Skandal z wyciekiem danych z MSZ. "Sikorski powinien się oddać do dyspozycji premiera"

24.10.2012 22:21
Manifestacja pod białoruską ambasadą w Warszawie. Zdjęcie z 2011 roku

Manifestacja pod białoruską ambasadą w Warszawie. Zdjęcie z 2011 roku (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Sprawą wycieku z MSZ danych dotyczących pomocy rozwojowej powinna się zająć sejmowa komisja spraw zagranicznych - uważają posłowie PiS. Wiceszef Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar ocenił, że szef MSZ powinien się oddać do dyspozycji premiera. Szef komisji Grzegorz Schetyna (PO) powiedział, że czeka na informację od ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wycieku danych. Dodał, że decyzja o zwołaniu komisji jeszcze nie zapadła.
Wewnętrzna baza danych MSZ dotycząca pomocy rozwojowej, zawierająca m.in. opisy projektów z ich celami politycznymi, kwoty na wsparcie opozycji białoruskiej, znalazła się w ogólnodostępnym amerykańskim portalu internetowym. Była tam dostępna przez kilka miesięcy. Dane przekazał jeden z urzędników Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki zapewnił PAP, że urzędnik ten został zwolniony z pracy, a resort wprowadził procedury, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Pomoc ma polegać na szkodzeniu?

W reakcji na tę sprawę wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Adam Bodnar ocenił, że po przecieku danych na temat wspierania przez polskie organizacje ruchów demokratycznych na Białorusi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powinien oddać się do dyspozycji premiera. - Jeżeli pomoc rozwojowa ma polegać na szkodzeniu, to lepiej jej w ogóle nie udzielać - powiedział Bodnar.

Ministerstwo wycieków?

Posłowie PiS na zwołanej w środę w Sejmie konferencji prasowej ocenili, że sprawą wycieku danych z MSZ powinna się zająć komisja spraw zagranicznych. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie może być "ministerstwem wycieków zagranicznych", a to już jest któryś przypadek, kiedy z gmachu przy al. Szucha wyciekają dane wrażliwe - powiedział Krzysztof Szczerski, który pracuje w komisji spraw zagranicznych. Jak zaznaczył, został już złożony wniosek o zwołanie posiedzenia komisji w sprawie dokumentów podatkowych wysyłanych z MSZ przedstawicielom opozycji białoruskiej, ale - dodał - będzie on rozszerzony o sprawę informacji dotyczących pomocy rozwojowej.

Z kolei szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński (PiS) powiedział, że "tego typu poufne dane, które nie były dostępne parlamentarzystom, narażą działaczy organizacji pozarządowych w Polsce i ich partnerów za granicą". - Może to spowodować całkowitą dekompozycję polskiej polityki zagranicznej na Wschodzie i wyzerowanie tych projektów, które były dotąd realizowane - ocenił.

Kolejna wpadka z Białorusią

To nie pierwszy przypadek, gdy z MSZ wyciekły dane, które szkodzą białoruskiej opozycji. W sierpniu 2011 roku polska prokuratura, podobnie jak litewska, przekazała dane na temat kont bankowych znanego białoruskiego działacza praw człowieka Alesia Bialackiego. Opozycjonista do dziś siedzi w białoruskim więzieniu.

Zobacz także
Komentarze (64)
Skandal z wyciekiem danych z MSZ. "Sikorski powinien się oddać do dyspozycji premiera"
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 91 razy 25

  Minusy za prawdę o ministrze z PO ? Przecież to oczywista wpadka, a nie czepialstwo opozycji:

  "W reakcji na tę sprawę wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Adam Bodnar ocenił, że po przecieku danych na temat wspierania przez polskie organizacje ruchów demokratycznych na Białorusi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powinien oddać się do dyspozycji premiera. "

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka - a nie żaden PiS, SLD, PSL czy SP. Fanatycy PO są tak zaślepieni, że nie widzą oczywistych błędów poszczególnych ministrów ?! Mamy jakieś podwójne standardy ? Wyobraźmy sobie wrzawę w mediach gdyby to dotyczyło ministra z PiSu czy SLD, a tutaj co ...zero konsekwencji ?

 • hotin

  Oceniono 73 razy 19

  Ten chłoptaś bez honoru co najwyżej naświergocze coś bzdurnego na Twitterze!

 • soldadura104

  Oceniono 60 razy 14

  Łukaszenka pokazuje Sikorskiemu gdzie jego miejsce w nowoczesnym państwie i w technice.

 • vinogradoff

  Oceniono 44 razy 10

  Pan Premier Tusk woli jak mu do dyspozycji oddaja sie piekne kobiety tak jak pani DR.Mucha a nie Menszczyzni. Tak wiec oddawanie sie w tym przypadku pana Ministra Sikorskiego jest bezprzedmiotowe.

 • wanessa5

  Oceniono 56 razy 10

  Ogólnie powiem tak " Szajs" nawet tego nie można czytać Co przeczytasz to afera polacy czy wy macie jeszcze honor

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje