"DGP": Kolejna wpadka Muchy. Resort sportu winny kryzysu w branży żeglarskiej

25.10.2012 09:48
Minister sportu Joanna Mucha

Minister sportu Joanna Mucha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. W październiku przestało obowiązywać rozporządzenie ministra sportu, regulujące kwestie uprawnień żeglarskich i motorowodnych. Dopóki nie ma nowej regulacji, szkoły żeglarskie nie mogą prowadzić kursów i szkoleń. Branża jest o krok od kryzysu. "Minister Mucha nie radzi sobie z obowiązkami" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Dwa lata temu Sejm uchwalił nową ustawę o sporcie, która znowelizowała też ustawę o żegludze śródlądowej. Przewidywała ona wprowadzenie nowego rozporządzenia ministra sportu, regulującego kwestie uprawnień żeglarskich i motorowodnych. Termin obowiązywania starego rozporządzenia minął w połowie października.

Brak prawa blokuje całą branżę szkoleń żeglarskich

A nowego dokumentu jak nie było, tak nie ma - pisze "DGP" i podkreśla, że dla branży żeglarskiej, która zwłaszcza po sezonie żyje przede wszystkim ze szkoleń, to fatalna sytuacja. "Gazeta" cytuje Stefana Heinricha z Polskiego Związku Żeglarskiego, który zaznacza, że firmy żeglarskie, w sezonie organizujące rejsy czy obozy, po wakacjach żyją głównie ze szkoleń.

Obecnie - pisze "DGP" - wszystkie szkolenia i kursy stanęły. A mowa tu o kilkuset szkołach i tysiącach ludzi pracujących jako instruktorzy.

Resort sportu: To wina żeglarzy, za długo dyskutowali

Resort sportu tłumaczy, że nowe rozporządzenie długi czas dyskutowane było "w konsultacjach społecznych", "bo środowisko było podzielone i nie mogło dojść do konsensusu w poszczególnych sytuacjach". Jak wynika z informacji "DGP", w resorcie sportu brak jednak zrozumienia dla specyfiki branży.

"Nieoficjalnie w resorcie można usłyszeć, że zmartwienia nie ma, bo... mamy martwy sezon" - pisze gazeta. I cytuje właściciela jednej ze szkół żeglarskich, który tłumaczy, że nikt przecież nie zapisze się na szkolenie, skoro nie wiadomo, jakie będzie musiał zdawać egzaminy i na jaki stopień żeglarski.

Zobacz także
Komentarze (189)
Zaloguj się
 • darkseid

  0

  co Wy się czepiacie kobiety! najpierw pokażcie mi branżę w której nie ma kryzysu albo taką, w której kryzys powstrzymał jakikolwiek polski polityk. starsze panie zalegają na korytarzach szpitali, policja napie*dala i się cieszy, prokuratura rozkłada ręce a po kraju ciśnie fala komorniczych nadużyć. co mnie k*rwa obchodzi kurs żeglarski? to jest WYKSZTAŁCONA I KULTURALNA KOBIETA, która ma do dyspozycji buractwo z każdej strony poczynając od własnych kolegów z partii i podwładnych a na dziennikarzach kończąc.
  MEDIA puściły MOTŁOCH na pierwsze strony i mamy k*rwa burdel ! Pani minister cierpliwie i kulturalnie tłumaczy merytorycznie wszystkie swoje decyzje - tylko jak widać nie ma komu tłumaczyć , skoro nawet czołowa polska publicystka( pani Janina Paradowska) jej "doradza": mów "spie*dalaj" jak ta baba z PiS'u. Pieknie k*rwa!

  (słuchałem radiowych wypowiedzi pani minister Muchy i uważam, że jest to bardzo mądra i kompetentna osoba, której standardy wypowiedzi są całkowicie niekompatybilne z poziomem kultury politycznej lansowanym przez media - tak, bo Wy to k*rwa lansujecie po prostu od rana do wieczora i macie tego efekty w sejmie)

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz -1

  Wielki Donald jest jak król Polski , potrzebuje dobrych błaznów ,dlatego trzyma u siebie te towarzycho i nie rozgoni

 • lipcowy7kpt

  Oceniono 1 raz 1

  Ich projekt rozporządzenia jest przepisaniem poprzedniego projektu ministra Lipca. Czyli sami w tym ministerstwie nic nie zrobili. A dlaczego nie chcą po prostu dać żeglarzom wolności? To jest - podobno - wolny kraj i jak ktoś chce się utopić, to niech się topi. Na podobnej zasadzie trzeba wprowadzić prawo jazdy na rower, gdyż rowerzystów w ostatnich latach zginęło w wypadkach nieporównywalnie więcej niż żeglarzy. Można jeszcze wprowadzić patenty na zbieranie grzybów (z tych samych powodów), na jazdę na nartach a nawet na poruszanie się pieszo po ulicy. Może nie będzie bezpieczniej, ale za to ktoś na tym nieźle zarobi (vide PZŻ bądź inny polski związek grzybiarzy lub piechurów).

 • apas13

  Oceniono 1 raz -1

  Nie krytykować ministry!!! Ministra jest kobietą i jej krtykowanie jest objawem seksizmu (przepraszam, seksizmy). Ministra sie nie zna, nie ogarnia i nie panuje, ale przecież ćwiczyła karate i się stara, wiec wara od ministry!

 • gordon26

  Oceniono 1 raz 1

  to już jest nudne . napiszcie choć raz choć o jej jednym sukcesie

 • craul

  Oceniono 1 raz 1

  1 MILIOIN 300 tysięcy.... złotych premii przyznała pani minister Mucha panu Marcinowi Herrerze prezesowi spółki PL.2012.
  Tyle samo jego zastępcy. 1,3 miliona premii szarpnął pan Andrzej Bogucki z naszych wspólnych pieniędzy. Z naszych podatków. Zarząd PL.2012 pani minister mucha obdarowała kwotą 3 milionów złotych ! ! ! ! ! Jak POwiedziała za 2 tygodnie ciężkiej pracy na Euro. STRASZNE. A Rudy straszy kryzysem i do zaciskania pasa nawołuje. Dla mnie jedno wielkie s................ Ale kradną. Ale se przyznają premie- jeden drugiemu na wyścigi- za......... nic.
  Niech żyje minister Mucha. Niech żyją Pruszków i Wołomin.

 • wb40

  Oceniono 1 raz 1

  Rozporządzenie regulowało kwestie uprawnień a nie szkoleń. Nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia kursów i szkoleń na których chętni uczą się żeglarstwa. Dobrowolnie.

 • klingel

  0

  za to ze "sportowiec" oszcza sobie nogawke tez odpowiada MS?
  Ludzie, przestancie P....LIC!!!

 • lehoo

  0

  Wystarczy ogłosić nowe rozporządzenie o treści identycznej jak stare i takim samym okresie ważności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje