Kto w Platformie był przeciwny odrzuceniu projektu ustawy ws. aborcji

24.10.2012 21:35
Głosowanie w Sejmie

Głosowanie w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

14 posłów PO, m.in. Marek Biernacki i Jacek Żalek, i 20 posłów PSL, wśród nich Marek Sawicki i Eugeniusz Kłopotek, zagłosowało przeciwko odrzuceniu projektu ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne.
Posłowie odrzucili projekt autorstwa Solidarnej Polski, który przewidywał zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu. Odrzucenie projektu rekomendowały sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu zagłosowało 245 posłów, 184 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Przed debatą i głosowaniem z posłamiPlatformy spotkał się Donald Tusk . Apelował o utrzymanie obecnego kompromisu w sprawie aborcji.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 14 posłów PO: Małgorzata Adamczak, Marek Biernacki, Łukasz Borowiak, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Mariusz Grad, Mirosław Koźlakiewicz, Tomasz Kulesza, Stanisław Lamczyk, Małgorzata Pępek, Mirosław Pluta, Jacek Tomczak, Wojciech Ziemniak, Jacek Żalek. 8 posłów PO wstrzymało się od głosu.

Gowin głosował za odrzuceniem

Także 20 posłów PSL zagłosowało przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu. Byli to m.in. Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Józef Zych, Eugeniusz Kłopotek. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 6 ludowców, m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, Stanisław Żelichowski i Jan Bury.

Przeciwko odrzuceniu projektu opowiedzieli się wszyscy posłowie PiS, który brali udział w głosowaniu - 129 osób - oraz wszyscy posłowie SP - 19 osób.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 42 posłów Ruchu Palikota (wszyscy, którzy wzięli udział w głosowaniu) oraz wszyscy głosujący posłowie SLD - 22 osoby.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zagłosował za odrzuceniem projektu. Dzisiaj mówił dziennikarzom, że jest i będzie zwolennikiem utrzymania obecnego kompromisu. - Będę głosował za odrzuceniem projektu, chociaż doskonale rozumiem i podzielam argumenty moralne, które przemawiają za tym, żeby chore dzieci nie padały ofiarą aborcji. Ale czym innym jest przekonanie moralne, a czymś innym kompromis polityczny - powiedział. Dwa tygodnie temu, podczas głosowania nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Solidarnej Polski, Gowin był wśród 28 posłów, którzy wstrzymali się od głosu.

Za 189 posłów, 207 było przeciw

Dwa tygodnie temu Sejm po pierwszym czytaniu projektu opowiedział się za dalszymi pracami nad nim. Klub PO zgłosił wówczas wniosek o odrzucenie projektu, ale zagłosowało za nim 189 posłów, 207 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. W klubie PO nie zarządzono wówczas dyscypliny w głosowaniu nad tym projektem: za dalszymi pracami nad nim opowiedziało się 40 posłów Platformy, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • lob1

  0

  Życzę tylko mężczyznom urodzić,karmić i wychowywać jedno dziecko,to potem pogadamy.Wogóle nie powinni zabierać głosu w sprawach kobiecych.NIech biorą prezerwatywy to nie będzie aborcji.To kobiętę zapłodniono czy chce czy nie chce więc to wina mężczyzn.A mężczyznas miał tylko przyjemność.I Wy chcecie decydować za kobietę.Wstydżcie sie.

 • asr1

  0

  Jak Pani poseł zajdzie w ciążę i będzie zagrażało to jej życiu lub okaże się, że dziecko umrze po dobie wtedy skorzysta ze swojego sumienia natomiast innych niech zostawi w spokoju. Skąd w ogóle facetom przychodzi do głowy aby w sprawie w której na miedzianych czołach mają inskrypcję ja tylko p... ja nie rodzę, podnieść rękę za takim okrucieństwem wobec kobiet . O klerze nie wspomnę bo kobiety same sobie są winne zamiast zbojkotować tą bezlitosną ciemnotę, ganiają tam na zasadzie odruch psa pawłowa. Wyobrażacie sobie jaki byłby skowyt gdyby kobiet pokazały środkowy palec klerowi !!!.

 • costa3500

  0

  Jestem zdziwiony że ten minister Sawicki który kupił dyplom weterynarii swemu bachorowi jeszcze nie siedzi

 • drasyr

  0

  Dla takich fundamentalistów religijnych i być może nie mających rozumu powinno się w przyszłych wyborach wskazać, z której strony będą mieli zamknięte drzwi wejściowe.

 • arwena2010

  Oceniono 1 raz 1

  to jakieś wariactwo-co ci posłowie robią w tej partii ?? Tusk powinien dobrze zapamiętać/zapisać te nazwiska i za 3 lata wypad z baru.
  Niech sie zapiszą do Pisu tam ich miejsce.
  Zenada i tyle.

 • 3rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 2 razy -2

  "Kto w Platformie był przeciwny odrzuceniu projektu ustawy ws. aborcji"

  "Gazeta.pl" !!!!!!!
  Mogli byśta pokozać kto w waszy gazycie jest żydem albo sprzedawczykiem.

  Jo ta nic przeciwko żydom ni mom,
  ale chętnie połoglądoł bym tych sku...synów !!!!!!!

 • aurumaga

  Oceniono 1 raz 1

  Celebryci Rydzyka to jeszcze nie piekło, poczekajcie!

  Lud niewolny w wierze powolny.

  Kto nas skręcił, rzucił na kolana?
  Zmowa nieczysta, niby szatana.
  Mizerykordie kryją habity.
  Kto nie chce boga, ten jest zabity.
  Wolni cesarza i wraz papieża.
  Opatrzność boska władzę powierza.
  Wolny też książę, jego rycerze.
  Gwarancją władzy wytrwanie w wierze.
  Z rodem germańskim z pomocą żony.
  Przeto następca Niemcem zrobiony.
  Gwarantem oręż cesarza Rzeszy.
  Donosicielem pasożyt kleszy.
  A lud w niewolę panów feudalnych.
  I sądy boskie panów bezkarnych.
  I tak do dzisiaj czarna zaraza.
  Zabrać chce wolność, krzyżem wygraża!

  2012-10-25 almagus
  almagus.blox.pl/html
  Udzielił dyspensy jak papież!
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12735660,Brudzinski__Tusku__Musisz_dla_nas_te_pieniadze_zalatwic_.html

 • ryszardino33

  Oceniono 1 raz 1

  No to sytuacja się wyjaśniła.20 z PSLu,14 z PO.Frakcja proparafialna w koalicji,już się ujawniła.

 • jankowski1960

  Oceniono 5 razy 5

  zapamietac trzeba nazwiska tej bandy katotalibanskiej z popisu i odrzucic ja w wyborach!
  obrzydliwcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje