Giertych: Trwa "love story" pomiędzy Radiem Maryja i PiS

Roman Giertych

Roman Giertych (Fot. Marcin Stepien / Agencja Gazeta)

- W tej chwili trwa "love story" pomiędzy Radiem Maryja i PiS. Jarosław Kaczyński lepiej niż Donald Tusk odczytuje zmiany nastrojów społecznych. A jest teraz więcej przeciwników aborcji niż 20 lat temu. I tu PiS jak zawsze dostosowuje swój program do sondaży - mówił w "Kropce nad i" Roman Giertych, tłumacząc projekt ustawy mającej zaostrzyć prawo aborcyjne.
Odrzucony w środę wieczorem w Sejmie projekt nowelizacji ustawy miał wprowadzić całkowity zakaz aborcji. Zaostrzenia prawa aborcyjnego chciała Solidarna Polska i PiS. - To walka o Kościół i konserwatywny elektorat - przekonywał w TVN24 Giertych.

"Konserwatyści też głosowali na PO"

Zdaniem Giertycha PO kwestii aborcji "robi błąd". - Dotychczas cześć posłów w PO była konserwatywna i dlatego część ludzi głosowała na Platformę, nie chcąc PiS, ale mając konserwatywne poglądy. Tak jak ja. Głosowali, mając przeświadczenie, że posłowie konserwatywni będą mieli prawo wolnego głosu i zachowania własnego sumienia. Dziwie się, że Tusk próbuje odejść od tego - mówił, odnosząc się do grupy posłów PO, do których należą m.in. Jarosław Gowin, Jacek Żalek, John Godson.

- Posła Żalka ludzie wybrali z 27. miejsca w Białymstoku - dodał.

Posłowie odrzucili dzisiaj projekt ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące aborcji. Projekt przewidywał zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu. Odrzucenie projektu rekomendowały sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu zagłosowało 245 posłów, 184 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 175 posłów PO, cały klub Ruchu Palikota i SLD oraz 6 posłów PSL. Przeciw wnioskowi o odrzucenie, czyli za uchwaleniem ustawy, było 14 posłów PO, 20 posłów PSL oraz cały Kub PiS i Solidarnej Polski i 2 posłów niezależnych Wstrzymało się od głosu 8 posłów PO, 1 poseł PSL i 1 poseł niezależny.

"PO idzie na wojnę z Kościołem"

Giertych uważa, że PO prowadzi też wojnę światopoglądową w sprawie in vitro. - Po pierwsze, ten pomysł (państwowego finansowania in vitro) jest nielegalny. Artykuł 216 Konstytucji mówi, że świadczenia publiczne muszą być oparte o ustawę. Po drugie, jest to niepolityczne, bo wprowadza PO na wojnę z Kościołem, a to poszerza też elektorat PiS. Za miesiąc będziemy mieli skutki, część wyborców prawicowych PO przejdzie do PiS - punktował były lider LPR.

- W poprzedniej kadencji PO jeździła na rekolekcje. Kościół, z ważnych powodów etycznych, uznaje mrożenie zarodków za niedopuszczalne - podkreślił.

Zobacz także
 • Roman Giertych Giertych: Trwa "love story" pomiędzy Radiem Maryja i PiS
 • Jarosław Gowin i Donald Tusk w Sejmie Konserwatyści z PO niezadowoleni z decyzji o in vitro? "Zapomnieli, z jakich list startowali w wyborach?"
Komentarze (65)
Giertych: Trwa "love story" pomiędzy Radiem Maryja i PiS
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 149 razy 121

  Panie Giertych, rządzenie nie polega na wprowadzaniu nowych zakazów i zaostrzaniu starych. Mądre rządy prowadzą do takich zmian w społeczeństwie, że zakazy są zbędne!

 • zigzaur

  Oceniono 114 razy 88

  To nie love story. To dymanie.

 • ga.1.2

  Oceniono 99 razy 79

  >Jak biskupi wytrzezwieja to rzuca klontwe na Premiera Tuska no chyba ze nie wytrzezwieja .Powod do picia maja

 • ugrydul

  Oceniono 85 razy 75

  Dlaczego dla większości polityków babskie tyłki są ważniejsze od kryzysu i bezrobocia? Gdybym ja cały czas w robocie o doopach ględził, zamiast pracować, to najpierw uznano by mnie za dziwaka a potem wypieprzono.

 • ojciec_niedyrektor

  Oceniono 67 razy 49

  Po pierwsze być przeciwnikiem aborcji to nie znaczy być zwolennikiem ograniczania jej prawem. Po drugie skąd on wie , że zwolenników zaostrzenia prawa w tym względzie jest teraz więcej niż 20 lat temu?

 • 28plk7b

  Oceniono 66 razy 46

  Mam w doopie Getrychów, Tusków i pijanych biskupów co chcą mnie prowadzić "właściwą" drogą.Drogą ciemnoty i poddaństwa.

 • klikon55

  Oceniono 60 razy 46

  A co z mundurkami szkolnymi ?

 • maxtrolynsky

  Oceniono 46 razy 34

  Giertych to jest jakiś autorytet, którego trzeba pytać o sprawy aborcyjne ?

 • moro0

  Oceniono 84 razy 20

  Co ty nie powiesz ryju konia. Bąka już uniewinniliście ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje