Chińskie okręty znów na wodach terytorialnych Japonii. "Odmówiły zawrócenia"

25.10.2012 07:50
Jeden z czterech okrętów patrolowych Chin, które wpłynęły we wrześniu na wody terytorialne Japonii

Jeden z czterech okrętów patrolowych Chin, które wpłynęły we wrześniu na wody terytorialne Japonii (Fot. HANDOUT REUTERS)

Chińskie okręty patrolowe wpłynęły dziś, po raz pierwszy od trzech tygodni, na wody terytorialne Japonii w pobliżu jednej ze spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, wywołując po raz kolejny protest władz tego kraju - podała japońska straż przybrzeżna.
Cztery chińskie okręty patrolowe zauważono w strefie rozciągającej się w promieniu 22 km, którą Japonia uważa za swe wody terytorialne.

Jak donosi agencja AP, załogi okrętów odmówiły opuszczenia tych wód, mówiąc że należą one do chińskiego terytorium - poinformował rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej w Okinawie, której władze administrują sporne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu). Japońskie MSZ złożyło skargę w tej sprawie u ambasadora Chin w Tokio.

Podobny incydent na początku października

Do podobnego incydentu doszło na początku października, kiedy to cztery chińskie okręty patrolowe wpłynęły na japońskie wody terytorialne u wybrzeży wysp Senkaku. Chińskie jednostki ostrzeżono wówczas drogą radiową, by nie wpływały na wody terytorialne; nie przyniosło to jednak rezultatu.

W ostatnim czasie stosunki między Chinami i Japonią znacznie się pogorszyły, po tym jak na początku września rząd w Tokio wykupił od prywatnego japońskiego właściciela kilka wysp z archipelagu Senkaku, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin.

Prawa do znacjonalizowanych przez Japonię wysp rości sobie także Tajwan. Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Zobacz także
Komentarze (41)
Chińskie okręty znów na wodach terytorialnych Japonii. "Odmówiły zawrócenia"
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 54 razy 34

  Może chcieli opylić trochę podrobionych zegarków?

 • rk111

  Oceniono 122 razy 28

  Walić w komunistyczną zbrodniczą bande z Chin . sankcje na gospodarkę tych zwyrodnialców.

 • majuufes

  Oceniono 36 razy 26

  Jak Japonia się wkurzy wyśle Godzillę i w taki przykry sposób zabawa dla chińczyków się skończy.

 • feelhot

  Oceniono 16 razy 14

  Najgorsze jest to, że tam są jakieś złoza i znowu jak ktoś wygra to zacznie sie eksploatacja przy pomocy metod rozpreżania gazowego, co powoduje ogromne zanieczyszczenie hałasem, humbaki, kaszaloty, wszelkie delfiny i inne zwierzeta posługujące sie echolokacją mają niszczony słuch, są ogłuszane i później ludzie sie dziwią, ze wypływają martwe na plażach, a to przecież ludzie ich zabijają poprzez morskie wydobycia, przez silne echolokacyjne urządzenia okretów podwodnych wojskowych-to jest porażające!

 • mieetek

  Oceniono 17 razy 3

  Zmieniły się trochę czasy. Zamiast gwardia Cesarska Imperium Słońca to Chńska Armia Ludowa może pomaszerować po Tokio.
  Hell march.

 • doktor104

  Oceniono 4 razy 2

  Czy się to komuś podoba czy nie, ale "wschodzi" nowe supermocarstwo i jak widać zaczyna się wzorować na USA.
  A naszym nieposkromionym pogromcom wszystkich i wszystkiego zalecam ostrożność bo gdyby nie Chiny to wartość ich portfeli dramatycznie mogłaby sie skurczyć.
  Zrozumiało to już parę niegłupich nacji i nawet słynny pogromca "czerwonych" niejaki Dabliu bedąc z wizytą w Chinach nawet się nie zająknął o Prawach Człowieka.

 • krzysw73

  Oceniono 7 razy 1

  Japonce powinni zaminowac wody wokol tych wysp, i niech Chinole tam sobie wplywaja, prosze bardzo. A potem na dno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje