Kompromitacja PO w europarlamencie? Tusk domaga się wyjasnień

25.10.2012 14:36
Jacek Protasiewicz (PO)

Jacek Protasiewicz (PO) (Fot. Jacek Lagowski / Agencja Gazeta)

Czy połowa europosłów PO "skompromitowała się" w europarlamencie? Tak twierdzi RMF FM. Radio odkryło, że 11 europosłów Platformy musiało zmieniać zdanie w ważnym głosowaniu sprzeciwiającym się cięciom w nowym budżecie UE. Wyjaśnień domaga się Donald Tusk. - To nie była żadna kompromitacja, czy wpadka. Podjęliśmy walkę o zmianę dwóch niekorzystnych dla Polski zapisów - broni się szef delegacji Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz.
- Posłowie Platformy Obywatelskiej nie wiedzieli, jakie stanowisko zająć w najważniejszej dla Polski sprawie, która waży się w Brukseli - twierdzi RMF FM. Według brukselskiej korespondentki radia w ważnym głosowaniu nad rezolucją w sprawie budżetu na lata 2014-2020 połowa europosłów PO najpierw wstrzymała się od głosu, a dopiero po kilku godzinach zgłosiła korektę i zagłosowała na "tak". - Tuż przed rokowaniami w sprawie budżetu pokazuje, że eurodeputowani PO nie potrafią zająć jednolitego stanowiska w tej istotnej kwestii -mówi anonimowy rozmówca RMF.

Do Protasiewicza dzwoni Tusk

Po tej informacji doszło do interwencji premiera. - Premier zadzwonił i oczekiwał wyjaśnień - przyznał w rozmowie z Gazeta.pl Jacek Protasiewicz. Prezydium klubu PO-PSL szybko wydało oświadczenie. Europoseł twierdzi, że do żadnej wpadki nie doszło, a część posłów PO-PSL wstrzymała się od głosu, bo odrzucono ich poprawki "mające na celu poprawę stanowiska PE, zgodnie z polskimi interesami".

Dwie poprawki PO-PSL

Chodzi o dwie poprawki: jedną w sprawie funduszy strukturalnych i drugą, która proponowała zdanie w rezolucji: "Parlament Europejski popiera ideę wyrównania płatności bezpośrednich dla rolników między państwami członkowskimi". Te poprawki zostały jednak odrzucone i dlatego część posłów wstrzymała się w ostatecznym głosowaniu. - Część się wstrzymała, część uznała, że ważniejsze jest stanowisko finalne - tłumaczy Protasiewicz.

Europosłowie zmieniają zdanie

Jednak jeszcze tego samego dnia europosłowie, którzy wstrzymali się od głosu, zmienili zdanie i zgłosili korektę głosowania (to praktyka stosowana w Parlamencie Europejskim). - Uznaliśmy, że głosowanie wstrzymujące się może być błędnie interpretowane - przyznali. Czy szef delegacji PO "przekombinował"? - Zdarzają się błędy - przyznał Protasiewicz. Podkreśla jednak, że głosowanie było "sygnałem, że zamierzamy konsekwentnie zabiegać o korzystne zmiany dotyczące wieloletniego budżetu UE".

We wtorek PE przyjął swe stanowisko na negocjacje budżetu UE na lata 2014-2020, w którym opowiedział się przeciwko cięciom jakich domagają się kraje płatnicy netto. Rezolucja będzie stanowiskiem Parlamentu Europejskiego na listopadowy szczyt UE.

Zobacz także
Komentarze (187)
Zaloguj się
 • adiafora.pl

  0

  ++;;;/;;,,- Co z ta Polską ?, a może co z nami „frajerami”?!

  Największe grzechy ludzi u steru władzy oraz armii pasożytniczych „nietykalnych”.

  Zacznijmy od materii sprawiedliwości społecznej, która tak naprawdę to nie istnieje w Polsce. Silne grupy zawodowe, organizacje powiązane z władzą wykonawczą, ustawodawczą i sadowniczą traktują Polskę jak „krowę dojną”. Są jak nienasycone pasożyty które żerując na „państwie” rozwijają się w zawrotnym tępię powodując stopniowy proces „obumierania dawcy”. W RP mamy do czynienia z przekładaniem interesu pewnych wpływowych środowisk nad dobro całego społeczeństwa. Tworzony jest cały system rożnej formy przywilejów, dla wybranych środowisk. Te grupy zawodowe, czy środowiska ze świata wielkiej finansjery i biznesu są jak pijawki „nienażarte” wysysające krew z „organizmu”.

  Nasuwa się pytanie, gdzie w tym kraju do cholery zapodziała się zwykła przyzwoitość i sprawiedliwość?

  Efekt jest taki, że na tą cześć społeczeństwa, która jest traktowana jak „dawca krwi” dla grup pasożytniczych , nakłada się coraz większe „obciążenia” ( m.in. wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat). Jednocześnie pojawiają się, pozorne i bijące kunktatorstwem, działania rządu na rzecz ograniczenia przywilejów (wydłużono czas pracy służb mundurowych od 1 stycznia 2013, ale tylko nowo zatrudnionym, nie likwidując proceder pompowania pensji przed odejściem aby uzyskać jak największa emeryturę). Cd. na adiafora.pl

 • fordysta

  Oceniono 5 razy 3

  PO-matolskie NIEUDACZNICTWO. Wyszkolone tylko w oszustwach i złodziejstwie.

 • 40_plus

  Oceniono 1 raz 1

  Ależ tu PiS-dzielskiego jadu do rana

 • jtp2

  Oceniono 5 razy 3

  Żadna nowina

  w Polsce Platforma też się skompromitowała

 • jwasz1952

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Piasecki z RMFFM i Panie Durczok z TVN,to forum jest przykładem waszej "edukacji".
  "Ląduj dziadu,we mgle,po trupach do celu"-prawda was wyzwoli.
  11-go listopada i tak was oplują.

 • von_seydlitz

  Oceniono 3 razy 3

  Pewnie, że nie wiedzą, jako marionetki muszą dostać instrukcje z odpowiednio wysokiego szczebla....

  Tak to darmozjady rozumu nie mają, bo po co im.....

  ..

 • wojtekd38

  Oceniono 4 razy -2

  Protasiewicz to jeden z madrzejszych poslow. Rozsadny i wywazony Zna dobrze angielski i wie co mowi Nie ufam poslom PIS u ktorzy nie znaja jezyka a opowiadaja glupoty co im slina przyniesie na ozor.

 • gadzeta.pl

  Oceniono 4 razy 2

  W centrum zabytkowego miasta przy fontannie siedzi bezdomny przy jego butach kartka ;Tusk ty ch.......,
  w kapeluszu bezdomnego ....gruba kasan

 • gadzeta.pl

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Muchnik jak leci ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje