Kto w Platformie był przeciwny odrzuceniu projektu ustawy ws. aborcji

24.10.2012 21:35
Głosowanie w Sejmie

Głosowanie w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

14 posłów PO, m.in. Marek Biernacki i Jacek Żalek, i 20 posłów PSL, wśród nich Marek Sawicki i Eugeniusz Kłopotek, zagłosowało przeciwko odrzuceniu projektu ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne.
Posłowie odrzucili projekt autorstwa Solidarnej Polski, który przewidywał zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu. Odrzucenie projektu rekomendowały sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu zagłosowało 245 posłów, 184 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Przed debatą i głosowaniem z posłamiPlatformy spotkał się Donald Tusk . Apelował o utrzymanie obecnego kompromisu w sprawie aborcji.

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 14 posłów PO: Małgorzata Adamczak, Marek Biernacki, Łukasz Borowiak, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Mariusz Grad, Mirosław Koźlakiewicz, Tomasz Kulesza, Stanisław Lamczyk, Małgorzata Pępek, Mirosław Pluta, Jacek Tomczak, Wojciech Ziemniak, Jacek Żalek. 8 posłów PO wstrzymało się od głosu.

Gowin głosował za odrzuceniem

Także 20 posłów PSL zagłosowało przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu. Byli to m.in. Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Józef Zych, Eugeniusz Kłopotek. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 6 ludowców, m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, Stanisław Żelichowski i Jan Bury.

Przeciwko odrzuceniu projektu opowiedzieli się wszyscy posłowie PiS, który brali udział w głosowaniu - 129 osób - oraz wszyscy posłowie SP - 19 osób.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 42 posłów Ruchu Palikota (wszyscy, którzy wzięli udział w głosowaniu) oraz wszyscy głosujący posłowie SLD - 22 osoby.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zagłosował za odrzuceniem projektu. Dzisiaj mówił dziennikarzom, że jest i będzie zwolennikiem utrzymania obecnego kompromisu. - Będę głosował za odrzuceniem projektu, chociaż doskonale rozumiem i podzielam argumenty moralne, które przemawiają za tym, żeby chore dzieci nie padały ofiarą aborcji. Ale czym innym jest przekonanie moralne, a czymś innym kompromis polityczny - powiedział. Dwa tygodnie temu, podczas głosowania nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Solidarnej Polski, Gowin był wśród 28 posłów, którzy wstrzymali się od głosu.

Za 189 posłów, 207 było przeciw

Dwa tygodnie temu Sejm po pierwszym czytaniu projektu opowiedział się za dalszymi pracami nad nim. Klub PO zgłosił wówczas wniosek o odrzucenie projektu, ale zagłosowało za nim 189 posłów, 207 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. W klubie PO nie zarządzono wówczas dyscypliny w głosowaniu nad tym projektem: za dalszymi pracami nad nim opowiedziało się 40 posłów Platformy, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także
Komentarze (144)
Kto w Platformie był przeciwny odrzuceniu projektu ustawy ws. aborcji
Zaloguj się
 • koniepobetonie

  Oceniono 286 razy 180

  Premier powinien zapamiętać nazwiska "oszołomów" z PO i zablokować im miejsca na listach w wyborach. "Zasłużyli".

 • fakiba

  Oceniono 209 razy 147

  Ze za ustawą głosował Kłopotek to nic dziwnego on od dawna jest bardziej pisowski niż pslowski ale Biernacki to zaskoczenie

 • agap.e

  Oceniono 117 razy 95

  Okręg kaliski musi być skrajnie konserwatywny skoro z tych 14 posłów PO troje zostali wybrani właśnie tam.A poseł Witczak też z kaliskiego głosował za projektem za pierwszym razem.

 • targsed

  Oceniono 121 razy 93

  No przecież! Wywalcie w końcu ten mały Żal z PO... Bo potem będziecie się nomen omen żalić, że spada Wam poparcie...

 • komentatorobiektywny

  Oceniono 76 razy 56

  Problem w tym , że wyborcy danej partii nie wiedzą na kogo głosują /poza tzw sztandarowymi postaciami/. Lista kandydatów do sejmu i osoby znajdujące się na miejscach biorących ustalane są w zaciszu gabinetów tak , że elektorat nie wie na kogo głosuje. Tzw. elektorat głosujący na daną partię jest poddawany następnie obróbce psychologiczno propagandowej by jak stado baranów poszło i głosowało na tych , których im wskazano. I tak to się kręci we wszystkich partiach. W przypadku PO niech Tusk nie rżnie teraz głupa ,że ma problem z frakcją talibów bo sam ich na listach wyborczych zatwierdzał/ ciekawe jaki zawarło PO układ z czarnymi/ Niech pan premier teraz nie udaje ,że chce być taki tolerancyjny tylko mu inni nie dają. Coraz mniej ludzi się na to nabiera.

 • nicniemogetusk

  Oceniono 124 razy 38

  Zelichowski - ten to jeszcze glosowal z Jaruzelskim i Kiszczakiem
  To naprawde DUZY ALTORYTET - a przy tym jaki Dowcipny Y Yntelygentny

 • boel4

  Oceniono 38 razy 30

  Bardzo przepraszam współobywateli, że głosowałam na Żalka i przyczyniłam się, że ten durny palant został posłem. Uroczyście obiecuję, że nigdy więcej nie oddam głosu na kandydatów wystawionych przez PO.

 • monako79

  Oceniono 33 razy 27

  Jestem mamą dwójki małych rozrabiaków " ODPUKAĆ" zdrowych i jest ok,ale zastanawiam sie jakim prawem te wszystkie dziadowskie stare pryki chcą ingerować w moje życie i życie innych kobiet.Przecież my same nie jesteśmy wiatropylnę,są z nami nasi partnerzy i decydujemy razem niekiedy całymi rodzinami o tym co zrobić w takich sytuacjach,nad którymi debatują Ci wszyscy obłudnicy!!!Zastanawiam się,czy każdy posełek w naszym pięknym kraju,który ma żonkę lub żyje w kombinacie:),stosuje metody kalendarzyka i tych innych cudownych metod zapobiegania ciąży?!Bo przecież Kościół również zabrania antykoncepcji pt,prezerwatywa.Żebym ja mogła zajść w ciążę musiałam stosować pigułki z dużą dawką hormonów,ponieważ mam zespół policystycznych jajników.I ja się pytam co? zabijałam najpierw żeby póżniej błagać o nie Bozię?Politycy wara od naszych praw i sumień

 • alisci

  Oceniono 36 razy 26

  Sejm jest zbieraniną pomiotów w różny sposób związanych z klerem, a wiec z definicji nie powinien rozstrzygac o kwestiach takiej natury. Ponawiam mój apel o referendum w sprawie aborcji, konkordatu, finansowania z pieniędzy publicznych katechetów, kary smierci i in vitro.
  Naród w dópie ma duszyczki i sumienia posłów dietetyków wyłonionych w pseudodemokratycznych wyborach (najczęściej kiepsko wykształconych matołów).
  Władza winna nam jest referendum w tych sprawach.
  Dodam, że szatan wcielony Rostwoski powinien sie cieszyć z takiego pomysłu, bo uwolnienie państwa polskiego od danin na rzecz Watykanu przyniesie nam kolosalne oszczędności.
  Obecna władza kradnie na potęgę i podsuwa mediom tematy zastępcze. I to mnie wkarwia na maksa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje