Skandal z wyciekiem danych z MSZ. "Sikorski powinien się oddać do dyspozycji premiera"

24.10.2012 22:21
Manifestacja pod białoruską ambasadą w Warszawie. Zdjęcie z 2011 roku

Manifestacja pod białoruską ambasadą w Warszawie. Zdjęcie z 2011 roku (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Sprawą wycieku z MSZ danych dotyczących pomocy rozwojowej powinna się zająć sejmowa komisja spraw zagranicznych - uważają posłowie PiS. Wiceszef Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar ocenił, że szef MSZ powinien się oddać do dyspozycji premiera. Szef komisji Grzegorz Schetyna (PO) powiedział, że czeka na informację od ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wycieku danych. Dodał, że decyzja o zwołaniu komisji jeszcze nie zapadła.
Wewnętrzna baza danych MSZ dotycząca pomocy rozwojowej, zawierająca m.in. opisy projektów z ich celami politycznymi, kwoty na wsparcie opozycji białoruskiej, znalazła się w ogólnodostępnym amerykańskim portalu internetowym. Była tam dostępna przez kilka miesięcy. Dane przekazał jeden z urzędników Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki zapewnił PAP, że urzędnik ten został zwolniony z pracy, a resort wprowadził procedury, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Pomoc ma polegać na szkodzeniu?

W reakcji na tę sprawę wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Adam Bodnar ocenił, że po przecieku danych na temat wspierania przez polskie organizacje ruchów demokratycznych na Białorusi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powinien oddać się do dyspozycji premiera. - Jeżeli pomoc rozwojowa ma polegać na szkodzeniu, to lepiej jej w ogóle nie udzielać - powiedział Bodnar.

Ministerstwo wycieków?

Posłowie PiS na zwołanej w środę w Sejmie konferencji prasowej ocenili, że sprawą wycieku danych z MSZ powinna się zająć komisja spraw zagranicznych. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie może być "ministerstwem wycieków zagranicznych", a to już jest któryś przypadek, kiedy z gmachu przy al. Szucha wyciekają dane wrażliwe - powiedział Krzysztof Szczerski, który pracuje w komisji spraw zagranicznych. Jak zaznaczył, został już złożony wniosek o zwołanie posiedzenia komisji w sprawie dokumentów podatkowych wysyłanych z MSZ przedstawicielom opozycji białoruskiej, ale - dodał - będzie on rozszerzony o sprawę informacji dotyczących pomocy rozwojowej.

Z kolei szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński (PiS) powiedział, że "tego typu poufne dane, które nie były dostępne parlamentarzystom, narażą działaczy organizacji pozarządowych w Polsce i ich partnerów za granicą". - Może to spowodować całkowitą dekompozycję polskiej polityki zagranicznej na Wschodzie i wyzerowanie tych projektów, które były dotąd realizowane - ocenił.

Kolejna wpadka z Białorusią

To nie pierwszy przypadek, gdy z MSZ wyciekły dane, które szkodzą białoruskiej opozycji. W sierpniu 2011 roku polska prokuratura, podobnie jak litewska, przekazała dane na temat kont bankowych znanego białoruskiego działacza praw człowieka Alesia Bialackiego. Opozycjonista do dziś siedzi w białoruskim więzieniu.

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • julianaugustyniak

  0

  W Watykanie był przeciek. Trzeba zmienić papieża?

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że kiedyś dowiemy się jak to wygląda z drugiej strony, kto finansuje naszych politykierów

  raz juz się udało :-)

  17 kwietnia 1794 wybuchła insurekcja warszawska. Pospólstwo warszawskie pod wodzą Jana Kilińskiego wypędziło garnizon rosyjski ze stolicy. Dokonano szturmu ambasady rosyjskiej, gdzie przejęto materiały potwierdzające pobieranie rosyjskiej pensji przez czołowe postacie polityki

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  już pisałem
  SIKI-leaks od nazwiska znanego blogera z Twittera :-)

 • hippolitkwas

  Oceniono 1 raz 1

  Absolutnie tego nie rozumiem.
  Jak czulibyśmy się , gdyby okazało się ,że parta opozycyjna jest finansowana przez Rosję , albo Niemcy.
  Czy w kraju mamy za dużo pieniędzy, że chcemy je wydawać na Białorusi?
  Co robiłby polski MSZ gdyby Łukaszenka założył w Polsce partię i finansując ją dążyłby do przejęcia władzy ?
  Chora ta polska polityka, a o ministrze to nie chcę go obrażać, bo to oznacza, że sąsiadowi robimy świństwo.

 • witekania

  Oceniono 2 razy 0

  Dzień dobry. Kiedy P. Macierewicz likwidował służby specjalne to było OK narazić wielu ludzi na dekonspirację nie tylko polskich agentów, ale też ich współpracowników. Kiedy jakaś ukryta pisowska sierota wypuszcza w świat tajemnice MSZ to wina Ministra. Pozdrawiam i życzę trochę refleksji.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 1 raz 1

  Dopiero co MUCHA się oddała, a SOWA został nowym rzecznikiem PZPN ... jedynie WRONA dalej robi w TVN :)

 • redeyesoftherooster

  Oceniono 2 razy 0

  ten co przekazal te dane to z cala pewnoscia jakas post Fatygowa kreatura, zkalad?

 • von_seydlitz

  Oceniono 1 raz 1

  Może chce sobie przygotować wygodną posadkę u Łukaszenki na starość?

 • chelmiak

  Oceniono 2 razy 2

  Zaraz, zaraz, to Łukaszenka mówił prawdę a polski rząd kłamał i finansował zagraniczne grupy wywrotowe. Ha, ha, ha, i wyszło na Łukaszenke. Co za kompromitacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje