"DGP": Kolejna wpadka Muchy. Resort sportu winny kryzysu w branży żeglarskiej

Minister sportu Joanna Mucha

Minister sportu Joanna Mucha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. W październiku przestało obowiązywać rozporządzenie ministra sportu, regulujące kwestie uprawnień żeglarskich i motorowodnych. Dopóki nie ma nowej regulacji, szkoły żeglarskie nie mogą prowadzić kursów i szkoleń. Branża jest o krok od kryzysu. "Minister Mucha nie radzi sobie z obowiązkami" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Dwa lata temu Sejm uchwalił nową ustawę o sporcie, która znowelizowała też ustawę o żegludze śródlądowej. Przewidywała ona wprowadzenie nowego rozporządzenia ministra sportu, regulującego kwestie uprawnień żeglarskich i motorowodnych. Termin obowiązywania starego rozporządzenia minął w połowie października.

Brak prawa blokuje całą branżę szkoleń żeglarskich

A nowego dokumentu jak nie było, tak nie ma - pisze "DGP" i podkreśla, że dla branży żeglarskiej, która zwłaszcza po sezonie żyje przede wszystkim ze szkoleń, to fatalna sytuacja. "Gazeta" cytuje Stefana Heinricha z Polskiego Związku Żeglarskiego, który zaznacza, że firmy żeglarskie, w sezonie organizujące rejsy czy obozy, po wakacjach żyją głównie ze szkoleń.

Obecnie - pisze "DGP" - wszystkie szkolenia i kursy stanęły. A mowa tu o kilkuset szkołach i tysiącach ludzi pracujących jako instruktorzy.

Resort sportu: To wina żeglarzy, za długo dyskutowali

Resort sportu tłumaczy, że nowe rozporządzenie długi czas dyskutowane było "w konsultacjach społecznych", "bo środowisko było podzielone i nie mogło dojść do konsensusu w poszczególnych sytuacjach". Jak wynika z informacji "DGP", w resorcie sportu brak jednak zrozumienia dla specyfiki branży.

"Nieoficjalnie w resorcie można usłyszeć, że zmartwienia nie ma, bo... mamy martwy sezon" - pisze gazeta. I cytuje właściciela jednej ze szkół żeglarskich, który tłumaczy, że nikt przecież nie zapisze się na szkolenie, skoro nie wiadomo, jakie będzie musiał zdawać egzaminy i na jaki stopień żeglarski.

Zobacz także
 • Minister sportu Joanna Mucha Mucha coraz bardziej irytuje premiera. "Wyleci po zmianach w PZPN"
 • Minister Sportu Joanna Mucha Dr Pietrzyk-Zieniewicz o "antymuszym" festiwalu: Gdyby ministra miała wąsy i łysinę...
 • Andrzej Stankiewicz Mucha zostaje. Stankiewicz: Znam ministrów, którzy powinni odejść wcześniej
Komentarze (189)
"DGP": Kolejna wpadka Muchy. Resort sportu winny kryzysu w branży żeglarskiej
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 218 razy 146

  ""DGP": Kolejna wpadka Muchy. Resort sportu winny kryzysu w branży żeglarskiej"

  Normalnie na swiecie jak gdzies jest burdel, to jest jakis alfons czy inna burdelmama, ktory za to odpowiada. I jak jest za przeproszeniem burdel w burdelu, to taki ktos leci na zbity pysk.

  Ale w polskim rzadzie ktos za cos mialby odpowiadac i mialby za burdel poleciec?!? Niedoczekanie....

 • kawabis

  Oceniono 154 razy 100

  Bo pani minister myśli, że do pływania potrzeba tylko karty pływackiej, a tak w ogóle to, o co chodzi przecież do 7m żaglówka nie wymaga kwitów, ministra nie musi wiedzieć, że są większe, dla niej to tylko kwestia skali, o egzaminy też nie ma co się martwić będą w zimie na Narodowym dach się zamknie wody napuści i sezon na żagle cały rok, z wiatrem też spoko bo wentylację się włączy na full, sprawdzian już był przed meczem z Anglią, to działa.

 • badziewiak66

  Oceniono 127 razy 71

  Już wiem , Mucha zostanie Premierem po Tuski , a fryzjer zostanie Ministerm Finansów.

 • pixima

  Oceniono 106 razy 68

  Mucha ma juz zapewnione miejsce w panteonie kobiet polityki: Beger, Chojarska, Kempa, Kruk, Sobańska.
  Chcemy parytetów!!!

 • wodakrolewska

  Oceniono 88 razy 66

  Oby się żeglarze nie zdziwili jak im wprowadzą podatek od wiatru.i wymyślą bajońskie kary za ekologię.

 • mario-radyja

  Oceniono 58 razy 44

  Podobno nie wprowadzono rozporządzenia na temat dmuchania wiatru i ruch w naturze ustał. Dlatego nie da się żeglować.

  "Wolny rynek".

 • tinley

  Oceniono 60 razy 40

  Lol... jak oni licza na to że wybory w PZPN przykryja to nieudacznictwo to obawiam sięże to bedzie następny POTOK zimnej wody na leb bo te wybory wygra rzeczony potok albo inny kręcina.
  Po prostu cały ten system to system stworzony przez idiotów, wybierany przez idiotów a korzystają na nim tylko cwaniacy. I kogo mamy w zamian? MIllera? Jareczka Zmartywchwstańca? Palikociarnie ujaraną zielem? Przecież to komedia co w tym kraju się dzieje. 20 lat zmarnowane, przejedzone a Polska to kraj "kuńsumentów" niezdolnych do produkowania czegokolwiek poza meblami, zorganizowania czegokolwiek co widoczne było przy aferze dachowej, metrze. Kraj złodziejski gdzie istnieja parabanki, elewary i mafia nepotów pawlakowych, tuskowych czy generalnei politycznych.
  Ale mamy martwy sezon... Wyborow nie bedzie to kto bedzie się wysilał skoro każdy wie że i tak nic to nie zmieni. Dokłądnie jak z sezonem żeglarskim i zapisami na szkolenia. Ot zwierciadło tego jak myslą urzednicy w tym kraju. Hu..je po prostu i dzi..ki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje