PiS: apel do prezydenta o ułaskawienie kibiców

25.10.2012 16:37
Kibic, który wbiegł na zalaną murawę Stadionu Narodowego, ucieka przed stewardami

Kibic, który wbiegł na zalaną murawę Stadionu Narodowego, ucieka przed stewardami (Fot. Markus Schreiber AP)

Posłowie PiS zwrócili się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o ułaskawienie kibiców, którzy wbiegli na murawę Stadionu Narodowego w dniu, kiedy miał się odbyć mecz Polska - Anglia. Kibice zostali niesprawiedliwie skazani - uważają politycy PiS.
Posłowie PiS Dawid Jackiewicz i Przemysław Wipler w piśmie do prezydenta zwracają uwagę, że przestępstwem nie jest czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.

"Tak właśnie było w przypadku kibiców, którzy wobec braku widowiska sportowego, na które przyjechali, postanowili przynajmniej zbadać jakość słynnej na całym świecie murawy Stadionu Narodowego" - argumentują posłowie. W ich ocenie decyzja sądu, orzekająca o winie skazanych, a jednocześnie odstępująca od kary, sprawia, "że w świetle prawa są oni 'karani', a jednocześnie zostali pozbawieni prawa do uczestnictwa w meczach piłkarskich, co jest rażącą niesprawiedliwością".

Biegali po murawie ścigani

Dwóch kibiców, gdy oczekiwano na wyjaśnienie, czy odbędzie się mecz eliminacyjny piłkarskich mistrzostw świata Polska - Anglia, wtargnęło na murawę; jeden próbował to zrobić. Dwaj mężczyźni, którym udało się przedostać na płytę boiska, biegali po niej ścigani przez służby porządkowe, a pod koniec rzucili się na pokrytą kałużami murawę. Ich zachowanie wzbudziło wielki aplauz kibiców.

Sąd Rejonowy Warszawa-Praga Południe orzekł dwuletnie zakazy stadionowe dla 41-letniego Adama D. i 40-letniego Mariusza W. Postępowania karne wobec nich warunkowo umorzono na rok. Uzasadniając swoje decyzje w obu przypadkach, sąd zwrócił uwagę na nieznaczną szkodliwość społeczną czynów. 41-letni Adam D. będzie musiał zapłacić 110 zł tytułem kosztów sądowych, a 40-letni Mariusz W. - 170 zł.

Prezydent i ułaskawienie?

Według posłów PiS, gdyby brakowało podstaw formalnych do ułaskawienia przed prawomocnym zakończeniem postępowania, prezydent powinien niezwłocznie zadeklarować działania na rzecz wydania aktu łaski.

- List jeszcze nie dotarł do kancelarii. Do tej pory pan prezydent przy decyzjach o ułaskawieniach stosował jednolitą praktykę. Polegała ona na pozytywnej opinii sądu i prokuratury w kwestii ułaskawienia. Sprawa jest bardzo świeża. Trudno mówić o ułaskawieniu w wypadku, gdy jeszcze toczy się postępowanie - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Zobacz także
Komentarze (98)
PiS: apel do prezydenta o ułaskawienie kibiców
Zaloguj się
 • zalpeel

  Oceniono 145 razy 125

  OK, ale tylko wtedy, kiedy PiS zmieni nazwę na BiN - Bezprawie i Niesprawiedliwość. Jest prawo, są zasady i należy się do nich stosować. A nie wycierać sobie mordy słowami "prawo" i "sprawiedliwość", a potem mieć je w dupie.

 • modrzewina

  Oceniono 150 razy 122

  Przecież to prezio Kaczyński włada krajem, wyznacza premierów {Gliński}, niech ułaskawi !

 • vatican_commandos

  Oceniono 119 razy 107

  Ułaskawić. Dać im rentę.
  I po BMW.
  A co im żałować.

 • cozano

  Oceniono 94 razy 84

  Zwykly populizm.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 83 razy 77

  a co ze staruchem ? kumplem romaszewskiego i kępy ? tez ułaskawić ?

 • fakiba

  Oceniono 79 razy 59

  Z czego ma ułaskawiać z zakazu wchodzenia na mecze pisowscy obrońcy się znależli

 • korada-1928

  Oceniono 70 razy 58

  Jak ulaskawiac to i tych kiboli co to w Katowicach zniszczyli urzadzenia na peronie PKP. Jezeli takich Pis ma w swojej opiece, to pozal sie Boze nad Polska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje