesują się 'głupotami' (moda, makijaż) zamiast rzeczami naprawdę interesującymi ("samochody, piłka nożna czy boks"), nie da się z nimi sensownie pogadać (ani nazwisk zawodników nie znają ani zasad), nawet pograć z większością nie można bo w piłkę nie potrafią a z gier to nic tylko nudne simsy, żadnej strzelanki. No i co? Głupie? Głupie! ;-)
  Dla niekumatych - ta książka przedstawia punkt widzenia 10-11 latka. Trzeba być durniem aby oceniać ją z perspektywy dorosłego.

 • hary221i

  Oceniono 227 razy 135

  aha. czyli nawet kontekst już się nie liczy. niedługo zakazane będzie uczenie o Hitlerze.

 • lilu7

  Oceniono 98 razy 74

  Pani minister doszła do wniosku, że nauczyciel może sobie nie dać rady z odpowiednim wyjaśnieniem zagadnienia, brawo!

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 146 razy 66

  No i?
  W ministerstwie rozległ się groźny odgłos zamykanych pudernic?

 • vatican_commandos

  Oceniono 112 razy 42

  Premier Gliński
  znajdzie w mig
  rozwiązanie tego
  żenującego
  problemu.
  Jutro
  konferencja.

 • sensei_live

  Oceniono 110 razy 24

  Po co w ogóle jakieś dyskusje na ten temat. W końcu co racja to racja !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje