PiS: apel do prezydenta o ułaskawienie kibiców

25.10.2012 16:37
Kibic, który wbiegł na zalaną murawę Stadionu Narodowego, ucieka przed stewardami

Kibic, który wbiegł na zalaną murawę Stadionu Narodowego, ucieka przed stewardami (Fot. Markus Schreiber AP)

Posłowie PiS zwrócili się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o ułaskawienie kibiców, którzy wbiegli na murawę Stadionu Narodowego w dniu, kiedy miał się odbyć mecz Polska - Anglia. Kibice zostali niesprawiedliwie skazani - uważają politycy PiS.
Posłowie PiS Dawid Jackiewicz i Przemysław Wipler w piśmie do prezydenta zwracają uwagę, że przestępstwem nie jest czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.

"Tak właśnie było w przypadku kibiców, którzy wobec braku widowiska sportowego, na które przyjechali, postanowili przynajmniej zbadać jakość słynnej na całym świecie murawy Stadionu Narodowego" - argumentują posłowie. W ich ocenie decyzja sądu, orzekająca o winie skazanych, a jednocześnie odstępująca od kary, sprawia, "że w świetle prawa są oni 'karani', a jednocześnie zostali pozbawieni prawa do uczestnictwa w meczach piłkarskich, co jest rażącą niesprawiedliwością".

Biegali po murawie ścigani

Dwóch kibiców, gdy oczekiwano na wyjaśnienie, czy odbędzie się mecz eliminacyjny piłkarskich mistrzostw świata Polska - Anglia, wtargnęło na murawę; jeden próbował to zrobić. Dwaj mężczyźni, którym udało się przedostać na płytę boiska, biegali po niej ścigani przez służby porządkowe, a pod koniec rzucili się na pokrytą kałużami murawę. Ich zachowanie wzbudziło wielki aplauz kibiców.

Sąd Rejonowy Warszawa-Praga Południe orzekł dwuletnie zakazy stadionowe dla 41-letniego Adama D. i 40-letniego Mariusza W. Postępowania karne wobec nich warunkowo umorzono na rok. Uzasadniając swoje decyzje w obu przypadkach, sąd zwrócił uwagę na nieznaczną szkodliwość społeczną czynów. 41-letni Adam D. będzie musiał zapłacić 110 zł tytułem kosztów sądowych, a 40-letni Mariusz W. - 170 zł.

Prezydent i ułaskawienie?

Według posłów PiS, gdyby brakowało podstaw formalnych do ułaskawienia przed prawomocnym zakończeniem postępowania, prezydent powinien niezwłocznie zadeklarować działania na rzecz wydania aktu łaski.

- List jeszcze nie dotarł do kancelarii. Do tej pory pan prezydent przy decyzjach o ułaskawieniach stosował jednolitą praktykę. Polegała ona na pozytywnej opinii sądu i prokuratury w kwestii ułaskawienia. Sprawa jest bardzo świeża. Trudno mówić o ułaskawieniu w wypadku, gdy jeszcze toczy się postępowanie - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • omniasol

  0

  Czysty populizm.
  Zadziwiajace ze nie pisali takiego listu do Lecha, jak scigali tego bedomnego co go obrazil.

 • marek-1951

  0

  Jak zwykle, konia kują a kaczka łapę podstawia.

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 3 razy 1

  PISS to nawet belzebuba Rydzyka gotow w reke pocalowac,
  aby tylko zaistniec w mediach.

  Chyba jezus ich opetal.

 • maskarade

  Oceniono 6 razy -2

  Nie ma mowy o łasce! skandal! To jawna naigrawanie się z partii i rudego wodza. Jak oni tak mogli biegać bezczelnie... co czuła w tym momencie ministra Much? Ktoś się zastanowił?

 • aqqwa

  Oceniono 8 razy 6

  Czy PIS ma tych ludzi za debili? Jak zechcą to sami zwrócą się we własnej sprawie do prezydenta.

  Nawiasem mówiąc, czy PiS bije dziś własny rekord Guinessa w ilości wypowiadanych populistycznych idiotyzmach na dzień, czy co?
  Wcześniej Brudziński wstrzymał Glińskiego od rządzenia Polską bo ten już rwał się do galopu, żeby usiąść w ławach sejmowych jako premier. Teraz wyścigi w obronie kibiców, zresztą przegrany bo już dawno Kwiatkowski z PO powiedział, że sąd dał ciała.

 • lesi_o.n

  Oceniono 3 razy 3

  Płot jest wszystkich winnych zamknąć i kazać pielęgnować trawę może i biskup pijak zacznie podkład naturalny zwozić jako pokutę

 • kamillwawa

  Oceniono 6 razy 4

  Ułaskawić, dać jedynki na listach pis a później to już tylko do Tańca z Gwiazdami.

 • klarneta8

  Oceniono 8 razy 8

  W PIS sa prawnicy z bozej laski. Nie wiedza, ze to sam skazany musi wystapic o prawo laski. To jest KACZYZACJA PRAWA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje