Kompromitacja PO w europarlamencie? Tusk domaga się wyjasnień

Jacek Protasiewicz (PO)

Jacek Protasiewicz (PO) (Fot. Jacek Lagowski / Agencja Gazeta)

Czy połowa europosłów PO "skompromitowała się" w europarlamencie? Tak twierdzi RMF FM. Radio odkryło, że 11 europosłów Platformy musiało zmieniać zdanie w ważnym głosowaniu sprzeciwiającym się cięciom w nowym budżecie UE. Wyjaśnień domaga się Donald Tusk. - To nie była żadna kompromitacja, czy wpadka. Podjęliśmy walkę o zmianę dwóch niekorzystnych dla Polski zapisów - broni się szef delegacji Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz.
- Posłowie Platformy Obywatelskiej nie wiedzieli, jakie stanowisko zająć w najważniejszej dla Polski sprawie, która waży się w Brukseli - twierdzi RMF FM. Według brukselskiej korespondentki radia w ważnym głosowaniu nad rezolucją w sprawie budżetu na lata 2014-2020 połowa europosłów PO najpierw wstrzymała się od głosu, a dopiero po kilku godzinach zgłosiła korektę i zagłosowała na "tak". - Tuż przed rokowaniami w sprawie budżetu pokazuje, że eurodeputowani PO nie potrafią zająć jednolitego stanowiska w tej istotnej kwestii -mówi anonimowy rozmówca RMF.

Do Protasiewicza dzwoni Tusk

Po tej informacji doszło do interwencji premiera. - Premier zadzwonił i oczekiwał wyjaśnień - przyznał w rozmowie z Gazeta.pl Jacek Protasiewicz. Prezydium klubu PO-PSL szybko wydało oświadczenie. Europoseł twierdzi, że do żadnej wpadki nie doszło, a część posłów PO-PSL wstrzymała się od głosu, bo odrzucono ich poprawki "mające na celu poprawę stanowiska PE, zgodnie z polskimi interesami".

Dwie poprawki PO-PSL

Chodzi o dwie poprawki: jedną w sprawie funduszy strukturalnych i drugą, która proponowała zdanie w rezolucji: "Parlament Europejski popiera ideę wyrównania płatności bezpośrednich dla rolników między państwami członkowskimi". Te poprawki zostały jednak odrzucone i dlatego część posłów wstrzymała się w ostatecznym głosowaniu. - Część się wstrzymała, część uznała, że ważniejsze jest stanowisko finalne - tłumaczy Protasiewicz.

Europosłowie zmieniają zdanie

Jednak jeszcze tego samego dnia europosłowie, którzy wstrzymali się od głosu, zmienili zdanie i zgłosili korektę głosowania (to praktyka stosowana w Parlamencie Europejskim). - Uznaliśmy, że głosowanie wstrzymujące się może być błędnie interpretowane - przyznali. Czy szef delegacji PO "przekombinował"? - Zdarzają się błędy - przyznał Protasiewicz. Podkreśla jednak, że głosowanie było "sygnałem, że zamierzamy konsekwentnie zabiegać o korzystne zmiany dotyczące wieloletniego budżetu UE".

We wtorek PE przyjął swe stanowisko na negocjacje budżetu UE na lata 2014-2020, w którym opowiedział się przeciwko cięciom jakich domagają się kraje płatnicy netto. Rezolucja będzie stanowiskiem Parlamentu Europejskiego na listopadowy szczyt UE.

Zobacz także
 • Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska Głosowali przeciw woli premiera, nie poniosą kary. "Uświadamiamy ich"
 • Prof. Radosław Markowski, politolog Markowski: Na samym Tusku Platforma nie pojedzie. I wyborcy odpłyną
Komentarze (187)
Kompromitacja PO w europarlamencie? Tusk domaga się wyjasnień
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 294 razy 188

  Nie pierwsza i nie ostatnia. Ale tak to jest jak się na przedstawicieli narodu wybiera sie ludzi którzy bez sms z centrali nie wiedza jakie maja zdanie a to co im jedynie czasem wychodzi ( jak ich tv nie nagra ) to nacięcie Europarlamentu na dwieście parę euro.

 • martica

  Oceniono 403 razy 155

  PO to jest w ogole jedna wielka chodzaca kompromitacja! czego sie nie tkna, to sie rozsypuje. Powiini rozwazyc oddanie wladzy komukolwiek bo juz niedlugo nikt polskiego Titanica nie uratuje, nawet kapitan Schetyno

 • socjolog12

  Oceniono 280 razy 154

  PO normalnie rozłazi się w rękach, jak stare gacie. Można to było ukrywać przez jakiś czas, picować, kłamać, ale w końcu prawda zaczyna wychodzić na jaw....Przykre.... A takie były oczekiwania społeczne, że będą reformy, okręgi jednomandatowe, zmniejszenie deficytu, zatrudnienia w administracji publicznej, nie będzie nepotyzmu....No i co? ACTA, afera hazardowa, Amber Gold....Wstyd, niech oddadzą władzę!!! Każdy będzie lepszy od nich. Już nigdy nie dam się im oszukać. Tuska na prezydenta....Pułtuska :)

 • ccc-bbb

  Oceniono 257 razy 131

  Dzień bez kompromitacji PO, dniem straconym ..... Graś zamiata posadzkę pod Zabierzowem, Tusk harata w gałę, więc chłopaki w PE nie wiedzą jak głosować .... Kabaret!

  Czy padły już kluczowe słowa Tuska "bendem wyciągał konsekwencje!".

 • bgdvfters99

  Oceniono 226 razy 112

  wiem wiem wiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  nie bylo codziennych przekazow dnia przez sms i dlatego tak wyszlo...
  przeciez europoslowie sa wierni maksymie: BY ZYLO SIE LEPIEJ

 • vidi12

  Oceniono 186 razy 100

  Eoroposłowie PO bez sms-a z centrali nie wiedzieliby jak spuścić wodę w brukselskim kiblu...

 • m33h0w

  Oceniono 183 razy 85

  Wesoły cyrk z tuskomatołami trwa! Nie ma dnia bez mniejszej lub większej kompromitacji.

 • vidi12

  Oceniono 151 razy 79

  A wygląda na to, że Platforma antyObywatelska przejmie również PZPN... No, słowem - fachowcy do wszystkiego...

 • wojtekkowalczyk3

  Oceniono 29 razy 21

  może my się za bardzo przejmujemy polityką, może już czas wyciągnąć wnioski i robić swoje. Moje wnioski: Tusk to nieudacznik i prymityw, nie mam co liczyć na emeryturę, utrzymanie dzieci w tym kraju staje się niemożliwe ci co kradli kradną dalej ci co pracują uczciwie to pracują albo na czarno albo na umowę zlecenie tefałen i wybiórcza jak kłamały tak kłamią na stadionie za 2 mld zł z kieszeni podatnika nie da się grać w piłkę paliwo nierelatywnie drogie do zarobków konsumentów przejazdy kolejowe są drogie i na dodatek grożą śmiercią w katastrofie w wojsku burdel w służbie zdrowia burdel w edukacji burdel w nauce i szkolnictwie wyższym burdel i wo gule jeden wielki burdel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje